Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hz.isa sizce ne demek, hz.isa size neyi çağrıştırıyor?

hz.isa terimi Sumir Serce tarafından tarihinde eklendi

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  pir gerçek veli:
  (21.yüzyılın:alevi, bektaşi, kızılbaş ozanıdır vesselam?)
  rabbimiz isa değil allahtır la ilahe illallah?
  rabbimiz musa değil allahtır la ilahe illallah?
  rabbimiz ibrahim değil allahtır la ilahe illallah?
  rabbimiz muhammed değil allahtır la ilahe illallah?

 • Latif
  Latif

  İsa mesih gelecektir bunu incil açık bir şekilde belirtir. işte bazı ayetler

  Matta 24:7 Ulus ulusa, devlet devlete savaş açacak; yer yer kıtlıklar, depremler olacak.

  Matta 24:9 'O zaman sizi sıkıntıya sokacaklar ve öldürecekler. Benim adımdan ötürü tüm uluslar sizden nefret edecek.

  Matta 24:23 Eğer o zaman biri size, `İşte Mesih burada', ya da `İşte şurada' derse, inanmayın.

  Matta 24:24 Çünkü sahte mesihler, sahte peygamberler türeyecek; bunlar büyük mucizeler ve harikalar yaratacaklar. Öyle ki, ellerinden gelse, seçilmiş olanları bile saptıracaklar.

  Matta 24:29 'O günlerin sıkıntısından hemen sonra, `Güneş kararacak, ay ışığını vermez olacak, yıldızlar gökten düşecek ve göksel güçler sarsılacak.'

  Matta 24:30 'O zaman İnsanoğlu'nun belirtisi gökte görünecek. Yeryüzündeki bütün halklar ağlayıp dövünecek, İnsanoğlu'nun gökteki bulutlar üzerinde büyük güç ve görkemle geldiğini görecekler.

  Matta 24:31 Kendisi, güçlü bir borazan sesiyle meleklerini gönderecek ve onlar, O'nun seçtiklerini, göklerin bir ucundan öbür ucuna kadar dört yelden alıp bir araya toplayacaklar.

  Bunlar sadece benim buldugum bir kaç tane ayet incildden

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Hz. İsa (a.s.) ve havarilerine selam.....
  Ruhul Kudüs'tür....
  Melektendir.....
  Ruhullah....

 • Sebahattin Zorlu
  Sebahattin Zorlu

  ”Şüphesiz ben size Rabbinizden bir mucize getirdim. Ben çamurdan kuş şeklinde bir şey yapar, ona üflerim. O da Allah’ın izniyle hemen kuş oluverir. Körü ve alacalıyı iyileştiririm ve Allah’ın izniyle ölüleri diriltirim. Evlerinizde ne yiyip ne biriktirdiğinizi size haber veririm. Eğer mü’minler iseniz bunda sizin için elbette bir ibret vardır.” Ali imran 49

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  * hiç domuz eti yemedi...

  * hiç şarap içmedi...

  * sünnet olmuştu...

 • Busra Korkmaz
  Busra Korkmaz

  Hristiyanlara göre, Allah'ın oğlu...
  Allah akıl fikir versin denir ya, işte öyle bir durum bu...
  Şu an gök yüzünde çok mutlu olmalı...

 • Sebahattin Zorlu
  Sebahattin Zorlu

  “Ardımdan gelmek isteyen kendini inkar etsin, her gün çarmıhını yüklenip beni izlesin” dedi, “canını kurtarmak isteyen onu yitirecek, canını benim uğruma yitiren ise onu kurtaracaktır” (Luka 9:23-24)

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Şimdiye kadar izlediğim en ilginç İsa yorumu Günaha Son Çağrı filmiyle
  William Dafoe olmuştu... tekrar izlemek iyi oldu. (Bu arada müzikler hakikaten çok güzel, ve bazı sahneler müthiş şekilde Çağrı filmini anımsatıyor doğrusu)

  ...Ben küfürlerin aziziyim, Ben barış için gelmedim kılıçla geldim…diyen insan olan İsa için izlemenizi tavsiye ederim :)

 • Edaa
  Edaa

  Kendisine hakaret edilen Hz. İsa'ya (a.s.) :
  - 'Niçin karşılık vermediniz? ' diye sorduklarında:
  - Herkes yanındakini verir, demiş. Onda olan, benim yanımda yoktu.

 • Sebahattin Zorlu
  Sebahattin Zorlu

  Ve: 'Biz Allah'ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih'i öldürdük.' Demeleri yüzünden. Oysa onu ne öldürdüler, ne de astılar. Fakat kendilerine bir benzetme yapıldı. Onda anlaşmazlığa düşenler bundan dolayı şüphe içindedirler, o hususta tahmin peşinde gitmekten başka hiç bir bilgileri yoktur. Kesin olarak O'nu öldürmediler.


  Doğrusu Allah, O'nu kendine doğru yükseltti. Allah güçlüdür, hikmet sahibidir.


  Andolsun, kendilerine kitap verilenlerden ölümünden önce ona iman etmeyecek hiç bir kimse yoktur. Kıyamet gününde de aleyhlerine şahit olacaktır. (Nisa 157.158.159)


  Şüphesiz o, (isa) kıyamet-saati için bir ilimdir. Öyleyse ondan yana hiç bir kuşkuya kapılmayın ve bana uyun. Dosdoğru yol budur. (Zuhruf Suresi, 61)

 • Sebahattin Zorlu
  Sebahattin Zorlu

  Hic sübhesiz ben,size Rabbinizdan bir delil ile geldim.
  Dogrusu ben size camurdan kus sekli bir sey yapip icine üflerim,
  Allah´in izniyle körü ve sakati iyi ederim,ölüleride diriltirim! Ve evlerinizde ne yiyorsaniz ve ne biriktiriyorsaniz size bildiririm!
  Eger mümin kimseler iseniz? Süphesiz bunda sizin icin elbette
  bir delil vardir! (A-li imran 49)

 • Ersoy İşler
  Ersoy İşler

  Başlangıçta Söz vardı.
  Söz Tanrı ile birlikteydi
  Ve Söz Tanrı idi.
  Söz insan olup aramızda yaşadı

  yeniden iman etmemi sağlayan güzide şahsiyet, bazen rüyamda bana gülümsediğini görüyorum

 • Metin Mert
  Metin Mert

  buyuk insan..yaradanin emir ve yasaklarini yeryuzune yaymak icin yaradan tarafindan gorevlendirildi..secilmis insanlardan bir tanesi..

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Hıristiyan inancına göre çarmıha gerildiği söylenilsede, gerilmediği -Allah-tarafından bildirilmiştir..

  Yani hazreti isa çarmıha gerilmemiştir...

 • Uğur Şener
  Uğur Şener

  Bence bütün peygamberler sahtekardır.Hepsi menfaat peşinde koşanlardı,Tanrı diye bir şey icat ettiler ve bunu bin yıl kullandılar.
  Artık bu icat demode oldu.Bozuldu yedek parçasıda yok.

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  No! ..(Hayır) Bu kadar da palavra olamaz...pes yani...

 • Benay Can
  Benay Can

  isa tevrat`da geleceği bildirilen yahudilerin kralı mesihtir.kadının soyundan gelir. insanlara kurtuluşu,sonsuz yaşamı ve göklerin emenligini müjdelemiştir.tanrının oğludur,tabi bu bir birleşme sonucu ortaya çıkan oğul anlamında değildir.isa tanrının sözü ve onun yer yüzünde ki yansımasıdır.insanların günahkarı için çarmıha gerilerek büyük acılar içinde ölmüş ve ölümden üç gün sonra dirilmiştir.isa`nın acı çekerek ölmesi tanrının emridir.böylece günahların bedeli ödenmiş ve tanrnın insanları affetmesindeki engel ortadan kalkmıştır.ayrıca göklerin egemenliğinde babanın sağında oturacak olanda ondan başkası değildir.

 • Merlin Xn
  Merlin Xn

  ''İsa bana fazladan 1 dolarınız olduğunu söyledi.''

 • Akın Arda
  Akın Arda

  gelecek sözleri safsatadan ibaret kim diyo gelecek hiristiyanlar. öle saçma şey olmaz allah son dinini ve son elçisini yolladı ve bu iş bitti

 • Mustafa Koca
  Mustafa Koca

  Esas olarak son dini müjdelemesi müslümanlık açısından bakıldığında olasılık olarak yüksek olan büyük peygamberlerden biri.

  Yalnız kafamızı meşgul eden bazı sorular var.Hz.İsa zamanını doldurdumu yani dinini tamamladımı yoksa tamamlamak için yeniden mi gelecek.Yeniden gelecekse Kur'anda neden bu konuyla ilgili açık bir beyan yok.Böyle birşey eğer gerçekse son din olan Kur'an bu konuyu muallaktamı bırakmıştır yoksa muallak insanların düşüncelerindemi? .Bir diğer konu Hz.İsa'nın tekrar geldiğini nerden anlayacağız bunu bize bildiren nedir,böyle ciddi bir konuda rivayetlere güvenilebilirmi,zan niteliğindeki bir konuya inanmak ne kadar doğru.Biliyorsunuz bu konuda müslümanların aklı ikiye ayrılmış durumda.Bir kısım son peygamberle din tamamlanmıştır bunun üzerine eklenecek birşey olamaz derken bir kısımda Hz.İsa'nın tekrar gelip Müslümanlığı vurgulayacağını belirtmektedir.

