Kültür Sanat Edebiyat Şiir

galileo galilei sizce ne demek, galileo galilei size neyi çağrıştırıyor?

galileo galilei terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Ali Durmaz
  Ali Durmaz

  Dünya dönüyor dedi diye, engizisyon mahkemeleri tarafından zindana atılan, zindanda da yazıp çizmesin diye gözlerine mil çekilen bilim adamı.

 • Semra Siyah Kapak
  Semra Siyah Kapak

  galileo mu önce gelecek galilei mi küçükken hep karıştırırdım..
  Büyük bilim adamı vesselam

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Vatikan'nın dogmatik ağacından dutları silkeleyen adam.300 sene sonra,çok geçte olsa, Vay canına be meğer biz ona haksızlık etmişiz dedirten insanlık tarihinin en önemli sahsiyetlerinden.

 • Ayşems Yıldız
  Ayşems Yıldız

  özgüven sahibi; cesur...açıkcası gerçek bir KAHRAMAN....

 • Abdullah Çalışkan
  Abdullah Çalışkan

  gallile nin Dünya`nın Döndüğünü Söylediği İçin Yargılandığı Engizisyon Mahkemesi ilk aklımıza gelenlerden biri Ayrıca bu olayı almanyada başlayan reformda aklımıza gelebilir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Güneşin dünyanın etrafında değil,dünyanın güneşin etrafında döndüğünü kanıtlayarak Kopernik ‘in kuramını doğrulayan Galileo,ahlaki çöküntü içinde olan Vatikan iktidarını temelden sarsınca,Papa çözümü,Galileo’yu işkenceyle tehdit ederek yalanlattırma yolunu buldu.Galileo tövbe etti. İzinden gidenlerin davalarından vazgeçmesi,tarihin değişmesini engellemedi.Galileo,düzeni alt üst eden çalışmalarını gizlice sürdürdü.Katolik kilisesinin dünyevi iktidarı sona erdi.Kendisinde kahramanlık beklenmesinin ne kadar ibret verici olduğunu Galileo,Brecht’in ağzından,şu sözlerle ifade eder:”Ne yazık,kahramana ihtiyacı olan memlekete.”

 • Muammer Aslantürk
  Muammer Aslantürk

  öncelikle burada bazı kişilerin yanlış bilgiler verdiğini söylemek istiyorum kardeşim bilmiyosanız yazmayın**galileo öldürülmemiş hapsedilmişken önce kör olmuş sonrasında da sağlık durumu yüzünden kendi evinde hapsedilmiştir ve hapisken ölmüştür**galileo bulunduğu dönemde olmaması kadar meraklı bi adam kilisenin sınırlayıcı etkisi bağnazlığı onu durdurmaya yetmemiştir kilisenin bu tutumu bilim dünyasını karşısına almış(tabii ki bu galileden öncede vardı) ve din-bilim savaşını başlatmıştır ki bu günümüzde de devam etmektedir galile bu savaşın büyümesindeki sıçrama tahtalarından biridir çok ileri düzeyde bilim adamlarının kendilerini tanrı! gibi görmelerine şaşmıyorum**halbuki galile Allah inancını taşıyordu zaten bilim dinin içindedir din yoldur Allah ın dini Allah ın yoludur ve bilimde Onun yolunda ilerlerken o yoldan sapmaman için sana verilmiş bir meyve sana bir tevekkül sebebi aklını başına alman için bir ibrettir Onun büyüklüğünü gösteren bir belgedir ama seviye seviye kimi o belgeye bakar ve hiçbirşey görmez kimisi şifrelenmiş yazılar görür kimisi de apaçık gerçeği görür**galile gerçeği görmüştü ama ne komiktir ki kendisini tanrı ya adadığını söyleyen kişiler tarafından hapsedilmiş bi anlamda bilimin önü kesilmişti**

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kendisinden,kahramanlık beklenmesinin ne kadar ibret verici olduğunu Galileo,Brecht 'in ağzından şu sözlerle ifade eder'Ne yazık,kahramana ihtiyacı nolan memlekete'.

 • Selim Zeybek
  Selim Zeybek

  Hangi Ülke Ünlüdür? ? ? Sorusu kafamda? ? koyuyor...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Vatikan'ın, bu nasıl aşağılama algısıdır ki,tüm dünyanın ilk okulda öğrettiği bir bilgiyi 300 sene sonra kabul edebildi?

