Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Papa 16. BeneDICK sizce ne demek, Papa 16. BeneDICK size neyi çağrıştırıyor?

Papa 16. BeneDICK terimi İbrahim Yener tarafından tarihinde eklendi

 • Cillop Kedi
  Cillop Kedi

  Sanırım en antipatik papa.Vatikan'da San Pietro Kilisesi'ne ne var ne yok akıtılmış.Baktıkça içim sızlamıştı. Papa, psikopos, kardenal... vs. Nasıl bir din anlayışıdır ki, bi sürü rütbeli din adamı var...? ?

 • Bilal Büyükılgaz
  Bilal Büyükılgaz

  'Hıristiyanlar tarihten gelen haçlı zihniyetini, barbarlığını, kinini, katliam ve işkencelerini günümüzde Irak'ta, Afganistan'da ve daha birçok yerde sürdürürken, Papa'nın bu açıklamaları yeni katliamların, savaşların habercisidir.

  Papa'nın Peygamber'imize hakareti, İslâm'ı akıl dışı din diye ilân etmesi, iftira ve yalanlara hakikati örtmeye çalışması köhne karanlık ortaçağ zihniyetinin tezahürüdür. Bugünün papazları aynı papazlar!

  'Aklını kilisenin kapısında bırak içeri öyle gir.' sözünü kilise amentüsü haline getiren bu papa ve papazlar böylece akıl almaz vicdana sığmaz işlerine karışılmasını, konuşulmasını engellemek isterler.

  1) Üç ilâh olur mu? İnsandan Allah olur mu? Bundan büyük akılsızlık olur mu? Papazları ilâhlaştıran da siz değil misiniz?

  2) Cennet-i âlâ satılır mı? Kimin malını kime satıyorsun? Bundan büyük ahmaklık olur mu?

  3) Yeni doğan çocukların vaftiz edilmeyenlerini cehehneme gönderiyorsunuz. Böyle bağnazlık, böyle vahşilik olur mu?

  4) Yüzyıllardır yaptığınız insanlık dışı katliamları hangi vicdana sığdırdınız? 6 milyon endülüslü müslümanı, Sicilya'yı, Kudüs'ü, Amerikalı yerlileri, Bosnayı nasıl izah edeceksiniz? Bu akıl işi değildir.

  5) Kilisenin gelirlerinin çoğalması için yaptığınız entrikaları, kendi papazlarınız açıklıyor. Her türlü gayr-i meşru işin altından kilise ve papazlar çıkmaktadır.

  Siz din adamı mısınız, mafya mısınız

 • Ahmet Yılmaz
  Ahmet Yılmaz

  İstanbul, Balat'ta kimler devlet kurmak için çalışıyor?
  Papa Kasım 2006'daki Türkiye ziyaretinde aslında İmralı'ya mı gitmek istemişti?

  Antolojinin ana sayfasında sol altta 'Üyeler İçin Linkler' Bölümünü tıkladığınızda 'Yayınlar' kısmı var.Orada gazeteci, yazar Oben Özaydın'ın 'Papa'dan Hediye' başlıklı köşe yazısını okuyun. Bu soruların cevapları orada!

 • Songul Kursun
  Songul Kursun

  bu insanın türkiyeye gelişi ve sorunsuzca ayrılışı bence mükemmel bir örnek oldu. eğer söylediği gibi müslümanlar şiddet yanlısı ve taşkın insanlar olsalardı, ülkemizde suikaste uğramış ve vatikanda yeni bir papa seçmek için toplanılmış olurdu. fakat biz müslümanlar, adı 'din adamı' olan bu kişinin dediği gibi değiliz. o da bir din adamının olması gerektiği kadar bilgili değil.

 • Ahmet Yılmaz
  Ahmet Yılmaz

  MASON. Dikkat masondur.

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Aziz Papamız sayesinde artıkın hakkatten mukaddes beldelerde yaşıyoruz... :-)

 • Metin Mert
  Metin Mert

  CANI CEHENNEME....haclilar bu topraklara hic bir zaman hayra gelmezler...

