Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mahmut yıldırım sizce ne demek, mahmut yıldırım size neyi çağrıştırıyor?

mahmut yıldırım terimi Hakan Akbulak tarafından tarihinde eklendi

 • Ekrem Dag
  Ekrem Dag

  dayi
  haci
  rüzgar
  berat
  toruk
  oran
  hakan
  akif

 • Tugrul Diri
  Tugrul Diri

  devlet adına çalıştığı öne sürülen karanlık psikopat şahıs

 • Ahmet Kartal
  Ahmet Kartal

  Pardonya Kardesim Sacma Sapan yotumlar yazmış bunlar için hepinizden Ayrı ayrı Özür diliyorum Kusurta Bakmayın:D
  Gerçeken Bende Anlamıyorum Şu Mahmut abiyi birde solhanlı benim köylümsayılır ama kendisiyle oturump çay içmeyi muhabbet etmeyi çok istemişimdir

  Çewlik- Bingölün zazacası

 • Ahmet Kartal
  Ahmet Kartal

  hakikat isterkki her yöreden şöyle bir adevletina baglı bir insan çıklsın açıkcası şuki bende mahmut abim gibi
  devletim ve milletim için çalışmak isterim gayret ve azimle kendimi en öısa sürede pkk nın en korkulu rüyası haline getirmek İsterim

 • Ahmet Kartal
  Ahmet Kartal

  Ben bir bingöllüğ olarak gerçek şukş kendimden gurur duyuyorum bunların arkası olarak mahmut abi gerçegiyle meydana gellen tüm operasyon ve suikastlerin önemli isimlerimden olan mahmut yıldırım yani Yesil Kod adıylada bilenin Devlet ajanıdır Kimse sanmasınkı mahmut yıldırım sudur budur diye ne ne pkk militanıdır nede Kürdis tan için çalışır bunu Unutmamanızı iSterim arklar

 • Emel Yılmaz
  Emel Yılmaz

  'yeşil' kod adlı devletin adamı... ev adresi polislere verilmesine rağmen tutuklanmayan adam! !

 • Selda Kocaaslan
  Selda Kocaaslan

  TANIŞMAYI ÇOOOKK İSTEDİĞİM VE ÇOK ACIDIĞIM BİRİ O.YILLARDIR KAÇAK HAYATI YAŞIYOR AİLESINDEN EŞİNDEN ÇOCUKLARINDAN AYRI.ÇOK ZOR Bİ HAYATI OLSA GEREK ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN SELAM VE DUA İLE

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Bir keresinde de baştanbaşa taranan otomobilin içinden sağ olarak çıkmıştı. Artık, Yeşil o otomobilinden tecrübeleri sayesinde mi, yoksa şansının yardımıyla mı kurtuldu, orasını bilmem. Bilinen şu ki, O’nu öldürmeye çalışan Çatlı idi. Her ne kadar aynı yolun yolcusu olsalar da, birbirlerini sevmezlerdi.

 • Alper İnal
  Alper İnal

  jitem adında bir çok operasyona katılmış en önemliside kale planı operasyonu ve bu operasyonda büyük vazifeler başarmıştı özellikle cudi dağındaki abd helikopterinin pkk lılara gıda yardımı yaparken çektiği fotoraf 4 gün 3 gece uykusuz ve çok az gıdayla kalmıs helal olsun rahmetli çatlıyla pek anlaşamazlardı ama her ikiside aynı operasyonlarda bulunmuştur ikisininde ortak yanı var gerçek bir vatanperver oldukları halde vatan haini ilan edilmeleri buda bu ülkenin kanunu vatan hainleri vatan sever oluyor vatan perverlerde vatan haini....

  militan_t.t@hotmail.com

 • Sari Kirmizi
  Sari Kirmizi

  YESIL GOZLU..YADA MAVI GOZLU..YADA KAHVERENGI GOZLU

  BIRCOK YERDE TANIYANLAR ILE YAPILAN ROPORTAJLARDA
  DEGISIK GOZ RENKLERI VERILMIS.

