Kültür Sanat Edebiyat Şiir

uyuşturucu sizce ne demek, uyuşturucu size neyi çağrıştırıyor?

uyuşturucu terimi Can Hazel tarafından 13.05.2003 tarihinde eklendi

 • Osman Özütler
  Osman Özütler25.06.2010 - 13:24

  Emniyet verilerine göre 23 bin ailenin geçim kaynağı..:(

 • Can Akın
  Can Akın02.08.2007 - 19:51

  Bir kalem alır mısın?

  Bu gün İstanbul'da hava çok soğuk. Öğrenciler okula girerken üstlerinde kalın paltolar var. Bense incecik bir montla okul önünde düzinelerce kurşun kalem satmaya çalışıyorum. Hava soğuk mu soğuk. Titriyorum. Elimdeki kalemleri havaya kaldırıp: 'Bir kalem alır mısın? ' diye herkese soruyorum.
  İnsanlar çocuklarını ellerinden tutarak okula getirip bırakıyorlar. Üzerimdeki yırtık pırtık elbisemde gözlerini usulca gezdirerek, sanki beni sessizce aşağılıyorlar. Cadde üzerinde gelip geçenlerin arasından hiç kimse bana 'selamünaleyküm', 'merhaba' 'günaydın' demiyor. Ama ben aldırmadan kalemlerimi satmaya çalışıyorum. Benim gibi kalbinde derin bir aşk yarası olan zavallıya neden selam versinler ki.
  Birden bir ses 'günaydın abi, bana bir düzine kalem verir misin? '
  Kalemlerin içinden en güzelini bulup ona verdim. 'Bu kadar çok kalemi ne yapacaksın' dediğimde, annesi babası olmayan fakir öğrencilere vereceğini söyledi. Sonra kalemleri alıp gitti. Bundan sonraki her geçişte bana selam verdi. Günler sonra, yanında genç bir adamla geçti. Daha sonra onunla nişanlandı, evlendi ve bir çocuğu oldu. Ama her gün ve her sabah üzerimde pis kokulu yırtık pırtık elbiseler olmasına rağmen bana 'günaydın' dedi.
  İstanbul'dan tayinim Mardin'e çıktı. Zaman; su gibi akıp geçti. Ve İstanbul özlemi kalbime gelip oturmuştu. Üsküdar da Kızkulesi'ni ve martıları seyre dalmak, Piere Loti'den İstanbul'u, Orhan Veli gibi gözlerim kapalı dinlemek istiyordum. Seneler sonra tekrar İstanbul'a döndüm. Artık zengin altında son model arabası olan genç bir iş adamı görünümünde idim. Yıllardır kalem sattığım yeri özlemiştim. Oradan tekrar geçmek istedim. Okulun önüne geldiğimde, benim yıllar önceki bağrışıma benzer bir sesle kalem satan bir kadın; 'bir kalem alır mısınız? ' diyordu. Yanına yaklaştığımda gözlerime inanamadım. O idi.
  Merhaba dediğimde bana üzgün gözlerle bakarak, eşinin çok alkol aldığını, çocuğu ile birlikte alkollü bir durumda araba kullanırken, karşı taraftan gelen bir kamyonun altına girdiğini ve artık dünyada kimsesinin kalmadığını söyledi. Hayatla mücadelesini verirken çok zor şeyleri yaşadığını uzun zamandır iş bulamadığını, kendisinden hep başka şeyler istendiğini ve en sonunda yıllar önceki kalem satan Beni düşünüp, kalem satmaya karar verdiğini söyledi. Ve yine caddeden geçen ve onun üzerindeki eski yırtık elbisesine bakarak, onu aşağılayan insanlara yalvarırcasına bir sesle bağırmaya başladı:
  'Bir kalem alır mısınız? '

  LÜTFEN UYUŞTURUCU VE ALKOL KULLANMAYINIZ.ÇOCUKLARINIZI VE AİLENİZİ BU DÜNYADA YALNIZ BIRAKMAYIN.

  YAZAN; CAN AKIN

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut05.03.2007 - 23:09

  Benzedrin Chloralhydrat, Marihuana, Ecstasy, LSD,, Koffein gibi uyuşturucu maddeler verilen örümceklerin, ^^ Zeki Müren Kirpiği ^^, ^^ Haroşo ^^, ^^ Selanik ^^, ^^ İki ters iki yüz ^^ gibi bilinen klasik örgü tiplerini bir kenara bıraktıkları, yeni tarzlar geliştirdikleri görülmüş.Meşhur örümcek adamımız ^^spiderman^^ e uyuşturucu madde verilseydi nasıl bir örgü tarzı geliştireceği de ayrıca bir merak ettiğim konu. ;))

  İşin şakası bir yana, uyuturucu maddelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri çok daha ağır ve trajik tablolar oluşturuyor.

  Uyuşturucu verilen örümceklerin yaptıkları ağları incelemek isterseniz aşağıdaki adrese uğramalısınız;

  http://www.hafif.org/yazi/uyusturucularin-etkileri

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir26.02.2007 - 23:39

  İstanbul'da 43 lisede yapılan bir araştırmaya göre, uyuşturucu madde kullanımında büyük artış var...Gençlerin yüzde 22'si bu maddeleri ilk kez aile büyüklerinden biri vasıtasıyla alıyormuş...
  Sabah gazetesinin haberi...Acı ama gerçek...

