Kültür Sanat Edebiyat Şiir

feminizm sizce ne demek, feminizm size neyi çağrıştırıyor?

feminizm terimi Yıldız Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • ``` Malina ´´´
  ``` Malina ´´´

  Ne olduğu tam olarak anlaşılamamış, erkek egemen zihniyetini benimsemiş insanlar tarafından nefretle anılan, sanıldığının aksine üstünlük taslamayan, aksine eşit haklar için mücadele veren hümanist bir görüş.

 • Ertan Durukan
  Ertan Durukan

  hz.Adem babamız ile Havva anamız dünyada ilk buluştuğu zamanlarda çok mutlu olduklarını düşünüyorum.ne zaman dünyaya meyveleri gelmeye başlamış ve çoğalmışlar,o zaman ilk cinayet, kıskançlıklar,kibirler,nefretler,gücü ve en güzel eşi elde etmek gayreti gibi kötü hareket ve düşünceler kardeş olan ilk insanlarda başlayınca hz.Adem ve hz.Havva çok üzülmüşlerdir diye düşünmekteyim.insanlar kadın ve erkek olarak fiziki durum hariç her konuda eşittir.eşit olmalıdır.ancak bu zamandan başlamış zaten kötülük tohumları.bırakın kadınları erkeklerin de kaderi aynı.güç ve maddiyat hep birilerinin elinde olmuş kadın veya erkek birileri yönetmiş.bende bağıra bağıra eşitlik istiyorum.erkeklere gazı verende genelde kadın olmuştur büyütürken erkek evlatlarını savaşa bile sürmüşler sen daha güçlüsün kadınlar kurnazdır,erkekler saf.

 • Seher Taşcıoğlu
  Seher Taşcıoğlu

  Çoğu zaman erkekler tarafından erkeklerden üstün olma, saçma sapan şeylere muhalefet olma gibi gelse de eşitlik ister bu düşünce.
  Ama kayıtsız şartsız bir özgürlük istenirken gösterilen fevri hareketler aileler için olumsuzdur -tabii ki erkek için de geçerli-.

 • Şeyma Özdemir
  Şeyma Özdemir

  1– Ortaçağ Avrupası'nda genelde kadın insan mı değil mi tartışması yapılmaktaydı.
  2– Luther 'kadınların dünyaya çocuk getirmekten başka bir faydası yoktur' demektedir.
  3– İngiliz kadın araştırmacı Karen Armstrong bazı azizlerin şu sözlerini nakleder: ‘Tanrı'nın size olan cezası bu çağda da devam ediyor. İlahi kanunu ilk terkedensiniz. O erkeği baştan çıkarandır.’
  4-mitoloji de bile zeus’un erkeklerden ibaret olan bir topluma ceza olarak kadının gönderildiği biliniyor
  misogamistlik güç hakimiyet gibi kavramlar erkeklere atfedilirken feminizmin çıkması isabet olmuş.
  Kadında kendinde olmayanı isteriz
  Hasret yerinde kalır ve biz çekip gideriz
  (NFK.) .

 • Yasemin
  Yasemin

  Erkekler yaslanir, Kadinlarsa degisir!
  - johann Wolfgang Von Goethe -

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Türk kadınlarının! ! ! Dışardan (batıdan) destek almadıkları müddetçe , gerçekleştiremiyecekleri bir akım...

  Gerçekleştirmeye çalıştıkları zaman ise, bavulunu hazırlayıp gözlerindeki mor menekşeler ile annesinin evine gitmesine sebep olan bir 'çarpık' görüş..

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Adem havva'yı cennetten çıkarırken; Bak sevgilim,hızla değişen bir zamanda yaşıyoruz demiş.Feminizm'in çıkacağını tahmin edebilseydi acaba havva'yı o zaman da cennetten çıkarırmıydı.?

 • Özlem Odabaşı
  Özlem Odabaşı

  1- Hiç evlenmedim çünkü gerek yoktu.
