Kültür Sanat Edebiyat Şiir

big bang sizce ne demek, big bang size neyi çağrıştırıyor?

big bang terimi Erhan Aydemir tarafından 28.04.2003 tarihinde eklendi

 • Elif Lam Nun
  Elif Lam Nun04.11.2010 - 21:43

  The Big Bang Theory...
  kesinlikle en sevdiğim dizi.izlemediyseniz tavsiye ederim
  dizilerden laf açılmışken yaziym dedim ;)

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil20.09.2010 - 21:08

  (buyuk patlama) baslangicta madde ve enerji tek bir noktada yogunlasmis bulunuyordu; elementler parcaciklar patlamadan cok kisa bi sure sonra olustu zaman ve uzay bile bu surecle olustu..

 • Lidya Akay
  Lidya Akay24.11.2009 - 12:51

  10 15 milyar yıl önce büyük patlama oluyor gaz tuz buz dan oluşan nebula dönmeye başlıyor bu nebula bulutsu yapıda işte gaz ve toz sıkışıyor sonra ilkel güneş oluyor sonra gezegenleri yörüngesine topluyor..plüton bi gezegen değilmiş çünkü aynı yörünge de değil farklı bi şekilde kafasına göre takılmaktadır kendisi=) selam ederim=)) =)) şu yorumu ilkokul öğrenciisi bile okusa anlar hocam=)

 • İsmail Öztürk
  İsmail Öztürk04.08.2009 - 15:23

  Big Bang, diğer adıyla büyük patlama, bundan milyarlarca yıl önce sıfır noktasından gelen muazzam bir patlamanın ismidir. Evren bu patlamanın ardından aşama aşama şekillenerek günümüzdeki haline ulaşmıştır. Edwin Hubble 1929 yılında dev teleskopuyla gökyüzünü incelerken, yıldızların uzaklıklarına bağlı olarak kızıl renge doğru kayan bir ışık yaydıklarını saptadı. Bilinen fizik kurallarına göre, gözlemin yapıldığı noktaya doğru hareket eden ışıkların tayfı mor yöne doğru, gözlemin yapıldığı noktadan uzaklaşan ışıkların tayfı da kızıl yöne doğru kaymaktaydı. Yani yıldızlar her an bizden uzaklaşmaktaydılar. Ayrıca yıldızlar ve galaksiler sadece bizden değil, birbirlerinden de uzaklaşıyorlardı. Herşeyin birbirinden uzaklaştığı bir evrende varılabilecek tek sonuç, evrenin her an genişlemekte olduğuydu. Big Bang'in başka bir delili de hidrojen-helyum oranıdır. Yıldızlar, içerdikleri hidrojen gazını nükleer tepkimeyle helyuma dönüştürerek enerji üretirler. Eğer evrenin bir başlangıcı olmasaydı, yıldızlardaki tüm hidrojenin helyuma dönüşmüş olması gerekirdi. Görüldüğü gibi tüm bu gerçekler, ateistlerin 'evren sonsuzdan gelir ve sonsuza gider ve bu yüzden yaratıcıya ihtiyacı yoktur.' ve 'kainatta hiçbir şey yoktan var, vardan da yok olamaz.' gibi ezberlerini alt üst etmiştir. Big Bang, sıradan bir patlama değildir. Normalde patlamalar maddenin yapısını düzensizleştirirler fakat big bang'den sonra ortaya çıkan eşsiz düzen ateistlerin yaşamın kaynağını bağladığı doğanın bile patlamanın bir ürünü olduğunu gösteriyor. Çünkü o öyle bir düzen ki evrenin genişleme hızının küçük oynamalarla bile evrenin dengelerini bozacak sonuçlar doğurmasına yol açar.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan22.05.2009 - 15:35

  Dünyamızın ay ve yıldızların ve güneşinde içinde yer aldığı bizim gezegenimiz SAMANYOLU gezegeninde 100.000.000 (yüz Milyar) adet yıldızlar topluluğu vardır.
  Ve her birinin bir birine uzaklığı milyonlarca kilometredir.
  Işık hızı mesafesindedirler ki, bir ışık yılı yaklaşık olarak on trilyon kilometredir.
  Samanyolu galaksimize en yakın galaksi Andromeda'dır; bizim galaksimize mesafesi 2 milyon ışık yılıdır. oda Samanyolu gibi milyarlarca yıldız barındırır. Samanyolu ve Andromeda gibi daha milyarlarca galaksi vardır, her bir galaksidede bizim galaksimizdeki gibi milyarlarca yıldız ucsuz bucaksız evrende milyarlarca yıldız adeta raks eder dururlar, hemde ahenk içinde, itaatkar biçimde..
  .
  Evren bunları tek başına milimetrik saniyelerde yapacak kadar akıllı bir varlıkmıdır,
  bunun cevabınıda evrimciler ve atesitler vermelidirler.
  .

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan22.05.2009 - 15:23

  15 milyar yıl önceydi,
  kainatta bir nokta aniden patlayıverdi. Bu noktaya Simgularity deniyor.
  Bu noktadan tüm enerjiyle birlikte özellikle zaman ve manyetik eylem doğdu.
  Bu an, bugünkü zaman kavramı ile 10 üzeri -43 saniyedir.
  Bu an dediğimiz salise bile değildir.
  Allah o bir an yerine bir saniye yaratmaya devam etseydi, buı günkü galaksiler, evrenler gibi milyarlarcası daha yaratılırdı.

 • Bayram Ceylan
  Bayram Ceylan14.12.2007 - 04:20

  görünmeyenden görünene,yokluktan varlığa,bilinmezlikten bilinene geçiş,görüpte kör olanların suratına atılmış tokat.ALLAH'IN varlığına iman etmenin güzel bir delili,bazıları maymunlaşmış olsada gerçek tektir.ALLAH! TAN BAŞKA TAPILACAK YOKTUR.

 • Yürümek Gerek
  Yürümek Gerek24.12.2006 - 12:50

  ne mekan, ne de zaman vardı. kainat yaratıldı...
  o ana hiçbirimiz şahid değildik... bu yaratılış anına, yaratılışta ilk safha olarak, bilim adamları 'big bang' adını vermişlerdir...
  bütün madde, enerji, mekan ve zamanın, bu patlama sonrası ortaya
  çıktığı düşünüyorlar... bütün bu olup bitenlerin sebeplerini soracak olursanız
  alacağınız cevap çok enterasan:
  'somehow' (her nasılsa) olmuş işte!
  gaflet ve cehaleti örtmek için ne güzel bir kelime değil mi, 'her nasılsa'?

 • Fatih Ergüner
  Fatih Ergüner18.07.2006 - 17:00

  = Büyük Patlama
  neredeyse sonsuz kütle ve sıfır hacime sahip bir ŞEYin patlayarak aniden çok çok hızlı şekilde büyümek suretiyle oluşturduğu ŞEYe biz evren diyoruz

  YORUM: 'big bang den öncesi mi?
  bunu bize sormayın, ne olduğunu biz de bilmiyoruz, bir yokluk diye farz edelim' cinsi bir replik okudum Bilim ve Teknik Dergisinin bir ekinde... iyi de bilim yapan adamlara sormayacağım da aristo mu cevap verecek bana big bang'den öncesi hakkında... :)))

 • İmran Tekin
  İmran Tekin26.04.2006 - 23:49

  Evrimcilerin yüzünde ve beyninde patlamış hakikat
  TOKATI halada maymundan geliklerini sanıyorlar