Kültür Sanat Edebiyat Şiir

dünya sizce ne demek, dünya size neyi çağrıştırıyor?

dünya terimi Yasin Güney Güceoğlu tarafından tarihinde eklendi

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  farkında değilsin
  arkasını ezilenlerin yaladığı
  bir posta puludur dünya

 • Seyri Süluk
  Seyri Süluk

  Her yan 'Be'ydi şimdi,her şey 'Be'. 'Be' ye bağlanınca 'Elif','Elif'liğini bildi. Her şeyi 'Be' ile tefsir etti. Dünya dediğin bir tefsir hikayesi,yol verdi,geçsindi... N.Bekiroğlu

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı

  bir tren camından gördüm, haline üzüldüm...

 • Hepsi Boş
  Hepsi Boş

  adı üstünde 'Fani'

 • Cillop Kedi
  Cillop Kedi

  Dünya, yalandan bi şey

 • Kafamda Bir Tuhaflık
  Kafamda Bir Tuhaflık

  Dünya bir köprüdür Üzerinden geç, tamirine bakma Hz.İsa a.s.

 • Levent Karakaş
  Levent Karakaş

  Dünya güzel olsaydı, doğarken AĞLAMAZDIK. yaşarken temiz kalsaydık ölünce YIKANMAZDIK. diyor üstat nicip fazıl...

 • Öyle İşte
  Öyle İşte

  Umurunda mı ki dünyanın?

 • Çocuk Masalı
  Çocuk Masalı

  Adem'in,freski tamamlanmamış cennet sahnesi..

 • Donna Quixote
  Donna Quixote

  aşağıdaki tanım ekşi sözlük yazarı cinolaa 28'e ait.
  daha iyi anlatılabilir miydi dünya? anlatılabileceğine inansam oturup yazardım :)

  'kendi etrafında ve güneşin çevresinde döndüğü söylenen gezegen.
  bunları niye yapıyor bilmiyorum. coğrafya öğretmenleri, mevsimler, günler falan anlatıyorlardı bir şeyler.
  güneşe uzaklığı, yörüngesi falan önemliymiş öyle diyorlar. bu hesaplamalardaki küçük bir hata ortalığın amına kormuş. konuşurken birileri duyuyorum; bu kadar ince bir hesap olduğuna göre tanrı varmış.

  dünya çok büyükmüş; üzerinde değişik ülkeler varmış. çok sayıda insan yaşıyormuş. '7 milyarı bulacak yaşayan insan sayısı yakında' diyorlar. küçükken hatırlıyorum; bizim köyden karşı köyün ışıkları gözükürdü, acaba orada kaç kişi yaşıyor, neler yapıyorlar diye düşünürdüm. bu kadar insan niye yaşardı ki sahi? acaba onların da inekleri falan var mıydı? yarın onlar da çıkıp otlatacaklar mıydı o inekleri soruları aklımı kurcalardı. şimdi 7 milyar insandan bahsediliyor. dev şehirler, binalar, yollar, ülkeler ve daha neler. hiç bir şey, hiç kimsenin kontrolünde değil gibi. aynı saat içerisinde on binlerce kişi doğuyor, ölüyor, sevişiyor, öldürüyor, çalışıyor, sıçıyor, yemek yiyor ve daha bir çok şey. bunlar olurken coğrafya öğretmeninin dediği gibi bir şeyler dönüyor. havalar soğuyor ısınıyor, bazen karanlık, bazen aydınlık oluyor. bu dönme işlerini organize eden tanrı belki de gerisine karışmıyor.

  dünya güzel gezegen; güneşin doğmasını falan seviyorum. batışı da fena değil. sabah uyanıp denize bakmak ve temiz olduğunu düşündüğüm havayı içime çekmek heyecan verici. lan ne güzel her şey diye düşünüyorum çoğu zaman. sonra bazı şeyler duyuyorum. bir ülke başka bir ülkenin işlerine burun sokuyormuş. eğer dediği yapılmazsa; diğer taraftan insanları falan öldürecekmiş. ülke ne? savaş ne? falan diye düşünüyorum. insanlar ölecek dendiği için insan kelimesinin anlamını araştırıyorum. düşünmeye devam ediyorum. eğer insanlar ölecekse acaba bunu kim yapacak ki? bir cevap bulamıyorum. sabah kalktım ve günün tadını çıkarıyorum diye biri de beni öldürmek ister mi ki acaba? saçma sanki.