 • Gürhan Gülez
  Gürhan Gülez

  Kellesini uçuracaklarını söyleyip yargıladıklarında, kendi söyleminden vazgeçmeyen ve;
  'Ben dönmüyor desem de dünya dönmeye devam edecektir.' diyen ulu insan...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kutsalı,Gökseli, dut ağacı gibi silkeleyen büyük insan.

 • Mustafa Yıldırım
  Mustafa Yıldırım

  Çok söylenegelenin aksine dünyanın yuvarlak olduğunu ilk söyleyen kişi değildir kendisi ama büyük bir bilimadamıdır.

 • Esra Aydın
  Esra Aydın

  zavallı olan artık bu saçmalıkları savunanlar mı yoksa saçmalık olduğunu bilip nerden gelip nereye gideceğini bilenler mi? darwinmiş gülerim kendini maymuna benzetmek için elinden geleni yapmış şimdi biri çıkarda maymundan geldiğimiz için olabilir mi acaba derse koparım burdaa bunu savunanlar bilime inandıklarını zannedenler ancak bu bilim değil bu tamamen bir ideoloji çünkü bilimde neden sonuç ilişkisi vardır kanıtlanmamış bir şeye tamamen inanılmaz mantık vardır saçmalık yoktur şimdi sorarsa biri bak kendi ağzınla söyledin mantık var diye kendi kendini yalancı çıkarıyosun derse o zaman şunu sorarım şu koskoca kainatın; gizleri çözülememiş olan hücrenin, bir yaprağı bile yapamayan insan oğlunun tesadüfen oluşması mantıklı mıdır peki? galileoyada gelince ansiklopediyi aç bak peh!

 • Servan Amed
  Servan Amed

  kendi dalında bir numara dersek ne olur

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  darwin'e yapılan çirkinlikleri ve
  darwin'in gösterdiği gerçekleri
  anlamayanların zavallılıklarını

  o zamanlar gelileo da yaşamış belli ki

 • Batuhan Samet Güler
  Batuhan Samet Güler

  mal

 • Batuhan Samet Güler
  Batuhan Samet Güler

  soleyın dünyanın yuvarlak olduğunu bulan ulke hangısı

 • Batuhan Samet Güler
  Batuhan Samet Güler

  ya dünyanın yuvarlak olduğunu bullan ülke hangisi?

 • Osmanlim Osmanlim
  Osmanlim Osmanlim

  Bakteymus ve kopernik'ten sonra gelen cozmograf.

 • Zeynep Usman
  Zeynep Usman

  ARİSTOTELES. i düşünceleri çürüten, bu başlangıçla dünyanın dönmesi felan vesaire zamazingolar yerine 'birini mat et de ismin ünlensin reklamın iisi kötüsü olmaz' prensibi ile çalışıp insanlara (örn. bu gibi sayflar) çeşitli düşünce çürütme yöntemleri öğreten geyik bi tip işte..
  bağında bahçesinde normal insan gibi uğraşmayarak bulduğu bişeyler yüzünden okuduğum fizik bölümünü kabusa çeviren uzaktan onu çözmeye çalışanlara da nanik yapan bulup buluşturan ismi ile soyismi arasında o i farkı bulunan bi tip...

 • Fırat Doğan
  Fırat Doğan

  istanbul' da adına bir italyan lisesi bulunan şahsiyet.

 • Osmanlim Osmanlim
  Osmanlim Osmanlim

  Galileo Galilei yasadigi devirde insanlar dünyanin bir tepsi seklinde oldugunu sona dogru gidip sonra tepsiden asagi dogru düsecegine inaniyorlardi.Galileo DUNYA YUVARLAKtir diyen tek bilim adamiydi...Yalniz oldugu icin onu ciddiye alan yoktu..Ortaya attigi 'DÜNYA YUVARLAK' fikrinden onu vazgecirmek icin cok kötü iskencelere maruz kaldi..Romanin en büyük resmi mahkemesince(inquisitionsgericht) yargilandi,hapse atildi..Daha sonra kendi evinde hapse mahkum edildi.Yazmis oldugu kitabini evinin bahcesinde gizlice bulustugu yakin arkadaslari vasitasiyla dünyaya kitabini dagitti..