  DAHA GERCEK GOZ RENGI TAM OLARAK BILE BILINMIYOR.
  BELKI DE SASI GOZLUDUR

  KIMBILIR
  BELKI DE ASLEN KARADENIZLI?
  YEMYESIL

  HATTA ARAPCA BILIR,KUTCE KONUSUR,LAZCA BILIR,RUMCA BILIR,ALMANCA BILIR,ARTIK INGILIZCE DE OGRENMISTIR,SU ANDA CIN DE OLMA IHTIMALINI DE DUSUNURSEK SIMDI CINCE OGRENIYORDUR.turkce yi unutmayalim.

  BIR COK INSAN KAHRAMANCA YASAMISTIR KENDINCE
  ASIL KAHRAMANLAR
  OLDUKTEN SONRA KAHRAMAN OLABILENLERDIR.

  'olen hayvan imis'

  vatan sevgisi imandandir.

 • Selim Kaya
  Selim Kaya

  Terminatör'ün et ve kemikli hâli...

  Devlet kayıtlarında 'Terminatör' olarak bilindiği hakikattir.

  Atletik ve uzun boyludur. 'Gardaş' kelimesini çok kullanır. Hoş sohbet adamı olmakla beraber, çok güçlü birisidir. Bir ayağı Mit’e bir ayağı Genelkurmay’a bağlıdır. Diyarbakır’da çok tanınır.

  İnsanlar ondan zamanla çok korkar olmuş; hattâ öyle ki, lokantaya girdiğinde orası boşalırmış… Nihayetinde şikâyetler üzerine bir avukat tarafından “deşifre” edilmiştir.

  Defalarca öldü ve dirildi.

 • Erol Kaya
  Erol Kaya

  mahmut yıldırım asalayı bitirip pkk ile mücadelede önemli yeri olan aslında kahraman ancak hain ilan edilen vatanseverlerden yanlızca bir tanesi.

 • Abdullah Demir
  Abdullah Demir

  eski bir jitem elemanı oldugu söyleniyor ve şu an kayıp nerdedir bilinmiyor

 • Gökhan Çakır
  Gökhan Çakır

  Kahraman
  Yiğit
  Cesur
  Gerçek bir Türk

 • Abdullah Demir
  Abdullah Demir

  yeşilin ismi eski bir jitem görevlisi

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Türkiye’den ayrılırken bir yakınına hitaben şöyle konuşuyor:

  “(Parmaklarıyla hesap ederek) Ben 10 yıl sonra döneceğim (10 yıllık süre 2008’e tekabül ediyor) . Eğer ecelimizle ölmezsek yine hep bir araya geleceğiz. Çocuklara ve eşime iyi bakın. Hakkımda pek çok olumsuz şey söylenebilir, yazılabilir moralinizi bozmayın. Ben geri döneceğim.”

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  keş..............

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  -27 Kasım 1996 -
  Bu tarih, pkk'nın kuruluş yıldönümüdür.Apo,her yıldönümünde PKK'nın Bekaa Vadisi'ndeki bir örgüt evine giderek,buradan örgüte hitaben bir radyo konuşması yapardı.
  Pkk lideri,bu konuşmaları bir gelenek haline getirmişti.
  Apo serefsizi,bu konuşmayı yaparken imha edilecekti.

  Yeşil, Metin Atmaca adına düzenlenmiş bir diplomatik pasaportla 23 Kasım 1996 tarihinde Esenboğa Havaalanı'nın protokol salonundan uçağa bindi.
  Yeşil, önce THY iç hatlar uçağı ile İstanbul'a geçti. İstanbul'dan transfer yaparak Lübnan Havayolları'na ait bir uçakla Beyrut'a hareket etti.
  Yanında MİT'in kontr-terör merkezinin operasyonel isimlerinden -Duran Fırat- vardı.Yeşil, Bekaa Vadisi'ne Beyrut üzerinden geçecekti.

