Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

jön türkler sizce ne demek, jön türkler size neyi çağrıştırıyor?

jön türkler terimi Dilek Sahin tarafından tarihinde eklendi

 • önal duran
  önal duran

  Osmanlının iflas etmiş son dönemlerinde istipdata., tıpkı bugünki gibi hukuksuz, adaletsiz ,gerici zihniyete karşı Mustafa Fazıl paşa sonrası Namık Kemal Ziya paşa gibi aydınların yürüttüğü bir batılılaşma ve aydınlanma hareketidir.

 • Zvuko Injener
  Zvuko Injener

  Evet ılık İstanbul hükümetinin tıbbı atıkları Jön Türklere saldırmış ne de olsa kendileri her daim eğitimli, ileri görüşlü, eğitimden dolayı aydınlanmış, fikir üreten, biat etmeyen , sorgulayan, gerçek demokrasiyi arayanlara ters olan molla olmazsa bizden değildir anlayışıyla hareket cahil insanların saldırdığı kişilerdir Jön Türkler.. JönTürk ler gercegi gören ve ona göre ezilen halkı kurtarmakla kendini yükümlü kılan kişilerdir ama çok yaşa padişahım tayfası yine sahte haber kanallarından ve yine cahil ailelerinden öğrendikleriyle bu aydın gençlere saldırmıştır. Neyse sizlere cahillik yapmayın demiyoruz ama mümkünse kendi aranızda hobi olarak devam ettirin.

 • abdullah uzun
  abdullah uzun

  Jön Türk demek bence biraz teknik ilim tahsis edip kendini dev aynasında gören ama aslında adam bile olamamış üç beş sonradan görme yahudi siyasetinin oyuncağı olmuş kişilerdir.

 • jöntürk
  jöntürk

  jön türkler dış ülkelere okumaya gidip geriye geldiklerinde 1. meşrudiyetin kurulmasını sağlayanlardır

 • Ali Hacifazlioglu
  Ali Hacifazlioglu

  Osmanli imparatorlugunun son donemlerinde.Iktidari ele gecirmek
  icin.Kendilerini turk lanse eden aslinda 1492 de osmali topraklarina
  goc etmis bulunan yahudilerdir.Bu yahudilerin (YENILIKCi TURKLER)
  anlamina gelen ilk olarak pariste kurduklari bir dernektir.

 • Şenay Akcan
  Şenay Akcan

  osmanlıtorunu1'e jön türkler isminin osmanlı devleti'nde kullanılmadığını hatırlatmak isterim.. genç osmanlıların yaptığı devrimler çok ses getirdiğinden avrupa'da genç türkler (jeunes turcs) olarak tanınmışlardır.. özentilik değildir.. avrupa'da osmanlı yerine ottoman denmesi kadar doğal. bu bizim gurur duymamız gereken bir mücadeledir... monarşiyle yönetilmek istiyor olabilirsin ama biz cumhuriyetimizi seviyoruz.. fakat bu kadar bile tarih bilgisi olmadan yorum yapan sazan çok oluyor lütfen atlama...

 • Osman Kalkan
  Osman Kalkan

  jön türkler,önce jön ne demek onu bilmek lazım gelir kökeni fransızca unutulan birşey var biz fransız değiliz ama bu vatandaşlar fransız hayranı fransızlar cezayirde yaptıklarına bakılınca tecavüz,katliam soykırım vs yapmışlardır ve hala yaptıklarının arkasındadır biz ise türk ve müslüman toplumuyuz hiçbir türk yaşlıya çocuğa ve mazluma teslim olana kılıç kaldırmaz kaldırmamıştır.jöntürkler aslen yahudi olup adeta bir virüs gibi osmanlıya bulaşan bir pislik topluluğudur.ermeni taşnaklarla dahi işbirliği yapan bu güruha doğruyu görenler demek ahmaklıktan başka birşey değildir,eğer bugün bu kendi adı jöntürk diye adlandıran aslen yahudi ve onun hizmetinde olanlardır,ittihatçılar bugün hala işbaşında görecdeler bize atalarımıza küfrettirmek için mücadele veriyor,mondrosta haim naumu danışman yapanlar,gizli anlaşmalarla ülkemizin yeraltı kaynaklarını yağma ettirenlarde onların torunlarıdır.

