Kültür Sanat Edebiyat Şiir

şizofreni sizce ne demek, şizofreni size neyi çağrıştırıyor?

şizofreni terimi Tevfik Kaymaz tarafından 16.06.2002 tarihinde eklendi

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı19.01.2016 - 09:53

  Şimdi hafifim, şimdi uçuyorum. Şimdi kendimi kendi altımda görüyorum, şimdi bir tanrı dans edip geçiyor içimden

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı18.01.2016 - 10:46

  İçses: Ne konuşuyon be kendi kendine?
  Dışses: moli tortilla falan diyom işte, Meksikan usulü acılı yemek tarifleri.
  İçses: Sevmezsin ki sen acıyı.
  Dışses: Acıyı sevmeyen sensin, ben severim acıyı.

  DerinSes: Bi çözülün dilimden ya..

 • Yitikler Sokağı
  Yitikler Sokağı18.01.2016 - 10:43

  İnsan çok yalnızken içine kendinden bir tane daha doğuruyor... Şii sakin ol desin diye

 • Bir Kar Makinesi
  Bir Kar Makinesi21.11.2014 - 09:32

  insanı insanlar arası ilişkilerden kopararak kedine özgü içe kapanım oluşturan, düşünce, duygu ve algı bozuklukları ile seyreden, gerçeği değerlendirme yetisini bozan yıkıcı bir hastalıktır. hastalık süresince zihinsel bir yıkımla entelektüel kapasite azalır. genelde bu hastalar toplumdan izole olur. iş ve ailesel yaşantılarını sürdüremezler veya çok zorlanırlar. hastaların gerçeği değerlendirme yetisi bozulur ve kendilerine özgü, gerçek olmayan 'psikotik' bir dünyada yaşarlar.

 • Sanalizasyon Faresi
  Sanalizasyon Faresi07.01.2011 - 13:14

  Belki de şizofren; içinde yaşadığı dünyanın sevgisizlik, güvensizlik, mekanik ilişkiler ve iletişimsizlik üzerine kurulmuş değerlerinin bilincine varıp, bunları değiştirememenin verdiği acizlikle kendisini feda eden insandır...

 • Obb Session
  Obb Session10.08.2010 - 13:24

  içindeki çoklu kişiliği baskılamayı reddeden ruhlara verilen ad.

 • Milyarca Elimle Dokunurum Dokunulmazlara
  Milyarca Elimle Dokunurum Dokunulmazlara16.05.2010 - 15:41

  Çoğu sağlıklılardan zekiler

 • Beste Negâr
  Beste Negâr20.02.2010 - 01:19

  Malum, şizofreni kelimesi yunanca skhidzein (ayırmak) ile phrenos (düşünce) kelimelerinin terkibinden oluşan bir kelimedir ve modern psikolojide kişiliğin parçalanması anlamında kullanılır….

  bazı sayıklamalar nedense bu kelimenin analizini yapmaya mecbur kıldı beni… efendim, maalesef modern dünyanın oluşturduğu yabancılaşma atmosferinde şizofren sayıklamalarla diyalektik düşünce karıştırılır olmuştur…

  şimdi, şizofren kelimesinin analiz ederken diyalektik kelimesi de nereden çıktı diyeceksiniz… hemen cevaplayayım…. diyalektik kelimesi de bir nevi şizofren kelimesinin kökünün çağrışımlarına sahiptir; fakat, biri hastalığın ifadesi iken diğeri sağlıklı düşüncenin ifadesidir… biz, burada kendilerinin bilmem hangi filozofun (bu filozofa dinler tarihi kitaplarında peygamber de denilir) yazdığı kitabı kendine isim olarak seçen kişilerin, isimden mülhem düşündüklerini/düşünebildiklerini zanneden arkadaşlarımızın, düşünce olarak serdettikleri şeyin bir şizofrenin sayıklamasından ibaret olduğunu görüyor ve üzülüyorum… -evet, öyle-))

  Hamiş: sayıklamaları diyalektik zanneden şizofrenler, zevahiri kurtarmak adına acemice argoya sığınırlar; fakat, sayıklamanın gürültüsünden basitlik yaptıklarının da farkında değildirler….


  Hamişin Hamişi: Yetersizlik, donanımsızlık sonucu kendini ifadede zorlanan kişinin duygusal çöküntüye uğraması hasebiyle başvurduğu küfür-argo, o kişinin çaresizliğini ve acizliğini kanıtlayan bir davranış bozukluğudur; ona göre ‘’has’’ bir güç sembolüdür; hayde bre, gerçekten ve maalesef ‘’has’’tır….

 • Merve Altıntaş
  Merve Altıntaş11.07.2009 - 01:34

  25 30 yaş arası genellikle erkeklerde görülen psikoljik rahatsızlık. Psikotik bozukluklardandır ve bu kişilerin düzelmesi çok zor hatta imkansızdır. Bu kişiler oldukça zekidir aynı anda birçok şey düşünebilir. Oldukça tehlikelidirler ve öldürme eğilimleri vardır. Süper rol yapabilirler yeri geldiğinde çok masum bazen de bir canavara dönüşebilirler.

 • Tuna Ocakoğlu
  Tuna Ocakoğlu26.04.2009 - 03:11

  çok sevdiğim şiirlerimden birinin başlığı okuyun tanıma gerek kalmaz