Kültür Sanat Edebiyat Şiir

voltran (voltron) sizce ne demek, voltran (voltron) size neyi çağrıştırıyor?

voltran (voltron) terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Çocukken Voltrancılık oynarken herkes Keith olmak isterdi zira Voltran'ın başını içinde barındıran Siyah Aslan ona aitti.. "Bacakları ve ayakları oluşturun. Kolları ve gövdeyi oluşturun ve ben de başını oluşturacağım!.." repliğini söyleyebilmek için kedi-köpek gibi birbirimizi yerdik.. :))

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Siyah Aslan(Keith), Kırmızı Aslan (Lance), Mavi Aslan(Sven), Yeşil Aslan(Pidge), Sarı Aslan(Hunk)... Coran ve Hagar unutulur mu hiççç!!..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  "Ayakları ve bacakları oluşturun..
  Kolları ve gövdeyi oluşturun..
  Ben de başını oluşturacağım.." :)

  "İç kılıç sistemi hazır!",
  "Dainoten bağlantıları açık!",
  "İnfra hücreler tamam!",
  "Mega iticiler açık".
  "Voltran!! Voltran!! Voltran!!...

  Çocukluğu seksenlerde geçmis bizler için bir efsanedir.. Voltran olmazsa olmazzzzzzz...

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Pazar sabahını iple çektiğimiz çizgi filmlerdendi.. Tam adı "Voltran: Evrenin Savunucusu" idi.
  Dizinin ana karakterleri 5 adet mekanik aslan robot ve bu robotları kumanda eden (pilot) 5 kahraman savaşçıydı. Her aslanın ayrı bir yeteneği vardı. Ancak bu 5 aslan bir tehlike anında bağımsız savaşabildikleri gibi bir araya gelerek dev bir robot olan Voltran'ı oluşturmaktaydılar..

 • Deniz Hürkan
  Deniz Hürkan

  BEN DE BAŞINI OLUŞTURUCAM repliği çok meşhurdu. Herkes başını oluşturmak isterdi

 • Never Close Your Eyes
  Never Close Your Eyes

  gerçek adı edi ile büdüdür.
  ama cinsel tercihi yüzünden, kimliğini gizlemek için voltran voltran voltran olan oğlandır....

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  bi anime cafe açayım diorum adı da ''volron'' olcak tabi ki
  tweety
  darkwing duck
  gözlüklü şirin
  kalimero
  tusu basa
  felan kıyafetli çalışanlar olsun
  afişler
  dev ekranda çizgi filmler
  hediyelik eşyalar
  ve
  BEN DE KAFASINI OLUŞTURUCAM! ! !
  netekim.eweth!

 • Mesut Çelik
  Mesut Çelik

  Çocukluğumun en güzel çizgi filmlerinden biriydi. Arkadaşlarla izlerdik hep. Birden beni o günlere götürüverdi. Ne kadar şanslı, ne kadar mutlu bir çocukluğumuzun olduğunu düşündürdü. Arkadaşlarla çizgi filmlerimizi izler sonrada dışarıya oynamaya çıkardık. Saatlerce kavgasız, gürültüsüz oynardık oyunlarımızı. Şimdiki çocuklara bakıyorumda, bilgisayar başından kalkmıyorlar, kaldıramıyorsunuz. Belki bizlerden çok çok daha fazla şanslılar, daha güzel imkanlarda yetişiyorlar, daha güzel eğitim alıyorlar ama iki üç arkadaş bir araya gelip oyun oynamayı beceremiyorlar. Paylaşmayı bilmiyorlar. Öğretemiyoruz.

 • Hafız Kara
  Hafız Kara

  ya kafama takıldı dizelmiydi voltran..mazotlumuydu yanii.yakıt tüketimi nasıldı kii.ekonomik mi..krank mili varmıydı mahruti dişlisi falan olur mu kii..ışın kılıcı yerine osmanlı tokadı kullansa daha bi yakın hissedermiydik::yerli voltran olsa ışın kılıcı yerine bi buçuk dürüm oluştururmuydu..aslanlar kavga edermiydi hep kebap hep kebap..ben etli nohut oluşturcan yanına da pilavla soğan oluşturcam diye..nasıl yencek onlarda ayrı çok bilinmeyenli bi denklem ama olsun artık o kadarı..

 • Osman Bahçeci
  Osman Bahçeci

  bilyorum ki voltranı tanımadan onu yaşamadan bu dünyada ömür tüketen israf içinde kişiler var..acı olan odur ki bu kimseler farkında değiller böyle bir vehametin.. :))) birde şu ayrıntı vardırki gönül telimize hafifçe dokunan hepsi bir organ oluştururken mütakiben ışın kılıcı oluşunca sanki kılıç da bir organmış gibi oluyo kollar bacaklar baş ve kılıç olarak 6 parçalı bir anatomi çıkıyo ki son segmente ait patoloji olmuyo fazla...birde 3 kez bağırmadan oluşmuyo voltran sese duyarlı bi silah yani fiziksel olarak oluştuktan sonra 3 kez voltran yerine süleyman süleyman süleyman dersek ışın kılıcı oluşamaz yani ince bir ayrıntıdır bu ama çok önemli aslında :) valla :))