  Ve operasyon günü geldi çattı.
  27 Kasım 1996 günü, belirlenen saatte pkk evinde büyük bir infilak meydana geldi.
  Ancak patlamaya rağmen bu operasyon da başarısızlıkla sonuçlandı.
  Nedeni, Apo'nun binada bulunmamasıydı.
  PKK lideri, konuşmasını yapmak üzere kortejle Şam'dan Bekaa'ya hareket etmiş, ancak Suriye-Lübnan sınırındaki kontrol noktasında ani bir karar değişikliğiyle Bekaa'ya girmekten vazgeçip, Şam'a dönmüştü.
  Apo, bir şüphe üzerine mi geri adım atmıştı? Bu husus hiçbir zaman açıklık kazanmadı.O gün ne olduysa oldu, Bekaa'ya gelmekte olan Apo aniden geri döndü ve mutlak bir ölümden kurtuldu.


  Not:Her iki olay da devletin en üst kademelerinin bilgisi ve onayı dahilinde yapılmıştır.

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Türkiye, PKK terörü konusunda en sıcak günlerini yaşıyordu. Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, dönemin Başbakanı Tansu Çiller, PKK'nın başı Abdullah Öcalan'ın 'yok edilmesi' için ne gerekiyorsa yapılmasını istiyor, bunun için hükümet olarak hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayacağını vurguluyordu.
  Başbakanlık görevine Tansu Çiller gelmişti. Terörle mücadelenin yoğun olarak yaşandığı, kanlı olayların giderek arttığı günlerdi. Çiller, hem Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’a hem de MİT Müsteşarı Sönmez Köksal’a talimat vermiş “Bana Apo’nun kellesini getirin.” demişti.
  Hükümet değişti, ancak, Apo suikasti planı yürüyordu. Beka Vadisi’nden son görüntüler de gelmişti. Orada hangi bitkilerin bulunduğuna kadar detaylar da dosyaya yerleştirilen bilgiler arasındaydı. Havadan çekilen fotoğraflarda bazı yerler renkli kalemlerle işaretlenmişti. Suriye’de kalınacak yerler ayarlanmış, kaçış yolları belirlenmiş, sınıra hangi yollardan nasıl ulaşılacağına kadar her şey ayrıntılarıyla ortaya konulmuştu.

  Anayol Hükümeti döneminde Mesut Yılmaz, Başbakanlık koltuğunda oturuyordu. Emniyet devreden çıkarılmış, operasyonun tamamen MİT tarafından yapılması kararlaştırılmıştı. MİT’ten “Hazırız” cevabı geldiğinde, ‘Mersedes’ kod adlı operasyon için düğmeye basılacaktı.

  Operasyonu yönetecek kişi, ‘Mersedes Operasyonu’ planını bir cd içinde Başbakan Mesut Yılmaz’a götürdü. CD’nin içinde operasyonun tüm detayları, kimlerin bu görevde yer alacağı, nasıl bir strateji uygulanacağı vardı. Yılmaz, operasyona onay verdi. Görevli ayrılırken “Allah yardımcınız olsun” dedi.

  Apo’nun kaldığı yerler en ince ayrıntısına kadar biliniyordu. Hatta, bulunduğu dairenin kaç merdiveni bulunduğu bile sıradan bir ayrıntıydı. Apo, Türkiye’deki teröristlerle uydu telefonuyla uzun uzun konuşmalar yapıyordu. Bu konuşmalar da Ankara’dan MİT karargahından dinleniyordu. Apo, uydu telefonu ile konuştuğunda yer belliydi.
  Plana göre plakaları aynı olan 2 adet Mazda marka minibüs hazırlandı. Biri sınırdan boş olarak geçirildi, diğerinin zeminine ise tam bir ton C-4 plastik patlayıcı yerleştirildi. Patlayıcı dolu minibüs kaçak olarak Suriye’ye sokuldu, diğer minibüs ise sınır kapısından normal yollarla bu ülkeye girdi. Birinde 3, diğerinde 2 kişi vardı. C-4 yüklü minibüste şoförün yanında oturan kişi ise ünlü ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım idi. Bir de belediye başkanı bulunuyordu.