 • Doğan Oruç
  Doğan Oruç

  yok

 • Mevlüt Şahin
  Mevlüt Şahin

  Galileo Galilei, teleskop kullanarak gökyüzüne bakan ilk kişidir. Galilei, hem Dünya'nın yuvarlak olduğunu söylemiş, hem de Ay'daki karanlık bölge, kraterler ve tepeleri ilk ortaya çıkaran kişi olmuştur. Bilime yaptığı bu büyük hizmetlerle tarihte önemli bir yeri olan Galilei, duyuların, konuşma yeteneğinin ve zekanın insanlara Allah tarafından verildiğine ve bunların en iyi şekilde kullanılması gerektiğine inanıyordu. Doğanın bir Yaratıcı tarafından tasarlandığının her haliyle açık olduğunu savunuyordu. 'Tabiat hiç şüphesiz Allah'ın hiç vazgeçemeyeceğimiz, okunması gereken diğer bir kitabıdır' diyen Galilei, Allah'ın Kitapları ile yarattıkları arasında hiçbir çelişki olamayacağını, çünkü her birinin Allah tarafından yaratıldığını söylüyordu.

  Galilei, hem Dünya'nın yuvarlak olduğunu söylemiş, hem de Ay'daki karanlık bölgeyi, kraterleri ve tepeleri ortaya çıkaran ilk kişi olmuştur.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Tarihin görmüş olduğu ilk Röntgenci dersem..... =0))))

 • Şule Adsız
  Şule Adsız

  dünyaya en iyi iyliği yapan şahıs ama sadece dünyamızı biraz guy etmiş :))

 • Yasemin Başol
  Yasemin Başol

  Dünya yuvarlaktır deyince bu abimizi o zamanın 4. şubesine çekmişler, bir papaz gelip:

  - Tamam dünya yuvarlaktır, ben de inanıyorum senin söylediklerine ama dünyaları dinsel gerçeklikten oluşan bu köylülerin bu dünyalarını yıkmak neden? Bırak bildikleri gibi yaşasınlar!

  demiş, abim yanıtlamış,

  - Birşeyi bilmeyen cahildir, tıpkı o kendi halindeki köylüler gibi, ama bilip de anlatmayan haindir, senin gibi!

  diyerek papazla papaz olmuştur.

  İşte bunu çağrıştırıyor bana Galileo GALILEI

 • Aybars Dinç
  Aybars Dinç

  yapılan icatlara oyuncak gözüyle bakarmış.

 • Gokhan Darlı
  Gokhan Darlı

  ............galileo tam idam edilecekken son bir şans verilir.
  -DÜNYA DÜZ BİR TEPSİDİR DE SENİ AFFEDELİM
  o da etrafına bakar ve
  -PEKİ BEN YANILDIM.DÜNYA DÜZ BİR TEPSİDİR'der
  kilise ileri gelenleri onu yeniden ayağa kaldırırlar ve halk önünde küçük düşürücü,aşağılayıcı sözler söylerler.ve serbest bırakırlar.galileo 5-10 metre yürür ve dönerek:
  -SİZ KABUL ETSENİZDE ETMESENİZDE DÜNYA YUVARLAKTIR VE KENDİ ETRAFINDA DÖNÜYOR'der.
  ardından yeniden yakalarlar ve kafasını giyotine koyarak onu idam ederler.
  bugünde galileolar var arkadaşlar.ülke toprağına kızıl kanla düşen,elektriğe bağlanan,falakalara yatırılan öldüresiye dövülen ama düşüncelerinden asla taviz vermeyen yiğit devrimciler var.

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Dünya yuvarlak dediği için 'sensin yuvarlak! ' denerek afaroz edilen bir bilim adamı.

 • Nilüfer Aykara
  Nilüfer Aykara

  Galileo düşüncesini ne pahasına olursa olsun savunmak için hayatını bile gözden çıkarmıştı.Hem koyu bir Katolikti.İnsanın savunduğu düşüncenin her daim arkasında olması kadar güven verici birşey yok.Zaten tarihe olumlu yönde damgasını vuran kişiler hep bu tarz insanlardır.Mesela Martin Luther.Galileo'yla ilgili sürükleyici ilmi-tarihi bir kitap okumak isteyenlere Dan Brown'dan 'Melekler ve Şeytanlar'ı öneririm...

 • Drag Bonfire
  Drag Bonfire

  engizisyon mahkemesinde dünyanın yuvarlaklığını inkar etmesi karşılığında yaşamasına izin verildi.. denir ki; karar açıklandığında, ayağını yere vurarak yaptığı gürültü sırasında şöyle fısıldamış: DÜNYA YİNE DE YUVARLAKTIR..

