Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

kuş gribi sizce ne demek, kuş gribi size neyi çağrıştırıyor?

kuş gribi terimi Yasin Çu tarafından tarihinde eklendi

 • King Predator
  King Predator

  Kuş Gribi İle İlgili Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler

  kus gribiÜlkemiz, son günlerde tekrar “Kuş Gribi” salgını ile karşıkarşıya. İnsan sağlığından, kanatlı hayvan yetiştiricilerine, kesimhanelerden, satış yerlerine kadar toplumun çok geniş bir alanında ekonomik, psikolojik ve sağlık üzerinde uzun müddet telafi edilemiyecek zarar oluşturması sebebi ile çok yönlü bir olay olarak görülmelidir. Rabbimizin bu tür ve benzeri afetlere maruz bırakmaması konusunda O’nun rızasına uygun olmayan amellerden uzaklaşarak ve O’nun rızasına uygun amellerimizi çoğaltarak kalbî ve fiili bir dua içerisinde olmamız ve gerekli tetbirleri almamız Müslüman olarak bize yakışan bir davranış olacaktır. Ekte, “Kuş Gribi” ile ilgili hastalığı tanıtan ve alınması gerekli tedbirleri açıklayan bir yazı bilginize sunulmaktadır. Allah yar ve yardımcımız olsun.
  GIDA RAPORU


  1. Kuş gribi nedir?
  Kuş gribi, influenza-A virüsunun neden olduğu ve kuşlarda görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık daha çok ördek, hindi, tavuk, sülün, evcil kaz, bıldırcın, tavus kuşu, muhabbet kuşu, martı, bataklık kuşları, keklik, deniz kuşları, beç tavuğu ve papağan cinslerinde görülmüştür. Bütün kanatlı türleri hastalığa duyarlı olmakla birlikte evcil kanatlılar enfeksiyona daha duyarlıdır ve hastalık sürü içinde çok hızlı bir şekilde yayılır ve öldürücü olarak seyreder.

  2. Etken virüsun özellikleri nelerdir?
  Etken olan influenza virüsunun 15 alt tipi bulunmaktadır. Influenza virüslerinin içinde H5N1’in özel bir önemi vardır. Balıkesir’de görülen salgında H5N1’in etken olduğu Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından 13 Ekim 2005’ de açıklandı. Daha sonra 4 Ocak 2006’da Van’da pnömoniden (zatürre) ölen çocuklarda etken mikroorganizmanın kuş gribi virusu olduğu açıklandı.

  3. H5N1 neden önemlidir?
  H5N1 tipi enfeksiyon insanlarda hastalık ilk kez 1997 yılında bildirilmiştir. H5N1 diğer influenza türlerine göre daha ciddi ve öldürücü seyretmektedir. Ayrıca, H5N1 hızlıca mutasyon yapabildiği için daha hızlı yayılabilecek yeni virüsların oluşmasına kaynak oluşturabilecektir.

  4. Virüs ne kadar dayanıklıdır ve nasıl etkisizleştirilir?
  Virüs, enfekte olmuş alanlarda düşük sıcaklıkta en az 3 ay canlı olarak kalabilir. Enfekte olan kuşlar virüsleri en az 10 gün boyunca ağız ve dışkı yoluyla atarlar. Virüs, 60 derecede 30 dakika ısınma yoluyla ve ayrıca yaygın kullanılan dezenfektanlarla etkisizleşebilmektedir.

  5. Salgın nasıl oluşur ve insanlara nasıl geçer?
  Doğrudan ya da dolaylı yollarla vahşi göçmen kuşların evcil kuşlara enfeksiyonu bulaştırması en önemli salgın nedenidir. Ayrıca, canlı kuş pazarları salgının yayılmasında önemlidir. Özellikle ölü veya canlı hastalıklı kuşlar ve kuşların atıklarına maruz kalan kişilere solunum ve temas yoluyla bulaşır.