  7 milyar insan yaşıyormuş dünyada. 7 milyar ne lan? sahi çok fazla değil mi? ben 200 - 300 kişiyle tanışıyorum, konuşuyorum. hemen hepsi gereksiz tipler. sorsan hepsi de dünyanın en önemli insanları. dünya da 7 milyar tane bunlardan olması bile ürkütücü. birde ırklar oluşturmuşlar kendilerine insan halleri bir boka yarıyormuş gibi. bazen konuşuyorlar; duyuyorum. 'filistinli bir kaç çocuk öldürülmüş, israilliler yapmış' diyor biri. 'zaten hepsi o. çocuğu bu israillilerin' diyor diğeri. sahiden öyle mi ki? bir devlet o. çocuklarından mı oluşuyor.

  uyanıyorum bazen sabahları. işime gidip, birileriyle görüşmeler yapmak istiyorum. üzerimi giyerken televizyonu açıyorum. sabah sabah haber vermeye çalışıyor takım elbiseli birisi. yine dehşet, vahşet falan diyor. bir adam karısını öldürmüş, diğeri kızını kesmiş. dünyada oluyor bunlar. bende bu gezegende yaşıyorum. cinayetler, tecavüzler falan oluyor. pantolonumu giyip fermuarını çekiyorum. işe gidince abi bir çay, bir de simit diyorum. yine mi çay yine mi simit amk. diye düşünürken, birilerinin iş derdi olmadan mükemmel bir kahvaltı yaptığını biliyorum. biraz önce birilerinin tecavüze uğradığını, öldürüldüğünü duymuştum ama sikimde bile olmadan çayımı yudumluyorum. ben mi daha anormalim yoksa tecavüz eden mi bilmiyorum. çay da güzelmiş diye geçiriyorum içimden.

  akşam oluyor bazı günler. her gün oluyor da; benim bazı günler haberim oluyor. içim kıpır kıpır oluyor nedense; bilmiyorum da sebebini. birisi olsa yanımda falan diye düşünüyorum. şimdi denize bakmak, bir kaç kadeh bir şeyler içmek, sevişmek eğlenceli olabilir diye düşünüyorum. sonra sevişmek falan güzel şeyler ama her güzel şeyi niye ona bağlıyorum diye kızıyorum kendime. dünya dönmeye devam ediyor ben böyle düşünürken, coğrafya öğretmeninin dediğine göre. bende, dünyanın bir yerinde sevişmek isteyen bir kızda yalnız uyuyoruz bu gece, yarın olsun hayrolsun düşüncesiyle. sahi yarın da yaşayacak mıyım ben. her saat yüz binlerce kişi ayrılıyor dünyadan.

  dünya dönmeye devam ediyor. tanrı varmış, onun içinmiş bu dönmeler. tanrı, insanlara akıl vermiş dediklerini de duydum. bu tanrı dedikleri iyi bir şey sanırım. akıl da iyi olmalı; insanlara verildiğine göre. insanlar neler yapıyor diye düşünüyorum; iyi bir şey bulamıyorum. işten çıkarken birisinin burnunu karıştırıp çıkardığı şeyi kapı koluna sürdüğünü görüyorum. her gün tuttuğum kapının kolu... dünyada 7 milyar insanın yaşadığı fikri rahatsız ediyor beni. dünya dönmeye devam ediyor. tanrı varmış diyorlar. bir gün bitecekmiş bu dönme olayı. son verecekmiş buna tanrı. beni tanrının varlığına zaten bu dünyanın dönmesi değil, dönmeyi bırakıp gelişigüzel savrulması inandırır sanırım. dünya'ya tahammül eden bir tanrı fikri mantıksız geliyor çünkü.

  dünya diye bir yer varmış diyorlar. 7 milyar insan yaşıyormuş içinde. oysa güzeldi köyümüz ben küçükken. 300 kişiydi. misket oynuyordum sabahları. tanrımda vardı; dua ediyordum. huzurlu uyuyordum.'

