Kültür Sanat Edebiyat Şiir

galileo galilei sizce ne demek, galileo galilei size neyi çağrıştırıyor?

galileo galilei terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Ali Durmaz
  Ali Durmaz

  Dünya dönüyor dedi diye, engizisyon mahkemeleri tarafından zindana atılan, zindanda da yazıp çizmesin diye gözlerine mil çekilen bilim adamı.

 • Semra Siyah Kapak
  Semra Siyah Kapak

  galileo mu önce gelecek galilei mi küçükken hep karıştırırdım..
  Büyük bilim adamı vesselam

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Vatikan'nın dogmatik ağacından dutları silkeleyen adam.300 sene sonra,çok geçte olsa, Vay canına be meğer biz ona haksızlık etmişiz dedirten insanlık tarihinin en önemli sahsiyetlerinden.

 • Ayşems Yıldız
  Ayşems Yıldız

  özgüven sahibi; cesur...açıkcası gerçek bir KAHRAMAN....

 • Abdullah Çalışkan
  Abdullah Çalışkan

  gallile nin Dünya`nın Döndüğünü Söylediği İçin Yargılandığı Engizisyon Mahkemesi ilk aklımıza gelenlerden biri Ayrıca bu olayı almanyada başlayan reformda aklımıza gelebilir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Güneşin dünyanın etrafında değil,dünyanın güneşin etrafında döndüğünü kanıtlayarak Kopernik ‘in kuramını doğrulayan Galileo,ahlaki çöküntü içinde olan Vatikan iktidarını temelden sarsınca,Papa çözümü,Galileo’yu işkenceyle tehdit ederek yalanlattırma yolunu buldu.Galileo tövbe etti. İzinden gidenlerin davalarından vazgeçmesi,tarihin değişmesini engellemedi.Galileo,düzeni alt üst eden çalışmalarını gizlice sürdürdü.Katolik kilisesinin dünyevi iktidarı sona erdi.Kendisinde kahramanlık beklenmesinin ne kadar ibret verici olduğunu Galileo,Brecht’in ağzından,şu sözlerle ifade eder:”Ne yazık,kahramana ihtiyacı olan memlekete.”

 • Muammer Aslantürk
  Muammer Aslantürk

  öncelikle burada bazı kişilerin yanlış bilgiler verdiğini söylemek istiyorum kardeşim bilmiyosanız yazmayın**galileo öldürülmemiş hapsedilmişken önce kör olmuş sonrasında da sağlık durumu yüzünden kendi evinde hapsedilmiştir ve hapisken ölmüştür**galileo bulunduğu dönemde olmaması kadar meraklı bi adam kilisenin sınırlayıcı etkisi bağnazlığı onu durdurmaya yetmemiştir kilisenin bu tutumu bilim dünyasını karşısına almış(tabii ki bu galileden öncede vardı) ve din-bilim savaşını başlatmıştır ki bu günümüzde de devam etmektedir galile bu savaşın büyümesindeki sıçrama tahtalarından biridir çok ileri düzeyde bilim adamlarının kendilerini tanrı! gibi görmelerine şaşmıyorum**halbuki galile Allah inancını taşıyordu zaten bilim dinin içindedir din yoldur Allah ın dini Allah ın yoludur ve bilimde Onun yolunda ilerlerken o yoldan sapmaman için sana verilmiş bir meyve sana bir tevekkül sebebi aklını başına alman için bir ibrettir Onun büyüklüğünü gösteren bir belgedir ama seviye seviye kimi o belgeye bakar ve hiçbirşey görmez kimisi şifrelenmiş yazılar görür kimisi de apaçık gerçeği görür**galile gerçeği görmüştü ama ne komiktir ki kendisini tanrı ya adadığını söyleyen kişiler tarafından hapsedilmiş bi anlamda bilimin önü kesilmişti**

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kendisinden,kahramanlık beklenmesinin ne kadar ibret verici olduğunu Galileo,Brecht 'in ağzından şu sözlerle ifade eder'Ne yazık,kahramana ihtiyacı nolan memlekete'.