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Papa'nın tipi bozuk ama bizim Ekümenik Patriğimis Barth'ın çok nurani bi yüzü var canım :)

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Papaz etti ankaranın trafiğini salı günü... :))

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Kurtar bizi Papa.....

 • Pinar Kufaci
  Pinar Kufaci

  ORTODOKS VE PROTESTAN MESHEBINDEKI HRISTIYANLARIN NEDEN BOYLE BIR LIDERI YOK ACABA! !

 • Pinar Kufaci
  Pinar Kufaci

  1 milyar katoligin ruhani lideri...! ! !
  vay beee.....

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  nihat abi boşuna paralıyon kendini yaw......bu kadar uzun yazıyı seninle hemfikir olan biri bile okumaz yaw......bi dergiye felan yollasan nası olur yaw......gerçek.....acı.....

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  PAPA BİZİ SEVİYO! ...

  M.NİHAT MALKOÇ

  Türkiye çok ağır bir misafiri ağırladı geçen hafta…Hıristiyan Katolik âleminin en büyük dini lideri Papa 16. Benediktus, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in davetlisi olarak Türkiye’yi teşrif etti! ... Gelsin gelmesin tartışmaları içerisinde ülkemizi ziyaret eden Papa, yakın geçmişte söylediği tahrik edici ifadelerin aksine barış mesajları verdi. Fakat bu yapmacık mesajlar gerçek yüzünü aksettirmekten çok uzaktı.

  Vatikan Devlet Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, İzmir’in Selçuk ilçesindeki Meryemana Evi’ni ziyaretinin ardından, burada düzenlenen ayine katıldı. Ayinin tamamlanmasının ardından alandan ayrılırken, kendisine sevgi gösterisinde bulunanları uzun süre selamlayan Papa, kendisine verilen Türk Bayrağını da salladı. Selçuk’taki Meryemana Evi’ni ziyaret ederek ‘hacı’ olan Papa, burada yöneteceği ayinin açılışını ‘sevgili kardeşlerim’ sözleri ile yaptı. Papa’nın Türkçe olarak bu sözleri söylemesi büyük bir jest olarak nitelendi. Hatta denilene göre ayinde Müslümanlar için de dua edildi. 67 ülkeye canlı yayınlanan ayinde Papa, bir adım daha atarak, “Türkleri çok seviyorum” dedi. Ne kadar sevinsek azdır; ay ne mutluluk: “Papa bizi seviyo! ...”

  Papa 16. Benediktus, Ankara görüşmeleri çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile de görüştü. Bilindiği gibi Bardakoğlu, daha evvelki densiz çıkışı nedeniyle Papa’yı sert bir dille eleştirmişti. Ankara’daki görüşme bu eleştirinin gölgesinde geçti. Tabir caizse Ali Bardakoğlu Papa’yı üstü kapalı bir dille de olsa fırçaladı, ona gerçek İslamı anlattı. Papa’ya göndermelerde bulundu ve özetle şunları hatırlattı:

  “Son dönemlerde İslâm dininin tarihi ve kaynaklarıyla şiddeti içerip teşvik ettiği, İslâm’ın yeryüzüne kılıçla yayıldığı, Müslümanların potansiyel şiddet uygulayıcıları olduğu anlayışını ifade eden İslâmophobia’nın giderek tırmandığını hep birlikte müşahede ediyoruz… Bilimsel ve tarihsel hiçbir araştırma ve veriye dayanmayan, adalet ve insaf ölçüleriyle de bağdaşmayan bu itham ve iddialardan, adını barıştan alan İslâm’ın her mensubunun son derece müteessir ve müşteki olduğunu ilan etmek isterim.