  Bana göre ise Hz.İsa misyonunu tamamlamıştır ve kendisinden sonra gelen bir dini vurgulamak için yeniden dönmeside mantıksızdır.Herkesin kendi zamanında getirdiği dinden mesul olmasının mantığa daha uygun olduğunu düşünüyorum.

 • Mustafa Aykurt
  Mustafa Aykurt

  Bakın, Hz.İsa'ya peygamberliği zamanında kendisinden sonra son peygamberin geleceği (ki kendisi ile bizim peygamberimiz hz.Muhammed arasında yaklaşık 600 yıllık bir zaman dilimi vardır.) ve bu peygamberin ümmetinin, kendisinin ve diğer peygamberlerin ümmetlerinden çok daha faziletli, çok daha üstün olacağı Allah tarafından bildirilince İsa (a.s) bu ümmetten olmayı çok arzuladı ve Allah'a bu ümmetten olabilmek için dua etti.Allah da onun bu duasını kabul ederek onu, zamanı geldiğinde (yani kıyamete yakın) yeryüzüne göndermek için göğe kaldırdı.

  İşte hz.İsa kıyamete yakın yeryüzüne tekrar geldiği vakit, kendi dini üzere değil peygamberimizin dini üzere yani islam dini üzere ibadet edecek.Dolayısıyla peygamber olmasının yanı sıra hz.Muhammed in ümmetinden biri olma şerefine ve üstünlüğüne erecek.Kendilerini İsa ya bağlı gören basiret sahibi hıristiyanlar kendisinin gerçek hz.İsa olduğunu anladıkları zaman ona uyup tabi olacaklardır.yani hıristiyan olarak kalmıyacaklar müslüman olacaklar demektir bu.Çünkü yukarıda da dediğim gibi İsa (a.s) islam dininin esaslarına göre yaşayıp, ibadet edecek kuvvetli bir rivayete göre de hanefi mezhebinden olacaktır.Daha sonra çeşitli kaynaklarda evleneceği,çocuklarının olacağı, 40 sene yada daha fazla yaşayıp vefat edeceği bildirilmektedir.

  Sonuç olarak hz.İsa nın yeryüzüne tekrara gelişi ile bu anlattıklarımdan dolayı kendisine uyan, tabi olan bir topluluk ortaya çıkmış olacak ve bu topluluk da kıyamete kadar inkar edenlere üstün kılınacaktır.(yine de en doğrusunu Allah bilir)

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Teşekkürler...oldukca uzun bir açıklama..amaaa...dediğiniz gibi ya da Kur'anın dili ile...'Sadakallahülazîm'...
  Pekiii o zaman Hz. Muhammed son peygamber nasıl oluyor? ..Ve de neden İslâmın o an için dışında kalanlar (kitap ehli) ...Hz. Peygambere iman etmeyip Kur'anı kabûl etmeyip de ille de Hz. isa'nın (gökten) inmesini bekliyecekler..Yani anlayamadığım madem ki Mesih İsa idi ve de Kur'an da son kitapdı...O zaman İsa Kur'anla gelirdi...başka bir peygambere de gerek kalmazdı...Ve de Allah yanına aldığı İsa'yı yanında iken öldüremez mi ki ille de Dünya'ya geri göndersin...Evet! 'Sadakallahülazîm' de...Bu inanış şu an Kitap ehli diye bilinen ve de kendilerini İsa'ya bağlı gören hristiyan topluluğuna bir (+) değer olarak gözüküyor...

 • Mustafa Aykurt
  Mustafa Aykurt

  Hz. İsa'nın yeryüzüne ikinci kez geleceği konusu Kuran'da çok açık olarak bildirilmiştir. Kuran'da bildirilen bu deliller şu şekildedir:

  1. Delil

  Hz. İsa'nın ikinci kez yeryüzüne ineceğine dair işaretler taşıyan ayetlerden ilki Al-i İmran Suresi'nin 55. ayetidir:

  Hani Allah, İsa'ya demişti ki: 'Ey İsa, doğrusu seni Ben vefat ettireceğim ve seni Kendime yükselteceğim, seni inkar edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim. Sonra dönüşünüz yalnızca Banadır, hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyde aranızda Ben hükmedeceğim. (Al-i İmran Suresi, 55)

  Ayetteki 'sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim' ifadesi dikkat çekicidir. Kuran'da kıyamete kadar inkar edenlere üstün olan ve Hz. İsa'ya gerçekten tabi olan bir grubun varlığından söz edilmektedir. Peki kimdir bu tabi olanlar? Hz. İsa döneminde yaşayan havariler mi, yoksa günümüzde yaşayan Hıristiyanlar mı?

  Hz. İsa Allah Katına yükselmeden önce ona uyanların sayısı çok azdı. Ve onun dünyadan ayrılmasının ardından da hızla dinde bozulma başladı. Ayrıca havariler, ciddi bir baskı altında yaşamak zorundaydılar. Sonraki iki yüzyıl boyunca da, Hz. İsa'ya iman edenler aynı baskılara maruz kaldılar; zira hiçbir siyasi güce sahip değillerdi. Bu durumda geçmişte yaşayan Hıristiyanların, inkar edenlere üstün geldiklerini ve bu ayetin onlara baktığını söyleyemeyiz.

  Daha sonrasına yani şu anda yaşayan Hıristiyanlara baktığımızda ise zaten Hıristiyanlığın özünün bozulduğunu, Hz. İsa'nın anlattığı hak dinden farklı bir din oluştuğunu görürüz. Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olduğu şeklindeki sapkın inanç benimsenmiş ve teslis inancı (üçleme; Baba, oğul, kutsal Ruh) kabul edilmiştir. (Allah'ı tenzih ederiz.) Bu durumda, dinin aslından iyice uzaklaşmış olan günümüz Hıristiyanlarını da Hz. İsa'ya vahyedilen hak dine uyanlar olarak kabul edemeyiz. Kuran'da teslis inancının sapkın bir inanç olduğu şöyle bildirilmiştir:

  Andolsun, 'Allah üçün üçüncüsüdür' diyenler küfre düşmüştür. Oysa tek bir İlah'tan başka İlah yoktur... (Maide Suresi, 73)

  Bu durumda 'sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim' ifadesi açık bir işaret taşımaktadır. Hz. İsa'ya uyan ve kıyamete kadar yaşayacak olan bir topluluk olması gerekmektedir. Böyle bir topluluk, kuşkusuz Hz. İsa'nın yeryüzüne tekrar gelişiyle ortaya çıkacaktır. Ve ona tekrar dünyaya gelişi sırasında tabi olanlar, kıyamete kadar inkar edenlere üstün kılınacaktır.

  2. Delil

  Konu ile ilgili olarak ele aldığımız Nisa Suresi'nin 156-158. ayetlerinin arkasından Allah, 159. ayette şöyle buyurmaktadır:

  Andolsun, Kitap Ehlinden, ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur. Kıyamet günü, o da onların üzerine şahit olacaktır. (Nisa Suresi, 159)

  Yukarıdaki ayette yer alan 'ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur' ifadesi oldukça dikkat çekicidir. Bu cümlenin Arapça karşılığı şu şekildedir: '... ve in min ehlil kitabi illa leyüminenne bihi kable mevtihi'

  Burada bazı tefsirciler 'o' zamirinin Hz. İsa yerine Kuran'a baktığını düşünmüşler ve ayete Kitap Ehlinin ölmeden Kuran'a iman edeceği şeklinde bir yorum yapmışlardır.

  Oysa bu ayet öncesindeki iki ayette de 'o' zamiri tartışmasız bir biçimde Hz. İsa için kullanılmıştır:

  Nisa Suresi, 157. ayet:

  Ve: 'Biz, Allah'ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa'yı gerçekten öldürdük' demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler.

  Nisa Suresi, 158. ayet:

  Hayır; Allah onu Kendine yükseltti. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

  Bu ayetlerin hemen arkasından gelen ayette kullanılan 'o' zamirinin Hz. İsa'dan başka bir kişiyi ya da varlığı kastettiğinin hiçbir delili yoktur. Nisa Suresi, 159. ayet:

  Andolsun, Kitap Ehlinden, ölmeden önce ona inanmayacak kimse yoktur. Kıyamet günü, o da onların üzerine şahit olacaktır.

  Diğer taraftan ayetin ikinci cümlesinde yer alan 'Kıyamet günü, o da onların üzerine şahit olacaktır' ifadesi de dikkat çekicidir. Kuran'da kıyamet günü insanın dilinin, ellerinin ve ayaklarının (Nur Suresi, 24, Yasin Suresi, 65) , işitme, görme duyularının ve derilerinin (Fussilet Suresi, 20-23) kendi aleyhlerine şahitlik edecekleri bildirilmektedir. Kuran'ın şahitliği ile ilgili ise hiçbir ayet yoktur. İlk cümle -gramatik olarak veya mantık açısından hiçbir delil bulunmamasına rağmen- Kuran'a bakıyor kabul edilirse, ikinci cümlede yer alan 'o' zamirinin de Kuran'a baktığı iddia edilmiş olur. Oysa bunu söylemek için açık bir ayet gerekir. Bununla birlikte, bir önceki ayette bildirilen '… Allah onu Kendine yükseltti' ifadesi de, bu ayette işaret edilenin Kuran olmadığını bir kez daha göstermektedir. Kuran 1400 yıldır iman edenlere hidayet rehberidir ve Allah Katına yükseltilmemiştir. Allah Katına yükseltilen Hz. İsa'dır. Bu da ayette haber verilen şahtiliğin, Hz. İsa'nın Kitap Ehli için yapacağı şahitlik olduğunu, ayette 'o' zamiri ile Kuran'a işaret edilmediğini gösteren bir başka delildir. (En doğrusunu Allah bilir.)

