Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

gerilla sizce ne demek, gerilla size neyi çağrıştırıyor?

gerilla terimi Sinemis Can tarafından tarihinde eklendi

 • Zzzzz
  Zzzzz

  Düzensiz bir çete

 • Furkan Tomaşoğlu
  Furkan Tomaşoğlu

  TDK'ya göre;

  Gerilla:
  Düzenli bir orduya karşı küçük birlikler hâlinde çatışan, hafif silahlarla donatılmış topluluk

  Gerille Savaşı:
  Düşman kuvvetlerinin eylemlerini engellemek, baltalamak veya geciktirmek amacıyla gerillaların yaptığı savaş


  Kelime manasına bakarsak Kurtuluş savaşındaki vatanperver Kuvayi Milliye birlikleri de günümüzdeki vatan haini teröristler de bu tanıma uyar. Fakat günümüzde vatan haini teröristler kendilerine gerilla dedikleri için bizler her duyduğumuzda aklımıza teröristler gelir.

 • Gün Dönümü
  Gün Dönümü

  Uruguaylı yazar Eduardo Galeano'nun 1980 yılında yayınlanan ve bugünün pedagojisiyle pek örtüşmeyen ama bugün artık büyümüş olan 90'lı yılların Kürt çocuklarıyla paylaşmanın yerinde olabileceğini düşündüğüm bir çocuk hikayesiyle bitirmek istiyorum: Hikayenin İspanyolca adı 'La piedra que arde', birebir çevrilince 'Yanan Taş' ya da 'Sıcak Taş' gibi bir şey. Biz, 'Sihirli Taş ' diyelim adına.

  Galeano bu çocuk hikayesinde ihtiyar bir adamla bir çocuğun dostluğunu anlatır. Çocuk bir gün ormanda bir sihirli taş bulur, üzerinde 'Gepegenç olursun, beni parçalarsan' yazıyordur. Çocuğun aklına hemen kambur, bir ayağı aksak, dişleri dökük, yüzünde yara izleri olan, güçlükle soluk alan ve bu görüntüsüyle bütün çocukların korkutan ihtiyar dostu gelir. Hayatını bahçelerde bekçilik yaparak kazanan ihtiyar, birkaç gün önce çocuğu düştüğü zor durumdan kurtarmış, ona büyük bir iyilik yapmıştır.

  Çocukla birlikte ormana gidip sihirli taşı gören ihtiyar taşı kırmayı reddeder ve hediyesi kabul edilmediği için kalbi kırılan çocuğa nedenini anlatmaya çalışır: 'Bak,' der 'bu dişler kendi kendine dökülmedi, onları söktüler ağzımdan. Yüzümdeki bu yara izleri bir trafik kazasından kalma değil. Sonra ciğerlerim... bacağım... Bu bacağımı cezaevinden kaçarken kırdım; duvar çok yüksekti ve yere cam kırıkları döşenmişti. Başka izler de var bedenimde senin görmediğin. Bedenimde taşıdığım izler ve bedenimde olmayan kimsenin göremeyeceği yerlerdeki başka izler'.

  'Eğer bu taşı parçalarsam, bu izler silinecekler. Ama bu izler benim kimlik belgelerim, anlıyor musun? Kimlik işaretlerim. Aynaya bakıyorum ve 'Bu benim' diyorum, kendime karşı bir üzüntü, bir acıma hissetmiyorum. Çok uzun zaman mücadele ettim. Ama özgürlük mücadelesi hiç bitmeyen bir mücadeledir. Şimdi orada uzakta, bir zamanlar benim mücadele ettiğim gibi o mücadeleyi veren başkaları var. Benim ülkem ve halkım hala özgür değil. Anlıyor musun? Ben unutmak istemiyorum.'

  Unutmamak, hatırlamak, anadilini konuşmak, anlatmak, tanıklık etmek, yaşananları tercüme etmek de mücadele etmenin saygıdeğer yöntemlerindendir. Ve yaralarımız, bir noktadan sonra, bize acı vermezler; bize kim olduğumuzu hatırlatırlar...