  Önyargılar, önemli ölçüde tarihsel korku ve kaygılardan beslenmektedir… Özellikle biz dini liderlerin ve dini kurumların, bu korku ve kaygılara dayalı önyargıların esiri olmaması ve sağduyulu davranması, evrensel barış ve huzurun tesisinde esastır… Biz dini liderler, din bilginleri ve dini kurumlar, uluslararası siyasetin gerilimlerine alet olmayı reddederek bu sosyal sorunların çözümüne katkı sağlamak zorundayız… Biz Müslümanlar, şiddet ve terörün her türlüsünü, kime karşı ve kim tarafından işlenirse işlensin, kınıyoruz ve onu bir insanlık suçu olarak görüyoruz.”

  Papa’nın Türkiye ziyareti masum görünse de gerçekte hiç de böyle değil. O ince hesaplarla geldi ülkemize. Öncelikle Ortodokslarla Katolikler arasındaki buzları çözmek ve Rum Cemaati’nin dini lideri olan Patrik Bartholomeos’u ‘ekümenik’ ilan etmek için geldi. Gerçi biz Türklerin, sadece ülkemizde yaşayan 2-3 bin civarındaki Rum Cemaati’nin dinî lideri olarak gördüğü Patrik Bartholomeos, dünyadaki 300 milyon Ortodoks’un lideri anlamına gelen ekümenik sıfatını resmi olmasa da yıllardan beri çaktırmadan kullanıyor.

  12 Eylül’de Regensburg Üniversitesi’ndeki konuşmasında İslam’a ağır hakaretlerde bulunan Papa’yı Türkiye’ye aslında Cumhurbaşkanı değil, Fener Rum Patriği Bartholomeos davet etti. Bunu gizlemek için Çankaya tarafından Vatikan’ın devlet başkanı sıfatıyla davet ettirildi. Böylece art niyetlerin üstü örtüldü. Türkiye’yi de bu çirkin emellerine alet ettiler. Gerçi Patrik Bartholomeos ekümenikliğini her fırsatta dile getiriyor. Hatta Sabah Gazetesine verdiği bir röportajda şunları açıkça söyleyebiliyor:

  “Kilise idaresi kolay değil. Kuzey ve Güney Amerika, İngiltere, Almanya, Batı Avrupa, Yeni Zelanda, Kore ve Hong Kong kiliseleri bize bağlı. Ama ekümenik değiliz! Bizim için ekümeniklik problemi yoktur. Altıncı asırdan beri bu unvanı taşıyoruz. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde de bu unvanı taşıdık ve taşımaya devam edeceğiz. Ekümenik unvanı son yıllarda sıkıntı oldu. Sanki ben icat ettim gibi yazıyorlar…”

  Türkiye’nin devlet olarak yapacağı şey, kendini ekümenik ilan eden bu sivri dilli adamı bu sıfatı bir daha taşımaması için uyarmaktır. Şayet laftan anlamıyorsa kolundan tutup sınır dışı etmektir. Biliyorum ki böyle kararlı ve cesur idarecileri ancak rüyada görebiliriz. Bizler kararlı olmazsak elin Papa’sı dinimize ve mukaddesatımıza saldırdıkça saldırır. Biz de bütün söylenenleri unutup onu, jest olsun diye uçağın merdivenlerinde karşılarız. Gözünü sevdiğim memleketimin hoşgörülü idarecileri sizinle ne kadar (d) öğünsek azdır.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Ehlen ve Şehlen...

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Üzerindeki, elindeki ve etarfındaki bâtıl süs malzemeleri ile psikolojik sorunlu kişi.../...Din her zaman aşırı kaçılmasını engeller.../...bunlar üstünlüğü, ipek elbise, kırmızı kaftan ve yılan başlı haçta bulurlar... :=)

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  Çok antipatik..
  Kurnaz ve içten pazarlıklı bir ifade var yüzünde..