  Diğer ayetlerde aynı zamirin, Kuran'ı işaret ettiği durumlarda, (Neml Suresi, 77 ve Şuara Suresi, 192-196'da olduğu gibi) ayetin öncesinde ya da sonrasında Kuran'dan bahsedildiğini görürüz. Ayetin öncesinde, sonrasında veya ayetin içinde Kuran'dan bahsedilmiyorsa, bu ayetin Kuran'ı tarif ettiğini söylemek yanlış olur. Ayet çok açık bir biçimde Hz. İsa'ya inanılmasından ve onun inananlara şahit olmasından bahsetmektedir. Bu ayette ise çok açık bir biçimde Hz. İsa'ya inanılmasından ve onun inananlara şahit olmasından bahsedilmektedir.

  Ayetin manası hakkında belirteceğimiz ikinci nokta ise 'ölümünden önce' ifadesinin yorumu ile ilgilidir. Bazıları bu ifadenin 'Kitap Ehlinin kendi ölümlerinden önce' inanması anlamında olduğunu düşünmektedirler. Buna göre Kitap Ehlinden olan her kişi kendisine ölüm gelmeden Hz. İsa'ya mutlaka iman edecektir. Oysa Arapça dilbilgisi, bu iddianın doğru olmadığını göstermektedir. Kuran'da Kitap Ehli ile ilgili tüm ayetlerde, çoğulluğu ifade eden 'hum' eki kullanılmıştır. (Beyyine Suresi, 1 ve 6; Hadid Suresi, 29; Haşr Suresi 2 de olduğu gibi.) Bu ayette ise tekilliği ifade eden 'hu' eki kullanılmıştır. Bu durumda, ayette haber verilen, Hz. İsa'nın ölümünden -yani yeryüzüne ikinci kez gelip biyolojik olarak ölümünden- önce, Kitap Ehli'nin kendisine inanacağıdır. (En doğrusunu Allah bilir.) Ayrıca Hz. İsa döneminde Kitap Ehli tanımlamasına dahil olan Yahudiler ona iman etmemekle kalmamış, onu öldürmek için tuzak kurmuşlardır. Hz. İsa'dan sonra yaşayıp ölen Yahudi ve Hıristiyanların ise Hz. İsa'ya -Kuran'da bildirildiği şekilde- iman etmiş olduklarını iddia etmek mümkün değildir. Sonuç olarak ayeti dikkatle değerlendirdiğimizde, anlamın şu şekilde olduğu sonucuna varmaktayız: 'Hz. İsa ölmeden önce tüm Ehli Kitap ona iman edecektir'.

  Ayet gerçek manasıyla ele alındığında ise çok açık gerçeklerle karşılaşırız: Birincisi, ayette gelecekten bahsedildiği açıktır, çünkü Hz. İsa'nın 'ölümü' söz konusudur. Oysa o ölmemiş Allah Katına yükselmiştir. Hz. İsa dünyaya yeniden gelecek ve her insan gibi yaşayıp ölecektir. İkincisi Hz. İsa'ya tüm Ehli Kitabın iman etmesi söz konusudur. Bu da henüz gerçekleşmemiş ancak kesin olarak gerçekleşeceği bildirilen bir olaydır.

  Dolayısıyla buradaki 'ölümünden önce' denilerek, zamirle bahsedilen kişi Hz. İsa'dır. Kitap Ehli onu görüp bilecek, ona yaşarken itaat edecek ve Hz. İsa da onların durumlarıyla ilgili ahirette şahitlik edecektir. (Doğrusunu en iyi Allah bilir.)

  3. Delil

  Hz. İsa'nın ahir zamanda yeniden yeryüzüne döneceği ile ilgili bir başka ayet de Zuhruf Suresi'nin 61. ayetidir. Bu surenin 57. ayetinden itibaren Hz. İsa'dan bahsedilir:

  Meryem oğlu (İsa) bir örnek olarak verilince, senin kavmin hemen ondan (keyifle söz edip) kahkahalarla gülüyorlar. Dediler ki: 'Bizim ilahlarımız mı daha hayırlı, yoksa o mu? ' Onu yalnızca bir tartışma-konusu olsun diye (örnek) verdiler. Hayır, onlar 'tartışmacı ve düşman' bir kavimdir. O, yalnızca bir kuldur; kendisine nimet verdik ve onu İsrailoğullarına bir örnek kıldık. Eğer Biz dilemiş olsaydık, elbette sizden melekler kılardık; yeryüzünde (size) halef (yerinize geçenler) olurlardı. (Zuhruf Suresi, 57-60)

  Bu ayetlerin hemen arkasından gelen 61. ayette Hz. İsa'nın kıyamet saati için bir ilim olduğu belirtilmektedir:

  Şüphesiz o, kıyamet-saati için bir ilimdir. Öyleyse ondan yana hiçbir kuşkuya kapılmayın ve bana uyun. Dosdoğru yol budur. (Zuhruf Suresi, 61)

  Bu ayette Hz. İsa'nın ahir zamanda yeryüzüne dönüşü haber verilmektedir. Çünkü Hz. İsa, Kuran'ın indirilişinden yaklaşık altı asır önce yaşamıştır. Dolayısıyla bu ilk hayatını 'kıyamet saati için bir bilgi' yani bir kıyamet alameti olarak anlayamayız. Ayetin işaret ettiği anlam, Hz. İsa'nın, ahir zamanda, yeniden yeryüzüne döneceği ve bunun da bir kıyamet alameti olacağıdır. (En doğrusunu Allah bilir.) Bu ayette geçen 'O, kıyamet saati için bir ilimdir' kelimesinin Arapça karşılığı şu şekildedir: 'İnnehu le ilmun lissaati.' Bu ifadede yer alan 'hu' zamirini 'Kuran' olarak yorumlayanlar vardır. Ancak Kuran için 'hu' zamiri kullanıldığında mutlaka ayetin öncesinde veya sonrasında veya ayetin içinde Kuran'ı anlatan başka ifadeler de bulunmaktadır. Başka bir konu içinde 'hu' zamiri ile Kuran'dan bahsedilmez. Ayrıca öncesindeki ayete bakıldığına orada da açıkça Hz. İsa kastedilerek 'o' zamiri kullanıldığı görülecektir:

  'O, yalnızca bir kuldur; kendisine nimet verdik ve onu İsrailoğulları'na bir örnek kıldık.'

  Bu zamirin Kuran'a işaret ettiğini söyleyenler ise ayetin devamında geçen 'Ondan kuşkulanmayın, bana uyun' ifadesini sözde delil olarak gösterirler. Ancak bu ifadenin öncesindeki ayetlerde tamamen Hz. İsa'dan bahsedilmektedir. Bu nedenle 'hu' zamirinin bir önceki ayetlerle ilgili olması ve Hz. İsa'yı anlatması daha uygundur. Nitekim büyük İslam alimleri de bu zamiri gerek ayetlere gerekse sahih hadislere dayanarak Hz. İsa olarak açıklamaktadırlar. Elmalılı Hamdi Yazır'ın tefsirinde şu şekilde açıklanmaktadır:

  Muhakkak ki o saat için bir ilimdir de –saatin geleceğini ölülerin dirilip, kıyam edeceğini bildiren bir delil ve alamettir. Çünkü İsa gerek zuhuru ve gerek emvati ihya (ölüleri diriltme) mucizesi ve gerek emvatın kıyamını (ölülerin kalkışını) haber vermesi itibarıyla kıyametin vaki olacağına bir delil olduğu gibi hadiste varid olduğuna göre eşratı saattendir (kıyamet alametidir) . (http://www.kuranikerim.com/telmalili/zuhruf.htm)

  Çağdaş İslam alimlerinden Seyyid Kutub da tefsirinde, Hz. İsa'nın yeryüzüne yeniden gelecek olmasının önemli delillerinden birinin bu ayet olduğuna dikkat çekmektedir. Kutub'un tefsirinde konu şöyle açıklanmaktadır:

  Hz. İsa'nın kıyametin kopmasından önce yeryüzüne ineceğine ilişkin birçok hadis var dilimizde. Nitekim bu ayet de ona işaret etmektedir: 'O, kıyametin kopacağını gösterir bir ilimdir.' Yani Hz. İsa'nın yeryüzüne inmesi ile kıyametin kopmasının yakın olduğu bilinir. İkinci bir okuyuş tarzında ayet şöyle okunur: 'Ve innehu le alemun lissati'. Yani onun inişi kıyametin belirtisidir, alametidir. Her iki okuyuş tarzı da aynı anlamı ifade etmektedirler. Hz. İsa'nın gökten inişi, doğru sözlü ve güvenilir Peygamberin -salat ve selam üzerine olsun- sözünü ettiği ve yüce Kuran'ın işaret ettiği bir gaybtır. Kıyamet gününe kadar değişmeden kalacak bu iki kaynaktan gelen bilgilerden başka, bu meseleye ilişkin olarak herhangi bir insanın söyleyebileceği bir söz olamaz. (Seyyid Kutub, Fizilali'l Kuran, http://www.sevde.de/Kuran-Tevsiri/Kuran_Tefsiri.htm)

  Kevseri, en eski akaid kitaplarında dahi bu ayetin Hz. İsa'nın ikinci kez yeryüzüne gelişine delil olarak kullanıldığını söylerken, Ömer Nasuhi Bilmen tefsirinde ise bu ayet şu şekilde açıklanmaktadır:

  Ve kıyametin yaklaşmış olması için İsa Aleyhisselam'ın bir alamet olduğunu ve kıyametin vuku bulacağına şüphe edilmeyeceğini haber veriyor... İsa Aleyhisselam'ın yeryüzüne nüzul edeceği de kıyamet şeriatinden sayılmaktadır... (Ömer Nasuhi Bilmen, Kuran-ı Kerim'in Türkçe Meal-i Alisi ve Tefsiri, Cilt VII, 3292)

  Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, Kuran'da hiçbir peygamberin kıyamet için bir ilim olmasından bahsedilmemektedir. Hz. Muhammed (sav) , Hz., İbrahim, Hz. Nuh, Hz. Musa, Hz. Süleyman, Hz. Yusuf, Hz. Davud, Hz. Yakup ve diğer birçok peygamberin hayatı Kuran'da detaylı olarak anlatılmakta, ancak hiçbiri için bu ifade kullanılmamaktadır. Bu da, Hz. İsa'nın -Allah'ın takdiri olarak- diğer peygamberlerden farklı bir özelliğe sahip olduğuna işaret etmektedir. Bu özellik, Hz. İsa'nın Allah Katına alındıktan sonra yeniden yeryüzüne gönderilecek olmasıdır. (En doğrusunu Allah bilir.)

