Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hasan sağındık sizce ne demek, hasan sağındık size neyi çağrıştırıyor?

hasan sağındık terimi Hüseyin Alperen tarafından 04.07.2004 tarihinde eklendi

 • Noname
  Noname01.02.2007 - 18:40

  Hasan Sağındık gerçek bir sanatçıdır bana göre. kafa ütülemiyor türkülerinde hep mesaj veriyor insanlık adına iyilikler,güzellikler adına ama anlayana...

 • Efe Güven
  Efe Güven26.10.2006 - 21:41

  İÇİ BOŞ BİR ŞAPKAYI BİNAENALEYH KIRK YIL BAŞIMIZDA TAŞIDIK
  BAŞ ÖRTMEK FARZ DEĞİLDİR NETEKİM NÜ RESİMLER YAPMAK LAZIM
  DEMOKRASİ, LAİKLİK, İNSAN HAKLARI BOŞVER AĞAM BOŞVER BUNLARI
  ÇAĞDAŞLIĞIN ÖLÇÜSÜ DOKUZUNCU SENFONİ CENIREYŞIN NEKST YANİ

  BOL GEYİKLİ PROGRAMLAR, BELDEN AŞAĞI SANATÇILAR
  TÜKÜR AĞAM TÜKÜR. SANAT DÜNYASINDA BÜTÜN SOYTARILAR'

  OPORTÜNİST VE PRAGMATİST YAKLAŞIMLAR
  ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİNE DÖNEN MAKAMLAR
  DEVLETİN MALI DENİZ, YEMEYEN
  CİCİ RÜŞVET, TOMBUL RÜŞVET, SENİ YERİM RÜŞVET
  BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR, ÖNCE HÜPLET SONRA GÜMLET

  DEMOKRASİLERE ROT BALANS AYARI, CONTACI GELDİ VATANDAŞ
  BU YAPILAN SAPINA KADAR DARBEY, BIRAKIN BIRAKIN BU AYAKLARI.

 • Efe Güven
  Efe Güven26.10.2006 - 21:36

  Barış Türküsü

  BARIŞ TÜRKÜSÜ SÖYLÜYOR DÜNYA BEBEĞİM
  YÜREĞİNE NAMLULAR ATEŞ KUSARKEN
  YARINLAR SENİNMİŞ GÜYA BEBEĞİM
  DARAĞACI BOYNUNA KEMENT ATARKEN

  ÇARKLAR BÖYLE DÖNÜYOR İNAN BEBEĞİM
  BU LAFLARIN ARDINDA YALAN BEBEĞİM
  NE SINIRSIZ BİR DÜNYA NE İNSANLIK SEVGİSİ
  BARIŞ ÇIĞLIKLARINDA SAVAŞ BEBEĞİM.

  SANA DOSTUZ DİYENLERE KANMA BEBEĞİM
  SIRTINDAKİ HANÇERİN SAHİBİ ONLAR
  YILLAR BOYU VURULAN SENSİN BEBEĞİM
  KATLEDEN HER SİLAHIN MERMİSİ ONLAR

 • Hasan Kara
  Hasan Kara16.08.2006 - 18:33

  Derviş gönüllü,kadifeyle Davudilik arasında harika bir sesi olan,buram buram Anadolu kokan ve anadolu insanlarının değerlerini taşıyan,ama hiç reklamı olmayan gerçek bir sanatçı.

 • Faruk Delice
  Faruk Delice16.07.2006 - 16:33

  Sanatçının Türkiye'de takipçileri var ama ilginç olan, bu hayran kitlesinin kat kat fazlasının yurtdışında, özellikle de Orta Asya cumhuriyetlerinde bulunması.
  Tarkan'ın yılbaşında verdiği konserin 72 ülkede canlı yayınlanmasıyla yaşadığı sevinci, Sağındık bundan 12 yıl önce, 1994 yılındaki Ankara Konseri'nin TRT aracılığıyla bütün Avrasya ülkelerinde yayınlanmasıyla yaşamış.
  Sağındık yaptığı müziğin kaynağını oluşturan Anadolu'yu şimdiye kadar 8 kez dolaşıp yüzlerce konser vermiş.

 • Faruk Delice
  Faruk Delice16.07.2006 - 15:08

  hiç kimsenin türkü söyleyişi onun türkü söyleyişi kadar havaya sokamadı beni. türkülerini hissederek söylüyor, sesi de söylediği türkülere uygun. www.sagındık.com kendi sitesi ve oradan indirdiğim bi kaç parçası var harika diyebileceğim parçalar.
  selam söyle, seni düşünürüm, ağla karanfil, kurşun kurşun üstüne, anayurt, anamın türküleri, ismailce, yusuf yüzlüler gibi türkülerle birlikte ibrahim sadriyle düet yaptığı geriye dönen adam şiiri ve remzi çayırın kitabını yazdığı adım yeşil şiiri sanatçının en sevdiğim eserleri...

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk02.07.2006 - 17:41

  Çeçen Sanatçı İmam Alim Sultan'ın Ardından...
  Geçen ramazan ayı sonrasıydı. İstanbul'da kasetimi hazırladığım stüdyoyu ziyarete gitmiştim. Kayıt odasından gitar sesi geliyordu. 'Kimin çalışması var? ' diye sordum. 'Çeçen bir gitarcı' dediler. Gitarı çalışı çok profesyonel değildi. Fakat duygulu, içten bir sesi vardı. Okurken başka dünyalarda gibiydi. Tonmaisterle çat-pat Türkçe ile anlaşıyorlardı. Kayıtlara ara verdiğinde tanışmıştık kendisiyle...

