Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ismet inönü sizce ne demek, ismet inönü size neyi çağrıştırıyor?

ismet inönü terimi Can Dericioğlu tarafından 21.04.2004 tarihinde eklendi

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş14.07.2017 - 01:12

  Tarihteki en çapsız devlet adamı. Sezer ve kılıçdaroğlu da var tabii...

 • İrem Başar
  İrem Başar07.07.2017 - 22:45


  ...............“Bir ülkede şerefliler de en az şerefsizler kadar cesur olmadıkça, o ülke düzelmez..”

 • Tuğçe Kaya
  Tuğçe Kaya14.12.2007 - 16:38

  Türkiye Cumhuriyeti'nin başına gelen en kötü şey..

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören25.06.2007 - 00:23

  musul-kerkükü satan paralara kendi resmini bastıran devlet dairelerine resmini astırtan milleti sefalete sürükleyen.. atatürkü kıskanan kürt sorununu çıkartan biridir kendisi...soyuda zaten yahudilere dayanıyor...
  Bize tek faydası lozandaki çalışmaları ve 2.dünya savaşındaki sert tutumu...

 • Yiğit Yılmaz
  Yiğit Yılmaz02.02.2007 - 21:49

  Arkadaşlar İsmet İnönü^yü sevmeyebilirsiniz.Ama olumsuz taraflarına baktığınız kadar onun olumlu taraflarınada bakın.Ne olursa olsun sevmeseniz bile o kişiye saygı duymanız gerekir.Kurtuluş Savaşı'nda Batı Cephesi komutanlığı yapmış biridir.Yunanlıları dumur ettiğimiz savaşların komutanı İsmet Paşa'dır.Lozan'da Mudanya'da temsilcimiz İsmet İnödü'dür.Türkiye Cumhuriye'tinin ilk başbakanıdır.Ayrıca en önemli başarısı Türkiye'yi İkinci Dünya Savaşı dışında tutmasıdır.Hatta bununla ilgili bir olay vardır.

  Bir gün küçük bir kız korumaların arasından sıyrılarak İsmet İnönü'nün yanına gelmiş.Ona 'Bizi aç bıraktın! ' demiş.İsmet İnönü 'Aç bıraktım ama babasız bırakmadım'demiş.Adam'hadi beyler toplayın orduyu sefere çıkıoruz,eğlence olur hem biraz belki osmanlıdan kaybettiğimiz toprakları alırız nasılsa Kurtuluş Savaşını kazandık bunuda kazanırız.'dememiş.Roosevelt ve Churchill nice tehditler etmiştir.Ancak İsmet İnönü genede kabul etmemiştir.Hatta Churchill 1 hafta boyunca İsmet İnönü'ye dil dökmüştür savaşa girsinler diye.Ancak İsmet İnönü kabul etmemiştir.Görüşme bittiğinde İsmet İnönü Churchill'i öpmüştür.Churchill yardımcısına 'gördünmü ismet beni öptü demiştir.'Yardımcısıda 1 hafta boyunca kazandığımız tek şey buydu demiştir.Bu günlere gelmemiizde Atatürk'ün başarısı olduğu kadar onun sliah arkadaşlarınında başarısı vardır ve bu kişilere ihanet edilemez.Ezanı türkçe okutturması onun kafir olduğunu göstermesi çok saçma.Türk dili ayıp bir dilmiydi.Bu osmanlıcı görüşlerdir.Adına para bastırması yanlış olmuş bencede.UNUTMAYIN İSMET İNÖNÜ DEDELERİNİZİ,BABALARINIZI AÇ BIRAKTI.AMA SİZİ DEDESİZ,BABASIZ BIRAKMADI! ! !

  Saygılar..

 • Edaa
  Edaa13.01.2007 - 16:39

  İnönü siyaseti, tipik kompleksli ikinci adam siyasetidir, güçlüye, dışarıya karşı pısırık, aman başımıza bela almayalım, bize dokunmayan yılan bin yaşasın siyaseti, içeride ise milli şef, zayıf bulduğunu ezen, azınlıkları hitlerinkine benzer çalışma kamplarına gönderen (Bu da ileride önümüze konacaktır, emin olun) , muhalefet eden herkesi vatan haini ilan eden, kendine güveni olmadığı için herkesi tehdit olarak gören siyaset.
  Bugün devletimizin sürekli vatandaşına güvenmeyen, vatandaşı potansiyel tehdit olarak gören zihniyeti inönü zihniyetidir.
  Bu kendine güvensizlikten dolayıdır ki, Atamızla ilgili herşeyi silmeye kalkmış, paradan pullardan Atamızın resmini kaldırıp kendi resmini koymuş, atamızın türkçülük ile ilgili açtığı enstitüleri, yaptırdığı araştırmaları yoketmiş, sonrada kendi kafasındakileri Atatürkçülük diye insanlara yutturmuştur. İşbilen herkes yerinden yurdundan olmuş, yerlerine milli şef'e yalakalık yapanlar gelmiştir.
  Bundan dolayıda Türkiye Atatürk zamanındaki atılımları devam ettiremeyen, kendi politikası olmayan, sığınacak kucak arayan bir ülke haline gelmiştir. Eh güçlü sovyetler karşısında bu durumdaki bir Türkiye yede sığınacak kucağı amerika vermiştir ama tabi babasının hayrına vermemiştir.

 • Bay Grey
  Bay Grey01.12.2006 - 23:42

  Her Padişahın ve Diktatörün (Ya aslında Dikdatör daha uygun sankim ama) kendi adına para bastırması adettendir ;)

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak28.11.2006 - 17:57

  Ne kadar kötü bir durum.İsmet İnönü sevilmeyebilir,fakat ona saygı duyulmalıdır.Buna inanıyorum.Çünkü İsmet İnönü,Türkiye tarihinin dönüm noktası olarak adlandıracağımız savaşları kazanmıştır.Unutmamak gerekir...
  Son olarak,bir mektupta,Atatürk'e yazdığı bir mektubun sonunda şöyle diyordu.Nedendir bilmem,hiç aklımdan çıkmaz.

  Batı cephesi komutanı İsmet!

 • Samican Okakın
  Samican Okakın21.10.2006 - 01:46

  Büyük Kemalist cahillerin anlayamayacağı zeki bi insan...1946 yılında kendi iktidarından vazgeçerek çok partili rejime geçmesi sonucu Kemalist devrimi tamamlaması onun ne denli büyük bir insan olduğunun ispatıdır...Sen seni anlamayanlara aldırma İsmet Paşa...Ruhun Şad mekanın Cennet olsun...

 • Fatih Özcan
  Fatih Özcan07.10.2006 - 02:20

  Turancılığı tehlikeli bir siyaset olarak gören birisine ne denilebilir