  4. Delil

  Hz. İsa'nın ikinci gelişine işaret eden başka ayetler de şöyledir:

  Hani Melekler, dediler ki: 'Meryem, doğrusu Allah Kendinden bir kelimeyi sana müjdelemektedir. Onun adı Meryem oğlu İsa Mesih'tir. O, dünyada ve ahirette 'seçkin, onurlu, saygındır' ve (Allah'a) yakın kılınanlardandır. Beşikte de, yetişkinliğinde de insanlarla konuşacaktır. Ve O salihlerdendir. 'Rabbim, bana bir beşer dokunmamışken, nasıl bir çocuğum olabilir? ' dedi. (Fakat) Allah neyi dilerse yaratır. Bir işin olmasına karar verirse, yalnızca ona 'ol' der, o da hemen oluverir. Ona Kitabı, hikmeti, Tevratı ve İncili öğretecek. (Al-i İmran Suresi, 45-48)

  Ayette, Allah'ın Hz. İsa'ya, Tevrat'ı, İncil'i ve bir de 'Kitabı' öğreteceği haber verilmektedir. Aynı ifade Maide Suresi'nin 110. ayetinde de yer almaktadır:

  Allah şöyle diyecek: 'Ey Meryemoğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana Kitabı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğrettim. İznimle çamurdan kuş biçiminde (bir şeyi) oluşturuyordun...' (Maide Suresi, 110)

  Her iki ayette de geçen 'kitap' ifadesini incelediğimizde, bunun Kuran'a işaret ettiğini görürüz. Ayetlerde Tevrat ve İncil dışında gönderilen son hak kitabın Kuran olduğu bildirilmektedir. (Hz. Davud'a verilen Zebur da Eski Ahit'in içindedir) Bunun yanında, yine Kuran'ın bir başka ayetinde, Al-i İmran Suresi 3. ayette, 'kitap' kelimesi, İncil ve Tevrat'ın yanında Kuran'ı ifade etmek için kullanılmıştır:

  Allah... O'ndan başka İlah yoktur. Diridir, kaimdir. O, sana Kitabı Hak ve kendinden öncekileri doğrulayıcı olarak indirdi. O, Tevrat ve İncil'i de indirmişti. (Al-i İmran Suresi, 2-3)

  Kitap kelimesinin Kuran'a işaret ettiği diğer bazı ayetler de şu şekildedir:

  Allah Katından yanlarında olan (Tevrat) ı doğrulayan bir Kitap geldiği zaman, -ki bundan önce inkar edenlere karşı fetih istiyorlardı- işte bilip-tanıdıkları gelince, onu inkar ettiler. Artık Allah'ın laneti kafirlerin üzerinedir. (Bakara Suresi, 89)

  Öyle ki size, kendinizden, size ayetlerimizi okuyacak, sizi arındıracak, size Kitap ve hikmeti öğretecek ve bilmediklerinizi bildirecek bir elçi gönderdik. (Bakara Suresi, 151)

  Bu durumda, Hz. İsa'ya öğretilecek olan üçüncü 'Kitab'ın Kuran olduğu ve bunun da ancak Hz. İsa'nın ahir zamanda dünyaya dönüşünde mümkün olabileceği açıktır. Çünkü Hz. İsa Kuran'ın indirilmesinden yaklaşık 600 sene önce yaşamıştı. Bununla birlikte, Peygamber Efendimiz (sav) 'in hadislerinde Hz. İsa'nın dünyaya ikinci kez gelişinde İncil ile değil Kuran'la hükmedeceği bildirilmiş olması da bunun bir delilidir:

  Kırk (40) yıl Allah'ın Kitab'ı ve benim sünnetimle hükmeder, vefat eder. (Kitab-ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy il Ahir Zaman, s. 92)

  Bu ifadeden de açık olarak anlaşıldığı gibi Hz. İsa yeniden yeryüzüne geldiğinde, Kuran'da yer alan hükümler ile hükmedecek, Hz. Muhammed (sav) 'in sünnetini devam ettirecektir. Bu da ayetlerdeki manaya tam olarak uygun düşmektedir. (Şüphesiz en doğrusunu Allah bilir.)

  Bu ayetlerde dikkat edilmesi gereken bir başka bilgi de, Hz. İsa için bildirilen söz konusu ifadenin -bir önceki konuda olduğu gibi- başka hiçbir peygamber için bildirilmemiş olmasıdır. Örneğin Hz. Musa'ya Tevrat'ın indirildiği, Hz. İbrahim'e verilen sahifeler olduğu, Hz. Davud'a Zebur'un vahyedilmiş olduğu Kuran'da bildirilir. Ya da peygamberlerin kendi dönemlerinden önce indirilen kitaplar varsa, bu kitapları bildikleri haber verilir. Ancak peygamberlerin hiçbiri için, kendi dönemlerinden sonra indirilecek olan bir kitabın daha onlara öğretildiği haber verilmez. Kendisinden önce indirilen, kendisine vahyedilen ve kendisinden sonra indirilecek olan kitabı bildiği haber verilen tek peygamber Hz. İsa'dır. Bu da, Hz. İsa'nın tekrar yeryüzüne geleceğinin ve ikinci kez geldiğinde kendisinden sonra vahyedilmiş olan kitapla yani Kuran'la hükmedeceğinin işaretlerinden biridir. (En doğrusunu Allah bilir.)

  5. Delil

  Tüm bunların yanında 'Şüphesiz, Allah Katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir...' (Al-i İmran Suresi, 59) ayeti de Hz. İsa'nın dönüşüne işaret ediyor olabilir. Tefsir alimleri genellikle bu ayetin her iki peygamberin de babasız olma özelliğine, Hz. Adem'in Allah'ın 'Ol' emriyle topraktan yaratılması ile Hz. İsa'nın yine 'Ol' emriyle babasız doğmasına işaret ettiğine dikkat çekmişlerdir. Ancak ayetin bir ikinci işareti daha olabilir. Hz. Adem cennetten nasıl yeryüzüne indirildiyse, Hz. İsa da ahir zamanda Allah'ın Katından yeryüzüne indirilecek olabilir. (En doğrusunu Allah bilir.) Görüldüğü gibi Hz. İsa'nın yeryüzüne yeniden döneceğine ilişkin olarak Kuran'da geçen ayetler çok açıktır.

  6. Delil

  Kuran'da Hz. İsa'nın Allah Katına alındığını ifade eden bir diğer ayet ise Meryem Suresi'nde şöyle haber verilmektedir:

  'Selam üzerimedir; doğduğum gün, öleceğim gün ve diri olarak yeniden-kaldırılacağım gün de.' (Meryem Suresi, 33)

  Bu ayet Al-i İmran Suresi'nin 55. ayetiyle birlikte incelendiğinde çok önemli bir gerçeğe işaret etmektedir. Al-i İmran Suresi'ndeki ayette Hz. İsa'nın Allah Katına yükseltildiği ifade edilmektedir. Bu ayette ölme ya da öldürülme ile ilgili bir bilgi verilmemektedir. Ancak Meryem Suresi'nin 33. ayetinde Hz. İsa'nın öleceği günden bahsedilmektedir. Bu ikinci ölüm ise ancak Hz. İsa'nın ikinci kez dünyaya gelişi ve bir süre yaşadıktan sonra vefat etmesiyle mümkün olabilir. (En doğrusunu Allah bilir)

  7. Delil

  Hz. İsa'nın tekrar dünyaya geleceği ile ilgili bir başka delil ise Maide Suresi'nin 110. ayetinde ve Al-i İmran Suresi'nin 46. ayetinde geçen 'kehlen' kelimesidir. Ayetlerde şu şekilde buyrulmaktadır:

  Allah şöyle diyecek: 'Ey Meryemoğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin (kehlen) iken de insanlarla konuşuyordun…' (Maide Suresi, 110)

  'Beşikte de, yetişkinliğinde (kehlen) de insanlarla konuşacaktır. Ve O salihlerdendir.' (Al-i İmran Suresi, 46)

  Bu kelime Kuran'da sadece yukarıdaki iki ayette ve sadece Hz. İsa için kullanılmaktadır. Hz. İsa'nın yetişkin halini ifade etmek için kullanılan 'kehlen' kelimesinin anlamı 'otuz ile elli yaşları arasında, gençlik devresini bitirip ihtiyarlığa ayak basan, yaşı kemale ermiş kimse' şeklindedir. Bu kelime İslam alimleri arasında ittifakla '35 yaş sonrası döneme işaret ediyor' şeklinde çevrilmektedir.

