Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Selahattin Aykurt
Selahattin Aykurt

İKTİDAR NAMLUNUN UCUNDA! ......

 • facebook09.02.2009 - 00:45

  GEREKSİZ AYRINTI

  HALKIMIN YOUTUBEDEN SONRA BAKMAYA DOYAMDIĞI BİR SİTE GEÇNDEDEMİŞTİM YOKSULUĞA,AÇLIĞA KRİZE İSİZLİĞE SES ÇIKARTMAYAN GÜZEL TÜRKİYE HALKLARI YOUTUBE KAPANINCA BİRANDA SESİ GÜRLEŞTİ.VE SLOGANLAR ARDI ARKASINA PATLADI YOUTUBEME DOKUMAN GİBİ VS. MERAK EDİYORUM BUNLAR NEYİN PEŞİNDELER FACEBOOK'LAR Hİ5'LER VE DAHA ADINI BİLMEDİĞİMİZ ACAYİP ŞEYLER NE YAPMAK İSTİYORLAR ANADOLU HALKLARINA

  HEMDE ÇOK GERKSİZ AYRINTILAR

 • yol09.02.2009 - 00:19

  YOL FİLMİ

  Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen 1981 yılı yapımı Türk filmi.

  Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan Yol filmi, Şerif Gören'den önce 'Bayram' adıyla Erden Kıral tarafından çekilmeye başlanmıştır. Yılmaz Güney bilinmeyen bir nedenden dolayı, filmi daha sonra Erden Kıral'dan alıp Şerif Gören'e teklif etmiştir. Filmi Gören, önceki ekipten bir tek Tarık Akan'ı bırakarak ve Yılmaz Güney'in senaryosundaki 12 karakteri 5'e indirerek filmi yeni bir ekiple çekmiştir. Filmin çekilen ham görüntüleri yurtdışına kaçırılarak Yılmaz Güney'in de başında bulunduğu bir ekip tarafından kurgulanmıştır.

  1982'de Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülü almıştır.

 • filipinler08.02.2009 - 15:29

  FİLİPİNLER'DE SOLCU KÖYLÜ LİDERE SUİKAST

  Sunday, 08 February 2009

  Monsters and Critics – 7 Şubat

  Manila vilayetinde solcu bir köylü aktivist ve kimliği belirlenemeyen bir yoldaşı Batangas vilayetine bağlı Calatagan kasabasında suikate uğradı. Traktör ile seyir halinde iken yaklaşan motorsikletli iki kişi tarafından öldürülen Wilfredo Gonzales'in, solcu köylü hareketinin Batangas’daki önderlerinden olduğu bildirildi.

  Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken,Gonzales’in ölümü ile ilgili bilgi veren Karapatan adlı sivil toplum örgütü, suikastın süregiden toprak reformu tartışmaları ile ilgili olduğunu iddia etti.

  Karapatan, başbakan Gloria Macapagal Arroyo’nun 2001 Haziran’ında göreve başlamasından bu yana çoğu solcu aktivistler olmak üzere 1.000 siyasi cinayet işlendiğini ve bunların çoğunun katillerinin bulunmadığını belirtti.

  http://www.monstersandcritics.com/news/asiapacific/news/article_1458126.php/Leftist_activist_companion_killed_in_Philippines_

  Çev: S.D.  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • filipinler08.02.2009 - 15:27

  ARROYO HÜKÜMETİ ANTİ KOMÜNİST FAŞİST PROGRAMINI AÇIKLADI


  Arroyo Hükümeti Anti Komünist Programını Açıkladı

  Filipinler Komünist Partisi (FKP) 40. Kuruluş yıldönümünü kutlarken Ulusal Barış ve Asayiş Konseyi, Başbakan Groya Arroyo’nun liderliğinde toplanarak bir rapor yayınladı. Raporda konseyin tek gündeminin komünist ayaklanma olduğu belirtildi.


  Raporu basına açıklayan Gen. Avelina Razon, iç güvenlik programını sürdürmeyi ve bu şekilde 2010 yılına kadar komünist isyanın sona ermesini umduklarını ifade etti. Razon, Güvenlik programında başka bir silahlı gruba yönelik herhangi bir önlem olup olmadığına yönelik bir soru üzerine, iç güvenliği tehdit eden tek gündemin FKP ve ona bağlı Yeni Halk Ordusu (YHO) olduğunu bu yüzden programda başka bir maddenin ele alınmadığını söyledi. Razon YHO’nun halen 87 cephesi


  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • iran08.02.2009 - 15:22

  İRAN'DA BEŞ AZERBAYCANLI KÜLTÜREL AKTİVİSTE AĞIR HAPİS VE SÜRGÜN CEZALARI VERİLDİ.


