Kültür Sanat Edebiyat Şiir

anıtkabir sizce ne demek, anıtkabir size neyi çağrıştırıyor?

anıtkabir terimi F tarafından 17.06.2004 tarihinde eklendi

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ09.10.2009 - 14:55

  atamızı içine alıp koruyan kabir

 • Kimya Hatun
  Kimya Hatun10.04.2009 - 09:27

  Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu,ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır

 • Gamze Gamze
  Gamze Gamze31.07.2008 - 18:23

  saygı

 • Ömer
  Ömer13.04.2007 - 19:31

  mezar

 • Biricik Tek
  Biricik Tek13.04.2007 - 19:27

  Atam, yarın okuldan kalabalık bir grupla huzurundayız. okulumun bu yönünü çok seviyorum. vatansever ve duyarlı insanlarla dolu.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir20.02.2007 - 23:32

  Anıtkabir, Türk milleti için Ata'sının mezarı olmaktan öte bir anlam taşır... Bu yapı bir milletin varoluş mücadelesinin anıtlaşmış şeklidir... Ata'nın yattığı yer gerçekte Türk Milletinin kahraman ve vefalı göğsüdür...
  Atam emanetinin bekçileriyiz... Son damla kanımıza ve son nefere kadar bu böyle... Bizler bitip tükenmek bilmeyen Atatürk gençleriyiz... Bizler kemalistleriz...Bu vatan için emanetlerinin bekçisiyiz...Kardeşçe yaşamanın gerekliliğine inanmış ve birbirine saygı ile yaklaşmayı ilke edinmişleriz...Bizler sen, ben ayırımını yapmamayı ilke edindik...Bu vatana ihanet edenler haricinde herkesin savunucusu ve yanındayız...
  Rahat uyu...

 • Limonî Erz
  Limonî Erz20.02.2007 - 23:26

  Atam'ın yattığı yer...
  mekanı cennet kesin...
  vatanı uğruna yaşadı vatan aşkıyla vefat etti...
  erken bıraktı bizi...
  olsun ATA'm içimizdesin...
  ölmedin yaşıyorsun kalplerimizde fazlalaşan bir aşkla...
  Türk halkı seni çok seviyor ve özlüyor!

 • Kaan Açık
  Kaan Açık19.02.2007 - 23:29

  burada ciddi olmak ve saygılı olmak gerekiyor. canlarını bizler için verenlere bizimde canımız, kanımız feda olsun.

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan10.11.2006 - 10:13

  çağdaş insanın -şayet varsa- içindeki aydınlığı gösteren bir ayna..

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir06.11.2006 - 23:30

  Ankara’yı karanlık gördüğünüz için mi geldiniz dedi Tuncay Özkan,

  HAYIR, Türkiye'yi karanlık gördüğümüz için oradaydık...

  CUMHURİYET yürüyüşü her ne kadar kadın kuruluşlarının bir toplantısı olarak düzenlenmişse de, HALK oradaydı. genci, yaşlısı, bebesi, sakatı.. Sadece türbanlı kızlarımızdan bir kişi bile yoktu meydanda, ancak ANADOLU kadını pırıl pırıl, rengârenk başörtüleri ile oradaydı.


  Ben de VARIM ve Cumhuriyet'ime sahip çıkıyorum demek, diyebilmek.... 3 derece soğuk, binlerin kalabalığı, Edirne'den Ardahan'a abartısız tüm iller, K.K.T.C. dâhil olmak üzere temsil edilmişti, ama Bursa tüm illeri aşmıştı sanki.

  Bursa'dan inanılmaz bir katılım vardı, tüm STK'lar (Kapıcılar Birliği dâhil) ve Bursa ULUDAĞ Üniversitesi. Malatya - İNÖNÜ Üniversitesi, aynı Bursa Üniversitesi gibi meydana girişleriyle binlerin gözlerinin yaşarmasına sebep oldu. Ellerinde taşıdıkları devasa Türk Bayrağı ve Atatürk posterini, yaklaşık 4 saat kırıştırmadan, buruşturmadan, gönülleri soğuğa, kolları yorgunluğa düşmeden taşıdılar.

  Anıtkabire girişleri de gene ayrı bir güzellikte oldu.
  'Ankara'nın taşına bak...', aralarında (hangi üniversiteden bilemiyorum) 2-3 soprano vardı ve o çılgın kalabalıkta bile sesleri ilahi bir koro gibi Anıtkabir'in bahçesinde yankılandı..Bu gençlerle gurur duydum.

  Bu sabah bütün gazetelerde çıkan yorum ve haberleri okudum. Eksik buldum, aramızda başka katılanlar var mıydı bilmiyorum, yorumlarını paylaşırlarsa sevinirim. Tandoğan Meydanı, başta CHP bir kaç siyasi partinin (MHP nedense yoktu) katılımıyla daha siyasal bir havadaydı, ancak esas ANITKABİR'Dİ önemli olan... Nedense Cumhuriyet gazetesi dâhil, hepsi bunu es geçmeyi tercih etmiş. Anıtkabir'de siyaset yoktu..Halkın rüzgârı vardı sadece..
  Anıtkabir girişinde 'genç' subayların bizleri karşılaşması bile ayrı bir anlam taşıyordu. Her geçene 'Hoş geldiniz' diyen, gözlerimize sıcaklıkla bakan 'genç' subaylar. Gene bir tek ONLAR, Halkın Mustafa Kemal'e neden geldiğini ANLADI.

  Anıtkabir ile ilgili o rüzgârı durdurmak mümkün değildi... Anıtkabir içindeki havayı anlatmak çok zor, tarifsiz. Belki kısaca şöyle diyebilirim bizi BİZ yapan GÜNEŞ'İN ışığında hayat bulmak.

  Dünkü toplantının kalbi, esasında toplanma yeri olan Tandoğan meydanı değildi, Anıtkabir'di. Orada tek siyasi mesaj vardı HALK ÇANKAYA'DA bir poturlu görmek istemiyor.

  Bu yürüyüşü eleştirmek, aşağılamak 'aman yürüdünüz de ne oldu' demek çok kolay, ancak HALK ben buradayım dedi.. Dün siyaset yoktu, HALKIN sade tepkisi vardı.

  Bundan sonra olması gereken ise SÜREKLİLİKTİR.. Bu yürüyüşün sonucunun alınması, bunun için de HALK tarafından gereğinin yapılmasının sağlanması. Yoksa gene yürümüş, üşümüş, ağlamış ve bizim gibi insanların varlığını görüp gönlümüzü biraz tedavi edip dönmüş olmakla kalırız...


  (Tandoğan Meydanından..)

  Notlar:
  * Sadece STK'lardan katılan KADINLARIMIZ değil, tüm kadınlarımız buz gibi soğuğa ve kalabalığa rağmen, sonuna kadar yürüyüşteki yerlerini korudular.
  * Tandoğan meydanındaki konuşmalar gereğinden uzundu, daha kısa ve çarpıcı olabilirdi. Her ne kadar diğer konuşmacılar DOĞRULARI söylüyor idiyseler de fazla uzun ve makale gibiydi.
  * Bizler CKD organizasyonuyla Ankara'ya gittik, teşekkür ederiz.