  Hz. İsa'nın genç bir yaş olan otuz yaşının başlarında göğe yükseldiğini, yeryüzüne indikten sonra kırk yıl kalacağını ifade eden ve İbni Abbas'tan rivayet edilen hadise dayanan İslam alimleri, Hz. İsa'nın yaşlılık döneminin, tekrar dünyaya gelişinden sonra olacağını, dolayısıyla bu ayetin, Hz. İsa'nın nüzulüne dair bir delil olduğunu söylemektedirler. (Muhammed Halil Herras, Faslu'l-Makal fi Ref'I İsa Hayyen ve Nüzulihi ve Katlihi'd-Deccal, Mektebetü's Sünne, Kahire, 1990, s.20)

  Kuran ayetlerine bakıldığında bu ifadenin, yalnızca Hz. İsa için kullanıldığını görürüz. Tüm peygamberler insanlarla konuşup, onları dine davet etmişlerdir. Hepsi de yetişkin yaşlarında tebliğ görevini yerine getirmişlerdir. Ancak Kuran'da diğer peygamberler için bu şekilde bir ifade kullanılmamaktadır. Bu ifade sadece Hz. İsa için kullanılmıştır ve mucizevi bir durumu ifade etmektedir. Çünkü ayetlerde birbiri ardından gelen 'beşikte' ve 'yetişkin iken' kelimeleri iki büyük mucizevi zamana dikkat çekmektedirler.

  Nitekim İmam Taberi, Taberi Tefsiri isimli eserinde bu ayetlerde geçen ifadeleri şu şekilde açıklamaktadır:

  Bu ifadeler (Maide Suresi, 110) , Hz. İsa'nın ömrünü tamamlayıp yaşlılık döneminde insanlarla konuşabilmesi için gökten ineceğine işaret etmektedir. Çünkü o, genç yaştayken göğe kaldırılmıştı…

  Bu ayette (Al-i İmran Suresi, 46) , Hz. İsa'nın hayatta olduğuna delil vardır ve ehl-i sünnet de bu görüştedir. Çünkü ayette, onun yaşlandığı zamanda da insanlarla konuşacağı ifade edilmektedir. Yaşlanması da ancak, semadan yeryüzüne ineceği zamanda olacaktır. (Taberi Tefsiri, İmam Taberi, cilt 2, s. 528; Cilt 1, s. 247)

  Ancak bazı kişiler 'yetişkin' kelimesini gerçek anlamından uzaklaşarak yorumlamakta ve Kuran'ın genel mantığı içinde değerlendirmemektedirler. Bu kişiler peygamberlerin her dönemde olgun ve kemale ermiş kimseler olduklarını, dolayısıyla bu ifadenin peygamberlerin tüm hayatlarına işaret ettiğini öne sürerler. Elbette peygamberler Allah'ın kemale eriştirdiği, olgun kimselerdir. Ancak Allah Ahkaf Suresi'nde olgunluk yaşının 40 yaş olduğuna işaret etmektedir. Ayette şu şekilde bildirilir:

  Biz insana, 'anne ve babasına' iyilikle davranmasını tavsiye ettik. Annesi onu güçlükle taşıdı ve onu güçlükle doğurdu. Onun (hamilelikte) taşınması ve sütten kesilmesi, otuz aydır. Nihayet güçlü (erginlik) çağına erip kırk yıl (yaşın) a ulaşınca, dedi ki: 'Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve senin razı olacağın salih bir amelde bulunmamı bana ilham et; benim için soyumda salahı ver. Gerçekten ben tevbe edip Sana yöneldim ve gerçekten ben Müslümanlardanım.' (Ahkaf Suresi, 15)

  'Kehlen' kelimesinin açıklamaları da, Kuran'da yer alan diğer bilgiler gibi, Hz. İsa'nın tekrar yeryüzüne gelişine işaret etmektedir. (Doğrusunu en iyi Allah bilir.)

 • Lale Özdemir
  Lale Özdemir

  google den rahatlikla bulunabilirr...ha gayrett :))

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Kutb-u irşad...Bizi bir irşad eylesen de Hz İsa'nın geleceğini belirten şu âyeti bir yazsan adı ile sırası ile (numarası ile) ...biz de irşad olup öğrensek...(sorduğum hadîs değil...)

 • Mustafa Aykurt
  Mustafa Aykurt

  Maalesef toplumumuzda hz. isa (a.s) nın gelmeyeceğine inanan,bunu mantığına göre değerlendiren ve kaçınılmaz bir sonuç olarak da saçma bulan çok sayıda insan var ve bu da haliyle internet sitelerindeki yorumlara yansımakta.Bu kişilerin itikat konusunda bu kadar bilgisiz,zayıf ve hatalı olduklarını müşahade etmek gerçekten çok üzüntü verici.Gördüğüm kadarıyla bu şahıslar doğruları anlamamak,yanlış görüşlerini düzeltmemek konusunda da bir o kadar inatçılar.Halbuki itikat meselesinin şüphe bile kaldıramaycak kadar ince çizgisi olduğunu bilseler bu kadar rahat hareket edebilirler miydi? diye merak etmişimdir.

  Şimdi,herhangi bir zat,imani bir konu hakkında 'acaba' diyerek şek ve şüphesini dile getirse bu kimsenin iman ve islam dairesinden çıkmasından korkulur.örneğin hz.isa nın geleceği konusu.Bir kimse isa(a.s) nın geleceğine bırakın inanmamayı şüphe dahi duysa allah korusun daire-i islamiyyeden çıkmış olur.Niye diye sorulacak olursa şöyle cevap veririz: Çünkü hz.İsa nın kıyamete yakın bir zamanda yeryüzüne geleceği ayet ve hadislerle sabittir.Yeryüzüne geliş konusuna inanmayan kişiler dolaylı olarak bu ayet ve hadisleri inkar etmiş olacaklarından bu kimseler hakkındaki dini hükmün ne olduğu sanırım herkesçe malum olmuştur.konu ile ilgili ayet ve hadisler buraya yazılacak olsa emin olunsun ki sığmaz.Bu nedenle merak eden kimseler etraflıca bir araştırma yaparlarsa sözümüzün doğruluğunu görürler.

  Sonuç olarak kendimizi bu yorumu yazmaya zorunlu hissettiren şey sadece dini hassasiyetimizdir.Bunu bir müslümanlık görevi olarak kabul etmemizdir.Bu kardeşlerimizin hatalı görüş ve inanışlarını biran önce düzeltmeleri hususundaki şiddetli arzumuzdur. Measselam...

 • Ceyda Çakmak
  Ceyda Çakmak

  tüm peygamberlere olduğu gibi Hz. İsa'ya da inanıyoruz.Fakat Hz.İsa 'nın tekrar yeryüzüne ineceği fikirleri çok yayılmış durumda.ben bunları yanlş buluyorum.Ahir zamanda herkesi İslam'a çağıracaksa bi peygamber,o Hz.Muhammed olur mantık olarak bi düşünün.Hz.Muhammed gelecek demiyorum elbette ama illa ki bi peygamber gelecek İslamı anlatacaksa o Da İslam'ın kurucusu olması gerekmez mi?

 • Abdülbaki Kavlakoğlu
  Abdülbaki Kavlakoğlu

  Onu bunu beklemekten ve boş konuşmaktansa KOŞUN HZ.MUHAMMED MUSTAFA (s.a.v) YOLUNA gerisini boşverin...!
  Yoluna can feda ya Resullallah, senden Sonra kim gelirse gelsin hiç önemli değil sen gittin Bizi de al yanına Ya Resullallah.

 • Elhar Yilmaz
  Elhar Yilmaz

  Ahirzamanda Islam dini üzere gelip insanlari islama cagiracak olan Peygamber.

  o sadece bir Peygamber hiristiyanlarin inandigi gibi (hasa) ilah degil.

 • Kerim Ayvaz
  Kerim Ayvaz

  HZ ISA as. 2 kat semada yasiyor ve sagdir kiyamete yakin inecek ve deccali öldürecek kuranda cok ayet vardir isteyene gösterebilirim ben cok kitap okudum ve hepsi aynisini söylüyor HZ ISA as.ineceyini ben inaniyorum cünkü buna mecburum inkar edemem

 • Tuba Koçak
  Tuba Koçak

  Kuran da geleceğine dair bir bilgi yok.. ben geleceğine inanmıyorum.. en doğrusunu Allah bilir..bekleyenlerde bekleyedurun o zaman.... ama Kuran da ayet var demeyin...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Kuran'da yazdığına göre tekrar gelmesi beklenen bir peygamber.

 • Serdar Yılmazel
  Serdar Yılmazel

  mesih isa yaşayan tanrıdır

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Tanrının oğlu. Sınırsız yardımsever, duygu insanı,
  Vermenin almak olduğunun anlamı.

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  yahudilere peygamber olarak geldiğinde, onlara tüm insanların kardeş olduğunu söylediğinde, yahudi alimleri nasıl da kızmıştı o peygambere de öldürme planları içine girmişlerdi...
  bugün de yahudi ve hıristiyanlar kardeş gibi görünüyorlar...ne ilginç...!

