Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ÇERKESLER sizce ne demek, ÇERKESLER size neyi çağrıştırıyor?

ÇERKESLER terimi Ayşe tarafından 08.12.2005 tarihinde eklendi

 • Ahmet Mercan
  Ahmet Mercan27.10.2011 - 04:21

  halihazırda çerkeslerle hitit yada hattiler arasında kesin bir bağ kurmak mümkün değil zira onların kökenleri ile ilgili kesin bilgiler yok.Sadece memluklerin çerkes devleti olduğunu biliyorum.

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş26.01.2007 - 20:36

  hititlilerin soyu sanırım hattilere dayanır.ancak hattiler zamanında bugunkü bazı halkların etnik yapıları tam olarak oluşmamıştı.etnik yapılar kavimler göçünden sonra daha net oluştu.
  (çerkesler alan,sarmat,iskit,kimmerlerin karıştığı bir ortamda ortaya çıktılar..)

  bu günki şu halk geçmişte şunların torunuydu demek imkansız gibidir.

  ayrıca çerkesler göçebe değil yerleşik hayata geçmiş kuzey kafkas halkıdır.anadoluya komşu bile değillerdir..soylarını hittililere bağlama çabaları siyasidir. (gürcüler hititililere,ermeniler urartulara, kürtler de medlere sahip çıkarlar hepsi kendine köklü bir geçmiş yaratma çabasıdır.siyasi şeyelrdir bunlar geçiniz bunları) hititlilere gürcüler de sahip çıkmaktadırlar ve dil yapısı bakımından daha mantıklı bir ihtimal olsa da gürcülerin ataları olması da bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

  hititililer anadolu medeniyetleridir. kafkasya ise ayrı bir bölge yani. komşu bile değilsiniz. hitit döneminde anadoluda çerkezin abhazın ne işi var yahu.atalarınız muhtemelen roma ordusunun kafkasyadaki birliklerini oluşturuyordu.

 • Koray Turan
  Koray Turan07.01.2007 - 19:13

  tehlikelidir aman yaklaşmayın başınıza bela açabilir.

  nerden bildiğimi sormayın başıma bela açabilir :))

 • Adige Kafkas
  Adige Kafkas07.01.2007 - 19:10

  çerkesler bu toplumda gururuyla yaşayan millettir
  bunu kim inkar edebilir kimseye zararı yoktur ama nedense çekemeyenler hep iftira atar çerkeslere..ehhh nede olsa 'kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş'

 • Filiz Tekiner
  Filiz Tekiner21.11.2006 - 17:03

  çerkes tavuğu mükemmel bi yemek cevizli fln :)

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş04.11.2006 - 12:25

  her halkın iyi ve kötü özellikelri vardır. objektif olarak anlatmak gerekirse,
  uzun boylu esmer,beyaz tenli,(o yükseltide nefes almak zor olduğu için) iri burunlu
  genetik olarak güçlü özelliklere sahip bir halktır.
  kafkasyada yerleşik hayata erken geçmişler,
  toprağa erken dönemlerde yerleşmiş olduklarından özel mülkiyete bağlı olarak sınıflı toplum yapısı oluşmuştur.
  bunlarda asalet takıntısı had safhada olduğundan hintlilerdeki kast sistemine benzer bir sistem vardır.pşiler, verkler gibi üst sınıflar köylü, çiftçi ve köleler gibi sınıfları aşşalamış,dışlamışlardır.. bu yüzden de hiç bir zaman birlik olamadılar.

  aile içi hiyerarşileri yüzünden geç yaşlarda evlendikelri için doğurganlıkları az olur ve sayıları fazla çoğalmamıştır.büyükl kardeşin evlenenemesi sebebiyle tüm kardeşlerin evlenemeden ölmesi gibi sebepler)

  türkiyeye göçenler yağmacılık ve talan yaptıklarından bazı yörelerde sevilmezler.bu türkülere kadar girmiştir.bazı yerlerde de milli mücadele dönemindeki padişah yanlısı tutumları ve ayaklanmaları sebebiyle sevilmezler.içlerinde türkleri ve diğer halkları aşşağı görenler de çoktur.

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş04.11.2006 - 12:16

  yok ahmet necdet sezer çerkesmiş de yok türkan şoray eçrkesmiş de yok bilmem kim çerkesmiş.bunların çoğu gerçek değildir.ünlü sahip çıkarak kendilerini güçlü göstermeye çalışıyorlar.kafkasyadan gelen herkes de çerkes değildi.o sürgünde balkar, karaça ve kumuklar da anadoluya geldi ve tatarcaya yakın konuştukları için anadolu halkıyla kolayca kaynaştılar.türküm diyen herkes türk değil, çerkesim diyen herkes de çerkes değildir.

 • Şeyma Küneşko
  Şeyma Küneşko20.09.2006 - 14:20

  çerkesim ama burdaki çerkeslşerden dolayı artık nefret etme aşamasına geldim.

 • Tuguj
  Tuguj20.07.2006 - 18:47

  Çerkes sürgünün ' Diaspora ' ne olduğunu bilmeden hede höde yapmayalım. Kafkasya üzerine yapılan Osmanlı Rus antlaşmalarını bu konular üzerine okumakda fayda var. Tüm Çerkes sitelerinde resmi kaynaklı bilgiler olarak bulabilirsiniz.

  Konuyla direk alakalı birde nedir olayına girelim.

  Çerkesler onun bunun çarpık laflarına sürekli maruz kalan ama nefret edeninden çok seveni olan Kuzey Kafkasya kökenli insan topluluğudur.

  Altın çamurada düşse değerini kaybetmez altın altındır kısaca.

 • Tuguj
  Tuguj26.05.2006 - 05:06

  Otakan Kafkas Halklar:

  Adige, Aphaz, Nohci (Çeçen) = Çerkesler işte