 • Osman Bahçeci
  Osman Bahçeci

  5 tane kaplanmı aslanmı nedir işte yırtıcılar vardı ve birleşip voltranı oluştururlardı ve canavarlarla savaşırlardı..ve biz daima savaşı kafanın içinden izlerdik..mesela hiç bi gün ben canavara saldırı sol bacaktan nasıl görünüyo göremedim asla..ve karaciğeri kim oluştururdu dalak kimdeydi belli olmazdı 4 ekstremite bi kelle oldu bitti..ve illaki savaş için önce aslanlar saldırır ve asla başa çıkamazlar mecburi voltran ı oluştururlardı..ve gayet metalik bi ışın kılıcı vardı..düşmanı kesince kılışla sıtını dönüp patlamasını beklerdi hep..yani iplemezdi düşmanı..bide sırtı dönükken bi bacaa yere yapışırdı ve o bacaktaki pilotun bu ne laa açılın bende bakıcam çığlıkları içimize akardı...ve hiç bir zaman kadıköy dolmuşlarında üsküdara bir hadi voıltranı oluşturucaz diye duymadım ve son kişi dolmuşa binince tüm yolcular hiç sevinçle voltran voltran voltran diye bağırmadılar..hep hüzünlü bakışımın budur sebebi işte..

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Siyah Aslan: Şimdi ışın kılıcııııı....
  Mavi Aslan: Abi bu seferde kılıçsız şeyetssek!
  Siyah Aslan: Niye ki oğlum?
  Mavi Aslan: Şey abi dün telefonun şarjı bitince ben ışın kılıcının yerine onu şarja takim dedim sonra tekrar ışın kılıcını şarja takmayı unutmuşum! ! !
  Siyah Aslan: Hay ben senin **? /&%

 • Bb Bbb
  Bb Bbb

  bu diziyi meltem tv bidaha seslendirmişti. ilginç şeyler çıkmıştı ortaya.
  -hadi uşaklar Allah'ın izniynen voltranı oluşturuyoz. demişler. (abi böyle bişey var mı ya)

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  dostlar: voltran oluşturalım.. :)))
  genç:voltran ne ya? ?
  anarres:voltran..bilmiyor musun?
  genç:hayır..
  anarres: o kadar mı yaşlandık..:(
  genç:ehheee....ama voltran ne ya...? ?
  anarres:sölemem.. :)))

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk

  cocukluk cizgi filmim toprak hava su ates kaya tas dag tepe...
  doganin butun guclerini simgeleyen aslanlar birlesir ve voltran olusur. butun guclerin efendisi butun kizlarin sevgilisi halinde gider canavarla bogusur...anlamsiz bazi sahneleride yok degildi hani,butun canavarlar sadece kılıcla olurdu bunca bolum bunca dizi boyunca bu robot bunu akil edemiyomu hemen cikartip vursun kafasina kilici. onca eziyet niye? , izdirap ceker kaportayi cizdirir falan...cocukken buyusune kapilip izledigim cizgi film sizinde oyle degil mi?

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  ''BEN DE BAŞINI OLUŞTURUCAM! ! ! ''
  diye baarıyodu siyah aslan olanı.
  ışın kılıcıyla son vuruşu yapıyorlardı, hep.
  80'lerin çocukları için kült'dür.

 • Filiz Kaya
  Filiz Kaya

  Ne güzeldi o günler...

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  o bir üçüz :)

 • Gülcan Güzel
  Gülcan Güzel

  özellikle seksen doğumlu çocukların(bizler) anlamsızlığını bildiği halde izlemekten geri duramadığı, he-man le aynı dönemi paylaşan, beş aslandan oluşan çizgi kahraman. Yalnız ben Voltron'ın başını oluşturan aslanı kullanan - adını üzülerek hatırlayamadığım- o çizgi adama hep hayranlık duymuştum. adını hatırlayan varsa bir mesaj atsın lütfen...

 • Hayda Bre
  Hayda Bre

  voltron...voltron....voltron hayatımda en cok sevdigim cizgi film...

 • Zehra Taner
  Zehra Taner

  güzel çizgi filmdi.pazar sabahları izlerdik

 • Hüseyin Deniz
  Hüseyin Deniz

  GÜÇ + BERABERLİK + SEVGİ + ARKADAŞLIK = BAŞARI

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  'Çok eski zamanlarda evrenin derinliklerinde bir gezegende...'' diye başlardı, hani: '“'Sen kolları oluştur, sen bacakları, sen de gövdeyi. Ben başını oluşturacağım'' diye... 5 değişik renkteki (sarı, kırmızı, yeşil, mavi, siyah) aslan şeklindeki robotun, sürcülerinin ''Voltran, Voltran, Voltran'' diye üç defa bağırıp, birleşmesiyle oluşan büyük robot... İşte o çizgi film...
  :))))))

  Biraz ukalalık oldu ama orjinal ismine sadık kalmak için uzun zamandır Voltran diye bildiğimiz çizgi filmi (anime - manga) Voltron diye açtım.

  Aslanların temsil ettiği bir sürü sembol var:

  Üssü ormanda bulunan yeşil giysiylele, Pidge, yeşil aslanı doğayı temsil edip yaratıcılığı, hayal perestliği sembol ederdi.

  Üssü yer altında bulunan kavuniçi giysisiyle, Hunk, sarı aslanı toprağı temsilk edip pratiği, istikrarı, kararlılığı sembol ederdi.

  Üssü yanardağda bulunan mavi giysisiyle, Lance, kırmızı aslanı ateşi temsil edip, tutku, ihtirast, macerayı sembol ederdi.

  Üssü gölde bulunan siyah giysisiyle, Allura, mavi aslanı suyu temsil edip, inancı, duyarlılığı sembol ederdi.

  Liderleri olan ve üssü (hatırladığım kadarıyla) ya dağda ya da kulede bulunan kırmızı giysisiyle, Keith, siyah aslanı havayı (yıldırımı, rüzgarı...) temsil edip, azimliliği, irade gücünü sembol ederdi.