  Minibüs Suriye’ye girdikten sonra da ülke içinde gizlenip, evrakları patlayıcı yüklü minibüse aktarıldı. İki ayrı minibüs ile Suriye’ye giren ve içlerinde ünlü ‘Yeşil’in yanı sıra bu ülkeyi çok iyi bilen toplam 5 kişi, Suriye uyruklu ajanın yardımı Mahsun Korkmaz Akademisi’nin hemen yanında kiralanan eve yerleşti.

  Son hazırlıklar gözden geçirildi. Apo karagahında uydu telefonu ile konuşmaya başlayacak ve konuşma Ankara’dan tespit edildiğinde daha önceden kampın hemen yakınına park edilecek olan minibüsteki bomba mekanizmasının kilidi de Suriyeli Ajan tarafından açılıp patlatılacaktı. Bir ton C-4 kalıbı, Apo’nun karargahını yerle bir edecekti. Suriyeli Ajana minibüsün park edeceği yer gösterildi. Diğer 4 kişi sınırdan legal olarak geçen minibüsü gizledikleri yerden alıp yine sınır kapısından döndüler.
  PKK’nın dağ kadrosuna ‘uydu telefonu’ sayesinde büyük darbeler indirilirken, en büyük darbe için hazırlıklar yine telefonla olacaktı. Her şey hazır, her şey tamamdı. Şimdi sıra, Abdullah Öcalan’ın ‘Alo’ demesine kalmıştı…

  Apo bir gece karargahına geldi. Uydu telefonu ile konuşmaya başladığı kişi DEP’li bir milletvekiliydi. DEP’li milletvekili Abdullah Öcalan’a “Başkanım” diye hitap ediyordu. İşte o dakikalarda Suriyeli Ajana minibüsü park etmesi ve kilidi açması talimatı verildi. Ajan bu talimatı yerine getirdi. Kilidi açtı taksi ile uzaklaşırken büyük bir patlama oldu.

  Ama bir eksik vardı. Ajan, minibüsü belirlenen yerden 100 metre ileriye park etmiş, hedef menzile yeterince yakınlaşmamıştı. Apo 100 metre sayesinde kurtuldu. Ajan sonradan gerekçesini, belirlenen yerde park yeri olmaması olarak gösterdi.
  Bu operasyonun tüm detaylarını bilen ve hazırlıkları koordine eden görevli olay gününü “Apo’nun sesi uydu telefonda belirlenince talimatı verdik. Kısa süre sonra telefondaki ses kesildi. Bomba patlamıştı. Bu operasyonu yürütenlerle birlikte birbirimize sarılıp öpüştük. Gözleri yaşaranlar, ağlayanlar oldu. Bir süre sonra ise Apo’nun sesi yeniden duyuldu. Mersedes operasyonu 100 metre fark ile başarısızlığa uğradı.” diyordu.
  -Meşhur Mercedes OPERASYONU-

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Apo şerefsizine düzenlenen iki suikast girişimi vardır.
  İlki meşhur Mercedes operasyonu,ikincisi Refahyol iktidarı döneminda,Bekaa Vadisinde'dir.
  İki operasyonda Yeşil tarafından düzenlenmiştir.
  Ne yazık ki ikisinde de Apo şans yardımıyla kurtulmuştur.
  Hele Mercedes operasyonu…
  Tonlarca “TnT” yüklü aracı patlat,yüz metre fark ile Apo kurtulsun…
  Olacak iş değil!

