Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

ütopya sizce ne demek, ütopya size neyi çağrıştırıyor?

ütopya terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Adalet ideası insan saflığının asla tahayyül edemeyeceği kadar büyük bir ütopyadır. Doğadaki her şey bu ideayı yerinden eder - tarihten söz bile etmiyoruz. - ahlaki düzen çocuk oyunlarına layık masaldır. Hayatta bir an bile kendini unutmayan, hiçbir fikirkarşısında hiçbir düş, hiçbir mücadele karşısında kendini unutmayan kimse zafer kazanır ancak. Kişi kendi çıkarı ve varoluşu hilafına bir değere kendini adadığında, ilk karşısına çıkan onu çiğner. Acının tözsel monotonluğunu varlığın bağrında keşfetmiş olanların güçlükle haz alabildiği bir zevkin farkedilmez dalgalanmaları peşinde çırpınır insan.

  CİORAN, Rumen Filozof,


  Yani doğruluk ideali zor iştir, avanta ideali de, sonradan acı oyar, üstelik kesintisiz, niyeti bozukla, halis olanı ayıran sınav budur zaten, bence gübrelik de yeter.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Gerçekte mevcut olmayan, ileriye yönelik tasarlanan ideal toplum biçimi anlamına gelir. Ütopyalar, bugünü değil geleceği anlatır. Yani ütopya bugün gerçekleşmesi mümkün olmayan, imkansız olan tasarımları açıklar.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Diktatörlerin ütopyası,halklarının felaketidir.

 • İdil Ce
  İdil Ce

  Onu defalarca sordum kalbime.

  Sevmek zorunda misin? Neden sevmek zorundasin?

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil

  var olmayan ulke,belli olmayan yer anlamindadir.zihinde tasarlanmis bir takim ilkelere gore olusturulmus hayali toplumu ifade eden kavramdir.

 • Emine Kurt
  Emine Kurt

  hayal edebileceğimiz kadar olağan yaşıyamıyacağımız kadar olağanüstü hayalimizde yanımızda ama gerçekte çok uzağımızda olan bir dünya...

 • Emine Kurt
  Emine Kurt

  hayalimizde olan ama yanımızda olmayan,yada bizim orda olmadığımız mükemmellikler...

 • Elvanı Seba
  Elvanı Seba

  Gökyüzüne, maviye, aşka yasak setlerin
  Yenik bayraklar geçer üstünden cesetlerin!

  Hayali ümit yaptın; acıları kardın da..
  Sevgili, erişilmez Kaf Dağı’nın ardında

  Gün: hüzün öğretisi, kurcalar ruhumuzu
  Kader gizli bir mecaz, ölümün gül-rumuzu

  İnce elifler düşer bir gecenin karına
  Buzda güz-yazıları neyi taşır yarına?

  Ütopya: sığınağı kölelerle, Han’ların
  Melankolik rüyası erken erguvanların

  Dolu-dizgin koşarak durulduğumuz kıyı
  Soylu, gökkır küheylân, kanıksar mı yılkıyı?

  Olcay Yazıcı

 • Ayşe
  Ayşe

  Mükemmel sistem projeleri...Hakikat olan SON'la birlikte tamamlanacak olan insanlık tarihinde mükemmeli yakalamak mı? Mümkün değil. Mümkünü mü? CENNET :)

 • Kemal Esad
  Kemal Esad

  olmayacak hayallerın
  başkenti

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  baskı altında tutulan beyinlerin üretkenliklerine devam edebilmek için kurguladıkları, tasarladıkları, düşledikleri mekan. sıradan insanlar için herşeyin kendi istekleri doğrultusunda daha güzel olduğu bir yer iken, kendinde dünyayı değiştirebilme gücü bulan cesur insanlar için ideal bir geleceğin öngörüsüdür.

 • Nehir Kılıç
  Nehir Kılıç

  olmayacakla ilgili değil, olacabilecekle ilgili fikir jimlastiği...

 • Vera Tunahan
  Vera Tunahan

  olmayacak rüyaların ülkesi.


  mor göllerin üzerine pembe yağmurların yağdığı günler.

  yağmur yağmadığı halde ebemkuşaklarının birlerle değil binlerle göğü süslediği diyarlar.


  elinizi uzattığınızda avcunuza alıp ısındığınız yıldızlar.ama gecelerde baktığınızdaysa bir o kadar uzaklarda avizeler gibi asılı ışıltı parçacıkları.


  çarşambaların ertesinin perşembe olmadığı günler.


  tozunu üflemeye gerek göremiyeceğiniz saflıkta ruhlar.


  devasa çikolata dağları,şeker ağaçları,renkli balon bulutları..tamam tamam abarttım.e ne de olsa bunların tümü ütopik dünyamdan esintiler :)

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  ahahahaha... :))
  bilgecan konuştu..
  ya bir kere de hayr söyle be adam..
  ne olur yani..
  artık söylediklerini üstüme almıyorum
  ama gülüyorum haline
  bak kardeş kardeş geçiniyoruz.
  nedir sende ki bu tahammülsüzlük..
  zihninde başka çağrışımlar yok mudur senin
  molla faşistler kovalasın seni rüyanda..