 • Selim Zeybek
  Selim Zeybek

  Hangi Ülke Ünlüdür? ? ? Sorusu kafamda? ? koyuyor...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Vatikan'ın, bu nasıl aşağılama algısıdır ki,tüm dünyanın ilk okulda öğrettiği bir bilgiyi 300 sene sonra kabul edebildi?

 • Gürhan Gülez
  Gürhan Gülez

  Kellesini uçuracaklarını söyleyip yargıladıklarında, kendi söyleminden vazgeçmeyen ve;
  'Ben dönmüyor desem de dünya dönmeye devam edecektir.' diyen ulu insan...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kutsalı,Gökseli, dut ağacı gibi silkeleyen büyük insan.

 • Mustafa Yıldırım
  Mustafa Yıldırım

  Çok söylenegelenin aksine dünyanın yuvarlak olduğunu ilk söyleyen kişi değildir kendisi ama büyük bir bilimadamıdır.

 • Esra Aydın
  Esra Aydın

  zavallı olan artık bu saçmalıkları savunanlar mı yoksa saçmalık olduğunu bilip nerden gelip nereye gideceğini bilenler mi? darwinmiş gülerim kendini maymuna benzetmek için elinden geleni yapmış şimdi biri çıkarda maymundan geldiğimiz için olabilir mi acaba derse koparım burdaa bunu savunanlar bilime inandıklarını zannedenler ancak bu bilim değil bu tamamen bir ideoloji çünkü bilimde neden sonuç ilişkisi vardır kanıtlanmamış bir şeye tamamen inanılmaz mantık vardır saçmalık yoktur şimdi sorarsa biri bak kendi ağzınla söyledin mantık var diye kendi kendini yalancı çıkarıyosun derse o zaman şunu sorarım şu koskoca kainatın; gizleri çözülememiş olan hücrenin, bir yaprağı bile yapamayan insan oğlunun tesadüfen oluşması mantıklı mıdır peki? galileoyada gelince ansiklopediyi aç bak peh!

 • Servan Amed
  Servan Amed

  kendi dalında bir numara dersek ne olur

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  darwin'e yapılan çirkinlikleri ve
  darwin'in gösterdiği gerçekleri
  anlamayanların zavallılıklarını

  o zamanlar gelileo da yaşamış belli ki

 • Batuhan Samet Güler
  Batuhan Samet Güler

  mal

 • Batuhan Samet Güler
  Batuhan Samet Güler

  soleyın dünyanın yuvarlak olduğunu bulan ulke hangısı

 • Batuhan Samet Güler
  Batuhan Samet Güler

  ya dünyanın yuvarlak olduğunu bullan ülke hangisi?

 • Osmanlim Osmanlim
  Osmanlim Osmanlim

  Bakteymus ve kopernik'ten sonra gelen cozmograf.

 • Zeynep Usman
  Zeynep Usman

  ARİSTOTELES. i düşünceleri çürüten, bu başlangıçla dünyanın dönmesi felan vesaire zamazingolar yerine 'birini mat et de ismin ünlensin reklamın iisi kötüsü olmaz' prensibi ile çalışıp insanlara (örn. bu gibi sayflar) çeşitli düşünce çürütme yöntemleri öğreten geyik bi tip işte..
  bağında bahçesinde normal insan gibi uğraşmayarak bulduğu bişeyler yüzünden okuduğum fizik bölümünü kabusa çeviren uzaktan onu çözmeye çalışanlara da nanik yapan bulup buluşturan ismi ile soyismi arasında o i farkı bulunan bi tip...

 • Fırat Doğan
  Fırat Doğan

  istanbul' da adına bir italyan lisesi bulunan şahsiyet.