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Derin devletin üvey evladı lâkin,askerin öz evladıymış.
  Bunca zamandır hâlâ ele verilmemişse,yok edilmemişse,bu askerin sayesindedir.
  Başka bir şey değil.

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  vatan haini...............

 • Akif Zazaoğlu
  Akif Zazaoğlu

  Mahmut yıldırım bence tam bir vatan evladıdır. bu memleket onun gibi kahramları zor bulur böyle kaharamanlara bence sahip çıkammız lazım onları irdeleyeceğimize bu memleket için yaptıklarını neden hiç konuşmuyoruz onlar bu memleket için bunca mücadeleyi etmedilerse ne için yaptılar acaba peki bunu neden kimse konuşmuyor yada tartışmıyor?

  Birazda olaylara başka çaıdan bakarsak herşeyi daha rahat anlarız o zamanda hiç bir sorun kalmayacak.saygılar...

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Geçenlerde yine görülmüş.
  2001 sigarası alırken. ;)

 • Alper İnal
  Alper İnal

  kod adı yeşil derin devletin üvey evladı

 • Alper İnal
  Alper İnal

  haluk kırcı

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  (ALTTAKİ YAZININ DEVAMI)

  Peki insanların Yeşil'den bu kadar korkmalarının asıl sebebi ne? Onun çok vahşi olması mı yoksa desteğinin çok kuvvetli olması mı?

  --İnsanlar Yeşil'in arkasındaki desteğin çok kuvvetli olmasından korkuyorlar. Bunu yaşadılar çünkü. İnsanlar öldürülmekten korkuyor. Yeşil'in kim olduğunu kamuoyuna ilk açıklayan benim. Kumarhaneci Topal öldürüldükten sonra, Topal'ın Kızılay'da bir bankanın hesabına Mahmut Yıldırım adına 10 milyon dolar yatırdığı haberi gazetelerde çıktı. Bu adamın kim olduğunu kimse anlamadı. Mahmut Yıldırım'ın 'Yeşil' olduğunu basın benden öğrendi. Onun robot resmini de ben çizdim basına. Zaten Yeşil, Topal cinayetinden sonra konuşulmaya başlandı. 97'nin Şubat'ıydı. CHP Genel Merkez'den Yeşil beni telefonla aradı.

  Sizden ne istiyordu?

  --Konuşmaya, küfürle, hakaretle, tehditle girdi. 'Benden ne istiyorsun? Her şeyi devlet adına yaptım ben' dedi. Ben de, 'Büyük pislikler yaptın. Gel bunların hesabını ver. Bunlar kayıt dışı kalsın diye devlet seni zaten bir gün öldürtür. Konuşmaman için seni öldürürler' dedim. 'Kimse bana dokunamaz. Ben tedbirimi aldım. Yaptığım bütün işleri kasetlere aldım. Kim bana emir vermiş, kim bana ne demiş, hepsini, yaptığım her şeyi kasetlere anlattım. Adam öldürüyorsam, devletim için yapıyorum. Bu kasetleri ilgili yerlere verdim. Eğer bana bir şey olursa kasetler ve ilişkiler ortaya çıkacak' dedi. Sonra da, benimle buluşmak istedi. Ankara'da Gölbaşı'ndaki parkta randevu verdi. 'Yalnız gel' dedi. Odamda arkadaşlarım vardı. Onlara, 'Arkamdan gelmeyin. Bu adam istese beni zaten istediği yerde vurur' dedim. Parka yalnız gittim. Ama Yeşil gelmedi. Baktım arkadaşlar üç arabayla gelmişler. Yeşil sonra beni aradı, 'Sözünde durmadın. Niye onları getirdin' dedi. Bir süre sonra da Akın Birdal'ı vuran Haydar kod adlı kişi aradı. 'Bizimle uğraşmaktan vazgeç, bu işlerin peşini bırak' dedi.

  Niye ölü gösterilmek isteniyor?