  Evimde bir kocanin yerini doldurabilen üç hayvan besliyorum:
  Her sabah hirlayan bir köpek,
  bütün gün küfür eden bir papagan,
  geceleri geç gelen bir kedi... (Marie Corelli)

  2- Sahsen, yirmi dördüne kadar 'dogru' adama rastlamadiysa, bir genç kizin sansli olduğunu düsünüyorum... Deborah Kerr (Women's Wit and Wisdom)

  3- Evlenmek isterim, çünkü bir erkegin her gece benimle birlikte uyumaya kanunen mecbur olmasi fikri hosuma gidiyor. Carrie Snow

  4- Hayir Annecigim, Bay Dogru ile henüz tanismadım...
  Fakat, Bay Cimri, Bay Kaba ve Bay Evli ile tanistim...

  5- Soru: Erkekler esit bir iliskiyi nasil tanimlar?
  Cevap: Siz pisirirsiniz = erkek yer,
  Siz temizlersiniz = erkek kirletir,
  Siz ütülersiniz = erkek burusturur.

  6- Bir erkekle her konuda konusabilirsiniz. O anlamayacaktir, ama yine de konusabilirsiniz. Anonim

  7- Erkeklerin en sık yasadigi hayal kirikligi, bir kadinin da beyne sahip olduğunu fark etmeleridir... Margaret Mitchell (Rüzgar Gibi Geçti)

  8- Kadinların hatalari vardir. Erkeklerin ise sadece iki tane hatasi vardir: Bütün söyledikleri ve bütün yaptiklari. Anonim

  9- Ne zaman aksam yemegine geç kalsa, onun ya beni aldattigini yada sokakta ölü olarak yattigini düsünür, hep ikincisi için dua ederim. Judith Viorst (Women's Wit and Wisdom)

  10- KÖTÜYDÜ SANSÜRLEDİM

  11- Bir erkek evliligi düsündügünde, korktugu sey, kendini bir kadina baglamak degil, kendini digerlerinden ayirmaktir. Helen Rowland

  12- Kendinize, 'onda ne bulmustum? ' diye sordugunuzda onda buldugunuz seyin sadece sizin hayal gücünüzün bir ürünü oldugunu fark edeceksiniz. Allie Walmsley

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  erkek bulana kadar her kadın feministtir........hehehe.....

 • Umut Kaya
  Umut Kaya

  Toplumda kadının yararlanacağı hakları çoğaltmak ve erkeğinkine eşit kılmak amacını güden düşünce akımı

 • Ezel Ünal
  Ezel Ünal

  kadınların edilgenliklerinin farkına varması, tarihlerine sahip çıkmaları, kadının özneleştirilmesi çabaları.. yani yanlız ezilen bir gruba dahil olduklarını farketmekle kalmaz bunun için mücedele ederler. korkulduğu gibi kadın egemen bi dünya gibi talepleri yoktur en büyük hedefleri toplumsal cinsiyetin ortadan kalktığı eşit bir dünyadır.öyleki kadın-erkek yoktur insan vardır demek son derece klişedir çünkü günümüzde milletimiz, sınıfımız gibi nasıl ayrılıyorsak cinsimizle de ayrılıyoruz. bu da feminizmin kadın sorununu sistemlerüstü gördüğünü gösterir. kadın sorunu kapitalist toplumla en üst düzeye ulaşmıştır. ancak kapitalizm yıkılınca eşitlik gelecek demek fazla ca ütopisttir. öyle ki feministler bu aşamada aynı işçiler gibi önce kendi aralarında bir bilinçlenme ve örgütlenmeye gidecekler akabinde erkekleri de bilinçlendireceklerdir. sosyalist bir düşüncede bunun kolaylığı tartışılmaz ancak egemen erkekler iktidarı vermemek de direnecektir. en son aşama bunun ortadan kaldırılmasıdır. o zaman toplumsal cinsiyetin olmadığı bir dünya kurabiliriz.

 • Murat Faust
  Murat Faust

  Kimi kadınların lezbiyen olmasına neden olan bir düşünce anlayışı.

 • Ayşegül Karanfil
  Ayşegül Karanfil

  kendine güvenmeyen ve erkeklere laf atıp aslında kendi içlerindeki çatışmadan birtürlü kurtulamayan dişilerin ortaya attığı görüş.bence kendilerinden nefret ediyorlar.insanın kadını erkeği olmaz kardeşim.sen akıllı olursan bir başkası zaten ezemez seni.kadın ya da erkek farketmez.önemli olan insani değerlerdir.kendilerini feminizim kalıbı altında korumaya çalışcaklarına çıkıp aşkı yaşasalar daha faydalı olurlar kendilerine....