 • Erol Büyük
  Erol Büyük

  BABAN'dan

  Çocuğum.
  Beni tanımıyor olabilirsin, ama ben senin hakkında herşeyi biliyorum. Mezmurlar 139:1
  Ne zaman kalkıp ne zaman oturduğunu biliyorum. Mezmurlar 139:2
  Yaptığın her şeyi biliyorum. Mezmurlar 139:3
  Başında ki her saç sayılı. Mattta 10:29-31
  Doğmadan önce seni tanıdım. Yeremya 1:4-5
  Annenin rahminde seni ördüm. Mezmurlar 139:13
  Doğduğun gün seni ana rahminden çıkaran benim. Mezmurlar 71:6
  Sen bir hata degilsin, her günün kitabımda yazılı. Mezmurlar 139:15-16
  Müthiş ve harika yaratatıldın. Mezmurlar 139:14
  Benim suretimde yaratıldın. Yaratılış 1:27
  Benim soyumdansın. Elçilerin İşleri 17:28
  Seni önceden belirleyip seçtim. Efesliler 1:11-12
  Bende yaşıyor, bende hareket ediyor, ve bende varsın. Elçilerin İşleri 17:28
  Beni tanımayanlar tarafından yanlış bir şekilde temsil edildim. Yuhanna 8:41-44
  Uzak ve öfkeli değilim, ama sevginin tam ifadesiyim. 1 Yuhanna 4:16
  Sana karşı değil, ama senden yanayım. Romalılar 8:31
  Ve günahlarını saymıyorum. 2.Korintliler 5:18-19
  Dünyasal babanın sana verebileceklerinden daha fazlasını verebilirim. Matta 7:11
  Çünkü ben herşeyini tedarik ederim ve her gereğini karşılarım. Matta 6:31-33
  Aldığın her nimet benim elimden gelir. Yakup 1:17
  Ve sana iyilik etmekten sevinç duyuyorum. Yeremya 32:41
  Hiç bir zaman sana iyilik etmekten vazgeçmeyeceğim. Yeremya 32:40
  Sana bilmediğin büyük ve akıl almaz şeyler göstermek istiyorum. Yeremya 33:3
  Senin hakkındaki düsüncelerim kıyıdaki kum tanelerinden fazladır. Mezmurlar 139:17-18
  Senin için olan tasarılarım her zaman umut ile dolu. Yeremya 29:11
  Çünkü ben seni sonsuz bir sevgiyle sevdim. Yeremya 31:3
  Beni bütün canınla ararsan beni bulacaksın. Yasa'nın Tekrarı 4:29
  Benden zevk al, ve ben yüreğinde ki istekleri yerine getiririm. Mezmurlar 37:4
  Çünkü sana o istekleri veren Ben'im. Filipililer 2:13
  Hayal edebildiğinden çok daha fazlasını yapabilecek güçteyim. Efesliler 3:20
  Bütün sıkıntılarında teselli eden Baba Ben'im. 2 Korintliler 1:3-4
  Gönlün kırık olduğunda sana yakınım. Mezmurlar 34:18
  Bir çoban kuzusunu nasıl taşırsa, bende seni kalbime yakın tutuyorum. Yeşaya 40:11
  Bir gün gözlerinden bütün yaşları sileceğim. Vahiy 21:3-4
  Ve bütün ıstırabı kaldıracağım. Vahiy 21:3-4
  Ben senin Baban'ım, ve İsa'yı sevdiğim gibi seni de seviyorum. Yuhanna 17:23
  O, benim varlığımın öz görünümüdür. İbraniler 1:3
  Senin için olan sevgimi İsa'da gösterdim. Yuhanna 17:26
  İsa, seni ve beni barıştırmak için canını verdi. 2 Korintliler 18:19
  O'nun ölümü senin için olan sevgimin göstergesiydi. 1 Yuhanna 4:10
  Oğulum İsa'yı kabul ettiğinde, beni kabul etmiş oldun. 1 Yuhanna 2:23
  Ve hiç bir şey seni benim sevgimden bir daha ayıramaz. Romalılar 8:38-39

  Sevgiyle, Baban.
  Herşeye Gücü Yeten Tanrı.

 • Emrah Çekiç
  Emrah Çekiç

  müslümanların da iman ettikleri peygamber.yüce peygamber.

 • F
  F

  Mesleği marangozluktur.