  --Bakınız... Devlet Yeşil'i ne öldürür, ne de yargılar. Yeşil mahkeme önüne çıkarılırsa her şeyi anlatır. Öldürülürse de, bana söylediği kasetler ortaya çıkar. Bu yüzden Yeşil'i yakalamak da, ortadan kaldırmak da istemiyorlar. Yeşil hâlâ kuvvetli biri. Devlet, Yeşil konusunda samimi değil. Her şeyi bilen ve bulan emniyet Yeşil'i nasıl bulamaz? İnsanlar onun Ankara'da Mercedes'le dolaştığını, Sakarya çevresindeki barlara gittiğini, lokantalarda yemek yediğini görüyorlar.
  Yani Yeşil'i kimse yakalayamaz.

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  (ALTTAKİ YAZININ DEVAMI)

  Buluşmanıza kim aracılık etti?

  --Yeşil ve adamlarının işkencelerini vatandaş yetkililere şikâyet ediyordu ama çare bulamıyordu. O, köylüleri dövüyor, suya batırıyor, onları çırılçıplak soyup karın içine sokuyor, bazılarını da karısının önünde çırılçıplak soyuyordu. Elinde hep iki defterle dolaşırdı. Size isminizi ve köyünüzü sorardı. Sonra o defterlere bakıp sizinle ilgili bütün bilgileri söylerdi. O defterler, ona verilmişti. Yeşil, terörle mücadele kapsamında görevlendirilmiş biriydi.PKK ya yardım ediyor diye köylülere de eziyet ediyordu. Zaman zaman Abdullah Çatlı'nın da bölgeye geldiği, bunlarla hareket ettiği söyleniyordu. İşte ben o dönemde, Ovacık'ın tek avukatıydım. Vatandaş bana geldi. Ben de durumu savcıya, kaymakama söyledim. 'Biz karışamayız' dediler. Hatta jandarma komutanı yüzbaşı çok iyi biriydi. 'Bizim bu adamla uğraşmamız mümkün değil. Bu adam direkt yukarıya, Genelkurmay'a bağlı. Gidin, derdinizi oraya anlatın. Yoksa burada daha çok pislikler yapacak bu. Benim yapabileceğim bir şey yok' dedi.

  Savcı Yeşil'in vatandaşlara neler yaptığını bilmiyor muydu?

  --Bilmez olur mu? Ben size olayları tüm çıplaklığıyla anlatıyorum. Yorumu da artık size bırakıyorum. Savcı bir akşam beni aradı ve 'Yeşil seni emniyet amirliğinde bekliyor' dedi. Yanıma üç kişi alıp, gittim. Bir polis bizi emniyet amirinin odasına aldı. Az sonra Yeşil geldi ve emniyet amirinin makamına oturdu. Kendisine bu insanların terörist olmadığını, devletine bağlı insanlar olduklarını anlattım. Bana, 'Sen ne karışıyorsun' dedi. 'Avukatım' dediğimde de, defterini açtı. 'Senin dosyan da çok kabarmış. Yakında senin hesabın da görülecek. Milletvekili olmak istiyorsun, unut' dedi.

  Yeşil'in birçok cinayet işlemesine rağmen bir dokunulmazlığı vardı anlaşılan. Kim sağlıyordu ona bu dokunulmazlığı?

  --Düşünün. Bir savcı, bir yüzbaşı, kendilerinin görev alanında türlü olaylara karışan Yeşil'le ilgili 'Biz onunla uğraşamayız. Ona bir telkinde bulunamayız' diyorlardı. Yeşil'e bu dokunulmazlığı tabii ki devlet sağlıyordu. Derin devlet dediğimiz yapı koruyordu onu. Devletin içinde ona bu dokunulmazlığı sağlayan kimdi derseniz... Bu, ya JİTEM'dir, ya da MİT'tir. Yeşil, o dönemde JİTEM'e çalışıyordu. Sonsuz yetkileri vardı. Ne kaymakam ne de yüzbaşı ona kimse karışamıyordu.