 • Suna Sarılale
  Suna Sarılale

  aşırı dinci molla faşistlerin, türkiyedeki şeriat özlemi...

  woooooy.....! ! ! ......nanaçkimi, nanaçkimi woy woy woy

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  kurgulanmış hayâl..

 • Sema Yaylı
  Sema Yaylı

  imkansız mükemmel,imkansızı başar(mak) -abilmek.

 • Kemal Değer
  Kemal Değer

  Dünya üstünde olmuycak şey

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  hayâl dünyasının sınırlarındaki yaşam alanı........- ;)) ...Pp

 • Seda
  Seda

  gerceklestirilmesi olanaksız dusunce yada tasarı

 • Önder Bağcı
  Önder Bağcı

  bence gerçek ütopya ulaşamadığınız insanlardır...hep hayalinizdir, yalnız bir türlü yakalayamzsınız...çünkü onun da ütopyaları vardır...

 • Önder Bağcı
  Önder Bağcı

  kelime anlamı olarak ulaşılamayan ülke anlamına gelir...bayıldığım bi kaç tane vardır: aldous huxley kara ütopyalarıyla ünlüdür.en bilineni cesur yeni dünya...george orwell'ın '1984'ü var....

 • Ali Güler
  Ali Güler

  mutlu olmayı istemek.sen için ben için biz için

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  platone nun ütopyası...
  8 yıllık felsefe eğitimi verilir her bireye...eğitim sonunda tek bir sınav yapılır geçilemezse bir 4 yıl daha okunur...
  bu eğitim sırasında kral dahil herkes çıplak vaziyette sabah sporu yapmak zorundadır ve evliliğe kadar hertürlü cinsel münasebet serbesttir ki nedeni insanların aklı cinsellikten soğusunda başka bişeye çalışsın diye...
  bknz: günümüz gençliği....

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  aşk

 • Banu Culha
  Banu Culha

  olani degil olmasi gerekeni soyleyenlere utopist derim....

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Uğraşama olmaaaz.

 • Mehmet
  Mehmet

  SİMERANYA
  zamyatin:biz
  george orwell:1984
  alev alatlı
  peyami safa:YALNIZIZ
  more...
  huxley

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  .... izm'ler.

 • F
  F

  Thomas More’un Ütopyası:
  Thomas More’un “Ütopya”sı, roman sanatının henüz ortaya çıkmadığı o tarihlerde, bir anlatı metni olarak kurgulanmıştır ve Kolomb’un keşiflerinin etkisiyle yazılmış ilk kurgusal metin olması nedeniyle de ilginçtir. Ütopya, Güney yarım küresinde bir adadır. Hikaye, bu adada yaşamış bir gemicinin, ada halkının kurduğu düzeninin mükemmelliğini Avrupa’ya tanıtması biçiminde sürer. Böylece More, hem İngiltere’deki iktidarın mutlak olamayacağını belirtir, hem de olması gerekenleri işaret eder. Siyasi ve ekonomik hayatı yeniden kurgular.

  “Ütopya”, devletin ilk mimari tasarım olarak da ilgiye değer; Bu ada devletinde, hepsi aynı plana sahip 54 kent var ve sadece başkentin planları değişik. Bütün cadde genişlikleri aynı (10 metre kadar) . Herkesin evi aynı stilde. Evlerde bir sokak bir de bahçe kapısı var ve kilit yok. Herkes istediği eve girebilir, damlar da düzdür. Sahiplik duygusu olmasın diye 10 yılda bir ev değiştirilir. Köylerde her biri 40 kişiyi barındıran çiftlikler bulunur ve şimdi More’nun eşitliğinin sınırına geliyoruz, bu 40 kişiden ikisi köle! Her çiftlik yaşlı ve bilge olan bir kadın ve bir erkek tarafından yönetiliyor. Evlerin bile bu denli aynı olduğu adada elbette kılık ve kıyafet de belirlenmiş, herkes daha doğrusu her kategori yaz kış aynı türde giyiniyor. Bir giysi yedi yıl dayanacaktır. Çalışma sonunda giyilen yün harmaniyeler(pelerin) de aynıdır ve doğal yün rengindedir.

