Kültür Sanat Edebiyat Şiir

eurovision sizce ne demek, eurovision size neyi çağrıştırıyor?

eurovision terimi Ayse Mutlu tarafından tarihinde eklendi

 • Adnan Genç
  Adnan Genç 08.07.2023 - 17:36

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Bir, son yıllarda Eurovision'u kazanmış parçalara bakıyorum; bir de 70'li ve 80'li yıllardakilerine.. Arada çok büyük kalite farkı var.. Katılmamakla en iyisini yapıyoruz..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Sunucu Bülent Özveren'in,en önemli gecesi(!) Garip yorumlarıyla bu yarışmada da bizi bir hayli neşelendireceğe benziyor.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Son senelerde artık iyice anlaşıldı ki,Eurovision Avrupa eşcinsel hareketinin cinsel ayrımcılığa karşı siyasi bir pletformu haline geldi.

 • Deniz Hürkan
  Deniz Hürkan

  KATILMAYIN KARDEŞİM. SİLAH DAYAMIYORLAR YA KAFANIZA. UNUTMAYIN Kİ BUNDAN DA NEMALANANLAR VAR BU MEMLEKETTE.

 • İrem Yıldız
  İrem Yıldız

  Türkiye nin gereğinden fazla ilgilendiği bir yarışma.

 • Gökhan Yanıkoğlu
  Gökhan Yanıkoğlu

  ulkemizde duzenlemek bize nasip olmustur bu organizasyonu ama simdilerde cok egreti bir yarisma bu yarismayi artik ingilizlerin irlandalilarin kazanma sansi yok cunku rusyadan dagilan ulkeler masallah butun puanlari kardes payi yapiyolar

 • Tamara
  Tamara

  eurovisionda 1. lik demek o ülkeye turist akını yani bol bol para demek...ki türkiye sertab erenerin birinciliğinden bu yönde cok yararlandı ki maşallah türkiye tanıtımını süper yaptılar...

  evet...türkiye cok önemsiyor ve reklemını da cok iyi yapıyor...bu sene ki yarışmada şarkılara bakınca bikac ülke dışında diğer ülkeler sanki hiç önemsememiş gibi....


  fakat 2004 yılında yapılan eurovisionda sırbistan-karadağ ikinci olmuştu ki şarkısını hala zevkle dinliyorum...slow bişii bence herkese dinlemeli...cookkk uzakkk diyarlara götürür beni her dinlediğimde...

  http://www.merakmerkezi.com/eur.asp? id=206 dileyen burdan dinleyebilir....

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  her yıl özenle hazırlandığımız
  kazanamadıktan sonra da
  ' bu siyasetin içinde 4. oluruz tabı ' dediğimiz
  sonra bı sonrakı yıl yine cok hazırlancagımız
  yarısmanın adıdır
  bıkmadılar hala kasmaktan kendılerını

 • Nihan Can
  Nihan Can

  Yapılan şarkılar ne Türklüğü ne de müslümanlığı yansıttığı için kazanmayı (kaybetmeyi) istemedim, inşallah insanlar günün birinde müslüman bi toplum olduğumuzu hatırlar ve bu doğrultuda davranırlar, yazıklar olsun bizi türlü oyunlarla güzel değerlerimizden ve dinimizden koparmaya çalışanlara...

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  tuttuğum iki ülke finale kaldı....
  Kenan finale kalarak resil olmaktan kurtuldu :)
  Kıyamam, kazansa bızım Turkish desenli kırmısı ceketli çocuğumuzzz.....

 • Hatice Çiftçi
  Hatice Çiftçi

  her yıl yapılan bir müzik yarışması.