 • Kadir Jontürk
  Kadir Jontürk

  herkes bi açıklamada bulunmuş ne güzel herkesin farklı görüşleri var ama başkalarının görüşlerini etkileyecek açıklamalardan uzak olması lazım bu düşünceler ve görüşler belirtildiğinde...gelelim işin beni ilgilendiren kısmına her insan kendi soy ağacını inceler merak eder ve ben bunu incelerken sadece sizin gibi kulaktan dolma sözlerle deil yada 1 2 kitapla deil 10 20 tane belki daha fazla kaynaktan araştırarak inceledim çünkü benim soyadım 'Jöntürk' ki sadece kitaplarla değil gerektiğinde prof.hocalarıma gerektiğinde tarih bilimi ileri gelenleriyle geçen diyaloglarla bu bilgilere ulaştım... JönTürk ler gercegi gören ve ona göre ezilen halkı kurtarmakla kendini yükümlü kılan kişilerdir.aralarından bazıları kendi çıkarlarını düşünselerde onları kendilerinden soyutlayıp başladıkları işin peşinde koşarken canlarını feda eden kişilerdir..o katliamdan kurtulan bazı JönTürk ler Fransa,İngiltere Ve İtalya ya göçmüşlerdir.

 • Mehmet Serdar
  Mehmet Serdar

  1908 - 1918 jonturk iktidari 10 senede koca imparatorlugu yikti. hala devletin kaymagini yiyorlar.

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  HER ŞEY 'O' KADAR BASİT DEĞİL

  jön türkleri tam bir faşist yapılaşmanın bir ürünüdür bunu ispatı bu günlerde çok meşhur omuş ERGENOKON dur öyleki bu yapılaşmanın temelleri hala sağlam tutulmaya çalışılmaktadır fakat halk iradesi kesinlikle ve kesinlikle bu tür yapılaşmalara izin vermeyecektir birinci neden her ne sebeple olursda olsun anadolu halkları hiç bir şekilde jön türklerinin devamı olan bu faşist yapılamaya izin veremeycektir bu bayrak anadolu halklarının kanı ile yıkandı nasıl olursa olsun hak yeni bir anadolu destanı yazacak halde değildir.

  kurtuş halk iradesinde halkın kayıtsız şartsız mücadelesindedir evrensel sol anlayış altında jön türklerini yani ERGENEKON'u halk yıkacak bu ilk değil son da olmayacak......! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !


  patikayou@msn.com



  karadenize@live.com

 • Fırat Yanbakan
  Fırat Yanbakan

  jön türk yoktur türk vardır herşey sınıflandırılıyor jön türk dedigimiz zamanında padişahlık gibi güzel bir yönetim sistemini hileli bir biçimde ve masonlarında destegini alarak ortadan kaldırdılar fakat kimse unutmasınki ülkemize gelen turistlerin yüzde yüzü cumhuriyet öncesindeki eserleri araştırmak için geliyor JÖNTÜRKLERİ DEGİL.....

 • Zehra Akcabay
  Zehra Akcabay

  jön türkler; görünüşte genç türkler.oysa jön kelimesi herşeyi ortaya koyuyor.batı hayranı ve batı eğitimi ile yetişen,aslını kaybeden kişiler.