  Tanıtımı More’un cümleleri ile sürdürürsek; “bizim toplumumuzda kadınlar, rahipler, hizmetçiler, dilenciler çoğunluk yararlı bir iş yapmaz. Zenginlerin varlığı dolayısıyla da gereksiz lüksler için çok emek harcanır. Ütopya cumhuriyetinde bunların önüne geçileceğinden çalışma 6 saat olarak belirlenmiştir. Eğer artık değer ortaya çıkarsa, günlük çalışma saati kısıtlanır. Aile ataerkildir. Evlenen oğul babasıyla oturur. Eve sığmazsa yeni bir eve aktarılınır. Kentler büyürse yeni bir kent kurulur. Hayvanların öldürülmesi, özgür yurttaşlar zalimliği öğrenmesin diye kölelere havale edilir. Yemek kamuya ait salonlarda yenir ve buradaki ayak işlerini de köleler görür. Evlenirken hem erkeğin hem kadının bakir olması esastır. Demirin olmadığı adada bunu sağlamak için dış ticaret yapılır. Savaş zaferleri ile övünülmez, ancak zorunluluk halinde savaşa girilir ve mümkünse paralı askerler tutulur. Altın ve gümüş birikimi savaş için yapılır. Gündelik hayatta ise altın ve gümüş oturak ya da hayvan zinciri olarak kullanılır ki nefret edilsinler. Mutluluğu zevkte bulan bir ahlak ve çilecilikten uzak bir dinsel tutum söz konusu. Kadınlar da rahip olabilir, rahipler onurlandırılır ama toplumda güç sahibi de değillerdir. Tanrıya inanmayanlar yurttaş sayılmaz ve siyasal yaşantıya katılmazlar ama hiçbir bakımdan rahatsız edilmezler.

  Görülüyor ki More’un ütopyası şaşırtıcı ölçüde liberal ve o ana dek Hıristiyan dünyasında görülmedik derecede laiktir. Komünizm tasarısı ise pek önemli değil, çünkü ondan ne anlaşıldığı belirsiz; üstelik bu tarz bir komünizm pek çok dinin söyleminde de fark edilir. Mesela, Müslümanlığın cennet tasarımını bile göz önüne getirirsek, mülkiyet ilişkilerinden söz edilmeyen eşitlikçi bir yaşantı algılarız. Buradaki liberal düşünceler; savaş, dinsel hoşgörü, yumuşak cezalar, hayvanların öldürülmesine karşı duyulan irkilti incelendiğinde ortaya çıkıyor. Sanki kendi geleceğini okumuşçasına, More, “Ütopya”sına, hırsızlığa ölüm cezası verilmesini eleştiren bir kanıtla başlar.

  Her ütopya, kendi çağının toplumsal koşullarının bir eleştirisi niteliğini barındırır. Dinsel bir inançla, yaşanan kötülüklerden, Hıristiyanlığın başlangıcındaki eşitlikçi görüşlerle arınılacağı öğretisine inanan Thomas More, siyasi iktidarın tek elde toplanmasına ve sınıfsal imtiyazlara karşı çıkan bir metin yazmıştır. Ne var ki, ilk bakışta eşitlikçi görünen bu ütopyanın da altını kazıyınca, bir çok ütopyada olduğu gibi, bireyi yok sayan ve tek tipleştirici bir toplum mühendisliği ile karşılaşırız. Toplumda farklılığa yer yokmuş gibi görünür, ama yönetimle ilgili kişiler bilgililer arasından seçilir. Yani ütopik de olsa, bilginin topluma yayılacağı düşüncesi öne sürülmez. Buradan, soylu kesimin yoksul halkı ne denli küçümsediği çıkarılabilir. Toplumun en hümanist ve aydın insanları bile, toplum tasarılarında sınıf farklılıklarını bir biçimde ortaya koyuyorlar. Ancak, 1518 yılında yazılmış bu metni kendi dönemindeki düşünceler, yasalar ve inançlar eşliğinde değerlendirmek gerekir. Buradaki tek tipleştirmedeki abartı, dönemin soylularının debdebesi ve toplumun büyük yoksulluğuna bir tepkidir mesela.

  Thomas More’dan sonra da bir çok ütopya yazıldı. Hatta, kimilerine göre Marx’ın komünizmi de bir ütopyaydı. Ütopya yazımının seçkinciliğine karşı anti-ütopyalar da üretildi. Ama, yapısı ne olursa olsun, “toplumsal ütopya, yoksul sınıfların ayrıcalıklı sınıflara ya da düşünen insanın varolan düzene karşı duyduğu hınçla başlar ama onu aşarak yeni toplum modelini çizer; yeni toplumun varlığını geçmişte ya da gelecek içinde, boşlukta bir yere yerleştirir, zamansa belirsizdir. Bu yeni toplum varolanın negatifidir. Bu düşünce çağının insanlarını devrimci eyleme çağırmamakla birlikte, mutluluk arayışı içinde, kurulu düzenin yıkılması için çalışır ve ara sıra yolunu şaşırmış olsa da her zaman bir değişiklik gereğini dile getirir”.