Kültür Sanat Edebiyat Şiir

hezeyan sizce ne demek, hezeyan size neyi çağrıştırıyor?

hezeyan terimi Roxalane Lane tarafından 15.07.2005 tarihinde eklendi

 • Harun Alphan
  Harun Alphan17.02.2015 - 01:29

  sabuklamak

 • Ahmet Murat Irmak
  Ahmet Murat Irmak14.05.2014 - 19:19

  Şiirlerimde en çok kullandığım kelime. Ve benim lügatımdaki anlamı düş kırıklığına uğramak.

 • Naz Bilen
  Naz Bilen24.09.2010 - 14:46

  saçmalık, saçma sapan konuşma anlamına da gelmektedir

 • Pejmürde Dilim
  Pejmürde Dilim11.05.2010 - 17:19

  paradoksal bakış, söyleyiş, susuş... seviş.

 • Hüseyin Ünal
  Hüseyin Ünal02.10.2009 - 16:04

  Saçmalama, sayıklama

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut11.04.2007 - 22:56

  Bir hastalık veya başka herhangi bir nedenden dolayı, akla ve mantığa ters gelen şeyler söylemek, saçma sapan konuşmaktır.

  Meselâ, ^^belli biri tarafından öldürülmeye çalışıldığına inanan bir kişinin^^ düşüncesinin hezeyan olup olmadığını anlamak için bu durumun doğru olup olmadığını araştırmaya gerek yoktur. Akıl yürütme biçimi ve konuyla uğraşma şeklinden hezeyan olup olmadığı kolayca anlaşılabilir.
  Sözgelimi, ^^komşusunun kendisini öldürmeye çalıştığı^^ şeklinde hezeyanı olan hastalara bu fikre nereden vardığı sorulduğunda ^^komşum kapısının önüne kırmızı çöp kutusu koyuyor, bu şekilde beni öldüreceğini söylüyor^^ derler.
  Bu yargı muhakeme bozukluğunu göstermektedir. Akıl hastalığının temel özelliği muhakeme bozukluğu ve sebep sonuç ilişkilerini mantıksız kurmalarıdır.


  Hezeyanları olan kişiler doğruluklarını ispatlamak, kendilerini ^^hayali düşmanlarından korumak^^ ya da ^^haklarını almak^^ için büyük bir çaba içindedirler. Hayatları adeta bu hezeyan etrafında dönmeye başlar.

  Akıl hastalıklarının tıbbi sebebi tam olarak çözülebilmiş değildir. Ancak bu kişilerin beyinlerinde bazı salgıların düzenli çalışmadığını bilinir. Kalıtımın paranoya hastalığının gelişmesinde rolü olduğu bilimsel olarak anlaşılmıştır. Akıl hastalığı olan kişilerin soylarında benzer hastalıklar diğer insanlara göre daha yaygındır. Ayrıca paranoyası olan kişilerin akrabalarında ^^şüphecilik, kıskançlık ve gizemlilik^^ gibi kişilik özellikleri de sıktır.

  Hezeyanlı hastalar insan ilişkilerinde genellikle ^^güvensizlik^^ yaşarlar. Bunun muhtemel sebeplerinden bazıları yetiştikleri aile ortamının düşmanca olması, annelerinin aşırı kontrolcü, babalarının ise soğuk ve sadist tutumlar içinde olmasıdır.

  Hezeyanlı kişilerin kullandığı temel savunma mekanizmaları reaksiyon formasyon (=tersine davranma) , inkar ve yansıtmadır. Hezeyanın meydana gelme mekanizması kişinin kendi içinde bastırdığı ve varlığını inkâr ettiği duygu ve düşünceleri (=saldırganlık, bağlanma ihtiyacı vb.) bir başkasına ya da başkalarına yansıtmasıdır.
  Meselâ saldırganlık duyguları bastırılıp inkâr edilerek ^^bana düşmanlık ediyorlar^^ şeklinde başkalarına yansıtılır. Bu hastalar kendilerini rahatsız eden duyguların varlığını inkâr ederek acı verici gerçeklerden kaçınırlar.
  Yansıttıkları kötülükleri başkalarının üzerinde görerek kabul edemeyecekleri dürtülerin kendilerinde olduğunu fark etmekten korunurlar.


  Sanırım HEZEYANA en güzel örnek şu olur; ;))


  16 Mayıs'ta saatler 100 yıl geriye alınıyor...' Cumhuriyetimize sahip çıkalım '...
  Uyan Türkiye...Gaflet uykundan uyan...İçte ve dışta her türlü bedhahlar seni kuşatsa da uyan...
  16 Mayıs'ta 100 yıl geriye gitmemek için uyan...

 • Suf Aya
  Suf Aya03.03.2007 - 00:55

  Realitenin yanlış tefsîri.

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar01.01.2007 - 21:39

  Mükemmel bir şaire söylenen sözler. Çünkü o, bir simgedir. Simgelere saldırarak o düşünceyi azımsarsınız.

 • Suf Aya
  Suf Aya01.01.2007 - 21:33

  Sıradan bir cinnetin mırıltıları..
  infilâk etmek istiyorum...!

 • Murat Güçlü
  Murat Güçlü06.11.2006 - 19:27

  saçmalama