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  'Şükür ki,Ağca hapiste.' diyorlarmış. :)

 • Ersinavci
  Ersinavci

  bi sn. bi sn. anlamadıgım bi nokta var.laik bi ülkede yaşıyoruz.kamusal alanda dinle ilgili hiçbirşey kabul edilmiyor bildiğim kadarıyla.yani kapalı bi insan cumhurureisle makamında görüşemiyor dinsel bi anlamı oldugu için.pekalaa buraya kadar normal olabilir,peki suan ülkemizde bulunan bu adamın üzerine dinsel elbiseleri ve dinsel temaları yokmudur? elbetteki vardır.peki arkadas nası giriyor bu kamusal alana.kamusal alanda basörtü yasaksa hac tasımak hristiyanlık dinine bağlı kıyafetler giyerek cankaya house ta dolaşmak laikle bagdasır mı? bu nobodycanunderstandme nin kafasını kurcalar işte..hea sakın yanlış anlaşılmasın.

 • Ersinavci
  Ersinavci

  yarın bu ülkeye girecek binlerce insan gibidir kendisi gözümde.fakat bulundugu konum itibariyle birazcık bi yerleri kaldırılmış olan insandır ve evet kendisi geliyor.konaklıyacagı kilise ve cevresinde geniş güvenlik önlemleri alınmış.cok sıkı koruncak bu adam(3bin polis) .yani bunu fırsat bilen bazı sahıslar polisin ordaki dikkatini suistimal etmek istyebilrler.ayasofya ya da gircekmiş (?) ha turist gibi girerse iyi ama kutsamak için girerse birileri bunu sevmeye bilir.umarım okul yolunda karsıma cıkmaz malum vizeler faln sinirliyim.

 • Halil Gültekin
  Halil Gültekin

  arkadaslar aslinda avrupada hiristiyanlik diye birsey kalmadi bu vatikanin agasida kukla dis mihraplar bunu kukla diye getirdiler öt deyince ötüyor cünkü bilindigi gibi avrupada bircok kilisede müslüman oldugunu gizleyen papazlar var.Bu Benedikte su an siyonist usakligi yapiyor! ! ! ! ! !

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  PAPA’NIN ÖZÜ, SÖZÜ VE GERÇEK YÜZÜ

  M.NİHAT MALKOÇ

  Gelecek, gelmeyecek derken Papa 16. Benediktus’un Türkiye ziyareti nihayet planlandığı şekilde başlıyor. Bilindiği gibi kendisi, 12 Eylül’de Regensburg’da yaptığı konuşmada İslamiyet ve bu dinin peygamberi Hz. Muhammed(sav) hakkında ileri sürdüğü çirkin iddialar ve iftiralar yüzünden çok eleştirilmişti. Bu ifadelerinden dolayı İslam dünyası topyekûn cephe almıştı Papa 16. Benediktus’a… Fakat o, baskılar ve protestolar karşısında üzgün olduğunu söylemesine rağmen özür dilemeye yanaşmamıştı.

  Papa 16. Benediktus Hıristiyanların dini lideri olduktan sonra ilk kez bir Müslüman ülkeye ziyaret gerçekleştiriyor. 16’ncı Benedict, 6’ncı Paul ve 2’nci Jean Paul’ün ardından Türkiye’yi ziyaret eden 3’üncü Papa olacak. 16. Benediktus’un; Bizans İmparatoru Manuel II Paleologos’tan yaptığı, “Hz. Muhammed’in gayri insani ve şeytanca olanın dışında yeni bir şey getirmediği”ne dair alıntısı bu ziyaretin gerginliğini artıracak şüphesiz.... Papa her ne kadar hoşgörülü olmaya çalışacaksa da bu sözler onun karşısına bir heyula gibi dikilecek.

  Bilindiği gibi Papa bir dini lider olmasının yanında Vatikan’ın devlet başkanıdır. Vatikan Devleti’nin başkanı aynı zamanda Hıristiyan Katolik dünyasının ruhani lideridir. Türkiye’yi devlet başkanı olarak ziyaret etmektedir. Fakat kim ne derse desin O, Hıristiyanların en büyük dini otoritesi olarak ülkemize gelmektedir. Onun bu kimliği daha baskın olacaktır. Ağzından çıkacak her söz bu kimliğiyle ilişkilendirilecektir.