 • Cay Keyfi
  Cay Keyfi

  İsrâiloğullarına gönderilen ve Kur'an-ı kerim'de ismi bildirilen peygamberlerden.Peygamberler arasında en yüksekleri olan ve kendilerine Ülülazm denilen altı peygamberin beşincisidir.Annesi hazret-i Meryem'dir.Allahü teâlâ onu babasız yarattı.Kudüs'te doğdu.Otuz yaşında peygamber oldu.Kendisine İncil adlı kitab gönderildi.Otuzüç yaşında diri olarak göğe kaldırıldı.Kıyâmete yakın yeryüzüne tekrar inecektir.
  Îsâ aleyhisselâmın annesi Meryem Hâtun,Süleyman aleyhisselâmın neslinden sâlihâ ve temiz bir hanımdı.Hazret-i Meryem,onbeş yaşına geldiği zaman,Yûsuf-i Neccâr isminde biriyle nişanlanmıştı.Fakat onunla evlenmeden Allahü teâlâ,hazret-i Meryem'e babazız olarak bir çocuk vereceğini müjdeledi.Hazret-i Meryem,Allahü teâlânın emri ve kudretiyle Îsâ aleyhisselâma hâmile oldu. Bundan bir müddet sonra,normal olarak hâmilelik hâlleri görülmeye başlandı.Bu hâlleri gören Îsrâiloğulları,dedikodu yapmaya başladılar.Çeşit çeşit iftirâda bulunup akla gelmeyecek,ağıza alınmayacak şeyler söylediler.Bu dedikodulara tahammül edemeyen hazret-i Meryem,Kudüs'ün 10km kadar güneyindeki sâkin bir kasaba olan Beyt-i Lahm'e çekildi.Her şeyin Allahü teâlânın takdîri ve dilemesiyle olduğunu düşünerek,insanların kendi hakkındaki sözlerine sabretti.Îsâ aleyhisselâmın doğumu yaklaştığı sırada,bulunduğu yerin bahçesinde yürürken kurumuş bir hurma ağacının altına geldi.Doğum sancıları şiddetlendiğinden bu ağaca yaslandı.Yaslandığı kuru hurma ağacı yeşillendi.Mevsim kış olduğu hâlde meyve verdi.Ayağının altında küçük bir su kanalı akmaya başladı.Bu hâl,hazret-i Meryem'i tesellî etti.Bu sırada hazret-i Îsâ dünyâya geldi.Îsâ aleyhisselâm doğduğu zaman,doğudaki ve batıdaki bütün putlar yıkılıp,yere döküldü.Şeytanlar bu duruma şaştılar.Nihâyet büyükleri olan İblîs,onlara Îsâ aleyhisselâmın dünyaya geldiğini haber verdi.O doğunca gökte büyük bir yıldız göründü.
  Hazret-i Îsâ'nın doğduğunu öğrenen İsrâiloğulları,Beyt-i Lahm 'e geldiler. Hazret-i Meryem'in kucağında yeni doğmuş çocuğu görünce; 'Ey Meryem! Bu nedir? Gerçekten çok çirkin bir iş yapmış olarak geldin.Sen pek genç,fakat kocası olmayan bir kız olduğun hâlde bu çocuğu nereden aldın? Bu ne acâip ve ne şaşılacak bir hâldir? ' dediler.Hezret-i Meryem,bütün söylenilenleri sabırla dinledi.Hiç cevap vermedi.Ancak; 'İşin hakîkatini size o haber versin.Siz onunla konuşun.Ondan sorup anlayın! ' mânâsına kundakta bulunan hazret-i Îsâ'yı işâret etti. Onlar kundakdaki çocuğun konuşamayacağını söyleyince,kundakta bulunan hazret-i Îsâ elini kaldıraarak cevap verdi ve dedi ki: 'Ey câhiller! Benim yüksek şânıma taarruz etmeyiniz ve annemi ayıplamayınız.Muhakkak ki ben,Allahü teâlânın kuluyum. O,bana kitap verip,beni peygamber kılacaktır.Her nerede olsam beni mübârek kıldı ve hayatta olduğum müddetçe namaz kılmamı ve zekât vermemi emretti.Beni anneme hürmetkâr kıldı... Doğduğum günde,öleceğim günde ve diri olarak kabrimden kaldırılacağım günde selâm benim üzerimedir.' dedi.Hazret-i Îsâ'nın kundakta konuşmasına hayret eden İsrâiloğulları,dillerini yutmuş gibi oldular.Hiçbir şey söyleyemediler.Buna rağmen dedi-kodu yapmaktan,çeşit çeşit iftirâlarda bulunmaktanda geri durmadılar.
  Roma imparatorunun Şam vâlisi,babazız doğduğu için ikisini öldürmek istedi.Annesi onu alarak Mısır'a götürdü.Hazret-i Îsâ oniki yaşına gelinceye kadar Mısır'da kaldılar.Sonra tekrar Kudüs'e gelerek Nâsıra şehrine yerleştiler.Otuz yaşına girince,Hak teâlâ tarafından peygamber olduğu bildirildi.Peygamberlik emri bildirilince,hemen tebliğe başladı.İnsanların Allahü teâlâya inanmalarını ve O'nun emirlerini yapıp yasaklarından sakınmalarını ve isyânda bulunmamalarını istedi.İsrâiloğulları bu dâveti kabul etmediler.Îsâ aleyhisselâm inanmayanlara mûcizeler gösterdi.Îsâ aleyhisselâm var gücüyle gayret göstermesine rağmen,pek az kişi inandı.İsrâiloğulları ona îmân etmedikleri gibi,dâvetine karşı çıktılar ve günden güne hırçınlaştılar.Îsâ aleyhisselâmın yumuşaklığını görerek inanmadılar.Hattâ daha da ileri giderek hazret-i Îsâ'yı öldürmeye teşebbüs ettiler.Bunun üzerine hazret-i Îsâ, kendisine îmân edenler arasından seçtiği havârî adı verilen oniki kişiden Allahü teâlâya îmân ve ibâdet edeceklerine ve kendisine yardımcı olacaklarına dâir söz aldı.
  Yahûdîlerden bir topluluk Îsâ aleyhisselâm ve annesi hazret-i Meryem'e dil uzattılar.Îsâ aleyhisselâm bunu duyunca,onlar hakkında bedduâda bulundu.Allahü teâlâ bu duâyı kabul edip,hazret-i Îsâ'ya ve annesine dil uzatanları maymun ve domuza çevirdi. Bu durumu gören Yahûdîler,hâdiseyi aralarında görüştüler.Hepsi hazret-i Îsâ'yı öldürmek üzere anlaştılar.Hazret-i Îsâ'yı aramaya başladılar.Roma İmparatoru'nun Kudüs Vâlisi Jones Pilot'u kandırıp,Îsâ aleyhisselâmın Roma İmparatorluğu aleyhinde bulunduğuna ve Filistin'de yeni bir hükümek kurmaya çalıştığına inandırdılar.Hazret-i Îsâ,son defâ olarak Havârileri ile bir gece gizlice sohbet etti ve onlara 'Horoz ötmeden (yani sabah olmadan) sizin biriniz beni inkâr edecek ve pek az paraya satacaktır.' dedi.Hakikâten Yahuda isimli Havârî,sabah olmadan Yahûdîlerden bir miktar para alıp,hazret-i Îsâ'nın yerini haber verdi.
  Îsâ aleyhisselâmı yakalamak için Yahûdîlerle berâber eve girince,Allahü teâlâ Yehûdâ'yı Îsâ aleyhisselâma benzetti.Yahûdîler de onu Îsâ aleyhisselâm diye yakaladılar ve haça (çarmıha) gerip asarak öldürdüler.Allahü teâlâ,Îsâ aleyhisselâmı göğe kaldırdı.Îsâ aleyhhisselâm bu sırada otuzüç yaşındaydı.Îsâ aleyhisselâm göğe çıkarıldıktan kırk sene sonra,Romalılar Kudüs'e hücum etti.Yahûdîlerin çoğunu öldürüp,bir kısmını esir ettiler.Şehri yağmaladılar.Kitaplarını yaktılar.Îsâ aleyhisselâma yaptıklarının cezâsı olarak,hakîr ve zelîl oldular.Hiristiyanlar,Îsâ aleyhisselâmın haça gerilip orada öldüğüne,fakat sonra dirilip göğe çıktığına inanırlar.Müslümanlar ise,Îsâ aleyhisselâmın haça gerilmediğine doğrudan doğruya göğe kaldırıldığına inanırlar.Bu husus Kur'ân-ı kerîm'de Nisâ sûresi 158. âyetinde meâlen şöyle bildirildi: 'Onu asmadılar,onu öldürmediler. Bilakis Allahü teâlâ onu katına yükseltti...'
  Ayrıca hadîs-i şerîflerde buyruldu ki:'Îsâ (aleyhisselâm) ölmemiştir.O kıyâmetten önce size dönecektir.', 'Ben Meryem oğlu Îsâ'nın (aleyhisselâm) dünya ve âhirette en yakınıyım.','Benimle Îsâ (aleyhisselâm) arasında başka bir peygamber yoktur.'
  Allahü teâlâ,Îsâ aleyhisselâmı 33 yaşında İdris aleyhisselâm gibi göğe kaldırdı.İnsanları üç sene dîne dâvet etti.Vasiyeti üzerine Havârileri etrafa dağıldılar.Îsevîliği insanlara anlatmaya başladılar.Bu hak dînin yayılması 80 sene sürdü.Sonra Hıristiyanlar sapıklığa düştüler.İncil'i değiştirdiler.Nasıl ki Yahûdîler hazret-i Meryem ve hezret-i Îsâ'ya iftirâ ettilerse,Hıristiyanlar da onun hakkında üç yanlış inanca saplandılar.
  Bir kısmı,'Meryem oğlu Îsâ Allah'tır.' dedi.Bazıları,'Allahın oğludur.' dedi.Bir başka grup da; 'Baba,oğul ve rûhül-kudüs'ten biridir' dedi.
  Îsâ aleyhisselâm hiç evlenmemiş.Dünyâya kıymet vermemiştir.Kıyâmete takın Şam'da Ümeyye Câmiinin minâresine inecek,evlenecek,çocukları olacaktır.Hazret-i Mehdî ile buluşacak,40 sene yaşayıp,Medîne'de vefât edip,Peygamberimizin kebrinin bulunduğu hücre-i saâdete defnedilecektir.İslâm dîninin hükümlerine tâbi olacak,ictihâd edecektir.
  Avrupa kitaplarında Eflâtun'un mîlattan 347 sene önce öldüğü yazılıdır.Îsâaleyhisselâm gizli dünyâya gelip,dünyâda az kalıp göğe çıkarıldığından ve kendisini ancak oniki havârî bilip,Îsevîler az ve asırlarca gizli yaşadıklarından mîlât,yâni noel gecesi doğru anlaşılmamıştır.Mîlâdın,birinci kânunun (Aralık) yirmi beşinde veya ikinci kânunun (Ocak) altıncı veya başka gün olduğu sanıldığı gibi,bugünki mîlâdisenenin beş sene az olduğu çeşitli dillerdeki kitaplarda yazılıdır.O halde mîlâdi sene doğru ve kat'î olmayıp,günü de senesi de şüpheli ve yanlıştır.İmâm-ı Rabbânî'nin (kuddise sirruh) ve Burhan-ı Kâtı'nın bildirdiklerine göre,Yunan filozofu Eflatun (Platon) Îsâ aleyhisselâm zamanında yaşamıştır.Buna göre mîlâdi takvim 300 seneden fazla olarak noksandır ve Îsâ aleyhisselâm ile Muhammed aleyhisselâm arasındaki zaman bin seneden az değildir.
  Îsâ (aleyhisselâm) peygamberliği îcâbı mûcızeler gösterdi.Mûcizeleri dokuz çeşitti:
  1. Beşikteyken konuştu.
  2.Ölüleri diriltirdi.Bilhassa dört ölüyü dirilttiği meşhurdur.Bunlar Sam bin Nûh,Şeddad bin Âd,Mâsân bin Mâlân ve Beni İsrail'den bir çocuktur.
  3.Anadan doğma kör olanları sağlamlar gibi gödürür,bir cilt hastalığı olan baras illetini iyi ederdi.Eliyle hastaya dokunguğunda iyi olurdu.Eliyle mesh etmek sûretiyle hastaları tedâvi ettiği için kendisine Îsâ-i Mesih dendi.(Mâide sûresi:110)
  4.Âl-i İmrân sûresi 49. âyetinde bildirildiği gibi kavminin yedikleri veya yemek üzere sakladıkları şeyleri haber verdi.
  5.Mâide sûresi 110. âyetinde bidirildiği gibi çamurdan kuş yapıp üzerine üfleyince,Allahü teâlânın izniyle canlanıp kuş olurdu.
  6.Mâide sûresi 114. âyetinde bildirildiği üzere Havârîler,içinde yiyecek bulunan bir sofranın indirilmesini teklif ettiler.Hazret-i Îsâ ellerini kaldırıp duâ edince,ekmeği ve eti bulunan bir sofra indi.
  7.Îsâ aleyhisselâm uykudayken yanında her konuşulanı ve yapılanı bilirdi.
  8.Ne zaman istese ellerini göğe kaldırıp duâ edınce o anda yemek ve meyveler önüne gelirdi.
  9.Îsâ aleyhisselâm Yahûdîlerden (Benî İsrâil) uzak olduğu hâlde sözlerini ve gizli hallerini bilirdi.
  Îsâ aleyhisselâmın dîni; Îsevîlik:
  Mûsâ aleyhisselâmın dîni,Îsâ aleyhisselâmın zamânına kadar devâm etti.Fakat,Îsâ aleyhisselâm gelince,bunun dîni olan Îsevîlik Mûsâ aleyhisselâmın dînini nesh etti,yâni Tevrat'ın hükmü kalmadı.Bundan sonra,Mûsâ aleyhisselâmın dînine uymak câiz olmayıp,tâ Muhammed aleyhisselâmın dîni gelinceye kadar,Îsâ aleyhisselâmın dînine uymak lâzım oldu.Fakat,İsrâiloğullarının çoğu Îsâ aleyhisselâma îmân etmeyip,Tevrat'a uymak için inâd etti.Yahûdîlik ile Îsevîlik böylece ayrıldı.
  Yahûdîlerin ileri gelenlerinden ve Îsevîlerin en büyük dğşmanlarından olan Paul,Îsevîliği kabul ettiğini,Îsâ aleyhisselâmın kendisini,Yahûdî olmayan milletleri Îsevîlere dâvet için şâkirt (talebe) tâyin ettiği yalanını uydurdu.İsmini Pavlos (Bolüs) olarak değiştirdi.Çok iyi bir Îsevî görünerek,Îsâ aleyhisselâmın dînini bozdu.Tevhidi (tek Allah inancını) ,teslise (üç tanrı inancına= Baba-oğul-kutsal rûh): Îsevîliği Hıristiyanlığa çevirdi.İncil'i değiştirdi.Îsâ Allah'ın oğludur,dedi...
  Îsâ aleyhisselâmın hikmetli sözlerinden bâzıları:
  'Dünyâ sevgisi bütün kötülüklerin başıdır.Gözde bakışı,kalpte şehveti büyütür.(İnsanı açgözlü doymez eder.) Yemin edeim ki, şehvet (nefsin isteklerine uymak) ,sâhibine uzun süren sıkıntı bırakır.Dünyâdan geçmeye bakın.Tâmiri ile uğraşmayın.'
  'Dünyâyı isteyen deniz suyu içene benzer.Ne kadar içerse,harâreti o kadar artar ve nihâyet ölür.'
  'Günâhlarını hatırladığı zaman ağlayana,dilini koruyana ve başını sokacak kadar evi olana müjdeler olsun.'
  Allah katında en sevgili şey,sâlih kalplerdir.Allahü teâlâ onların hürmetine dünyâyı yaşatır.Onlar bozulunca yeryüzünü harâb eder.'
  'Ağaçlar çoktur,ama hepsi meyve vermez.Meyveler çoktur ama,hepsi tatlı değildir.İlimler çoktur ama hepsi faydalı olmaz.'
  'Sağırı,dilsizi tedâvi ettim,ölüyü dirilttim.Fakat celh-i mürekkebin (câhilliği ilim ve olgunluk sanak) ilâcını bulamadım.(Çünkü böyle kimse câhilliğini ilim ve kemâl sanmaktadır)
  Kur'ân-ı kerîm'in Bakara,Âl-i İmrân,Nisâ,Mâide,Tevbe,Meryem,Mü'münûn,.Zuhruf,Hadîd,Sâf sûrelerinde Îsâ aleyhisselâmla ilgili haberler verilmiştir.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Hz. İsa'nın takbiren M.Ö.3. Yılında doduğu kabul edilmektedir. Onun doğduğu dönem Filistin'de aşırı milliyetçi ve Mesihçi (Mehdici) Zelot hareketinin Romalılara karşı ayaklanma ve isyan tesebbüsleri içersinde olduğu bir devre rastlanmaktadır. İşte bu atmosferde yetişen Hz. İsa takbiren 30 yaşındayken ilahi mesajı davete başladı ve onun hareketi yaklaşık olarak 28-33 yıllaraına tesadüf eder (1) . Hz. İsa Davetine başladığında kendisine inanan insanları etrafında hazır buldu. Zaten Hz. Yahya gibi muvahhidler onun bu haraketi için elverişli bir ortam hazırlamışlardı.