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  “SHAKE IT UP ŞEKERİM” YAHUT YUH OLSUN SİZE…

  M.NİHAT MALKOÇ


  Milletçe siyasi bağımsızlığımızı kazansak da, görünen o ki kültürel bağımsızlığımızı hâlâ tam anlamıyla elde edebilmiş değiliz. Gelişmesini hızla tamamlama yolunda olan Türkiye gibi bir ülke için bu, çok acıklı bir durumdur. Bu ülke insanlarının önemli bir kısmı bilerek veya gafletinden dolayı öz kültürünü reddederek yabancıların kapısında iki büklüm arzı endam etmektedir. Bunu hemen her dönemde üzülerek görmekteyiz.

  Türkiye olarak yıllardan beri Eurovision Şarkı Yarışması’na katılırız. Bu uzun zaman içerisinde sadece bir kez Sertap Erener isimli şarkıcımız İngilizce bir şarkıyla birincilik kazanmıştır. Fakat o zamanlar buna bir Türk olarak hiç mi hiç sevinemedim. Çünkü sadece şarkıyı söyleyen sanatçı Türk’tü. Şarkının sözleri İngilizceydi. Yarışmada ülke olarak birinci olsak da bu durum millet olarak bizi fevkalade üzmüştür. Çünkü bu yarışmada milli kimliğimizle temsil edilmemişiz. Bu gelecekteki sanatçılara da kötü örnek olmuştur. Müzik çevreleri kerameti müzikte değil, dilde arar olmuşlardır. Böylelikle yanlış bir yola sapılmıştır.

  Bu yıl 52’ncisi düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 10 Mayıs’ta yarı final, 12 Mayıs’ta ise final olarak gerçekleştirilecek. Hatırlayacağınız gibi Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk kez 1975 yılında Semiha Yankı’nın “Seninle Bir Dakika” isimli şarkısıyla katılmış, 2003 yılında Sertap Erener’in “Everyway That I Can” isimli şarkısıyla da birincilik almıştı. Türkiye, TRT’nin organizasyonunda 2004 yılında yarışmaya ev sahipliği yapmıştı. Birinciliğimiz bazı çevreleri heyecanlandırsa da milli ve manevi değerlere sahip çevreler tarafından şiddetle eleştirilmişti.

  Bilindiği gibi Eurovision Şarkı Yarışması’nı Türkiye’de TRT organize ediyor. Devletin kurumu olan TRT şarkıcıyı ve şarkıyı kendisi tespit ediyor. Bu yıl Eurovision’da ülkemizi popçu Kenan Doğulu temsil edecek. Geçenlerde seçici kurul Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek eseri belirlemek üzere TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney başkanlığında toplandı. Kenan Doğulu eleme için hazırladığı üç şarkıyı kurula dinletti. Aralarında Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Mete, Müzik Dairesi Başkan Vekili Deniz Çakmakoğlu ve Ankara Televizyon Müdürü Muhsin Yıldırım’ın da bulunduğu kurul, ülkemizi temsil edecek şarkıyı seçti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda İngilizce bir şarkı uygun bulundu. Bu yıl Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Shake It Up Şekerim” adlı eser ile yarışacak. Kenan Doğulu’nun seslendireceği eser 9 Mart’ta kamuoyuna açıklandı.

  “Shake It Up Şekerim”in dilimizdeki karşılığı “Çalkala Şekerim”… Bu haliyle şarkı ne Türkçe ne de İngilizce… Hilkat garibesi bir şey… Bu parçada Türkçe olan sadece “Şekerim” kısmıdır. Öbür sözler tamamen İngilizcedir. Böyle bir şeyi şuurlu insanların gururuna yedirmesi ve kabullenmesi mümkün değildir. Bu ancak sömürge ülkelerde olur. Anlaşılan o ki Kenan Efendi bu ülkenin milli ve manevi değerlerinden haberdar değildir, şayet haberdarsa bu hareketiyle Türkçeye ve milli değerlerimize saygıda kusur etmektedir.