  İmam Alim Sultan'dı adı. Bu yiğit Çeçen delikanlısı, elinde gitarı cephe cephe Çeçen mücahitlerin yanında olmuş, onlara direniş marşları söylemiş, güç katmış mücadelelerine. Davalarını diğer ülkelere taşımış, maddi-manevi destek sağlamış ihlaslı bir insandı. Çeçenistan'da kayıt yaparken, bomba seslerinin ayrı bir hava ve duygu kattığını, Türkiye'de o havaya giremediğini anlatıyordu.

  Uzakdoğu sporlarına benzer hareketler yapar, sık sık 'Allahûekber' der ve O'nun bu nidaları ses kaydına öylece girerdi. Çeçen savaş marşını da bu duygularla yazmış ve bestelemişti.

  10 Kasım gecesi, KGB operasyonu olduğu tahmin edilen kalleşçe bir operasyonla Ukrayna'nın Odessa şehrinde şehid edilmişti İmam Alim...

  Şehadet haberini aldığımda, o ana kadar normal olan herşey değişmişti bir anda. Derler ya; tıpkı bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti, diye. Öyle olmuştu. Kendisine 'Çeçenya'da gözü yaşlı analara selam söyle, Filistin'de sapan taşlı çocuklara selam söyle, yetim kalmış şu Bosna'nın dağlarına selam söyle, uçta git turnam' sözlerinin geçtiğini 'Selam söyle' adlı eserimi dinlettiğimde çok duygulanmış ve 'başarırsak, hep beraber olacak' demişti.

  imam Alim 'Lâilaheillallah' şuurunda yaşadı ve öylece de 'şehid' oldu. 'Şehidlik' herkese nasip olmaz İmam!

  Senin 'yüreğinle' söylediğin marşları belki bizler 'dilimizle' söyledik. Fakat, ayrı coğrafyalarda da olsak, aynı şeyleri söyledik. Birçok insan gibi... 'Lâilaheillallah, Allahuekber'. Yolun, yolumuz

  olsun... Meslektaşım, gönüldaşım

  İmam Alim ve bütün şehidler için Fatiha...

  Gündüz Gazetesi 18.11.1996- Hasan Sağındık

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk02.07.2006 - 17:41

  17 Mart 1995 Gündüz Gazetesi
  Türkiye neden böyle?

  Sizlere bu hafta, san'at üzerine bir şeyler yazmayı düşünmüştüm. Ama, ülkenin içinde bulunduğu durum, beni böylesi bir yazıdan alıkoydu.

  'Türkiye neden böyle? ' sorusu, Ali Yörük'e ait olsa da, tahmin ederim ki, son günlerde herkes sesli ya da sesiz bu soruyu soruyor birbirine.

  Sahi biz, bizler, geçmişte yaşanan olayları belli aralıklarla tekrar yaşamak zorunda mıyız?

  Son iki asırdır bu ülke neden böyle? Kaosla, kargaşayla milletimiz bu denli içice olmak mecburiyetinde mi bırakılıyor?

  Konuşmayı, uzlaşmayı, birbirini anlamayı unutmuş toplulukların bir birbirlerine karşı tahammülsüz olmaları normaldir. Hâlâ aydın geçinen, diyalog kopukluğu ve nefret üzerine tutumlarını şekillendirenler var.

  Sivri çıkıştan, olmadık yerde patavatsız ve milletimizin hassasiyetlerine taban tabana zıt davranışları, görüşleriyle kafa yarmaktadırlar. Bu aydınlıkların sözlerine uyan, bu cüceleri adam sanan topluluklar, dengesi yitmiş, nerde ne yapacağı belli olmayan, yığınlar haline getirilmekteler. Fakat, bu böyle gitmeyecektir.

  İki nesil sonra, güzel bir dünyanın bizi beklediğini görür

  gibiyim. Biliyorum ve inanıyorum ki, bu sivri yapılı kişiler, aydıncıklar, milletimizi! üzerinden karabulut olmaktan çıkacaklar, güneşle insanımızın buluşmasına engel olamayacaklardır. Yeni nesil, bu sivri aydıncıklardan daha farklı bir tavır geliştirilmektedir ve bu tavır, daha müsbet görünmektedir. Bu haliyle, sivri aydıncıkları aşmaya adaydır. Kavgacı, ayırıcı, kötülükleri öne çıkarıcı değildir yeni nesil.

  Sivri aydıncıkların bu nesilden, yeni gençlerden alacağı dersler vardır.

  Şu andaki nesli bir köprü olarak görüyorum. Rahmetli Cemil Meriç'in ifadesinde olduğu gibi: 'Muhteşem bir maziyi, ışıklı bir geleceğe bağlayan köprü'dür bu nesil.

  Karamsar olmayı gerektirir bir durum yoktur. Her ne kadar ülkemizin üzerinde kara bulutlar dolaşsa da, güneşin ışıkları da yavaş yavaş gözükmeye başlamıştır. Bizden önceki nesli, hataları ve doğrularıyla kabullenmek, onların hatalarını en aza indirmek ve bizden sonrakilere ışıklı bir ülke bırakmak durumundayız. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var.

  Sevgi, saygı ve muhabbetlerimle...

  Hasan Sağındık

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk02.05.2006 - 17:32

  Hasan Sağındık, topluma nasıl sanatcı olunacagının en büyük örnegidir.
  Özgün müzik tadındaki tarzıylada (asyasentez) bu işi solculardan daha iyi yaptığını göstermektedir.Varolasın Hasan Sağındık...

 • Uğur Kayagil
  Uğur Kayagil17.03.2006 - 18:00

  ÇOK GÜZEL BİR SES TONU VAR.HERKESİN DİNLEMESİNİ TAVSİYE EDERİM..