 • Mehmet Aygün
  Mehmet Aygün

  malda yalan mülk de yalan gitde sende oyalan
  yunus emre Hz

 • Şirvan Karahan
  Şirvan Karahan

  Daha dün yandım... Çünkü dünden önce Dünya'ndım..! ! !

 • Êdî Rabın
  Êdî Rabın

  ...zalim mazlûmu ile

  cellât kurbanı ile


  dönüp durmakta
  dönüp durmakta
  dönüp durmakta..

 • Candle In The Wind
  Candle In The Wind

  Dünya denen âlem, konup göçülen bir handır
  Üstüne düşeni ya pişirir ya yandırır bu tandır...bârânî...

 • Candle In The Wind
  Candle In The Wind

  Bu dünyanın genişliği, bir gözbağı… oysaki pek dar. Gülmesi ağlamaktan ibaret, övünmesi ardan, ayıptan başka bir şey değil.

 • Candle In The Wind
  Candle In The Wind

  ‎ ' Yaşına hürmeten senin ey dünya, demedim bir şey, yaptıklarına...'

  İbrahim Tenekeci

 • Deliliğe Övgü
  Deliliğe Övgü

  Ey iki adımlık yerküre, tüm arka bahçelerini gördüm ben...

 • Levent Sever
  Levent Sever

  Kimseye kalmayacaksa -ki kalmayacak- neden bu ihtiraslar, zulümler ve kanlar?

 • Nesim Sina
  Nesim Sina

  Madde = Sebep

 • Ferid Karadağ
  Ferid Karadağ

  dünya yaşam,hayat,bir insanın doğup ölümüne kadar olan süredir.

 • Ercan Kaya
  Ercan Kaya

  Dünya: kocaman kazan bir devin elinde kepçe karıştırıyor durmadan.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  'Dünya kazan.ben kepçe bir türlü aradığımı bulamıyorum.'

 • Engin Yaz
  Engin Yaz

  dünya çeşitli titreşimlerin insanın karanlık bölgesinde (beyninde) oluturdugu görüntüdür bunlara (tat his duyma vb dahil) bü görüntüyü gören kişi bizim olmamız için beynımızın içindede bir göz olması gerekir ve bu ımkansızdır ozman kısır bir döngüye girer peki gören biz değilsek nedir :)

 • T£k Bir
  T£k Bir

  Aslı denîdir dünyanın zatında yoktur elif,
  Terkibine gel bak ânun şol ya vü nûnü dâli-ne...

 • Anlam Yolcusu
  Anlam Yolcusu

  kısacıktı unuttuk biz kısalığını uzun hayallere daldık,hayallerimiz kırılıncı da yine suçu dünyaya attık.

 • Derviş Güneş
  Derviş Güneş

  DÜNYA HAYAL GÜCÜNÜN TUVALİNDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR. -HENRİ DAVİD THOREAU

 • Nokta Nokta
  Nokta Nokta

  Biz gidiyoruz dünya! sen çok yaşa e mi?

 • Lââ Lemân
  Lââ Lemân

  Her insan ayrı bir dünya.

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir

  içini yedim kabuğunda dolanıyorum (:

 • Barış Uğurlu
  Barış Uğurlu

  Dünya Üç Grup İnsandan Oluşur. Bir Şeyi Üreten ve Olayları Olduran Küçük Seçkin Bir Grup, Olup Biteni Seyreden Oldukça Büyük Bir İkinci Grup Ve Nelerin Olup Bittiğini Bile Bilmeyen Muazzam Bir Kalabalık.