 • Düşük Bütçeli Dev Prodüksüyonlar
  Düşük Bütçeli Dev Prodüksüyonlar

  yok deha.. bilmem ne..bildiğinin ardında duramayan neyi biliyor sayılır..ateşi görünce dönmüyor deyiverdi..

 • Utku Demir
  Utku Demir

  Din ile bilim arasındaki savaşta, eşitliğin olmadığı bir mücadelede kendini feda ederek insanlığı galip çıkaran, hayatta hiç bir şeyin kesin olmadığı düşüncesinin temellerini atan statükoyu yıkan deha...Kilise Galilei'ye karşı uyguladığı bağnazlığı, dünya yok olana kadar unutturamayacaktır. Yapılabilecek en büyük hatayı yaparak insanın düşüncesini açıklamasını engellemeye çalışmıştır...

 • Hüseyin Kınıklıoğlu
  Hüseyin Kınıklıoğlu

  siyaset bilimi dersi vizesinde ononla ilgili 1 soru için 200 sayfalık kitap okuduğum adam

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  İlk teleskobu 1600'lerde Lippershey adlı optisyen yaptı
  Galile teleskobu bulan ilk kişi değildir
  Galile ilk astronomik teleskopu bulan ve kullanan kişidir


  Galileo'nun astronomi bilimine de sayısız katkıları olmuştur.İlk astronomik teleskop Galileo tarafından Venedik'te yapılmıştır(1609) .(İlk teleskobu 1600'lerde Lippershey adlı optisyen yaptı.) Sonuç olarak teleskobu gökyüzünü incelemek için kullanan ilk bilim adamıdır.Alet bir org borusundan ibarettir.İki mercek sisteminden oluşur: A) OBJEKİF:Yakınsak mercek sistemidir,cismin görüntüsünü odak düzlemine düşürür. B) OKÜLER(Cam) :Iraksak bir mercek sistemidir.İlk görüntü okülerin arkasında odaktan biraz uzaktadır.Aletin ayarı,son görüntü görüş alanına gelinceye kadar objektif ile oküler arasındaki uzaklığın değiştirilmesiyle yapılabilir.Sistem günümüzde operalarda kullanılan dürbünlerle benzerlik taşımaktadır.Zaten bu teleskobu dürbün olarak da adlandırmak mümkündür.Galileo'nun yaptığı bu ilk teleskop cisimleri ancak 3 kat büyütebiliyordu. Daha sonra 30 kat büyütebilen bir teleskop yapmayı başardı.Fakat bu oran günümüz teknolojisi için çok düşük bir rakamdır.Üstelik görüş alanı da dardı.Buna rağmen 17.yy. astronomisinde büyük gelişme sağlamıştır.Bugün Amerikan Tarih Müzesi'nde sergilenmektedir.

  Galileo teleskobuyla gökyüzünü inceleyerek Ay yüzeyindeki dağları ve kraterleri gördü, o güne kadar bilinmeyen bazı yıldızları keşfetti.Venüs'ün evrelerini ve Güneş lekelerini ilk gözleyen kişidir.Galileo'nun en büyük başarısı kuşkusuz Jüpiter'in dört uydusunu tespit etmesidir.Adları Io,Europa,tolgaaa ve Callisto'dur ve Galileo uyduları olarak anılırlar; dürbünle görülecek kadar parlaktırlar.

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Kopernik' in görüşleri, tipik Rönesans adamı, ozan-düşünür Bruno (1548-1600) ' nun engizisyon alevlerinde diri diri yakılmasına, bir başka İtalyan Tommaso Campenalla (1568-1639) nın zindanlarda çürütülmesine, Galileo Galilei (1564-1642) nin yargılamalarla ölüp ölüp dirilmesine yol açmıştı.

