Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Selahattin Aykurt
Selahattin Aykurt

İKTİDAR NAMLUNUN UCUNDA! ......

 • Gürcistan06.02.2009 - 18:59

  GÜRCİSATAN BİRLEŞİK KOMÜNİST PARTİSİ ' NİN KAFKASYADAKİ SAVAŞ HAKKINDA

  Gürcistan Birleşik Komünist Partisi* Merkez Komitesinin Açıklaması

  Birlik olalım ve Gürcistan’ı Saakaşvili’nin halk düşmanı rejiminden kurtaralım!


  Gürcistan bir kez daha kanlı bir kaos yaşıyor! Gürcü toprağı üzerinde kardeş kavgası daha büyük bir şiddetle bir kez daha patlak verdi. Gürcistan Birleşik Komünist Partisinin, Gürcistan’ın ileri işçilerinin ülkenin militaristleştirilmesinin, hükümetin faşizan milliyetçi politikalarının tehlikeleri konusundaki öngörüleri maalesef tamamen gerçekleşmiştir. Gürcistan otoriteleri, bazı batılı ülkelerin ve uluslararası ve bölgesel kuruluşların desteğini arkalarında hissederek birkez daha katliamlar organize etmeye giriştiler. Mevcut otoritelerin Gürcistan halkına getirdiği utancı temizlemek için on yıllar gerecektir. Amerikan uzmanları tarafından eğitilmiş, Amerikan silahlarıyla donatılmış olan Gürcü ordusu, Şinvali kentinin barbarca yıkılmasının sorumlusudur. Osetler, erkek ve kız kardeşlerimiz, çocuklar, kadınlar, yaşlılar, masum insanlar bombalarla yok edilmiştir. Şinvali kenti ve çevresinin ikibinden fazla sakini yaşamlarını yitirmiştir. Aynı zamanda Gürcü uyruğundan yüz kadar sivil çatışma bölgesinde ve Gürcistan toprağının bütününde yaşamlarını yitirmiştir.

  Gürcistan Birleşik Komünist Partisi Merkez Komitesi, öldürülenlerin yakınlarının acılarını derinden paylaştığını ve başsağlığı dileklerini bildiriyor.

  Bu kardeş kavgasının, öldürülen binlerce çocuk, kadın ve yaşlının, Güney Osetya ve Gürcistan yurttaşlarının, bütün sorumluluğu özellikle mevcut başkana, parlamentoya ve hükümete aittir. Saakaşvili rejiminin sorumsuzluğu ve maceracılığı hiçbir sınır tanımamaktadır. Gürcistan başkanı ve onun adamları hiç kuşkusuz suçludurlar ve suçlarının bedelini ödemek zorundadırlar. Biz, Gürcistan Komünistleri, Gürcistan’ın tüm ilerici düşünceli insanları bu canavarca soykırımın örgütleyicilerinin en sert ve resmi bir cezaya çarptırılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz!

  Gürcistan Birleşik Komünist Partisi dünya kamuoyundan mevcut Gürcistan idaresini Gürcistan halkıyla ve Gürcü ulusuyla özdeşleştirmemelerini talep etmektedir ve Gürcistan halkını da Saakaşvili’nin suçlu rejimine karşı mücadeleye çağırmaktadır.

  Gürcistan’daki bütün politik güçleri, toplumsal hareketleri, bütün Gürcü halkını, Gürcistan’ı anti-ulusal, Rus düşmanı, faşizm yanlısı Saakaşvili rejiminden kurtarmak üzere güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz!

  Gürcistan Birleşik Komünist Partisi Merkez Komitesi, Tiflis, 11 Ağustos 2008

  ————–

  kaynak: http://www.rkrp-rpk.ru/index.php? action=official&func=one&id=248

  çeviri: Stalin Arşivi çeviri birimi.