  İran'da 5 Azerbaycanlı Kültürel Aktiviste Ağır Hapis ve Sürgün Cezaları Verildiü,  Sunday, 08 February 2009  WWW.SOLUNDOGUSU.NET
  Azerbaijani Human Rights News (Salavan Sesi) - 2 Şubat


  İran'da Erdebil İnkılap Mahkemesinin 1. şubesi 2 Şubat Pazartesi günü kapalı olarak geçirilen mahkemede 5 Azerbaycanlı kültürel aktivisti ' milli güvenlik aleyhine faaliyet' suçlamasıyla beşer yıl sürgünde hapse mahkum etti.


  Rehim Gulami, Vedud Saadeti, Behruz Alizade, Erdeşir Kerimi ve Hüseyin Hüseyni adlı aktivistler, 2008 yılının Nisan ayında Erdebil şehrinde tutuklanmış ve 20 gün boyunca gözaltında tutulduktan sonra 20.000 dolar teminat karşılığında geçici olarak serbest bırakılmışlardı. Bu aktivistler, İran'da Azerbaycanlı üniversite öğrencilerinin ve aydınların anadilde eğitim hakkı ve ırksal ayrımcılığın sona erdirilmesi gibi talepler içeren kültürel hareketinin tanınmış faallerindendirler. Uluslararası insan hakları kuruluşları bu dönemde bildiriler yayınlayarak aktivistlerin tutuklanmasını ve gözaltında işkence görmelerini kınamışlardı.

  Azerbaycanlı Siyasi Mahpusları Savunma Birliğinin belirttiğine göre, kültürel aktivistler Ettelaat (İran İstihbarat Teşkilatı) sorgu merkezinde tutuklu kaldıkları süre boyunca elektrik şoku, dayak ve uzun süre uykusuz bırakılma dahil olmak üzere fiziksel ve ruhsalişkencelere maruz kaldılar.


  Aktivistlerden 21 yaşındaki Hüseyin Hüseyni, 13 Kasım 2008 tarihinde Settar Han'ı (İran'da Meşrutiyet devrimini gerçekleştiren Azerbaycanlı tarihi kahraman) mezarı başında anma merasimine katılırken tekrar tutuklanmış ve 68 gün boyunca, suçlamaları belirtilmeden ve avukat tutma hakkı tanınmadan hapishane hücresinde tutulmuştu. Aynı mahkeme kısa bir süre önce Esger Ekberzade adlı 23 yaşındaki Erdebilli öğrenci aktiviste de 5 yıl sürgünde hapis cezası vermişti.

 • filipinler08.02.2009 - 15:13

  TUTUKLU KÖYLÜ LİDERİ İÇİN BİR GÜNLÜK AÇLIK GREVİ

  Monday, 02 February 2009

  Bulatlat Magazine (Filipinler) - 28 Ocak 2009

  Tutuklu olan köylü hareketi aktivisti Randall Echanis ve arkadaşlarının mahkumiyetlerinin sürmesi aralarında Filipinler Köylü Hareketi (FKH) ve Köylü Kadın Birliği’nin de olduğu bir çok kurum tarafından yüksek mahkeme önünde gerçekleştirilen bir günlük açlık grevi ile protesto edildi. FKH’nin tutuklu genel sekreteri Echanis ise Manila Hapishanesi’ndeki hücresinde açlık grevinde. Göstericiler Echanis’in mahkumiyet koşullarını protesto ederken Echanis’in diğer köylü önderlerinin ve politik tutsakların serbest bırakılmasını istediler.  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • kıbrıs08.02.2009 - 15:11