  Galileo, serbest düşen cisimlerin(eğik atışlar dahil) ve eğik düzlem üzerindeki bir cismin hareketini inceleyen, bağıl hareket kavramını ortaya atan ve salınan bir sarkacın, zaman aralıklarını ölçmek için kullanılabildiğini kaydeden İtalyan fizikçisi ve gök bilimcisidir.Teleskobu keşfedişinden sonra'ben şimdi zaten aklımdan geçen bildiğim şeyin görünen ispatına sahibim 'demiştir. Galileo, astronomide birçok önemli keşif yaptı; Jüpiter'in dört uydusunu ve bir çok yeni yıldızı keşfetti, Ay'ın yüzeyini inceledi, güneş lekelerini ve Venüs’ün evrelerini keşfetti. Saman Yolunun çok sayıda yıldızdan ibaret olduğunu kanıtladı

  (Serway Fizik, s:50)

  Serbest düşen cisimlerin (eğik atışlar dahil) ve eğik düzlem üzerindeki bir cismin hareketini inceledi. Bütün cisimlerin,serbest bırakıldıkları zaman yere hemen hemen sabit ivme ile düşeceği iyi bilinir. Galileo’nun,eğik Pizza kulesinden aynı anda serbest bırakılan farklı iki ağırlığın yere yaklaşık olarak aynı zamanda çarptığını gözleyerek bu gerçeği ilk kez keşfettiği rivayet edilir. Bir demir para ile buruşturulmuş bir kağıt parçasını aynı anda bir yükseklikten bırakalım. Hava direnci yokken,her ikisi de aynı hareketi yapacaklar ve yere aynı zamanda çarpıcıklardır (Gerçek bir deneyde,hava direnci ihmal edilemez. Hava direncinin ihmal ediliği,idealleştirilmiş halde böyle bir hareket serbest düşme olarak tanımlanmaktadır. 2 Ağustos 1971'de böyle bir deney astronot Davit Scott tarafından Ay üzerinde yapıldı. Astronot bir bir çekiç ve bir şahin tüyünü aynı anda serbest bıraktı ve Ay'ın yüzeyine aynı anda düştüklerini gözledi. Bu gösteri deneyi Galileo'yu kesinlikle onaylamıştır.

  Galileo'nun mekanik bilimindeki başarıları,Nevton'un hareket yasalarının gelişmesinde önemli paya sahiptir.

  Bağıl hareket kavramını ortaya attı ve salınan bir sarkacın,zaman aralıklarını ölçmek için kullanılabileceğini kavradı. İtalyan fizikçi ve astronomudur. Teleskopu keşfedişinden sonra 'ben şimdi zaten aklımdan geçen bildiğim şeyin görünen ispatına sahibim' demiştir. Galileo astronomide birçok önemli keşif yaptı. Jüpiter'in dört uydusunu ve birçok yeni yıldızı keşfetti,ayın yüzeyini inceledi,güneş lekelerini ve Venüs'ün evrelerin keşfetti. Saman Yolu'nun çok sayıda yıldızdan ibaret olduğunu kanıtladı(AIP Niles Bohr Kütüphanesinin izniyle,Serway,Fizik 1 s: 50) Galile' den önce hiç kimse gökyüzünü dürbünle incelemedi. Elbette dürbün bulunmadığı için! O, gökyüzünü dürbünle inceleyerek Ay' da ki dağları, Jüpiter' in uydularını ve Venüs' ün evrelerini keşfetti.

  Hareket, çağlar boyu insanoğlunun dikkatini çekmiş ve açıklanmaya çalışılmıştır. Fırlatılan bir okun hareketi nasıl oluşur? Aristo' nun bulduğu açıklama şöyleydi: bir ok ya da benzeri cisim havaya atıldığı zaman önünde bulunan havanın yerini alır; hava, sürekli olarak okun arkasına geçer ve onu iterek yol almasını sağlar. Doğal olarak bir süre sonra okun önünden arkasına geçen hava gücünü yitirir ve giderek ok yere düşer...Aristoteles, bu açıklamayı aslında vakumun olanaksız olduğunu savunmak için yapmıştı. Öyle ya, hareket ancak havanın varlığında gerçekleşebilirdi. Ona göre eğer vakum diye bir şey olsaydı herhangi bir cismin hareketini değişmez b ir hızda ve doğrusal olarak sürdürmesi gerekirdi. Böyle bir şey de olanaksız olduğundan vakum da olamazdı. Bu açıklama, oku ileri doğru meleklerin ittiği düşüncesinden çok ileri olmasına karşın yanlıştı. Ama iki bin yıl kadar insanlara doğal geldi. İlk bakışta yeryüzündeki hareketi ile gökyüzündeki cisimlerin hareketi bir diğeriyle ilişkisiz olarak görünür. Gökcisimleri evrenin merkezi sayılan Dünya etrafında dolanır durur. Yeryüzündeki cisimler ise doğal olarak hareketsizdir, bir dış kuvvet etkisinde harekete başlatıldıklarında bir doğru üzerinde bir süre yol aldıktan sonra durdukları gözlenirdi. Bu iki hareket türü karşılaştırıldığında gökteki cisimlerin sürekli hareketi için bir dış etken, yani bir hareket ettirici aranır ve bu da felsefi tartışmalara konu edilirdi

