Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mürekkep sizce ne demek, mürekkep size neyi çağrıştırıyor?

mürekkep terimi Sonralar Gider tarafından tarihinde eklendi

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  balığı

  oktapus

  Kopffüßer, besonders die Unterklasse der Coleoidea (Sepien, Kalmare und Kraken) gelten als die intelligentesten der wirbellosen Tiere. Kopffüßer verfügen über ein beachtliches räumliches Gedächtnis, über Orientierungsvermögen und herausragende Beutefangtechniken. Den Spiegeltest bestehen sie nicht.

 • Leyla Gül
  Leyla Gül

  ..kokan elleri hep sevmişimdir..
  çocukluğumdan beri..

  Elbette biliyorsunuz Efendim..Elbette..
  Hokkanızdan belli..? ?
  ..

 • Nihan Koçyiğit
  Nihan Koçyiğit

  ve babamın boyalı parmakları..

 • Melike Alkaya
  Melike Alkaya

  bitmesinin ardından gerçek sözler sarfedilir aslında. sözcüklerde gizlenemeyen cümleler kurulur. zararlıdır belki de mürekkebin varlığı kullanıldığı ellerin doğru şeritte mi gittiği açısından.

 • Evrim Erkan
  Evrim Erkan

  bitmek üzere olan bir mum ışığında sevişirken mumun
  bahanesi ile kalkıp dökülmüş mürekkebi yalayan bir adam ve
  ona hayretler içinde bakan bir kadın e........

 • Deniz Kocak
  Deniz Kocak

  Tarihi çok eski ama yerinde hiç durmamış, çeşitlere bakılırsa devam edecek gibi görünüyor...
  Yeniçağ'da çok çeşitli ve renk renk mürekkepler ortaya çıktı. Daha sonra dolmakalem mürekkebi, kopya mürekkebi, marka mürekkebi; tipografi, litografi baskılarda kullanılan yağlı, altın, gümüş, bronz yıldızlı matbaa mürekkepleri,Karbonlu Mürekkepler, Demirli Mürekkep, Dolma Kalem Mürekkebi, Yuvarlak Uç Mürekkepleri,Yazı Makinası (Daktilo) Mürekkepleri, Karbon Kağıdı Mürekkebi, Stensil Çoğaltma Mürekkepleri..

  hepsi de mürekkep işte....

 • Elif Cevahir
  Elif Cevahir

  M.Ö 2500 yillarinda bulunan cin mürekkebinin yani sira ayni dönemlerdede misirlilarinda kullandigi rivayet edilir gecmis nesillerinden kalma toprak levhalar ve tasa yazilmis pek cok yapit günümüz arkeolog´lari tarafinda bulunmustur.Ilk dönenlerde yalniz renk acisindan siyah ve kirmizi mürekkepler mevcut idi ama 18. yüzyilda mürekkep yapiminda daha bilimsel yollara gidildi ve yenicagda renk renk mürekkepler ortaya cikti .Türklerse ancak 20. yüzyila kadar bezit yaginin yakilmasiyla elde edilen bezir mürekkebini kullandiklari bilinir.Sirke.göztasi ve temiz suyun kaynatilip süzülmesinden sonrada siyah mürekkeb elde edilirdi.
  ve görünmez mürekkeb onun kesfedilmesiyle savas dönemlerinde önemli mektublari yerlerine ulastirmakda pek basarili olamayan devletler 6000yil önce nihayet görünmez mürekkebi de kesf etmislerdir.Görünmez mürekkeble haber iletisimi ise 1. dünya savasi sonunda varligiyla en cok ise yarayan arac olmustur.