  6. Ülke içinde ve ülkeler arasında nasıl yayılır?
  Hastalık bir ülke içinde çiftlikler arasında hızlıca yayılım gösterebilir. Enfekte olmuş araçlar, elbiseler, ayakkabılar aracılığı ile bir yerden diğerine taşınırlar. Bir ülkeden diğerine ise uluslararası canlı kümes hayvanları ticareti ve göçmen kuşlar aracılığı ile taşınabilir.

  7. Bugüne kadar olan salgınların özellikleri nelerdir?
  2003, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında Vietnam, Kamboçya, Endonezya, Malezya, Thailand ve Türkiye’de toplam 142 kişi hastalanmış ve bu kişilerin 72’si (%52) ölmüştür.

  8. Kuluçka süresi kaç gündür?
  Ortalama 2-5 gün olup, 17 gün sonra hastalık geliştiği bildirilmiştir.

  9. Hastalığın klinik özellikleri nelerdir?
  Gripte görülen klasik bulgular bu grupta da geçerlidir. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrıları, boğaz ağrısı, öksürük en sık görülen belirtilerdir. Ayrıca, bu hastalarda diğer grip türlerine göre daha fazla ishal bildirilmiştir.

  10. İnsandan insana geçiş var mıdır?
  Literatürde az sayıda sağlık çalışanları, kümes hayvancılığında çalışan işçiler ve aile üyeleri arasında şüpheli geçiş olguları bildirilmiş olsa da Dünya Sağlık Örgütü, insandan insana geçiş olmadığının altını çizmektedir.

  11. Kimler risk altındadır?
  Ölü ya da canlı hasta hayvanlarla veya hayvan atıklarıyla doğrudan teması olan kişiler en büyük risk altındadırlar. Ayrıca hasta insanlarla teması olan sağlık çalışanları da koruyucu önlemleri (eldiven, maske, önlük) almalıdırlar.

  12. Yiyecek yoluyla geçer mi?
  Hastalıklı hayvanların ürünlerini yemek yoluyla enfeksiyon alan bu güne kadar bildirilmemiştir. Ancak kümes hayvanlarının etlerinin iyi pişirilmeden yenmemesi önerilmektedir.

  13. Korunma önlemleri nelerdir?
  Hastalık şüphesi olan hayvanlarla teması olanlar mutlaka eldiven ve maske kullanmalıdırlar. Kümes hayvanları ürünleri pişirilerek yenmelidir. Eller sıkça yıkanmalıdır.

  14. Tedavisi var mıdır?
  Ülkemizde tedavi için lisans almış 2 ilaç bulunmaktadır; oseltamivir ve zanimivir. Bu ilaçların belirtiler başladıktan sonra ilk 48 saat içinde başlanması gerekmektedir.

  15. Aşısı var mıdır?
  Halen var olan grip aşıları H5N1 suşuna karşı koruyucu değildir. Ancak insanların diğer grip suşları için aşılanmaları önerilmektedir.

  16. Salgının önlenmesi için yönetsel düzeyde neler yapılmalıdır?
  a. Hızlıca hasta kuşların izolasyonu ve hasta kuşların itlafı sağlanmalıdır. Hastalık hayvanlar arasında çok hızlı yayılabilmektedir.
  b. Göçmen kuşların gidebileceği yerler potansiyel salgın noktası olarak yakından izlenmelidir.
  c. Tüm bu çalışmaları yürütecek ilgili tüm sektörleri barındıran bir örgütlenmeye gidilmelidir.

  17. İnsanlar etkilenmemek için neler yapmalıdırlar?
  a. Ölü ya da canlı kanatlı hayvanlarla teması olanlar gerekli temas önlemlerini (eldiven ve maske) almalıdır.
  b. Canlı tavuk veya hindi alınmamalı, denetimden geçmiş ürünler tüketilmelidir.
  c. Kanatlı hayvanlar uygun koşullarda iyice (60-70 derece) pişirilmelidir, az pişmiş olarak tüketilmemelidir. Çıplak elle dokunulduğunda eller mutlaka sabunla yıkanmalıdır.
  d. Yumurtaların kabukları enfekte olabileceği için bol su ile yıkanmalıdır.
  e. Hastalık şüphesi olanlar hızlıca sağlık merkezine başvurmalıdır.
  f. Hasta olan veya hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle temas eden aile yakınları ve sağlık çalışanları koruyucu maske ve önlük kullanmalıdırlar.