  Sizce Yeşil öldü mü?

  ---Hayır ölmedi, yaşıyor. Ama kamuoyuna öldüğü söyleniyor. Gündemden çıkarılmak istendiği için ölmüş gösteriliyor.Ben Yeşil'in yaşadığını biliyorum. Daha geçen baharda, Yeşil'i eskiden beri bölgeden tanıyan bazı insanlar bana onunla görüştüklerini söylediler. Birkaç müteahhit bana, 'Yeşil'le oturduk Ankara'da lokantada yemek yedik' dedi. Bunlar benim tanıdığım kişiler. Bu müteahhitler, Elazığlı, Diyarbakırlı ve Bingöllü.

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  CHP'li Yerlikaya: Yeşil tüm işlerini kasetlere almış. Devlet bu yüzden ona dokunamıyor..
  *****Gene Yeşil ortaya çıktı. JİTEM'in adamı olarak çok cinayetler işlediği söylenen bir isim bu. Önce Yeşil'in kim olduğunu sormak istiyorum. Yeşil itirafçı mı, yoksa doğrudan doğruya JİTEM'de mi çalışmaya başlamış?
  -Yeşil itirafçı değil. PKK veya TİKKO sempatizanı olup dağa çıkmış, sonra da dağdan inmiş biri değil o. Yeşil, devletin yetiştirdiği bir operasyon adamı. Direkt halkın içinden alınmış bir adam o. Yeşil, Bingöl Solhanlı bir vatandaş. Ailesi Elazığ'a yerleşmiş. Yeşil de, Elazığ'da doğmuş büyümüş. Elazığ'da devlete ait ferro krom tesislerinde işçilik de yapmış. Bu vatandaşın asıl adı Mahmut Yıldırım. 'Yeşil', onun kod adı. Bir kod adı daha var: 'Sakallı'. Yeşil, adını ilk Tunceli'de duyurdu. O zaman 'Sakallı' kod adıyla ünlüydü.

  ***********Yeşil'i kim bulup devlet görevlisi yapmış?

  --Olağanüstü Hal döneminde devlet, Yeşil türü bir sürü insanla çalıştı. Abdullah Çatlı gibilerine, kimlikler, paralar, silah izin belgeleri, yeşil ve kırmızı pasaportlar verildi. Yeşil de bu insanlardan biri işte. Yeşil, önce MİT'e çalıştırıldı. Sonra JİTEM'e kaydırıldı. Emniyet'te ise hiç çalışmadı.

  **************Siz Yeşil'i tanıyorsunuz. Sizinle bu konuda dokuz yıl önce de bir konuşma yapmıştım. Siz Yeşil'le yüz yüze konuşmuştunuz değil mi?

  --Evet. Ben 90'da Tunceli'nin Ovacık ilçesinde avukatlık yapıyordum. Yeşil'i o zaman tanıdım. Emrinde 20-30 kişilik bir özel tim vardı.Bu adamlar asker elbisesine benzer elbiseler giyiyorlardı. Yeşil bazen de sivil dolaşıyordu. Bunlar köylere operasyonlar yapıyor, pkk yardım eden insanlara işkence ediyorlardı.Yeşil ve adamlarının yaptıkları çok korkulu bir hal almıştı. Yeşil, Ovacık'ta bir kahveye veya lokantaya girdiğinde orası hemen boşalırdı. Yeşil, Ovacık Emniyet Amirliği'nin üst katında kalıyordu. Benim bürom da emniyetin yanındaydı. Yeşil'i sık sık görüyordum. Zaten bizim karşılıklı konuşmamız da dağ başında olmadı. Bir lokantada, kahvede de olmadı. Emniyet amirliğinde oldu.

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Hop dedik...Ağır olun bakalım. ;)