  ———–

  * Gürcistan Birleşik Komünist Partisi, 1994 yılında Gürcistan İşçilerinin Komünist Partisi, Gürcistan Komünistler Birliği ve Stalin Topluluğu‘nun birleşmesiyle kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı gazisi Panteleimon Giorgadze yönetimindeki parti, yönetici ve üyelerine yönelik ağır ulusal ve uluslararası baskılara rağmen, Gürcistan’daki emperyalizm yanlısı hükümetlere karşı etkin bir mücadele yürütmektedir. -Stalin Arşivi‘nin notu.


  WWW.STALİNKAYNAK.COM

 • iran06.02.2009 - 18:51

  İRANDA KOMÜNİST ÖĞRENCİ HAREKETİ YÜKSELİYOR!

  Birkaç yıldan beri Hatemi’den Rafsancani’ye, Ahmedinejad’tan “tutucu” kanadın faşist sözcüsü Keyhan gazetesine herkes komünizm ve Marksizm’in üniversitelerde yükselişe geçtiğinden, “Lenin’in hortlağının üniversiteler üzerinde dolaşmaya başladığından” söz edip bu tehlikeye karşı birbirini uyarmaya başladı

  Üç yıldan beri “7 Aralık Üniversite Öğrencileri Günü” komünizmin üniversitede gövde gösterisinin alanına dönüştü. Gösterilerde “Eşitlik, Özgürlük, Cinsel Ayrımcılığa Hayır, Ya Sosyalizm Ya Barbarlık, Ne Amerikan Müdahalesi ne Dinci Diktatörlük” sloganlarının ve Enternasyonal marşının binlerce öğrenci tarafından haykırılması, İran’da “Ayetullah BBC” olarak bilinen “saygın” (!) İngiliz haber kuruluşunun bile “Tahran Üniversitesi’nde Marksistler’in Çıkarması” haberini manşetten geçmesine yol açtı. Sosyalizmin bu yükselişine karşı 4 Aralık 2007’de İslam Cumhuriyeti sosyalist sol öğrenci önderlerinin 60’ına yakınını tutukladı. Rejim bu manevrayla radikal sosyalist öğrencileri ve rejimi devirme hareketini geriletebileceği hesabını yapıyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. 2007 Öğrenci Günü gösterileri daha kitlesel, kızıl bayraklar ve pankartlarla bezeli gerçekleştirildiği gibi öğrenci hareketi daha radikal istekler temelinde daha sürekli bir biçime kavuştu.


  7 Aralık 2008’ten beri sürmekte olan Şiraz Üniversitesi hareketini işte bu genel çerçevede anlayıp değerlendirmek gerekiyor. Bir yıldan beri rejim bütün korkutma, tutuklama, bastırma ve yıpratma çabalarına karşı öğrencileri mevzilerinden geri püskürtemedi. Şiraz Üniversitesi’nde rejim lümpen Besiç paramiliter güçlerini öğrenciler üzerine saldı. Ancak öğrenciler rektörü Besiç’in bu saldırısına bahane olan “İslami Kurallara Uyma Yönetmeliği”ni geri çekmeye ve özür dilemeye zorladı. İslami rejimin sözde parlamentosu başkanı Laricani ve öteki irili ufaklı devlet erkanının üniversitede yaptığı konuşmalar öğrenciler tarafından rejimi sorgulamanın, rejimin siyasetlerinin kökten eleştirisinin ve meşruiyetinin bulunmadığının açıkça ilan edildiği alanlara dönüştürüldü. Öğrenci Günü’nde Şiraz Üniversitesi öğrencileri “Kahrolsun Diktatör”, “Hamaneyi Pinochet İran Şili Olmayacaktır” ve “Eşitlik Özgürlük” pankartlarıyla gösteri yaptılar.