 • Osmanlim Osmanlim
  Osmanlim Osmanlim

  Galileo Galilei yasadigi devirde insanlar dünyanin bir tepsi seklinde oldugunu sona dogru gidip sonra tepsiden asagi dogru düsecegine inaniyorlardi.Galileo DUNYA YUVARLAKtir diyen tek bilim adamiydi...Yalniz oldugu icin onu ciddiye alan yoktu..Ortaya attigi 'DÜNYA YUVARLAK' fikrinden onu vazgecirmek icin cok kötü iskencelere maruz kaldi..Romanin en büyük resmi mahkemesince(inquisitionsgericht) yargilandi,hapse atildi..Daha sonra kendi evinde hapse mahkum edildi.Yazmis oldugu kitabini evinin bahcesinde gizlice bulustugu yakin arkadaslari vasitasiyla dünyaya kitabini dagitti..

 • Doğan Oruç
  Doğan Oruç

  yok

 • Mevlüt Şahin
  Mevlüt Şahin

  Galileo Galilei, teleskop kullanarak gökyüzüne bakan ilk kişidir. Galilei, hem Dünya'nın yuvarlak olduğunu söylemiş, hem de Ay'daki karanlık bölge, kraterler ve tepeleri ilk ortaya çıkaran kişi olmuştur. Bilime yaptığı bu büyük hizmetlerle tarihte önemli bir yeri olan Galilei, duyuların, konuşma yeteneğinin ve zekanın insanlara Allah tarafından verildiğine ve bunların en iyi şekilde kullanılması gerektiğine inanıyordu. Doğanın bir Yaratıcı tarafından tasarlandığının her haliyle açık olduğunu savunuyordu. 'Tabiat hiç şüphesiz Allah'ın hiç vazgeçemeyeceğimiz, okunması gereken diğer bir kitabıdır' diyen Galilei, Allah'ın Kitapları ile yarattıkları arasında hiçbir çelişki olamayacağını, çünkü her birinin Allah tarafından yaratıldığını söylüyordu.

  Galilei, hem Dünya'nın yuvarlak olduğunu söylemiş, hem de Ay'daki karanlık bölgeyi, kraterleri ve tepeleri ortaya çıkaran ilk kişi olmuştur.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Tarihin görmüş olduğu ilk Röntgenci dersem..... =0))))

 • Yasemin Başol
  Yasemin Başol

  Dünya yuvarlaktır deyince bu abimizi o zamanın 4. şubesine çekmişler, bir papaz gelip:

  - Tamam dünya yuvarlaktır, ben de inanıyorum senin söylediklerine ama dünyaları dinsel gerçeklikten oluşan bu köylülerin bu dünyalarını yıkmak neden? Bırak bildikleri gibi yaşasınlar!

  demiş, abim yanıtlamış,

  - Birşeyi bilmeyen cahildir, tıpkı o kendi halindeki köylüler gibi, ama bilip de anlatmayan haindir, senin gibi!

  diyerek papazla papaz olmuştur.

  İşte bunu çağrıştırıyor bana Galileo GALILEI

 • Aybars Dinç
  Aybars Dinç

  yapılan icatlara oyuncak gözüyle bakarmış.

 • Gokhan Darlı
  Gokhan Darlı

  ............galileo tam idam edilecekken son bir şans verilir.
  -DÜNYA DÜZ BİR TEPSİDİR DE SENİ AFFEDELİM
  o da etrafına bakar ve
  -PEKİ BEN YANILDIM.DÜNYA DÜZ BİR TEPSİDİR'der
  kilise ileri gelenleri onu yeniden ayağa kaldırırlar ve halk önünde küçük düşürücü,aşağılayıcı sözler söylerler.ve serbest bırakırlar.galileo 5-10 metre yürür ve dönerek:
  -SİZ KABUL ETSENİZDE ETMESENİZDE DÜNYA YUVARLAKTIR VE KENDİ ETRAFINDA DÖNÜYOR'der.
  ardından yeniden yakalarlar ve kafasını giyotine koyarak onu idam ederler.
  bugünde galileolar var arkadaşlar.ülke toprağına kızıl kanla düşen,elektriğe bağlanan,falakalara yatırılan öldüresiye dövülen ama düşüncelerinden asla taviz vermeyen yiğit devrimciler var.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Dünya yuvarlak dediği için 'sensin yuvarlak! ' denerek afaroz edilen bir bilim adamı.