Kültür Sanat Edebiyat Şiir

gerilla sizce ne demek, gerilla size neyi çağrıştırıyor?

gerilla terimi Sinemis Can tarafından 01.07.2005 tarihinde eklendi

 • Ozan Han
  Ozan Han09.10.2016 - 21:35

  Gerilla bizim köpeklere özgü bir terim değil. Gerillanın bir çok anlamı vardır. 'Gerilla savaş taktiği' vardır mesela rakip ordu daha güçlüyse dağlarda vur-kaç olarak yapılan taktiğe gerillaca savaşmak denir. Mesela Doğu Türkistan'ın kahramanı bizimde sahiplenmemiz gereken Osman Batur kendisinden çok daha güçlü olan Çin ordusuna karşı gerillaca savaşmıştır. Sonunda da şehit olmuştur anmışken mekanı uçmağ olsun.

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu03.10.2016 - 23:29

  gerilla dağlarda kendi başına, bağımsız olarak yasadışı işler yaparlar. yani türkiyemiz de vatan haini adi kansız köpekler terörist diye anılırlar gerillalık=terörist vatansız köpeklerdir

 • Hay Mat Los
  Hay Mat Los15.03.2016 - 22:25

  kendini dilsiz.. dilini sahipsiz bırakma....

 • Gün Dönümü
  Gün Dönümü22.11.2015 - 13:21

  Uruguaylı yazar Eduardo Galeano'nun 1980 yılında yayınlanan ve bugünün pedagojisiyle pek örtüşmeyen ama bugün artık büyümüş olan 90'lı yılların Kürt çocuklarıyla paylaşmanın yerinde olabileceğini düşündüğüm bir çocuk hikayesiyle bitirmek istiyorum: Hikayenin İspanyolca adı 'La piedra que arde', birebir çevrilince 'Yanan Taş' ya da 'Sıcak Taş' gibi bir şey. Biz, 'Sihirli Taş ' diyelim adına.

  Galeano bu çocuk hikayesinde ihtiyar bir adamla bir çocuğun dostluğunu anlatır. Çocuk bir gün ormanda bir sihirli taş bulur, üzerinde 'Gepegenç olursun, beni parçalarsan' yazıyordur. Çocuğun aklına hemen kambur, bir ayağı aksak, dişleri dökük, yüzünde yara izleri olan, güçlükle soluk alan ve bu görüntüsüyle bütün çocukların korkutan ihtiyar dostu gelir. Hayatını bahçelerde bekçilik yaparak kazanan ihtiyar, birkaç gün önce çocuğu düştüğü zor durumdan kurtarmış, ona büyük bir iyilik yapmıştır.

  Çocukla birlikte ormana gidip sihirli taşı gören ihtiyar taşı kırmayı reddeder ve hediyesi kabul edilmediği için kalbi kırılan çocuğa nedenini anlatmaya çalışır: 'Bak,' der 'bu dişler kendi kendine dökülmedi, onları söktüler ağzımdan. Yüzümdeki bu yara izleri bir trafik kazasından kalma değil. Sonra ciğerlerim... bacağım... Bu bacağımı cezaevinden kaçarken kırdım; duvar çok yüksekti ve yere cam kırıkları döşenmişti. Başka izler de var bedenimde senin görmediğin. Bedenimde taşıdığım izler ve bedenimde olmayan kimsenin göremeyeceği yerlerdeki başka izler'.

  'Eğer bu taşı parçalarsam, bu izler silinecekler. Ama bu izler benim kimlik belgelerim, anlıyor musun? Kimlik işaretlerim. Aynaya bakıyorum ve 'Bu benim' diyorum, kendime karşı bir üzüntü, bir acıma hissetmiyorum. Çok uzun zaman mücadele ettim. Ama özgürlük mücadelesi hiç bitmeyen bir mücadeledir. Şimdi orada uzakta, bir zamanlar benim mücadele ettiğim gibi o mücadeleyi veren başkaları var. Benim ülkem ve halkım hala özgür değil. Anlıyor musun? Ben unutmak istemiyorum.'

  Unutmamak, hatırlamak, anadilini konuşmak, anlatmak, tanıklık etmek, yaşananları tercüme etmek de mücadele etmenin saygıdeğer yöntemlerindendir. Ve yaralarımız, bir noktadan sonra, bize acı vermezler; bize kim olduğumuzu hatırlatırlar...

 • Ramazan Alkış
  Ramazan Alkış09.09.2015 - 13:59

  Özgürlük savaşçısı

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu19.06.2015 - 21:00

  Bir çoğunun söylerken bile korktuğu bir terim...oysa herkes yaşama karşı bir gerilladir mucadelesinde...

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız27.01.2015 - 17:33

  hangi dilden dilimize geçmiş?

 • Ebru Delibaş
  Ebru Delibaş28.03.2014 - 09:30

  Hani kimsenin gerilla olmaya da niyeti yok çok şükür Songül Hanım! ! ! ! ! ! ! ! ! ! Adım halk dilinde masuma kıyan, isyankar, yaradan katında biçare, ekmeğini yediği vatana ihanet eden gafil olarak anılacaksa, daha da önemlisi bir kadın olarak dağa çıkıp binlerce erkekle beraber yalnız yaşayıp hayamı kaybedeceksem (çünkü Peygamber efendimiz s.a. şöyle buyurmakta: bir kadın ve de bir erkek nikahı düştüğü kişi yani bir arada olursa üçüncü kişi şeytan olur) ve annem, babam, kardeşlerim bulunduğum durum için boyun eğerek dolaşacak ise iyi ki gerilla değilim. Siz hak savunmak ile cani olmayı karıştırıyorsunuz arkadaşlar. Kaç tane örnek sunabilirsiniz peygamberlerimiz ve de hakkın yolunda giden Allah dostları zatların yaşamından ki onlar her halükarda örnek idiler bize? O yüzden beğenilmeyen bir yönetime karşı sosyal yollardan hak aramak varken öyle kirli isimlere bulamayın demokrasiyi! gerçek mücadele kardeşlik ve de birlik için, İslam için Allah için verilir. gerilla hak arayan değil hakkı katledendir. Kan akıtan her rejim suçludur sebebi her ne olursa olsun! ! !

 • Evin Kaya
  Evin Kaya09.11.2013 - 17:35

  güneşi göremeden yıldızlarla gömülen mağrur gururlu ve inadına isyankar olan insanlardır saygıyla dünyadaki bütün militanları selamlıyorum

 • Ferhan Türkoğlu
  Ferhan Türkoğlu05.10.2013 - 09:24

  gayrı nizami harb usulleriyle düzene karşı silahlı mücadele veren kişi.

  gorilla: maymungiller familyasından olup dağa çıkan ve acımasızca çoluk çocuk katleden hayvan çeşidi. (teröristle gerillayı karıştıranlar için)