  Bu duruma karşı rejim başta 4 öğrenciyi tutukladı. Onlarca öğrenci disiplin kuruluna çağırıldı. Ancak bunlar öğrenci hareketinin şiddetlenmesine, daha radikal biçimlere bürünmesine yol açtı. Öğrenciler gösterilerini okul dışına taşıdı ve kent halkından büyük destek aldı. Bu arada uydu aracılığıyla yayın yapan New Channel TV canlı programlarla bu hareketin haberini yurt geneline taşıdı ve Şiraz öğrencilerinin hareketinin daha geniş bir toplumsal tabana yayılmasına katkıda bulundu.  Rejimin bu harekete karşı yanıtı 12 kişinin gözaltına alınması, 7’sinin tutuklanarak cezaevine konulması, 5’inin ağır kefaletlerle serbest bırakılması ve onlarca öğrencinin çeşitli sürelerle okuldan uzaklaştırma cezalarına çarptırılması oldu. Ne var ki bu çabalar öğrencilerin eylem ve hareketini durduramadı. Tersine radikalleşmesine, rejimin temellerini hedef almasına yol açtı. Bu radikalleşme İslami Öğrenci Birlikleri (Tahkim-i Vahdet) ve liberallerin bile öğrenciler tarafından soyutlanmamaları için komünistlerin sloganlarını pankartlarında taşımalarına neden oldu. Kısacası, İran toplumunda rejimi devirme hareketinde üstünlüğe sahip olan radikal solun ve komünist hareketin, bu hareketin bir yansıması olan genelde öğrenci hareketinde, özelde Şiraz Üniversitesi’nde halen sürmekte olan direnişte de üstünlüğü ele geçirdiği söylenebilir. Şiraz Üniversitesi öğrencileri hareketlerini sürdürüyorlar ve bütün istekleri kabul edilene dek mücadelelerini sürdüreceklerini ilan ediyorlar. Öğrenciler tutuklanan bütün arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını, disiplin cezalarının kaldırılmasını, öğrencilere karşı bütün davaların düşürülmesini, cinsel ayrımcı politikalara son verilmesini, polis ve İslam Cumhuriyeti’nin kolluk güçlerinin ve Besiç’in okuldan çekilmesini talep ediyorlar.  İran halkının rejimi devirme hareketinin sözcüsü Şiraz Üniversite öğrencilerinin mücadelesi en geniş uluslararası dayanışmayı hakeddiyor. Onlara destek olmalıyız!  *Siyaveş Azeri, İran Komünist İşçi Partisi (İKİP) Dış İlişkiler Bürosu Başkanı  Not: Makale, Siyaveş Azeri tarafından “solundogusu.net” için kaleme alınmıştır.  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • zaza06.02.2009 - 18:41

  ZAZA'LAR LEH DEĞİLDİR OLMASINA İMAKAN YOK EVET BİR EFSANESİ YADA ONUN GİBİ YİĞİTLİK HİKAYELERİ YOKTUR AMA ZAZA'LAR YILARCA KÜRT YOLDAŞLARLA AYNI COĞRAFAYA ÜZERİNDE YAŞADIKLARI İÇİN BAZI KÜLTÜREL ÖZELİKLER ORTAK OLABİLİR.AMA KÜRT DEĞİLDİR ONLARADA ANADOLU'NUN YERLİ ETNİK HALKLARINADAN BİRİDİR.ZAZA'LARIN KÜR DEĞİL DİYİNCE TÜR OLDUKLARI SONUCUDA ÇIKARTILMASIN
  EĞER COĞRAFİ DAĞILIMLARA BAKARSAK ORTA ASYADA KAZAKİSTANDA 10.000 OLARAK VARALAR ERMENİSTAN,GÜRCİSTAN,IRAK,SURİYE,İRAN DA BULUNMAKATADIR ÇOĞUNLUK OLARAK TÜRKİYE CUMHURİYETİN'DEDİR MERKEZ TUNCELİ ERZİNCAN BİNGÖL VE ÇEVRELERİ TÜRKİYEDE 3.000.000 MİLYONLA TÜRKLER,DEN VE KÜRTLERDEN SONARA 3 BÜYÜK NUFUSTUR