 • Beto
  Beto

  jöntürk nedir? güzel bi soru bende güzel bi cewap weriymm...
  şindik şeyle oluyorr,jöntürk...ıımmm...türktürr...bunlarında slı bizimki gibi orta asyadan gelmedirr tabiki kardeşimizdir ama son zamnlarda anlamı dışında kullanılarakk lekelenmektedirr,şimdiki anlamı ise uşak'tır...gerçek anlamı türk delisi gibi bişey...ben şahsen kendim kanımca böle bişey yaani
  :D

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  günümüzdeki karşılığı entel türkler...
  halk için çalışıyoruz dediler ama halk fakirlikten kırılırken kendileri avrupa özentileri olan kendileri balolarda davetlerde özel yemeklerde günlerini gün ediyorlardı...
  vatan için çalışıyoruz diyorlardı ama yahudi ve emperyal güçlerin uşaklarıydı...siyaset ve diplomasiden gram anlamazken siyasete atıldılar ve devleti aliyenin sonunu getirdiler...balkan ve 93 harbi felaketleride bunların yüzündendirler...çoğuda masondur....
  namık kemal ziya paşa mithat paşa mahmud celaleddin kendilerine aydın diyen ama salağın teki olan vatan hainleri...geberip gitti hepsi....

 • Mehmet Solak
  Mehmet Solak

  jön türkler denilince daim yenilikci tam anlamıyla güncel kalıplar dışında geniş bir hayat bakış açısı ilkelerini vurguluyor.

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  yorumları yapan yarım akıllılar biliyorlarmı ki meşrutiyetin ilanını saglayan jön türklerdi...aynı yarım akıllılar meşrutiyetin demokrasi olduğunun farkındalarmı acaba, abdulhamitin yani pasişahın yetkileri sınırlandırarak kararların meclise sunulmasını sağladıklarını biliyorlar mı? padişahlık gibi faşist bir olayn bitirilmesinde ki adımalrdan biriydi...gel gelelim ki neden sevilmediği sorusuna...bu jön türkler ilerici değilde molla olsalardı idi eminim eleştiriler olmayacaktı lakin ilerici görüş ve demokrasi yanlısı bu grup molla kesiminin fikirleri tam anlamıyla zıt olduğu için bir takım söylentiler üstüne üstlük siyonist lik ve msaonluk yakıştırmaları yapılmıştır...gerçi k.atatürk e de3 siyonist diyen kesim yine bunlar değilmiydi...bir ülkede ayaklanma çıakran bu gruba eğer tüm ülke destek verip padişah bu durumda zora girip meşrutiyeti (II) ilan ediyorsa burada ne siyonist nede jön türklerin dilediği olmuştur, burada halkın demokrasi isteği yerine gelmiştir..tabi demokrasi şeriatla herzaman çakışır paralele olarak jön türkler her zaman karalanır..

 • Akin Ejder
  Akin Ejder

  Türkler Anadoluda... Jönler Pariste..
  duru gittiler yazık ki bulanık geldiler...
  Jön Türkler Anadoludaki Parisliler....

 • Vedat Kocakaya
  Vedat Kocakaya

  abi bu gurubun liderliğini önceleri cüneyt tarçın yapıyodu....sonraları çok jön çıktı ama cüneyt kadar türk değillerdi..............:P

 • Ali Erdem
  Ali Erdem

  Türk tarihi ve sahte inkılaplar bilmecesinin anahtar şahsiyeti yahudi ve (jön Türk elinde asliyetsizlik ve köksüzlük hareketinin kurbanı ulu hakan ikinci Abdülhamid Han, dedesi ikinci mahmud'un yanında birgün bu bilmeceyi çözecek nesilleri beklemektedir. Abdülhamid'i anlamadan bilmeceyi çözemeyiz.
  Necip Fazıl Kısakürek

 • Ali Erdem
  Ali Erdem

  Yıkılan bir imparatorluğun küllerinden bir vatan toprağı kurtarabilmek için çabalayan bir avuç idealist genç..Gün geldi delik ayakkabıları ile yağmurda dolaştılar gün geldi idealleri uğrunda kellelerini verdiler ve gün geldi gene aynı idealler için kaybetmeyi gururlarına yediremeyip ölümü seçen bir avuç savaşçı samuraydılar...

 • Leyla Acba
  Leyla Acba

  Osmanli Devletini parcalayan, Imparatorlugu birinci cihan harbine sokan, yüz binlerce insanimizin kanini akitan, devlete perisanligi sefaleti getiren bir cemiyetti. Daha fazla lafa lüzum görmiyorum.