 • Ramazan Alkış
  Ramazan Alkış

  Özgürlük savaşçısı

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu

  Bir çoğunun söylerken bile korktuğu bir terim...oysa herkes yaşama karşı bir gerilladir mucadelesinde...

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  hangi dilden dilimize geçmiş?

 • Ebru Delibaş
  Ebru Delibaş

  Hani kimsenin gerilla olmaya da niyeti yok çok şükür Songül Hanım! ! ! ! ! ! ! ! ! ! Adım halk dilinde masuma kıyan, isyankar, yaradan katında biçare, ekmeğini yediği vatana ihanet eden gafil olarak anılacaksa, daha da önemlisi bir kadın olarak dağa çıkıp binlerce erkekle beraber yalnız yaşayıp hayamı kaybedeceksem (çünkü Peygamber efendimiz s.a. şöyle buyurmakta: bir kadın ve de bir erkek nikahı düştüğü kişi yani bir arada olursa üçüncü kişi şeytan olur) ve annem, babam, kardeşlerim bulunduğum durum için boyun eğerek dolaşacak ise iyi ki gerilla değilim. Siz hak savunmak ile cani olmayı karıştırıyorsunuz arkadaşlar. Kaç tane örnek sunabilirsiniz peygamberlerimiz ve de hakkın yolunda giden Allah dostları zatların yaşamından ki onlar her halükarda örnek idiler bize? O yüzden beğenilmeyen bir yönetime karşı sosyal yollardan hak aramak varken öyle kirli isimlere bulamayın demokrasiyi! gerçek mücadele kardeşlik ve de birlik için, İslam için Allah için verilir. gerilla hak arayan değil hakkı katledendir. Kan akıtan her rejim suçludur sebebi her ne olursa olsun! ! !

 • Evin Kaya
  Evin Kaya

  güneşi göremeden yıldızlarla gömülen mağrur gururlu ve inadına isyankar olan insanlardır saygıyla dünyadaki bütün militanları selamlıyorum

 • Ferhan Türkoğlu
  Ferhan Türkoğlu

  gayrı nizami harb usulleriyle düzene karşı silahlı mücadele veren kişi.

  gorilla: maymungiller familyasından olup dağa çıkan ve acımasızca çoluk çocuk katleden hayvan çeşidi. (teröristle gerillayı karıştıranlar için)

 • Bir Gün Mutlaka
  Bir Gün Mutlaka

  Özgürlüğün Ağzında Bir Islık...

 • Ebru Akay
  Ebru Akay

  Bana hep okuduğumda ya da duydugumda kötü şeyler düşündüren bir kelime..

 • Serkan Özgücü
  Serkan Özgücü

  özgürlük savaşçısı. vatandaşlık haklarını elde edebilmek için gerektiğinde silahlı mücadeleye bile girmekten çekinmeyen kişi. her babayiğidin harcı değil, mangal gibi yürek ister.

 • Semra Siyah Kapak
  Semra Siyah Kapak

  Bizim ülkemizde yanlış bir grup insana verilmiş tabir..'Bazılarının' verdiği tabir desek daha doğru

 • Xale Cemil
  Xale Cemil

  PKK(Kürt İşçi Partisi) nerede köylü veya işçi kelimesi görürsem bilirim ki komünistliktir amacı.Komünizm fakir, mazlum halklardan beslenir.Bu günkü doğunun fakir ülkelerinde neden komünizm vardır acaba.Devlet fakir doğuya geçmişte yaptırım yapsaydı bugün Pkk diye birşey olmayacaktı.Pkk'ya harcanan o parayla doğuya yaptırım yapsaydılar bugün pkk diye birşey olmazdı.Pkk kürt, ermeni ve bazende devlet eliyle beslenen komünizme ve dinsizliğe hizmet eden bir partidir.