  Bir konuşmasında Türkçe şarkı söyleme konusunda ısrarcı olmayı “eski kafalılık” olarak değerlendiren Kenan Efendi’yi millet olarak kınıyoruz. Onun bizi Avrupa’da temsil etmesini istemiyoruz. Türk’e ve Türkçeye saygı duymayan birisinin elde edeceği netice birincilik de olsa bizim için utanç vericidir. Bir zamanlar Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal, Erol Büyükburç, Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço gibi sanatçılar, yabancı parçalara Türkçe söz yazarak onları bir anlamda adaptasyondan geçirdiler. Müziğin bile yabancısına tahammül edemeyen bu millet şimdilerde İngilizce sözlü parçalarla Avrupa’da temsil ediliyor.

  İngilizce sözlü şarkı söylemek Türkçeye ve Türkiye’ye güvensizliğin açık göstergesidir. Hafızanızı bir zorlayın… Sertab Erener İngilizce ile birinci olduğu yıl, İngiltere İngilizce bir parçayla sonuncu olmuştu. Demek ki mühim olan İngilizce değildir. Eğer böyle olsaydı İngilizler sondan birinci olmazdı. Asıl önemli şey milli motifler ve müziktir. Fakat bizler bunu henüz anlayabilmiş değiliz. Daha doğrusu anlayacak kapasitede olanlara görev vermiyoruz. Başarma derdi ve heyecanı olmayan popüler isimleri seçerek asıl yanlışı burada yapıyoruz. Oysa bu ülkede nice genç, bilinçli ve başarılı müzisyenler var.

  Başında “Türkiye” ifadesi olan TRT gibi bir kurumun Türkçeye ihanet etmesi yenilir yutulur cinsten bir densizlik değildir. Aslında TRT bu yarışmaya katılacak şarkının Türkçe sözlü olmasını ön şart olarak belirlemeliydi. Onlar ne yaptılar? Türkçe şarkılar varken İngilizceleri tercih ettiler. Türk milletinin paralarıyla ayakta duran TRT’yi Türkçeye ettiği ihanetten dolayı kınıyorum. Artık TRT milli olmaktan çıkmıştır. Bu kurum sırtımızda duran bir kamburdan başka bir şey değildir. Daha fazla zarar vermeden kapatılmalıdır veya vakit geçirmeden ıslah edilmelidir. Milletimize ve milletimizi bir arada tutan Türk diline saygısı olmayanlar bu kurumdan uzaklaştırılmalıdır. Onlar olmazsa olmazlardan değildir. Fakat Türkçe bizim ses bayrağımızdır. Onun çekildiği yerler vatan olmaktan çıkar. Bunun böyle bilinmesi, kurumların ve şahısların bu çerçevede hareket etmesi gerekir.

  Son olarak İngilizce bir parçayla bizi Eurovision’da temsil etme kararı aldıkları için bir kez daha Kenan Doğulu’yu ve TRT’yi kınıyorum. Milletimizin bu kişiye ve kuruma tepki göstermesini istiyorum. Bir Türk evladı olarak böyle bir şarkıyla temsil edilmekten utanç duyuyorum. Bizi anlamayan ve Türklük şuurundan nasiplenmeyen bu kişilere ve kurumlara başarı filan da dilemiyorum. Allah herkese uzağı görme öngörüsü, akıl ve fikir versin.

 • Bella Stella
  Bella Stella

  'rimi rimi ley' faciası =)

 • Nur Cevik
  Nur Cevik

  ya resmen komşu ülkelere oy werilior senelerdir..hele iğrenç şarkılarla katılmamız yokmu? peh türkçe ana dilimiz olabilir ama uluslararası dil ingilizce nie gerilim yapıoruz ki? ? saçma bi yarışma ama bu sene 1. olanlar kat etmiş! !

 • Ekin Demirkaya
  Ekin Demirkaya

  biz türklerce fazla abartılan yabancı ülkelerde ne olduğu herkes tarafından bilinmeyen bir şarkı yarışması.ayrıca kaliteyi yansıtmıyor.çünkü öyle olsa eminem,mıchael jackson vb. gider birinci olurdu.ne diye uğraşsınlar ki? ?

