Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nükleer enerji sizce ne demek, nükleer enerji size neyi çağrıştırıyor?

nükleer enerji terimi Hüseyin Deniz tarafından 07.12.2003 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay15.04.2015 - 21:32

  'Romalıların nükleer atığı olsaydı,biz şimdi o atıklar ve verdiği zararlarla baş etmeye çalışıyor olacaktık'(Avrupa Nükleer karşıtları)

 • Giriftar
  Giriftar30.09.2008 - 20:02

  ulen ne nükleer toplumuz....

  rüzgar diyorum dahada bişey demiyorum....

 • Veyis Görümlü
  Veyis Görümlü23.09.2008 - 15:16

  kesinlikle artık bizimde nükleer enerjiye geçmemiz gerekiyo dier toplumlrdan geri kalmamalıyız bu konuda da green ciler gidip fransada yapsınlar eylemlerini fransa da 90 tane nükleer varken orda eylem yapmayım bizim açacağımız bir santrale konuşmaya hakları yok kanımca zaten green cilerde fransız kökenli bir topluluk olduklarından artık dönen oyunları siz düşünün

 • Can Can
  Can Can08.04.2007 - 15:15

  Ağır radyoaktif atomların nötron bombardımanı ile daha küçük atomlara bölünmesi (fisyon) veya hafif radyoaktif atomların birleşerek daha ağır atomları oluşturması (füzyon) sonucu çok büyük bir miktarda eneji açığa çıkar..güneş mesela sürekli füzyon olur üzerinde..örümcek adam 2 iyi izlemişsinizdir, ordaki çatlak profösörde füzyon yapmaya çalışyordu, yapay bi güneş, ama bu reaksiyonlar sonunda çok fazla ısı açığa cıktıgından bunu kontrol etmek o kadarda kolay değil...tabi bunların yan etkilerinide unutmamak gerekir..(Radyosyon) ..çernobil faciası...büyük zararlar dogurabilir..ama muazzam bi enerji kaynağı..Türkiyenin de bi nükleer enerji santrali olmalı..green peace ciler her ne kadar karşı çıkmakta haklı oldukları yanlar olsada, nükleer vazgeçilmez bi enerji kaynağı..
  ..

 • Vera Tunahan
  Vera Tunahan22.11.2006 - 12:37

  nükleer füzyon sonucu elde edilen enerji.
  küçük çekirdekli hafif atomların sıkıştırılmasıyla elde edilen oldukça değerli bir enerji türü.

  geçenlerde 17 yaşında bir lise öğrencisi Amerika'da evinin bodrumunda bir hidrojen atom türüyle yaptığı çalışma sonrasında nükleer füzyonu gerçekleştirmiş.

  bodrumları boş duran evlerimiz var.liselerde okuyan öğrencilerimiz ise amerikanın genç nüfusundan oldukça fazla.e hidrojen atomları da n tane denecek kadar var.malzeme tam görünüyor da...
  eksik olan nedir?

 • Sıla Can
  Sıla Can10.11.2006 - 17:07

  Ağır radyoaktif (Uranyum gibi) atomların bir nötronun çarpması ile daha küçük atomlara bölünmesi (fisyon - parçalanma - bölünme - bozunma) veya hafif radyoaktif atomların birleşerek daha ağır atomları oluşturması (füzyon - birleşme - biraraya gelme) sonucu çok büyük bir miktarda eneji açığa çıkar. Bu enerjiye nükleer enerji denir.

 • Bay Grey
  Bay Grey03.11.2006 - 19:38

  Her eve lazım...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş27.12.2005 - 12:58

  İngiltere'de hükümetin yeni nükleer tesisler yaparak nükleer santrallardan elde edilen enerjiyi artırma çabası halkı ikiye böldü.