 • anti semitizm31.01.2009 - 13:04

  ANTİ SEMİTİZM

  ANTİ SEMİTİZM HİTLERİNDE DESTEKLEDİĞİ BİR AKIMDIR YANİ YAHUDİ DÜŞMANLIĞIDIR BUGÜNLERDE,İSE SAYIN BAŞBAKANIN AĞIZINDAN ÇIKINCA O AKIMDA BİR ANDA BU KELİME ANTİ SEMİTİZM MEŞHUR BİR TERİM OLDU ANTİ SEMİTİZM DE FAŞİZM KAADR KÖTÜ BİR ŞEYDİR AYRIMCILIKTIR.

 • sivas29.01.2009 - 21:45

  sivas'A GEÇİT YOK YOK YOK YOK .........! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • sivas29.01.2009 - 21:44

  SİVAS VAHŞETTİ UNUTULAMAZ UNNUTURULMAZ 1993TEN 2009 UNUTMADIK

 • sivas28.01.2009 - 13:29

  KANLI SİVAS ÇOK KÖTÜ BİR HAVASI VAR

 • avesta28.01.2009 - 13:22

  HZ ZERDÜŞTÜ PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED KADAR İNANIR SEVER VE ZERDÜŞTÜN KİTABI AVESTAYI KURAN KADAR SEVERİM

 • komünizm28.01.2009 - 13:05

  acaba kim suçlu kim suçsuz?


