Kültür Sanat Edebiyat Şiir

rize sizce ne demek, rize size neyi çağrıştırıyor?

rize terimi Tarhan Tekelioglu tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Şirin
  Gökhan Şirin

  görülmesi gereken yerler listemde

 • Cagan Turker
  Cagan Turker

  Omrumde gorduğüm en güzel şehir.....

  En büyük aşkları orda yaşadım
  En büyük ihaneti orada gordum
  En büyük sorunlarla orada mucadele ettim

  Delikanlılığıda kahpeliğide orada gordum
  Selam olsun ne kadar rizeli varsa

  4 senem geçti
  hayat okulu

  ahhh rizem ah....

  Not: bu espriyi her yerde bulamassınız :) Gittiğimin tam 8 nci günüydü :) dedim ki ya haci amca ha buraya bole hep yağmur yağarmi.. haci dedi oglum ha buraya haftada iki kere yağmur yağar lakin biri 4 oburu 3 gün sürer :) merak yapma da...

  ya koptum.... tam 4 sene bu olaya hep guldum ama hep guldum

  :) rizeliler rize dostları tanısalım.....

 • Ayşe Rize
  Ayşe Rize

  tayinimin çıktığı yer...
  bakalım neler göreceğiz diye merak etmiyor değilim.

 • Elif Bayrak
  Elif Bayrak

  Yağmurun memleketi,
  Türkiyemin en el değmemiş yeri,
  Canım vatanımın Cennet köşesi...
  RİZEMMM

 • Necla Yılmaz
  Necla Yılmaz

  riizeşkimi tisya bidaa,,,

 • Cemal Cac
  Cemal Cac

  güzel memleketim.eşi bulunmaz doğası bitki çeşitliliği açısından dünyada sayılı yerlerden.insanları havası suyu bozulmadan kalan ender yerlerden. ayder tirovit çat çiçekli ve daha bir çok yaylası ile doğal cennet.denizin mavisi doğanın yeşili ancak bu kadar uyumlu olur.dedim ya güzel memleketim.

 • Birgül Meral
  Birgül Meral

  masum şehir, düzgün insanlar, saflık olgusunun henüz yitmediği bölüm.
  vatan sever, misafir perver, pervasız sakin kalabalık. muhalif olamayan ama ezilmeyen.
  1 sevilen, 2 kere seven, 3.kez sevilmeye değen insanlar..
  temiz hava, yeşilin her tonu, mavinin öfkeli bakışı..
  kimi dalgalı kimi durğun denizi. sempatik yaratılmış hamsi :)
  ve daha sayamadığım bir dolu ayrıcalık...
  ayrıcalıklı şehrin ayrıcalıklı insanlarıyız.

 • Osman
  Osman

  cennet bahçesi

 • Medine Erkan
  Medine Erkan

  rize :)
  denince ilk akla gelen yeşil ve mavidir.ama çayı unutmamak lazım.rize insanı ise gerektiğinde bir melek gerektiğinde de bir şeytan olmaktan kaçınmaz............Neyse yeşil ve mavi yeterlidir galiba

 • Parpali Yıldız
  Parpali Yıldız

  ğoloti kogoladu rakanepe dumani

 • Hamza
  Hamza

  baş kent olsaymış şimdi türkiye çağ atlıyor olacaktı bi rizeliden herşey beklenmezki :)
  bknz:erdoğan...

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  RİZE KALESİ’NDE ÇAY KEYFİ

  M.NİHAT MALKOÇ

  İnsanı dinlendiren ve zihin yorgunluğunu bertaraf eden eylemlerin başında gezmek gelir. Fiziki mekânınızı değiştirmedikten sonra ne kadar boş boş oturursanız oturun dinlenemezsiniz. Bazılarının anladığı gibi dinlenmek eylemsizlik değildir.

  Gezmek zamanı diri kılmaktır. Dolaşan insanlar zinde kalır. Bu düşüncelerle geçenlerde(11 Kasım 2006 Cumartesi) günü Trabzon’dan Rize istikametine hareket ettik. Doğu Karadeniz sahili boyunca gözlemlerde bulunduk. Sahil yolunda hummalı bir çalışma var. Yol nerdeyse bitmek üzere… Karadeniz Karadeniz olalı böyle bir çalışma görmedi. Gerçi bölge insanının denizle bağlantısı kesildi ama bütün olumsuz yönlerine rağmen ortaya güzel bir eser çıktı. Karadenizli artık yollarda daha rahat seyir edecek.

  Rize güzel ülkemizin güzel illerinden birisi… Çayıyla adını dünyaya duyuran bu şehir doğal güzellikleriyle de gezenleri cezbediyor. Rize yeşille mavinin buluştuğu şirin bir yerleşim yerimizdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin son dönemlerdeki başbakanlarından ikisi(Mesut Yılmaz, Tayip Erdoğan) Rizelidir. Yani bu şehir devlet yönetiminde ve bürokraside etkin bir konumdadır. Bunun nimetlerinden de nasipleniyor.

  Rize’nin köklü bir mazisi vardır. Rize’nin bugünkü adının nereden geldiği yönünde farklı rivayetler mevcuttur. Bir görüşe göre bu şehrin adı Yunancada da pirinç anlamına gelen “Rhizos”’tan gelmiştir. Rumcada dağ eteği anlamına gelen ‘Rhiza’ sözcüğünün değişimine uğrayarak Rize’ye dönüştüğünü söyleyenler de vardır. Rize’nin bir kısmı 1461’de, diğer bir kısmı da 1509’da Osmanlı topraklarına katılmıştır. Rize, cumhuriyetin
  ilanından sonra, 1924 yılında il yapılmıştır.