  Hz. İsa'yı ve davetini kendileri için bir tehlike olarak gören Yahudiler, onu öldürmek için putperest Roma yöneticilerini kıskırtmış ve ikna etmişlerdi. Bunun üzerine Roma askerleri Hz. İsa'yı idam etmek için yakalamaya gittiklerinde yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de açıkladığı gibi, Hz. İsa'yı kendi katına yükseltti. Roma askerleri onun yerine kendisi ihbar eden kişiyi yakalayarak çarmıha germek suretiyle öldürdüler. (2)

  Putperest Roma iktidarı ile Yahudi ortaklığının müminler üzerinde tatbik ettikleri baskı ve zulme rağmen, halk tarafından gittikçe sevilen bu insanların sayısı gün geçtikçe artıyordu. Ancak sayılarının bu şekilde artması düşmanlarının da zulümlerini kat kat artırmalarına sebeb olmaktaydı. İlk mücadle Yahudilerce başlatılmış bulunuyordu. Yahudiler Hz. Musa'nın mesajını kendilerine göre düzenlemişler ve Hz. İsa taraftarlarını destekmekle, kendi rahatlarının ve refahlarının bozulacağından korkuyorlardı. (3)

  Bu sebebten Hz. İsa taraftarlarının gün geçtikçe çoğalmaları onları endişelendiriyor ve Hz. İsa bağlılarını yok etmek için onlara olmadık baskı ve işkenceler tatbik ediyorlardı (4) . Hz. İsa'nın bağlılarına en olmadık işkencelar tatbik edenlerin en şiddetli davrananı da daha sonra Hristiyanlığın gelişim seyrine büyük etkisi olacak olan Pvalos (St. Paul) isöinde Ferisilerden bir Yahudi idi. Pavlos, bu sıralarda Hristiyanlara baskı ve işkence konusunda canla başla çalışmaktaydı. Ne var ki, bu şahıs daha sonra Hristiyan cemaate katılacak ve Hz. İsa'dan sonra Hristiyanlık tarihinin en önemli şahsiyeti (hatta İncil yerine kabul edilen ruhbanların inandığı New Testament'a bile bölümleri) olacaktır.*

  Refaranslar:
  * Şevket Kotan, 'Kur'an'a Göre Yahudi ve Hristiyanlığın Gerçerliliği Sorun', Yüksek Lisans Tezi, Dr. Salih Akdemir, Ankara,1994...
  (1) M. Ali es-Sabuni, En-Nübüvvetu ve'l Enbiya', s.261; Sarıkçıoğlu, age, s.210
  (2) Al, İmran 3.54-55; Nisa 4.157158; Tümer / Küçük, age,148.
  (3) Muhammed Ataurrahim, Bir İslam Peygamberi Hz. İsa. Çev. Kürşat Demirci, İstanbul,1985, s.63
  (4) Resullerin İşleri,4.17-42

 • Lucian Çağıl
  Lucian Çağıl

  Senin Tanrın kim?
  Sâhî, gerçekten taptığın ne?
  Yirmi dört saatini dolduran..
  Kalbini alev alev tutuşturan..
  Hem de en yakın dostun? ..
  Mevkî hırsı mı?
  Kadın mı?
  Son model bir araba mı?
  Tarkan mı, Rick Mattin mi, Madonna mı?
  Geleneklerin mi, yahut kendi benliğin? ? ? ?
  Düşlerini süsleyen ne?
  Yakuttan, inciden konaklar..
  Atlas, ipek elbiseler..
  Çil çil altınlar, yakutlar, mücevherler..
  Yahut zülfü perişan güzel bir kız? ...

  Peygamberin, önderin kim?
  Kimi örnek alıyorsun?
  Musa'yı mı, İsa'yı mı, Muhammed'i mi?
  Hani Yasa'ya bağlıydın?
  Hani Mesih'te ölmüş ve O'na dönüşecektin? ,
  Hani ehl-i sünnet ve'l-kitâb olacaktın?
  Kim gibi davranıyorsun?
  Maykıl Jeksın gibi mi?
  En moda artist gibi mi?
  En gözde manken..
  Yahut gerçekten Önderin gibi mi?

  Neye güveniyorsun sonsuz yaşam için?
  Haftada bir Cuma'ya mı?
  Cumartesileri Havra'ya
  Pazarları gittiğin Kilise'ye mi?
  Ettiğin iyilikler..
  Çil çil sadakalar..
  Yaptırdığın Cami'ler, Kilise'ler, Havra'lar
  Yoksa Tanrı'ya mı?

  Kim kokuyorsun?
  Gül kokulu Muhammed mi?
  Mis kokulu Musa mı?
  Buram buram İsa Mesih mi?
  Yoksa Ebû Cehil Karpuzu,
  Yoksa hain Yahuda mı?

  Amacın ne?
  İslâm'ı tebliğ mi?
  Müjde'yi yaymak mı?
  Kavga mı, didişmek mi? alim olmak mı?
  Popülerite mi?
  Yoksa benliğini aklamak mı?
  Kendini aziz gibi gösterip
  Tanrı'yı kandırmak mı?

  Sevgin kimlere?
  Sadece Müslümanlara mı?
  Yalnızca Hıristiyanlara mı?
  Yahudi'lere, Ateistlere, budistlere..
  Yoksa bütün insanlara mı?

  Niçin burdasın?
  Amacın, idealin, arzun ne?
  Kim gibi konuşuyor,
  Kim gibi düşünüyor,
  Ve kimlerce yönetiliyorsun?

  SEN BU ALEMDE BAŞIBOŞ DEĞİLSİN
  AMAÇSIZ DEĞİLSİN
  SEBEBSİZ DEĞİLSİN
  SERSERİ DEĞİLSİN
  Boşver kimlik kartındaki yazılanları
  Haç kolyeni, hilalini, zülfikarını, sakalını, başörtünü.......
  Haftada bir Cuma'yı, Havra'yı, kiliseyi..
  Adına yakışır gibi ol
  Müslüman ol, Yahudi ol, Hıristiyan ol!
  Adın gibi ol, Adam gibi ol!
  Petrus, Pavlus, Sümeyye, Bilal, Zeyd gibi ol!
  Ama göründüğün gibi, inandığın gibi ol
  Sahte yüzler değil..
  Sahte gülücükler değil..
  Sahte bir dava değil..
  Benlik kaygısı, boş işler değil...!

  ÖNCE İNSAN OL!

  Sonra değiştir başkalarını,
  Sonra çağır günahkarları
  Ve dostum.. SOnra yargıla beni
  İşte o zaman dostum işte o zaman
  Bütün bunları yaptığın zaman..
  Hakiki bir inancın sabahımsı dudakları arasında
  Sevgi gülücükleri belirebilir...
  Korkmadan, utanmadan ve hiç çekinmeden (ama hiç..)
  Ben Müslüman'ım,
  Ben Hıristiyan'ım,
  Ben Yahudi'yim diyebilirsin...
  Bütün bunları yaptığın zaman..
  İşte o zaman dostum, işte o zaman! ...

  Saygı ve sevgiler...

  Değersiz ve kıymetsiz kardeşiniz Lusiyen
  ESENLİKLER DİLERİM!
  ------
  luciin@kolaymail.com
  MSN: lusiyen@hotmail.com
  Web Sayfam..
  ------