  KSG Yazıları

  Anti-Emperyalist Birleşik Cephe Hükümeti Programı
  1.İngiltere, Türkiye ve Yunanistan emperyalistlerinin (ve devreye girebilecek diğer emperyalist güçlerin) Kıbrıs üzerinde mevcut tüm hak ve iddialarının reddi.Kıbrıs`ın bağımsızlığı.
  2.Kıbrıs üzerinde hak iddia eden emperyalist güçlerle ışbirliği yapıp Kıbrıs`ın Rum ve Türk işçi ve halkına ihanet eden tüm büyük burjuvaların mallarının karşılıksız olarak devletleştirilmesi.
  3.Kilise ve Vakıf dahil, büyük toprak sahiplerinin topraklarının ve bu topraklar üzerindeki ev vb. taşınamazların karşılıksız olarak devletleştirilmesi. Boşaltılacak olan İngiliz, Türk ve Yunan askeri üs alanlarının ve bunlar üzerindeki taşınamazların devletleştirilmesi. Tüm bu toprak ve taşınamazların zorunlu göçler ve katliamlar nedeniyle mülksüzleştirilmiş Kıbrıslı Rum ve Türk Kıbrıs halkının tüm kesimlerine ve topraksız köylülere ve evsiz işçi ve memurlara dağıtılması.
  4.Kıbrıs Türk milletinin milli eşitlik haklarının gerekirse Federal bir yapılanma ile garanti altına alınması. Kıbrıslı Rumlar ve Türkler arasında milli ve dini düşmanlığı körükleyen tüm örgüt ve faaliyetlerin yasaklanması.
  5.Anti-emperyalist cephe hükümetini iktidara getiren ve bu iktidarı KORUYAN ESAS GÜÇ OLARAK IŞÇI VE EMEKÇI KESIMLERIN YAŞAM ŞARTLARININ IYILEŞTIRILMESI IÇIN GEREKLI TÜM TEDBIRLERIN ALINMASI. BU PROGRAMI HAYATA GEÇIRMEK IÇIN ANTI-EMPERYALIST CEPHE ÖRGÜTLERINI KURALIM. İNGILTERE, TÜRKIYE VE YUNANISTAN DEVRIMCI GÜÇLERIYLEYLE BAĞLARIMIZI GELIŞTIRELIM.

  WWW.KİBRİSTASOSYALİSTGERCEK.NET

 • arpa ekmeği08.02.2009 - 01:30

  BU EKEMEK ÖZÜNDE ALINTERİ VE İNASANLIK NAMUS VE ONUR YAŞAMAYI ANIMSATTIR.

 • evrensel gazetesi07.02.2009 - 20:17

  EVERENSEL GAZETESİ!

  ÇOK DOĞRU VE KALİTELİ YAYIN ORGANIDIR EMEK PARTİSNE BAĞLIDIR AMA ÖZÜNDE BİR GAZETEDİR HAYATIN ATTTIĞI YAŞMINSA SOLUK ALDIĞI BİR YAYIN ORGANIDIR. ADI GİBİ EVRENSELDİR

 • insan07.02.2009 - 13:26

  İHD CEZA EVLERİNDEKİ SORUNU MECLİSE TAŞIYOR

  İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için İstanbul’dan başlattığı yürüyüş, Ankara’da sona erdi.
  İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için İstanbul’dan başlattığı yürüyüş, Ankara’da sona erdi. İHD üyeleri, “2008 Cezaevleri Hak İhlalleri Raporu”nu, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde cezaevlerindeki kötü muamele ve işkence iddialarını araştıran alt komisyon üyelerine sundular.
  F tipi ve diğer yüksek güvenlikli cezaevlerinin kapatılması, cezaevlerinde işkence ve kötü muameleye son verilmesi talepleriyle İstanbul’dan yürüyüş başlatan İHD üyeleri, Ankara’daki İHD üyeleriyle dün öğlen saatlerinde Yüksel Caddesi’nde bir araya geldiler. İHD üyeleri daha sonra, Meclis Çankaya Kapısı’na kadar yürüdüler.
  İHD üyelerine, DTP milletvekilleri Aysel Tuğluk, Osman Özçelik, Hasip Kaplan, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya ve KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, çok sayıda aydın ve Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri de destek verdi.
  3 bin 500 hak ihlali
  Meclis önünde konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, 2008 yılında cezaevlerinde 37 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 3 bin 519 hak ihlali yaşandığını bildirdi. Mevcut Ceza İnfaz Kanunu’nun hak ihlallerinin kaynağı olduğunu belirten Türkdoğan, yasanın bir an önce değiştirilmesini talep etti. Meclis’te bekleyen “BM Cezaevlerinde İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Ek Protokolü”nün bir an önce onaylanmasını isteyen Türkdoğan, “Bir gün herkesin mahpus olabileceği unutulmamalıdır. İster içeride, ister dışarıda olsun; insan, haklarıyla insandır” dedi.
  Raporlar Meclis’e sunuldu
  Türkdoğan ayrıca, İmralı Cezaevi hakkında çıkan söylentilerin toplumda gerginlikleri artırdığını belirterek, İHD, TİHV ve MAZLUMDER’in cezaevinde inceleme yapma taleplerine Adalet Bakanlığı’nın hâlâ yanıt vermemiş olmasını eleştirdi.
  Açıklamanın ardından bir heyet, İHD’nin “2008 Cezaevi Hak İhlalleri Raporu” ve “İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi Raporu”nu, Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde cezaevlerini inceleyen alt komisyonun üyelerine sunmak üzere Meclis’e gitti. İHD, Komisyon Başkanı Zafer Üskül ile de önümüzdeki çarşamba günü görüşecek.
  Öte yandan DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, İHD’nin hazırladığı raporu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

  (Ankara/EVRENSEL)