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Kadınların erkeksiliğini değilde iş dünyasına girmesini sağladığı için severim..
  Bu ülkede erkeklerin ayak kokusu zor çekiliyor bir de hatunlar erkek moduna girerse iyice keşmekeş çıkar..

  Kadın dediğin düzenli tertipli disiplinli, işiyle uyumlu olur..

  Yaşasın feministler! ve onların yasal destekçileri :)

 • Alem Oktay
  Alem Oktay

  'Pazartesi ' dergisi vardı aboooo :)) insan okurken korkuyo

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu

  hehe..ben tabii ki feminist harekete karşıyım :))
  bence feministlerin de iddea ettikleri gibi bu erkek egemen toplumları erkekler kurmuyor, aksine bu doğanın bi kurgusu... :))

 • İlyas Başpınar
  İlyas Başpınar

  Bir öğreti değilidir herşeyden önce. Ankcak kadınların var olan erkek egemen toplum yapısını değiştirmek için verdikleri mücadelenin, - tırnak içine aldığımı atlarsınız kaygısıyla bir kez de yazarak vurguluyorum- 'ideolojisidir'.
  Ancak, sınıflı toplumlarda egemenlik ilişkilerinin birbirini beslediğini, bu nedenle kadın sorununun var olan 'devlet tipi' değişmedikçe aşılamayacağını göremeyen, en fazla 'ilerici' diyebileceğimiz, kadın sorununa burjuva demokratik talepler çerçevesinde çözüm arayan akım.

 • Hulya Önder
  Hulya Önder

  Valla bu ülkede kadın hakları hem kanunlar(uzun, uzun yazardım ama üşeniyorum) hemde geleneksel yaşam tarzı bakımından oldukça kısıtlı, o yüzden feminist hareketleri destekliyorum.

 • Fahrettin Özdemir
  Fahrettin Özdemir

  Kadın ve erkek asla eşit değildir.Kadının üstün olduğu konular vardır erkeğin de.Sadece eşit haklara sahip olmalıdırlar.Ama feministler bunu savunmuyor benim anladığım kadarıyla.Onlar kadının üstünlüğünü savunuyor.Ben o kişilerin problemli olduğunu.

 • Ahmet Diktere
  Ahmet Diktere

  Feminizm, kadının ruhsal yapısını kullanarak onu farklı kulvarlara çekmeye çalışan ve aslında savunnduğu düşünce kadının asil hareketlerine bir öirkinlik eklemekten başka birşey olmayan bir düşünce...Aile yapısını bozan evin içinde özgür ve medeni bir ortam kurduğunu sanıp aslında kadın ve erkeğin doğasından gelen birçok özelliği törpüleme çalışmasından başka birşey değil...Altında yatan ama bunu insanlara süslü kelimelerle anlatmasını zekice başaran bir fikri akım....Kısacası cinsel özgürlük, Duygu Asenanın kadında görmek istediği, kitaplarında yazdığı fakat ekrana çıktığında bunu açık açık anlatmadığı düşünce...Neden mi anlatmıyor... Koşullar oluşunca onu da anlatır kitaplarında olduğu gibi....

 • Ahmet Diktere
  Ahmet Diktere

  ne?

 • Barış Sulu
  Barış Sulu

  feminizm sadece kadınları ilgilendirmez. erkekler de feminist olabilir. benim gibi.

 • Aysun Çelik
  Aysun Çelik

  valla BENCE; kadınların tutunmaya çalıştığı gereksiz bir savunma mekanizması..
  bayanlar azıcık güvenin kendinize, bazı gerçekleri de kabul edin artık!

 • Ahmed Ziyaüddin Kılınç
  Ahmed Ziyaüddin Kılınç

  Faşizm gibi bişey.

 • Bülent Şenlik
  Bülent Şenlik

  Feminizmin sözlük anlamı kadın erkek 'eşitliğini' savunan bir dünya görüşüdür.

  Feminist kimse ise kadının erkekten üstün olduğunu savunan kimsedir.