Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
 • ekmekçiler mahallesi15.04.2008 - 21:43

  Eskiden bu mahallede yaşayanların büyük çoğunluğu fırıncılıkla uğraşmaktaydı.Ondan dolayı mahalle bu ismi almıştır.Günümüzde ise bu işi yapan neredeyse kalmamıştır.

 • GFB09.12.2007 - 16:55

  Son zamanlarda msn adreslerinde ön eki olarak gfb ifadesini görmekteyim.Manasını bilmiyorum ama arkadaşlar sanırım fenerbahçeli.

 • güneysu16.11.2007 - 14:59

  Güneysu ilçesi Rize ilinin şirin bir ilçesidir.Eski adı Potamyadır.Şehir merkezine uzaklığı 14 km olan ilçenin denizde kıyısı yoktur. Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğanında memleketidir.

 • andon ılıcası16.11.2007 - 14:49

  Andon ılıcası Rize şehir merkezi sınırları içinde salarha vadisinin yukarısında bulunan doğal maden suyu içmeleridir.Suyu çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.Oradaki tesiste yapılan muhlamanın keyfi hiçbir yerde bulunmaz.

 • pazar06.11.2007 - 01:25

  Pazar,Rize ilinin 37 km doğusunda bulunan şirin bir kıyı ilçesidir. Lazların doğu karadeniz bölgesinde yaşadığı en batı yöredir. Ses sanatçımız Hülya Polatında memleketidir.İlçe girişinde deniz kıyısında kaya üzerinde bulunan kız kalesi bölgenin en önemli tarihi eseridir.

 • ikizdere06.11.2007 - 00:50

  İkizdere ilçesi Rize iline bağlı şirin bir ilçedir.Şehir merkezine uzaklığı 56 km dir.Gür ormanlık bir vadi içerisine kurulu olan ilçenin denizde kıyısı yoktur. İlçemiz yayla yönünden çok zengindir.Her yıl düzenli olarak yayla şenlikleri yapılır.Dünyaca ünlü Anzer Balı bu bölgede yetiştirilmektedir.Ayrıca MegaStar TARKAN'ında memleketidir. İkizdere-Erzurum karayolu Ovit geçiti sayesinde Karadenizi Doğu Anadolu ve İrana en kısa yoldan bağlamaktadır.Bu geçit ayrıca ülkemiz karayollarının en yüksek noktasıdır.
  İlçede ayrıca sıcak su kaplıcası ve madensuyu içmeleride bulunmaktadır.Yılın belirli aylarında Rafting yapılabilmektedir.

 • fındıklı06.11.2007 - 00:25

  Fındıklı ilçesi Rize iline bağlı en doğudaki ilçesidir.Eski adı Viçe dir.İl merkezine 65 km mesafededir.İlçenin bir kısmı lazlardan oluşmaktadır. İlçede çay tarımının yanında hatırı sayılır miktarda fındık tarımıda yapılmaktadır.

 • zigana dağı27.10.2007 - 01:22

  Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde Gümüşhane iline bağlı bir dağdır.Türkiyenin en yüksek rakımlı tüneli bu dağ üzerindedir(Zigana Tüneli) .Dağın bir yanıyla öbür yanı farklı iklim özellikleri gösterebilir.Bir tarafında dolu şeklinde yağmur yağarken diğer tarafında güneşli havayla karşılaşılabilir.Dağın kuzey tarafının bitki örtüsü gür ormanlardan oluştuğu halde güney tarafı için aynı durum söylenemez.Zigana dağı üzerinde bulunan Zigana geçidi Doğu anadolu ve İranı Karadenize bağlayan önemli bir ulaşım ve ticaret yoludur.

 • cami27.10.2007 - 00:44

  Camiler Yeryüzünün Allah katında en kutsal ve manevi yönden en huzurlu mekanlarıdırlar.Müslümanların topluca ibadet yaptıkları ve Rablarına en yakın oldukları yerlerdir.
  Cami ismi dört büyük meleğin isimlerinin baş harflerinden meydana gelmiştir.

  C (Cebrail)
  A (Azrail)
  M (Mikail)
  İ (İsrafil)

 • kilise27.10.2007 - 00:28

  Hristiyanların ibadet yerleri olarak kullanılırlar.Genellikle cumartesi günleri daha çok ibadet yapılır.Değişik bir mimarileri vardir.Hemen hemen tümünde üstten kuş bakışı bakıldığında haç şeklindedirler.Her kilisenin tepesinde bir haç işareti mevcuttur.Ayrıca çan kuleleri vardır.
  Çoğu kilisenin iç duvarlarında garip garip resimler vardır.Her resim farklı bir olayı temsil ediyormuş.
  Bence Dünyanın en gereksiz yapısı olmalarına karşın diyer dinlerede saygımız vardır...