  Aralarında yıllara dayanan tatlı bir rekabet olsa da Trabzon’la Rize iki kardeş şehirdir. Fiziki mesafeleri de çok kısadır. Günün her saatinde bu iki il arasında dolmuşlar gidip gelmektedir. Biz de geçenlerde bir arkadaş grubuyla Rize’deydik. Rize’yi baştanbaşa gezdik, çok da beğendik. Şahika Eğitim Kurumları Özel Kopuzlar Lisesi’ne uğradık. Orada akşam yemeğini yedik. Maklube’nin lezzeti doyumsuzdu. Çok iyi ağırlandık. Bu okul Rize’nin adeta gözbebeği… Çok da başarılı bir okul… Türkiye genelinde dereceye giren öğrencileri var. Bu başarı her yıl tekrarlanıyor. Gazete ve dergi de çıkarıyorlar. Böyle okulların sayısının artırılması tek temennimizdir.

  Trabzon’un nasıl ki Boztepe’si varsa Rize’nin de şehre hâkim noktada bir kalesi vardır. Rize kalesi şehre hâkim bir tepede denize sokulmuş bu şirin şehri temaşa ediyor. Rize’yi gezenler bu kaleye çıkmadan şehirden ayrılmıyorlar. Finali kalede yapıyorlar.

  Rize Kalesi şehir merkezinin güneybatısında yer alır. İç Kale ve Aşağı Kale’den meydana gelmektedir. Yoğun yerleşme sebebiyle Aşağı Kale tamamen yok olmuş, batı tarafındaki bazı sur parçaları ve kuleler günümüze kadar gelebilmiştir. Yakın zamanlara kadar çok harap durumda olan İç Kale surları Kültür Bakanlığı’nca onarılmıştır.

  Akşama doğru çıktığımız Rize Kalesi’nden şehri temaşa ettik. Zira kale Rize’yi görüş alanı içerisine almaktadır. Kale içerisinde oturma alanları, kamelyalar vardır. Rize’ye gelip de buraya çıkmadan geri dönen Rize’yi gezdim demesin. Burada arkadaşlarla doğal Rize çayını büyük bir keyifle yudumladık. Rize üzerine sohbetimizi koyulaştırdık. Son yıllarda Rize’nin gelişme açısından çok büyük mesafe kat ettiği kanaatinde birleştik. Son dönemlerde başbakan olan kişilerin Rize kökenli olması bu gelişmişlikte çok etkin bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Zira Rize, daha düne kadar Trabzon’un gölgesinde kalmış sıradan bir şehirdi.

  Rize’nin büyümesi, gelişmesi Trabzon için de son derece faydalıdır. Rize Üniversitesi’nin kurulmuş olması Doğu Karadeniz için büyük önem arzediyor. Trabzon’la Rize’nin kültür ve mesafe olarak yakınlığı birbirleriyle iç içe olmasını zorunlu kılmıştır. Rize’yi seviyor ve önemsiyoruz. Bazıları bu iki şehir arasında kin tohumları ekmek istese de, bu iki şehrin duyarlı halkı bu oyuna gelmeyecektir. Rize’yi kardeş şehir olarak görüyoruz.

 • Fatih Sultan Mehmet
  Fatih Sultan Mehmet

  ÜLKEMİZE GEMİ KAPTANI VE BAŞBAKAN YETİŞTİREN TEK İLİMİZ...MEMLEKETİM :)

 • olamasin ki zaten mangal gibi yürek ister bu yazmı silmeyeceğim... vuhaha he

 • ilim benim yerim seni ben

 • Emine Sonmez
  Emine Sonmez

  doğduğum sevdiğim doymadığım cennet

 • Furkan Sifrelenmis Hayatlar
  Furkan Sifrelenmis Hayatlar

  sert dalgaları,temiz akarsuları,yeşili,mavisi,kaçkarı,alabalığı,ÇAYı,dağı,tepesi,büyük burunlu adamları,sepeti ile çay taşıyan pembe yanaklı kızları, temeli dursun u olduğu kadar mafyası, kabadayısı,Başbakan ı ve daha hayata dair herşeyi ile Rize işte...

 • Artanem
  Artanem

  Kimse almasun seni
  Yine bana kalasun
  Sevdugum senun askin
  Cigerlerumi daglar

  özledım seni rize'm:(

 • Yok
  Yok

  denize bi kararti Acaba kayik midu Ben ozledum RİZEMİ ağlasam ayipmidu? ..

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  Artvin gibi yeşilin bütün tonlarını içinde barındıran, sıcacık misafirperver insanlarıyla bilinen şirin bir ilimiz...inşaat sektöründeki başarılarını malum sebeplerle malatyalılara, fırıncılık konusundaki nâmlarını da doğulu kebapçılara kaptırmak zorunda kaldılar......bakalım sırada ne var? ......- ;)) ...Pp

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  Bakanları, Başbakanları ile meşhur ilimiz.

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  karadeniz bölgesinde bir il.

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  trafik kodu 53 olan ilimiz.

 • Hamza
  Hamza

  havasına suyuna kızına kurban olduğum memleketum :)

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  düşman işgalinden kurtuluşu 2 Mart olan şehrimiz ;)

 • Hamza
  Hamza

  memleketim...

 • Hamza
  Hamza

  Rize'ye vali olacağına, çay alum yerine bi sepetçi ol.

  rize atasözü

 • Blue Send Me
  Blue Send Me

  Fotoğraf ve karpostallarından anladığım kadarıyla mükemmel bi yer.. Mutlaka görmek istiyorum bi gün

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  nassı merak ediyorum şu şehri annatamam, bi de artvin'i, bi de giresun'u, bi de ordu'yu...

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  mesut yılmaz