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut15.02.2007 - 23:24

  UYUŞTURUCUNUN ZARARLARI

  1=Fiziki Etkileri

  Beyin ve Merkezi Sinir sisteminde:Sigaradan itibaren bütün uyuşturucuların en büyük zararı ve tahribatı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir.
  Bu sebeple beynin mazrufu olan aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi dengeden, normal yaşam ve davranışlardan uzaklaştırırlar. Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı uyuşturuculardır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıkları ve arızalarıdır.
  Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler hezeyan (sayıklama, saçmalama, akıl dışı davranışlar) halüsinasyon (vehim, hayal görme, işitme vs.) lar, zeka ve hafıza kayıpları.
  En kısa ifade ile: Akıl hastalıkları, zihni ve ruhi karmaşa ve kaoslar.

  Sindirim Sisteminde:

  Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmları, kanama ve yaraları, gastrit, ülser vs.

  Karaciğer ve Böbreklerde:

  Bu zehirlerin organizmadan atılmasında en ağır görev bu organlara düşmekte olup, karaciğer ve böbreklerde büyük arıza ve tıkanmalara, karaciğerde yetersizlik, yağlanma,sertleşme (siroz) ...
  Böbreklerde büyük tahribat, albümin, kan ve idrar çoğalması, tıkanmalar,ağır böbrek hastalıkları

  Gözlerde:

  Işık ve mesafede uyumsuzluk, şaşılık gece körlüğü, göz bebeği büyümesi, küçülmesi, göz adele felci bilinen sonuçlar ve tezahürlerdir.

  Solunum Sisteminde:

  Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.

  Kanda:

  Kan,insan hayatının en önemli dokusu olup, uyuşturuculardan büyük zararlar görür. Kansızlık,kan zehirlenmeleri, kan hücrelerinde şekil ve miktar değişiklikleri, kanın korkulu arızası olan pıhtılaşma ve kangrenler başlıca arızalardır.

  Solunum Sisteminde:

  Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.

  Zehirlenme:

  Uyuşturucuların başta gelen olumsuzluğu zehirlenmeler ve bu yolla gelen ölümlerdir. İlk defa olursa HAD, tekerrür ederse 'Müzmin Zehirlenme' adını alır.

  2= Sosyal ve Maddi Etkileri

  Sosyal bir varlık olan insanın çevresi ile uyum içinde olması, akıl ve zihin sağlığı ile mümkündür.

  Bu sebeple akli ve zihni hayatın en büyük düşmanı olan uyuşturucular, insanın uyum gücünü zaafa ve iflasa götürmekle onu aileden, toplumdan ve çevresinden kopararak, yalnızlığa, bunalıma ve hemen ardından da sorumsuz, hipisel (hayvani) bir hayata mahkum eder. Bağımlıyı yaşayan bir ölü haline getirir. (Hip Kültür)

  Bu sebeple, uyuşturucuların, bağımlıya, aile hayatına, doğacak çocuklara, iş hayatına, aile ve ülke ekonomisine, ferdi ne toplumsal ahlaka (namus,iffet, şeref, haysiyet v.s.) verdiği zararlar ifadelere sığdırılamaz.

  İntiharların, cinayetlerin, her türlü fuhşiyat, gasp ve anarşinin temelinde uyuşturucu vardır.

  İç ve dış düşmanların en tahripkar silahı uyuşturucu ve uyuşturucu salgınlarının itici gücü olan uyuşturucu kültürü (hip kültür) dür. Cemiyetleri inkıraza götüren her türlü maddi ve manevi tahribatın temeldeki sebebidir. Bunlar.

  Ayrıca AİDS, frengi, verem, kanser, kangren ve benzeri bir çok ölümcül hastalığın yayılmasında da en büyük fail uyuşturucular ve bağımlılarıdır.

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut15.02.2007 - 23:12

  Türk Gençliği'nin sürüklendiği bataklık.
  1= ^^arkadaş kıyağı^^ (= ilk adım atılıyor)
  2= ^^ bombalama^^ (= ikinci adımda, ^^ayakçı^^ olarak tabir edilen satıcı, kıyağını yaptıktan sonra giderken, nasılsa yanındaki yüklüce miktarda eroini yanına almayı unutuverir, eroin tesadüfen(!) sizde kalır)
  Daha çok beklersiniz, ayakçı bir türlü unuttuğu eroini almaya gelmez çünkü eroin size üstü örtülü bir hediyedir.

  3=^^merak^^ (=^^Yahu şundan bir kere çeksek ne olur sanki? ^^ dersiniz.) Sonra bunun gerisi gelir. Mal bittiğinde bombalanmışınız demektir.

  Artık bir eroin bağımlısı olarak, her yerde kıyakçınızı, daha doğrusu ayakçınızı arar ve kolaylıkla bulursunuz.

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan04.02.2007 - 07:41

  başlangıçta keyif veren, lâkin ilerleyen zamanda bilinci hapseden, mücadele edil(e) mediği takdirde -ki mücadelesi çok zor- organizmayı ele geçirip yok eden, günümüzde -özellikle gençlerin- belki de en tehlikeli, en sinsi düşmanı.

 • Bon Jovi
  Bon Jovi30.01.2007 - 01:49

  çatlı,baybasin,daş...........

 • Ercan Kutlu
  Ercan Kutlu31.12.2006 - 18:39

  uyuşturucu ölüm.terör.kavga.kin.yaralama.ve buna benzer ne varsa

 • Bon Jovi
  Bon Jovi26.11.2006 - 12:11

  mahmut yıldırım,abdullah çatlı,nejat daş,baybaşinler,ve bilumum ülkücüler.....