  Kaynaklar:
  1. Dünya Sağlık Örgütü ve CDC web sayfaları, 10.10.2005
  2. WHO report. Avian Influenza A (H5N1) Infection in Humans. New England Journal of Medicine 2005; 353: 1374-1385.

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Galiba, ben kuş gribine yakalandım. Tam rezillik, bir elde selpak, salya sümük yazı yazıyorum :)

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  Avien influenza.............virüsünün alt türü olan H5N1 virüsü..........

  kularda gripten ölümlere neden olduğu gibi......
  değişime uğrayarak.........artık insanlara da bulaşarak öldürme yeteneğine sahip oldu......

 • Hakki Celtik
  Hakki Celtik

  yerli tavuklara olum....hucum marketteki semizz temizzzz.....? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? tavuklara......ne dersiniz yerli mali yurdun mali...oldurelimde yurtdisina cikmasin........eskiden tavuk vebasiydi...yeni adi kus gribi...koyde artik tauk yetistirmek yassahh hemserimm...illada marketten alacannnnn.....boyuklerimiz kazanacak....kucuklere yasamak yassahhk.....ha birde iranda yok....ermenistanda...yokk...bizde varrrrrr....

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz

  ölümcül boyutlara varabilen bir hastalık.. tabi ki kanatlı hayvanlardan bulaşıyor.. fekat.. mailime gelen bir espriyi ifade edeyim... :))
  Bir dana tavuğa diyor ki; 'Sabret kuşum bana da deli diyorlardı..'

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  kanatlıların genleriyle oynaya oynaya insanoğlunun kendine dert ettiği bir virüs..ateşim düştü..boğazım da yanmıyor artık..sanırım kuş gribi değilmişim :)

 • Desifre Etmem
  Desifre Etmem

  şu-bu, şucu- bucu tavuk gribi-hizbullah....milletime akıl versin allah......

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  ulen ulen bak yine çok sinirlendim
  boluda kuş gribi tanısı konulan üç salak hastaneden kaçmış
  delirdi ya millet

 • Xuşut
  Xuşut

  malumunuz üzere yeni bir tehlikeyle karşı karşıyayız tehlikenin adı kuş gribi ülkedeki tüm kanatlıları derhal telef edin ülkeye bütün giriş ve çıkıiları yasaklayın ve hava sahasını kuşlara kapatın büyük ve küçük baş hayvanları karantinaya alın insanları doksan derece suda iki gün kaynatıktan sonra çamaşır suyunda üç gün bekletin ondan sonra bolca arap sabunu ile yıkayın daha sonra soğuk suyla güzelce durulayın bir hafta güneşte bekletin yinede olumsuzluklar devam ediyorsa zaten gamançoreri ottu bişe yok ülkeyi verin ateşe triki triki trinnnnnk gelun bu tarafı :)))

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  balıkçılara yarayan salgın hastalık ;)

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  ee.. doğal olarak iyi pişirme işlemi uygulanmuş bir ortamda mikro organizma virüs fln yaşayamıyor.
  bu arada yeni vakalar çıkıp duruyor...

