Kültür Sanat Edebiyat Şiir

tarık akan sizce ne demek, tarık akan size neyi çağrıştırıyor?

tarık akan terimi Bora Bozkurt tarafından tarihinde eklendi

 • Fatmanur Can
  Fatmanur Can

  Sevdik hocam;
  Bu ülkeyi,
  Çocukları,
  Yoksulları,
  İşçileri,
  Emekçileri,
  Kadınları,
  Gökyüzünü,
  Denizi,
  Özgürlüğü,
  Demokrasiyi,
  Eşitliği,
  Kardeşliği,
  Kır çiçeklerini,
  İnsanca yaşamayı,
  Hürriyeti çok sevdik.
  .
  (Tarık Akan)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Yıl 1976... Traş bıçağı firmasının (Gilette) tüm dünyada yayınlanacak reklam teklifini reddeden Tarık Akan'ın kapısı bu kez otomobil reklamında oynaması için çalındı. Yanıtı yine "Hayır" oldu. Daha sonra şampuan, diş macunu, banka ve bir çok önemli firmanın reklam tekliflerine de yanıtı her zamanki gibi "hayır" oldu. Bu astronomik reklam tekliflerini hiç düşünmeden reddeden Tarık Akan, bunun sebebini o dönem şöyle açıklamıştı. "Bu teklifler Tarık Akan olduğum için yapılıyor. Bu adı ben kimden aldım? Sinema seyircisinden aldım. Onlar beni Tarık Akan yaptılar. Şimdi bu tekliflere "evet" dersem onlardan aldığım bu adı onlara tekrar satmış olurum. Dünyada her şey para değildir." (Ses dergisi röportajı)

  Tarık Akan, zirvede olduğu 45 yıl boyunca, kendisine gelen reklam filmi tekliflerini geri çevirdi. Hiçbir reklam filminde oynamadı. Duruşundan ve çizgisinden asla taviz vermedi...

 • Masalların Masalı
  Masalların Masalı

  Her şey artık anlamsız geliyordu bana.

  Vefatının 2. yıl dönümünde rahmet ve saygı ile anıyorum.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Hayatımıza girdi tatlıca, hayatımızdan gitti tatlıca.

 • Amed Ruha
  Amed Ruha

  Ülke gerçeğini cesurca savunan bir dava adamıydı....

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  'Bilinçlendiğim noktadan bugüne kadar hep kendimi sorguladım. Kendini sorgulayan bir kişiliğe sahibim. Önce kendimi sonra karşı tarafı sorgularım. Sorgulama neticesinde çıkan sonuç her an değişkendir. Doğru diye bir şey yoktur. O bugün doğrudur, süreç içerisinde o doğru başka bir doğruya oturur. Tek doğru diye bir şey kişiliğimde yoktur. Onun için sürekli sorgularım, yorumlarım. Şekil değişir ama ben değişmem.'
  (Tarık Akan'la yapılan bir röportajdan)

 • Mavi Cin
  Mavi Cin

  Tarık venüs yıldızının bir adıymış, venüse büyüklüğü sebebiyle dünyanın ikizi de diyorlar, bu sebepten biz venüsü yeşil renkle ilişkilendiriyoruz, (dünyadaki hayatın simgesi, dünyaya yakın olan bir diğer gezegen olan marsa da rakipliği sebebiyle savaş gezegeni) . Tarık bey de ses dergisinin açtığı yarışmada birinci olduktan sonra yeşil lens gözleriyle ferit roluyle tanındı tabi o zaman ben doğmamıştım, bende amerikalı bir aktöre benzediği izlenimini uyandırıyor ama amerikan sanatçılarını pek iyi tanımıyorum.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Türk filmlerinin çapkın 'Ferit' i.

 • Ferit Ala
  Ferit Ala

  Pırasa bacaklı sanatçımız..

 • Balamir Ercan
  Balamir Ercan

  Darbelerin kendisine karşı olduğunda kötü, başkalarına karşı olduğunda iyi olduğunu ifade eden güzide, jön, 'ilerici' sanatçımız.