  Bizim kullanılmayan deli gibi enerji kaynaklarımız varken daha karanlığımızın binde biri aydınlanmamışken şu yapılana bakmak lazım önce,

  Halis Seyfi, Japonya'da olduğu gibi Türkiye'de de 'işyerlerinde ısının düşürülmesi ve kışın herkesin yünlü iç çamaşırı giymeleri' yönünde kampanya düzenlenmesi halinde, ülke ekonomisine 500 milyon dolarlık enerji tasarrufu katkısı sağlanabileceğini savundu.
  Seyfi, Japonya Çevre Bakanı Yuriko Koike'nin, enerji tasarrufu sağlamak için ofislerde ısının 4 derece düşürülmesi ve kışın herkese insanı sıcak tutacak yünlü iç çamaşırı giymeleri yönünde öneride bulunduğunu ve uygulamaya konduğunu ifade etti.

  500 MİLYON DOLARLIK TASARRUF
  Türkiye'de de Japonya'daki gibi uygulama yapılması halinde ülke ekonomisine katkı sağlanabileceğini anlatan Seyfi,

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu07.01.2005 - 01:00

  vazgeçmek için hala erken bi enerji elde etme yolu..
  ama biz geç kaldık biraz... gereksiz itirazlar da cabası oldu..
  radyoaktif maddelerin parçalanması (fizyon) sonucu açığa çıkan kontrollü enerji.
  geleceğin enerji türü de nükleer enerjinin bi zıttı olan füzyon yakıtları olabilir,kısaca güneşteki tepkimelerdir füzyon...

 • Arthas
  Arthas01.06.2004 - 13:23

  DÜNYA NÜKLEER ENERJİDEN VAZGEÇİYOR MU?

  Ülkeler, enerji politikalarını belirlerlerken enerji kaynakları, dışa bağımlılıkları, coğrafi durumları, nüfus artış hızı, finansman durumu, enerji kaynaklarında çeşitlilik gibi değişkenleri dikkate almaktadırlar. Bu nedenle her ülkenin kendine özgü bir enerji politikası olmalıdır. Konuya bu çerçeveden bakıldığında, dünyada nükleer enerjiden vazgeçildiğini söylemek son derece yanıltıcı olur.

  Aralık 2000 - Eylül 2002 tarihleri arasında dünyada kurulu bulunan nükleer santral sayısı 438'den 442'ye çıkmıştır. Kurulu kapasite ise 351.000 MW'dan 357.000 MW'a çıkmıştır.

  Bu dönemde işletmeye giren santrallar:

  Çin'de 2 ünite
  Japonya'da 1 ünite
  G. Kore Cumhuriyeti 2 ünite
  Rusya Federasyonu 1 ünite
  Aynı dönemde İngiltere'de 2 ünite devre dışı bırakılmıştır.
  Dünyadaki bazı gelişmeler aşağıda verilmiştir:

  Halen 28.000 MW kurulu kapasiteye karşılık gelen 35 santral inşa halindedir. Bu santrallar: Arjantin (1) , Çin (6) , Çek Cumhuriyeti (1) , Hindistan (8) , İran (2) , Japonya (3) , K. Kore (1) , G. Kore (2) , Romanya (1) , Rusya Federasyonu (2) , Slovak Cumhuriyeti (2) , Ukrayna (4) , Tayvan (2) . Ayrıca, Finlandiya da yeni bir nükleer santralı kurma kararı almıştır.
  Mayıs 2001'de yayınlanan ABD Ulusal Enerji Politikası, özellikle kaynak çeşitliliğine değinmekte ve bu ilkenin uygulanması amacıyla yerli kaynaklara (gaz, kömür ve petrol) yönelmenin yanında nükleer ve hidroelektrik potansiyelden de faydalanmanın gerekliliğine işaret etmektedir. Bu politikanın paralelinde, ABD 2010 yılında yeni nükleer santralları devreye almayı planlamaktadır.
  G. Afrika Cumhuriyeti'nde 10 adet herbiri 120 MWe gücünde çakıl yataklı modüler reaktörden oluşan proje devam etmektedir
  Çin'de 2010 yılına kadar 10.000 MW'lik bir nükleer program planlanmaktadır.