  Dilerseniz biraz da Papa’nın devlet başkanı olduğu ülkeden, Vatikan’dan bahsedelim. Vatikan Roma’da Tiber Nehri’nin batı kıyısında 44 hektarlık alana kurulmuş bağımsız bir devlettir. Nüfusu 900 kişi ama her gün üç bin kişi çalışmak için Vatikan’a gelip gidiyor. Bayrağı, posta pulu, vatandaşlık verme gücü, üniversiteleri ve diplomasi ağı vardır. Bağımsızlığı İtalya tarafından garanti edilmiştir. 1503 yılında yapımına başlanan ve 296 yılda tamamlanan haç şeklindeki St. Peter Kilisesi Hıristiyanlığın en büyük kilisesidir. Aynı anda 60 bin kişi alır. Böyle bir yapılanmanın başında yer alan Papa, bir milyarlık Katolik dünyasının dini liderliğini yapmaktadır. Onların inançlarını en üst düzeyde temsil etmektedir.

  Başbakan Recep Tayyib Erdoğan, Türkiye’yi ziyaret edecek olan Papa 16’ncı Benedict ile görüşemeyecek… Fakat bu bir tavırdan dolayı değildir. Kendisi o günlerde Nato zirvesi için Letonya’da bulunacak. Bunlar çok önceden planlanmış ziyaretlerdir. Gerçi bazıları bunun altında da bir şeyler arayacaktır. Fakat devlet yönetiminde şahsi tavırların yeri olmadığı bilinmelidir. Kişiler şahsi inisiyatiflerini devlet politikası olarak sunamazlar. Ciddi idareciler bugüne kadar böyle yapmışlardır, bundan sonra da böyle yapacaklardır.

  Peki, Papa’nın ziyaret programında neler var? Papa 16. Benediktus öncelikle Ankara’daki resmi temaslarını gerçekleştirecek. Ardından Efes’e Meryemana’ya gidecek, oradan İstanbul’a geçerek Fener Rum Patrikhanesi’nde ayine katılacak. Ayasofya’yı eski kilise veya cami gibi değil, bir müze olarak ziyaret edecek. Bunun yanında resmi programda olmamasına rağmen Ayasofya’nın hemen yanında bulunan Sultanahmet Camii’ni de ziyaret etmesi bekleniyor. Papa’dan beklenen bu jest belki aradaki buzların erimesine vesile olabilir.

  Müslüman Türkiye, Batı’nın gözünde Osmanlı’nın devamıdır. Batı ve Hıristiyan âlemi Osmanlı’yı hiçbir zaman sevmemiş, benimsememiştir. Papa’nın bakışı da bundan ibarettir. Papa bir Alman dergisine verdiği röportajda Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıktığını açıkça belirtmişti. Belli ki bizi Avrupa’da görmek istemiyor.

  Son yıllarda medeniyetler çatışmasına karşı ‘medeniyetler ittifakı’ kavramı geliştirildi. Böyle bir ittifak pek inandırıcı olmasa da yine de bunun gerçekleşmesi için çaba sarfediliyor. Böyle bir gayret ortamında Papa’nın kalkıp Müslümanları rencide etmesi anlaşılır bir tavır değildir. Bu ancak medeniyet ittifakına dinamit koymak için yapılan çirkin bir davranıştır.

  Katolik dünyasının 265’inci Papa’sı, Alman Kardinal Joseph Ratzinger’in görünen yüzünün ötesinde gizli bir kimliği daha vardır. Ülkemizi ziyaret edecek olan Papa 16. Benediktus, İkinci Dünya Savaşı öncesi, Hitler’in gençlik gurubuna, ardından Gestapo’ya katılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sona ererken de, toplama kamplarında, Yahudilere işkence eden bir ırkçı olarak, Amerikan askerlerince esir alınmış, Rusya’ya ve Çin’e girmesi yasaklanmıştır. Böyle bir Papa’yı ülkemizde misafir edeceğiz.