  KİMSE BOŞUNA STALİN,E İFTİRA ATMASIN STALİN FAŞİZMİ YENMİŞTİR STALİN STRATEJİK BİR DEHADIR. CANIN VERMİŞ YAKLAŞIK 25 MİLYON SOVYET SOSYALİST VATANDAŞI İLE BU SAVAŞ KAZANILMIŞTIR SİLAHI BİTEN SOVYET HALKI NAZ İ SUBAYLARINA TAŞ VE KAR TOPU İLE CEVAP VERMİŞTİR YANİ KANIN SON DAMLASIYLA VATAN SEVERLİĞİNİ İSPATLAMIŞTIR O DÖNEMLERDE. AYRICA STALİNİN OĞLU NAZİ VE (SS) ESES SUBAYLARININ ELİNE DÜŞÜYOR VE İŞKENCE İLE KATLEDİLİYOR BU SIRADA STALİNİN OĞLU OLDUĞUNU YİNE DEMİYOR HALKI İÇİN YAPMIŞTIR EVET STALİN YENİYOR FAŞİZMİ VE YÜREKTEN ÜSTÜN FİKİR VE ASKERİ DEHASI İLE BU ÜLKEDEDE KOMÜNİSTLER VATANI İÇİN SAVAŞMIŞTIR ÇOĞU DAMGALANMIŞ HAPİSLERDE YOK EDİLMİŞTİR NAZIM HİKMET GİBİLER VATANDAŞLIKTAN ATILMIŞTIR AMA HER ŞEYE RAĞMEN YİNE TÜRKİYE HALKLARINI DÜNYADA EN İYİ BİÇİMDE SOSYALİST,LER VE KOMÜNİSTL,ER TEMSİL ETMİŞTİR. BU TÜRKİYE HALKLARI FAKİRLER, YOKSULAR,İŞSİZLER YANİ EZ İELNELER SÖMÜRÜLENLER DÜN KOMÜNİZM DÜNYANIN SONUYDU DİYORLARDI ŞİMDİ İSE KAPİTALİZMİN İNSANLIĞA KARŞI BİR SORUN VE TEHDİT OLDUĞUNU ANLIYORUZ DUVAR YIKILDI VE ŞİMDİ ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ VERİYOR BURJUVA İŞTE FİLİSTİN,IRAK RUANDA VB YERLEREDE KATLİAMLAR DİZ BOYU AFRİKA AÇLIKTAN YOK OLUYOR İNANÇLAAR SALDIRILIYOR
  DÜN BURJUVA VE FAŞİSTLER BERLİN DUVARINA UTANÇ DUVARI DİYORDULAR AMA ŞİMDİ AYNI BURJUVA NİÇİN İSRAİLİN FİLİSTİNE ÖRDÜĞÜ BATI ŞERİA DUVARINA SES ÇIKARTMIYOR NİÇİN ACABA NEDEN? .AYRICA BERLİN DUVARINDAN DAHA DAHA UZN VE KALIN VE DİKENLİ VE ÇOK KANLI KAPİTALİZM DÜNAYAYIDA İNSANLIĞIDA YOK EDİYOR.
  BU DÜZEN GÜLÜNÜN GÜÇSÜZ EZMESİNDEN ÖTE BİR ŞEY DEĞİL BU KADAR APTALCA BİR ŞEY OLAMAZ İNASAN İNASANI ÖLDÜRÜP YOK EDİYOR VE ÜÇ BEŞ AİLE KOSKOCA DEVLETLERİ YÖNETİYOR SAVAŞ ÇIKARTIP İNSANLIĞI YOK EDİYOR KAN GÖZ YAŞI YARATIYOR.
  VE AYNI KAPİTALİZM İNASNLARI BAŞTA GENÇLERİ KÜÇÜK ÇOCUKLARI SİGARAYA DAHA KÖTÜ ALIŞKANLIKLARA ALIŞTIRIP SONRA BUNLARI KÖTÜLÜYÜPTE YİNE İNSANLARA SATMASI AĞAÇLARI DOĞAYI TALAN EDİP YENİDEN AĞAÇ SEFERBERLİĞİ İLAN ETMESİ GİBİ YADA KÜÇÜK ÇOCUKLARI VE KADIN VUCUDUNU PAZARA ÇIKARIP SATMASI İNASANI SERMAYE YAPMASI YADA KÜÇÜK ÇOCUKLARI FOTOGRAFÇILIK YARIŞMASI İÇİN ÇEKİP AK BABALAR TERK EDİP GİTMESİ VE İNASANİ DUYGULARIN BİR ANDA İNTİHAR ETTİRMESİ GİBİ
  YILARCA KOMÜNİZM ÖNDERLERİNİ KARLADILAR MARX,ENGELS,LENİN STALİN,ENVER HOCA,MAO ZEDUNG,HOŞİM,ERNOSTO CHE GUEVERA,TİTO,FİDEL CASTRO VE TÜRKİYEDE MUSTAFA SUPİLERİ İBRAHİM KAYPAKKAYALARI MAHİR ÇAYNALARI DENİZLERİ VE KÜÇÜK ÇOCUKLARI ASIP ONLARI ASMAYALIMDA BESLEYELİM DEDİLER VE HAKLI BULDULAR YAPTIKLARINI AMA İNASNLIK VE ANADOLU HALKLARI HİÇ BİRİNİ UNUTMADI
  İNSANLIK MAHKEMESİNDE KAPİTALİZM SUÇLUDUR KİTAP OKUMAYAN DÜŞÜNMEKTEN UZAK HAYVANLAŞMIŞ İNASAN KILIĞINDAKİ VARLIKLAR SUÇLUDUR KAHROLSUN KAPİTALİZM


  dersim vatan

 • hemşin28.01.2009 - 13:01

  HEMŞİNLER ERMENİ KAVİMLİ BİR ETNİK GRUPTUR VE AYRICA KARADENİZİN EN İLERİ KESİMİDİR ÇOK KÜLTÜRLÜ BİR TOPLUMDUR MERKEZİ HOPA BORÇKADIR. HORONU VE TULUMU İLE KEMEÇEDEN ÖNCE GELİR HALK OLARAK ÇOK BİLİNÇLİ BİR TOPLUMDUR  dersim vatan