Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ab-ı hayat sizce ne demek, ab-ı hayat size neyi çağrıştırıyor?

ab-ı hayat terimi Cem Nizamoglu tarafından 13.01.2003 tarihinde eklendi

 • Abdullah Tural
  Abdullah Tural13.08.2014 - 15:03

  Âb-ı hayât zulümâtda bulunur. Yâni hayât suyu, şifâlı su, karanlık, vahşî hayvanların yaşadığı ormanlarda bulunur… Onun için o hayât suyunu oradan gidip de almak tehlikelidir. Neden? Çünki ortalıkda vahşî hayvanlar var. İşte İslâmiyyet de “âb-ı hayât”dır, “hayât suyu”dur. Fakat her tarafta tehlike var.

 • Murat Turgut
  Murat Turgut07.04.2014 - 21:51

  bengisu

 • Mähi Nûr
  Mähi Nûr19.07.2012 - 22:44

  Nasıl ki bir iğne ustasız olmaz, bir nakış nakkaşsız olmaz, bir kitap katipsiz olmaz: aynen öylede zerreden güneşe kadar her varlığın en güzel şekilde tazim edildiği şu kâinat sarayının da bir yapıcısı ve bir sanatkarı vardır.

 • Kerem Kurter
  Kerem Kurter03.11.2011 - 17:42

  ölümsüzlük suyu :))

 • Xeto Hakan Basaoğul
  Xeto Hakan Basaoğul07.08.2010 - 13:31

  Evliya Çelebiye göre bu isim Büyük İskender tarafından verilmiştir. Rivayete göre Büyük İskender vücudundaki dayanılmaz ağrılar için nice hekimlere baş vurduğu halde şifa bulamaz. Bunun üzerine ab-ı hayat (ölümsüz hayat) suyunu aramaya başlar. Uzun aramalardan sonra suyun kaynağı bulunur, o sudan içip dayanılmaz ağrılardan kurtulur.
  Faydasını gördüğü bu suya 'Makdis lisanı' üzerine cennet suyu anlamına gelen Çabakçur adını verir. Doktorlarına, sizlerin çare bulmadığınız ağrılarıma Allah cennet ırmaklarından deva verdi. Burada benim adıma bir kale yapın ve adını Çabakçur koyun demiştir. Daha sonra çeşitli kaynaklarda Mingöl olarak karşımıza çıkar. Mingöl göller bölgesi anlamındadır. Mingöl kelimesi de zamanla halk tarafından Bingöl şeklinde telaffuz edilmiş bin tane göl anlamındadır.
  evliya çelebinin bir seyhatnemesinde yine bir avcının vurduğu kekliği derenin kenarında temizlerken keklikcanlanı verir ve elinden uçu verir bunu gören avcı abı hayat(ölümsüzlük suyu) nun kaynağını bulduğunu anlar ama ne yazikki sır açığa çıkınca o su 1000 parçaya bölünür ve kaybolur işte bingöl ismide burdan gelmektedir bingöl dağlarından güneşin doğuşunu seyrederken güneş ışıklarının vurduğu 1000 tane göl görülür işte böyle arkadaşr

 • Beyhu Dem
  Beyhu Dem28.12.2009 - 23:56

  Hakiki aşk ve gerçek sevgi de ab-ı hayattır. Çünkü kalpler aşkla dirilmiş ve Hakk’a yönelmişlerdir.

  Şairlere göre ise, sevgilinin ağzından çıkan sözler de ab-ı hayatı andırır. Bu sözler, tıpkı mutasavvıflardaki gibi, ister mecazi (gerçek olmayan) , ister hakiki aşkta olsun; saf, nazik ve latiftir. Aşık bu sözlerle dirilir.

 • Ayçin Yurttaş
  Ayçin Yurttaş27.04.2009 - 13:56

  babam yıllarca ab-ı hayat suyu nun ne olduğunu araştırmıştı ama ne olduğunu bulamamıştı.....ben bundan yıllar önce bir kayserili komşu teyzemle sohbet ederken bu ab-ı hayat suyunun ne olduğunu tesadüfen öğrendim ....... ab-ı hayat suyu asma budandığı zaman akan sudur bu suyu saçınızın uçlarına sürdüğünüzde saçınız bir yılda uzayacağına bir ayda uzar deneyen olmuş ama hiç memnun kalmamış hem saçları cılızlaşmış hemde kuaföre verdiği paradan bıkmış bu suyu kullananlar var ama bir çok insan adının ne olduğunu bilmiyor ayrıca çok şifalı bir su imiş.....babam bu suyu ve felezof taşını gençlik ilacı yapmak için aramıştı tam formül babamın notlarında mevcut lakin felezof taşının ne olduğunu hala bulamadı..............

 • Sevde Ersaraç
  Sevde Ersaraç23.04.2009 - 02:37

  Fırsatım olupta bana sunulmuş olsaydı bile,
  içmeyi reddeceğim efsanevi su....Hayatta kalmayı değil gerçek sonsuzluğu yaşamayı yeğliyorum...

 • Nesrin Çelik
  Nesrin Çelik09.03.2009 - 19:39

  tam olarak bilmiyorum

 • Nesrin Çelik
  Nesrin Çelik09.03.2009 - 19:39

  eski türkçede kullanılan bir kelimedir.anlamı ölümsüzlük suyudur..