  Papa bizi çok sevdiği için, diyalog kurmak için gelmiyor şüphesiz… Turistik bir ziyaret yapma niyetinde de değil. Planları ve hedefleri var. Papa’nın ziyaretinin asıl amacı, Ortodoks ve Katolik kiliseleri arasında asırlardan bu yana var olan kavgayı sona erdirmektir. Böylelikle Hıristiyan âlemi olarak İslam karşısında daha güçlü görünmek istiyorlar. İslama karşı bütünleşmiş tek cephe oluşturmayı amaçlıyorlar. İstanbul’daki patriğin sözde ekümenik sıfatını tescil ettirmek, ruhban okulunun açılmasını sağlamak, Ayasofya’nın kiliseye dönüştürülmesini temin etmek gizli hedefleri arsındadır. Ratzinger Türkiye ziyaretinde Hıristiyanlığın gövde gösterisini icra edecektir. Bu niyetlerini örtmek için Ankara’da bir kısım yetkililerle de görüşecek; olaya resmi bir hava katacaktır. Fakat asıl niyeti bu değil elbette. Bunlar onun gerçek niyetinin örtülmesini sağlayan sebeplerden öteye gitmemektedir. Yetkililer bu hakikati kamuoyundan gizlemektedirler.

  Bizler hoşgörülü bir ceddin torunlarıyız. Papa hangi niyetle gelirse gelsin ona karşı yine de misafirperver olmalıyız. Taşkınlıklara ve şiddete fırsat vermemeliyiz. Bütün dünya bu ziyareti yakından takip edecek. Bizim hatalarımızı kollayacaklar. Unutmayınız ki tepkileriniz onların ekmeğine yağ sürecektir. Umarım bu hususta iyi bir imtihan veririz. Çünkü şiddetle hiçbir mesele halledilemez. Papa’nın ülkemize gelmesiyle bir şey de kaybetmeyiz. Bu hususta da sağduyunun galip gelmesini istiyor ve temenni ediyoruz.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Barış, kardeşlik, sevgi ve adalet emreden İslam dinini ve O'nu mübarek peygamberi Hz.Muhammed (s.a.v) terörist ilan edebilecek kadar cahil, çağdaş haçlı saldırganlığını el altından planlayacak kadar sinsi olan Papa'yu yurdumuzda görmek istemiyoruz...

  -Haçlı ittifakına hayır demek için..
  -Rahmet peygamberine yapılan adi saldırıyı kınamak için
  -Ayasofya'nın yeniden kiliseye döndürme planına dur demek için
  -Bizans hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere cevap vermek için...
  -Patrikhanenin Ekümenlik hayalini yıkmak için...

  Papa gelmesin diyiyoruz.....! ! !

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Türkiyeye gelmesine az kalmış, hürafe dinin ruhani lideri...

  Bunun gelmesi Türkiye'de ne gibi bir izlenim bırakır, bunu zaman gösterecek....ama şunu bilmek lazım, Dönen dümenlerin arefe gününde gelmesi mide bulandırıcı...

  Bakalım bizim meşhur sezarımız onu -din- üniformaları ile Köşke alacakmı...? ? ?

  eeee....Türbanı - tehdit - olarak gören bir kişi, bakalım papaza ne diyecek...

  eee...tabe...Taaa vatikandan gelmiş - aziz - peder kapıda bırakılırmı...! !

  Resmen bir oyunun içindeyiz ve malesef uykudayız...

 • Gökhan Uzun
  Gökhan Uzun

  Valla bir gün şu antoloji yi okursa :)) ona bi msj var
  gelsin tevbe edip kelimeyi şehadet getirip müslüman olsun..valla papacım gerçekten sana çok önemli bir yardım yapıyorum yoksa varya :)) halin harap :))

 • Zeki Dinç
  Zeki Dinç

  Çağdaş! ! ! Avrupa'nın Teokratik sistem lideri...

  Siyasi alanlarda oluşan boşlukları anarşi ve terör eğilimli hareketler doldurur.İslam ülkeleri bu boşlukları ne zaman ve nerede bıraktıklarını sorgulamalı.