 • Selin Pamuk
  Selin Pamuk

  bazen arkadaşlar yanlış bilgiler verebiliyor
  yumurta ihracatı yaptığımız ülkeler artık bizden yumurta almamaya karar vermişler
  bide çok iyi pişirilmiş tavuk etinden hastalık geçmediği doğrudur

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  dün gece olay hakkında pek bilgisinin olmadığını düşündüğüm bir arkadaş ısrarla etten ve yumurtadan bulaşmadığını söyledi.
  karşı tezlerime de aldırmayınca hadi canım sende demekten başka yapabilecek bir şey bulamadım.
  olayın solunum yoluyla bulaştığını iddia ediyordu ısrarla; O
  aramızda bir tavukla öpüşen ya da ilişkiye giren yoktur umarım bu babda

 • Yasin Çu
  Yasin Çu

  ben bu konuya kafayı takmış durumdayım..çünkü bunun dışında halkımızda duyarsız kardeşim insanlar hayvanlarını vermemk için pişirip yiyolar..ee allah korusun bişey olsa bu ülke yeryerinden oynar..o yüzden millet olarak biraz daha duyarlı olmamaız gerktiğine inanıyorum..

 • Yasin Çu
  Yasin Çu

  yaa o bişey değil bir de medyada çok büyütüyolar gibi geliyor bana haberleri seyrdeyorsun hepsi birbirinden farklı konuşuyor..kimi insandan insana bulaşır diyo kimi bulaşmaz artık insanlar neye inancağına şaştı yazık bu millete ne hakları var böyle duruma düşürülmeye...

 • Selin Pamuk
  Selin Pamuk

  bakanımız tavuk etini yiyabilirsiniz diyor fakat vekiller yemiyor.
  sanki bu işte bir iş var ama ne olur ne olmaz dikkat etmek lazım...

 • Halime Kara
  Halime Kara

  adı üstünde kuş gribi..kuşlar sakin insanlar panik halinde bişey anlamadım valla ;)

 • Tuba Koçak
  Tuba Koçak

  kuş gribi insanda olması farklı bir hastalık tabi.. insandan insana gecmesi durumunda Allah korusun ayırd etmek gerek...

 • Tuba Koçak
  Tuba Koçak

  babam kadar rahatım.. yıllar önce de olurmuş köylerde.o zamanlar da salgın iyice yayılmadan köylü belki günde 30 hayvanı kesip afiyetle yermiş.. hiç de bişey olmazmış..yiyene birşey olmuyor anlayacağınız.. yetiştirenler için maddi manevi büyük acı tabii..

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Ülke olarak kırılıyoruz

 • Yasin Çu
  Yasin Çu

  evet 70 milyon olarak büyük bir tehlike içindeyiz hepimiz..,o kadar uyarıya rağmen bilinmesine rağmen hiçbir önlemin alınmaması i,nsan hayatını ne kadar umursamadığımızı gösteriyor..bizlere yemekle bulaşmayacağını söyliyenler kendileri menüdeki yemeklerinden bunu çıkartıyolar inşallah korktuğumuz başımıza gelmez ikinci bir çernobil faciası yaşamak istemiyoruz türkiye olarak..! ! ! !

 • Suat Lalezar
  Suat Lalezar

  ya bu nasıl engellenebilirki. bu kuşlar ora senin bura benim uçup duruyolar. herbiyere bulaştırabilirler yani. yav iki dakka otur bak hastasın dinlen filan ama yok

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Tek bir kuşta görünse bile tüm kuşgillere 21 gün mü ne karantinası varmış.
  Gerçi türke birşey olmaz, ölümden falanda korkmaz hatta atın ölümü arpadan ölsün diye bir söz bile vardır ama basın böyle üzerine gidiyorsa oldukça ciddi tehlikeli birşey olsa gerek.. Kuş eti falan yemeyelim o zaman.
  Yoksa cernobil tesirli çay ve deli danalı ingiliz etine döneriz yine.
  Ne yazacaktım ben :)

 • Elif Topraksüren
  Elif Topraksüren

  Bir asprin alsınlar üstüne yorganın altına girip bide terledilermi bişeyleri kalmaz kuş gibi hafiflerler :))

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  kanatlılarda oluyomuş.insandan insana geçmiyomuş.etlerini yiyeymişiz falan da filan da..peki ben neden bu yetkililere inanmıyorum? ? ? bu durum kuş gribinden daha tehlikeli:S