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  Tarık Akan, 1949'da İstanbul'da doğdu. Bir ay sonra babasının tayini çıktı. Anadolu'da büyüdü. Denizi ilk kez 16 yaşında gördü, bu kadar çok su nasıl oluyor, diye düşündü. Sabahtan akşama kadar denize baktı. Babası albaylıktan emekli oldu. Evi geçindirmek için düğün salonunda müdürlük yaptı. Tarık, Ataköy Plajı'nda cankurtaranlık, sandal kiraya verme, bilet karaborsacılığı yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi'ne bağlı yüksek makine mühendisliği gece bölümüne devam etti. Gündüzleri kağıt işportacılığı yaptı, gece üniversiteye gitti. Tam bu sırada Ses dergisinin artist yarışmasına 'üçüncü bile gelsem beş bin lira alırım' umuduyla girdi, ama birinci oldu. 1970'te ilk filmini çekti. Makine mühendisliğini bıraktı. Yüksek Gazetecilik Fakültesi'ne girdi. Film tekniğini yönetmen Ertem Eğilmez'den aldı. '74'te büyük değer verdiği tiyatro yönetmeni ve yazarı Vasıf Öngören, hocası oldu. Bugüne kadar 110 film çekti. Sinema tarihine geçen filmlere imzasını attı. 11 yıldır eğitimci. Anne Kafamda Bit Var, ilk kitabı. (ALINTI)

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  SON YILLARDA YAPMIŞ OLDUĞU SİNEMA FİLMLERİ
  Abdülhamit Düşerken (2003)
  Oyuncu

  Vizontele Tuuba (2003)
  Oyuncu: Güner Sernikli rolünde

  Gülüm (2002)
  Oyuncu: Ali Bey rolünde

  Eylül Fırtınası (1999)
  Oyuncu

  Mektup (1997)
  Oyuncu

  Yol (1981)
  Oyuncu

  Sürü (1978)
  Oyuncu

  Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)
  Oyuncu: Damat Ferit rolünde

  Hababam Sınıfı (1974)
  Oyuncu: Damat Ferit rolünde

 • Duygu Sakar
  Duygu Sakar

  tarık akan har yönden cesur ve çekici bir aktör.bence yeşilçamın en gözde sanatçılarından biri şu ana kadar çevirmiş olduğu 101 film yeterli değil sanırım daha fazlası gerekli. üstelik oynadığı filmler çok şey anlatan filmler. en güzelleri eylül fırtınası, yol, sürü insana çok şey kazandırıyor tarık akan hem oyunculuğuyla hem de oynadığı filmlerdeki karakteriyle. bu arada anne kafamda bit var'ı da unutmamak gerek. sanırım anılarının yazmaya devam etmeli o konuda da çok başarılı

 • Kemal Uyar
  Kemal Uyar

  Ferit :))

 • Güler Sarici
  Güler Sarici

  Türk sinemasinin uzun delikanlisi ancak uzun soluksuz artisti. Umdugum gibi çikmadi kendini gelistiremedi.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Gülşen Bubikoğlu ile çevirdiği filmler. Genelde rolleri 74'lü yılların hafif züppe şımarık ama bizden tiplemesi ile çıkmıştır beyaz perdeye.

  Kulak üstünü örten üstten uzun saçlarının yana taranması ile daha çok çocuk imajı aklımda.

 • Sule Yılmaz
  Sule Yılmaz

  tTarık Akan. gerçekten yetmişli yılların düşlerimize giren yakışıklılığı ve asla kendinden ödün vermeyen devrimci kişiliğiyle yüreklerimizde hala yerini koruyan ünlü ve şöhretin kendisini şımartmasına izin vermeyen bir sinema ustası. ANNE KAFAMDA BİT VAR..... eline ve yüreğine sağlık sevgili TARIK AKAN. şule.

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  yol filmini almanca dublajiyla izledim vox kanalinda...
  Doguda berber ve banyoyu nadir kullanan bir vatandasin saci nasilsa öyle bir sac ile,
  mimikleriyle,
  hareketleriyle..

  rolünün hakkini vermis gibi geldi bana...

 • Cengiz
  Cengiz

  Türk sinemasının vazgeçilmez kişilerindendir.

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  ben yaştakilerin ve ablalarımızın kadrolu aşkı...

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  Uzun boyu, yesil gozleri, guzel yuzu ile Yesilcam'in vazgecilmez jonlerinden biri olmustur.Romantik filmlerde daha cok Filiz Akın ve Gülsen Bubikoglu ile boy gostermistir, daha sonralari halkin sorunlarina egilen filmlerde oynamistir.

 • Bora Bozkurt
  Bora Bozkurt

  Gerçek adı: Tarık ÜREGÜL