 • Cengiz Mücahit
  Cengiz Mücahit

  Görüşlerini uygulayabilmek için, baskıya karşı isyanla cevap verenler, kurtuluş umuduyla dağlarda mücadele verenler.

 • Cillop Kedi
  Cillop Kedi

  Daha çok güney Amerika'da rastlanan silahlı gruplardır.Bence yaptıkları legal değildir.

 • Kafamda Bir Tuhaflık
  Kafamda Bir Tuhaflık

  mücadeleci ruhlu kişilerdir
  herkes gerilla olamaz

 • Bulut Kaptan
  Bulut Kaptan

  gerilla işgal edilmiş topraklari savunan halk gücü pkk gerilla olarak anilmaya başladi bilincli olarak dogu türkiye cumhuriyeti topraklari deilmi_?

 • Sinan Özyün
  Sinan Özyün

  vaybe nekada iri adamış bu gerilla

 • Donna Quixote
  Donna Quixote

  Grup Yorum'um şarkısında dediği gibi;
  'düğünü iki olur; bir çıkınca dağlara, bir düşünce toprağa'

 • Donna Quixote
  Donna Quixote

  'eğer kanun zulümse, direniş vaciptir' diyebilen kişi

 • Huriser Gül
  Huriser Gül

  Bir ülkenin teröristi, baska bir ülkeye göre gerilladir! ! ! ABD ve AB'ye baskaldiranlar terörist Türkiyeye bas kaldiranlar 'GERÍLLA'Sevsiner sizin cifte standart'inizi! iblisler.........

  Bebek katillerine yandas olanlar, eli kanli terör örgütü PKK'ya gerilla yaftasini uygun buluyorlar! ! ! 'Neymis efendim gerillaymis' peki yaptiklari igrenc ve asiri zalimce, terör eylemlerini nereye koyacaksiniz! ! ! ? Aslinda, PKK terörüne gerilla diyenler o 'iblisleri' masumlastirarak vatana hainlik yapiyorlar! ! ! Kendi canlarini yakmis olsaydi PKK, o zaman terörist diyeceklerdi! ! ! Yani 'igneyi kendine, cuvaldizi baskasina batiran' ahmaklar, eli kanli canilere gerilla demeye devam etsinler! Bir gün hepsi cezalarini bulacaklar! insallah! ! !

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Kendi halkına, kendi kadınına, bebeğine bile acımadan kurşun sıkan pkk lılar nasıl gerilla acaba?

 • Kayra Corvus
  Kayra Corvus

  karın tokluğuna savaşan emekçi

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  Kelime anlamı işgal edilmiş toprağını savunmak maksadıyla gayrı nizami harp eden kişi ya da gruplar.
  Ülkemizde çok kullanılmaya çalışılıyor ve kavram kargaşası doğuyor, kadın çocuk demeden katleden ve insanların ulaşımdan, eğitim, sağlık gibi her türlü hakkını alanlar insan kanı içenler katildir gerilla değil.

 • Kayıp Yıldız
  Kayıp Yıldız

  benim sıtkı sıyrık Ruhum,
  ne savaşlar veriyorsun düşman sathında..
  (vaz geçme sakın e'mi...)

 • Erkan Yıldız
  Erkan Yıldız

  Ahmed Arif
  Ozan Deniz Sarıtop

  Gerilla ve Militan şiirleri yazan şairler.

 • Sultan Şeker
  Sultan Şeker

  gerilla düşler kurdum
  bir omzumda çiçek tarlası
  diğer omzumda
  aşkının ağırlığıyla hırpalanmış
  heybem

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  BELA!

 • Murat Cankan
  Murat Cankan

  Halk kahramanları
  Gerilla dağlarda açan çiçektir, bir yaşam felsefesidir, kominal yaşamın özüdür, ırmakların; ovaların ölümsüz kahramanlarıdırlar, dağlardaki; ormanlardaki özgürlük nöbeti tutan güneşin çocuklarıdırlar, özgürlük mücadelesi veren her halk birer GERİLLADIR