 • Banu Çetin
  Banu Çetin

  lordi lordi lordi oleeeeeeey :))) kılık kıyafet dio millet milletin kıçı açık imajına kimse bişe demiyoda adamların tipini sorguluyoı..müzik ve ses vede sahne hakimiyetidir önemli olan! ayrıca imajda önemlidir tabi bu adamlar hep böyleydi yarışma için kendilerini değiştirmemişler yani biliyoruzda konuşuyoruz :) ayrıca metal müziktede önemli olan bi grupturr lordi çokta sevindim hani ilk gördüğümüzde tepkimiz çok komikti ama bunların ne işi var burda hissine kapıldık :))) çünkü bu yarışma bellidir hep aynı tipler ve şunuda demeden geçemem ki haksızlık etmiyim bu zamana kadar birinci olmuş gruplardan secret garden da süperdi..yani sonuç olarak böle bi garip oldum birinci olduklarında sevindim vatana millete hayırlıolsun :)) superrrstaaaaaaarrrrrr nefis bi parçaydı hakkımızı yediler ehueehu

 • Betül Biri
  Betül Biri

  Fillandiya o korkunç ve mide bulandırıcı, sanattan ve estetikten yoksun kılığı ve müziğiyle 1. oldu ya bence sölicek hiç bişey yok :)))

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  'Ay hemen doğmuyorsa, olsun
  Gece uzun karanlık, olursa olsun
  Gözlerin kamaşıyor, aldırma
  Aşka hazır mısın?
  Bırak durmadan aksın duygun
  Gözlerini kapat, sus, yüreğin vursun
  Işığım aydınlatsın geceyi
  Aşka hazır mısın?
  Karşında süper star
  Sev beni
  Karşında süper star
  Hisset beni
  karşında süper star,
  Yaşa beni
  Arzu benim, arzu benim, arzu benim sana'
  .......
  bu mudur beni temsil edecek şarkı:((((
  istemezzz temsil edilmesem daha iyi olur...

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  kayahan a da 90 da vermediler ya şu yarışmayı...

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  Baştaki tanıtım filmimiz çok hoştu..
  Çocuklar tam Türk çocuklarıdı ve çok da şirindiler.
  Şimdiye kadar en adam gibi giyinen ülkeydik.

  Millet farklı olacağım,diye kafayı yemiş.

  En azından Türkçe bir parça.Bizi daha iyi yansıtıyor.

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  Bakalım ne olacak bu akşam?
  Bahislere göre 22. olmamız muhtemelmiş.

  Rimi rimi ley...

  Enteresan ama TRT bir hayli umutlu görünüyor. :)
  Hadi hayırlısı...

 • Yunus Erol
  Yunus Erol

  rimi rimi leyyy :)

  bu ne yaaa

 • Barış Aluk
  Barış Aluk

  Son yıllarda ingilizce parça ile katılarak beni utanca sürükleyen yarışma.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  milli meselemiz. birinci de olduk, şimdi ne olacak?

 • Musa Cengiz
  Musa Cengiz

  züğürt tesellisi

 • Gamze Uzun
  Gamze Uzun

  örövizyonu unuttun :))

 • Melike Toros
  Melike Toros

  Eurovision telaffuz kasıntısıdır.
  Kimisi yurovizyon der
  Kimi yurovijın der
  Biri yörovijın der
  Başkası yörovizyon falan dio

  Milletin evanescence i söleyebilmek için kasmaları gibi bi durum :)

 • F
  F

  1997 yılında Şebnem Paker in seslendirdiği 'Dinle' adlı şarkı Türkiye nin kendi kültürünü ve dilini temsil eden Türkçe bir şarkıydı.Ve 3.olmuştu.

 • F
  F

  Sanki Suudi Arabistan'da, İran'da, Türkiye'de hiç homoseksüel yokmuş gibi Bosna adına yarışan yarışmacı homoseksüel olunca şaşırılan yarışma.