  . Galileo şu soruyu soruyordu: Bir cisim, kendine etkiyen hiç bir kuvvet yoksa nasıl hareket eder? Bu soru, alışılmışın dışında bir soruydu. 16. yüzyıldan önce yaşamış bilim adamları, maddenin durgun halini onun doğal hali olarak düşündüler. İlk kez Galileo, maddenin doğal hal ve hareketine farklı bir yorumla yaklaşmıştır. Galileo, sürtünmesiz yüzeylerde hareket eden cisimlerle ilgili bir düşünce deneyi geliştirerek. hareket halindeki cismin durması onun doğal hali olmadığını. hiç durmadan yoluna devem etmesi gerektiğini söylemiştir. Ayrıca cisimler hareket halinde iken, durmaya ve hızlanmaya direnme (eylemsizlik) tabiatına sahip olduğu sonucuna da varmıştır.

  Her gün çevremizde gördüğümüz hareketi başka bir ortamda sınama sorusuydu. Günlük deneyin sınırlandırmalarına meydan okuyan bir soru. Çünkü yeryüzünde, ağırlığın etkilemediği, hava ya da suyun direnciyle karşılaşmayan hiçbir hareket yoktur. Galileo, sınırları zorluyordu. Tarihte ilk kez sistemli deneylerle doğayı sorguluyordu; görüngüleri soyutlayıp ayırarak basitleştirmeler yapmayı başardı. Buradan eylemsizlik ilkesini tanımladı.

  Bu ilke şöyle der: ' Kendisini hiç bir hareket nedeninin (sonra buna kuvvet denecektir) etkilemediği bir cisim, düzgün doğrusal bir hareket yapar.'

  Bilimin, doğa bilimlerinin belki de en önemli sorunu, çağlar boyu hareket sorunu oldu. Aristoteles bize düzgün hareketin, ancak onu sürdürecek bir kuvvet olduğu zaman olanaklı olduğunu söylemişti. Bu “hakikat” temelde gözlemlerle uyum içindeydi. Sonra, düşen nesnelerle ilgili gözlemlerinde daha kesin sonuçlar alan Galileo tam tersini söyledi. Ancak Aristo’nun bilimsel “hakikati” yüzyıllar boyu geçerli olmuştur.

  Modern bilimin doğru öyküsü bir İtalyan dahisiyle yani Galileo ile başladı. Hareket bilmecesine ilk el atan odur. Düşme yasalarını, sarkacı ve teleskopu bulan Galileo, aynı zamanda Kopernik sistemini savunuyordu. Teleskopun bilimsel önemini anlayan ve onu ilk kez 1609'da kullanan Galileo, Jüpiter'in çevresinde dönen uyduları keşfetti. Galileo, Jüpiter’in uydularının gezegen çevresinde dolaştıklarını görünce, bunun Güneş merkezli sistemin bir minyatürü olduğu düşüncesine ulaşmakta gecikmedi. Kopernik zamanında, hatta yüzyıllar sonra bile Kopernik kuramını doğrulayan kanıtlar pek ortada yoktu. Galile, Jüpiter'le ilgili gözleminin ışığında, benzeyişe dayanarak, Kopernik kuramının doğruluğunu ileri sürebilirdi. Bu yüzden suçlanmış ve 1616' da Engizisyon mahkemesine verilmişti. Engizisyon, evrenin merkezinin Güneş olduğu fikrini budalaca ve saçma bulmuştu! Papa 5. Paul us' un tavsiyesi ile Galilo bu görüşünden vazgeçmeye çağrılmıştı. O da Kopernik sistemini bundan sonra savunmayacağına söz vermiş, ant içmişti. Ama bir süre sonra Dünyadaki İki Büyük Sistem Hakkında Konuşmalar yayımlanınca (1632) , yeniden Engizisyon mahkemesine sevk edildi. Pişmanlık duyduğunu söylemesine karşın suçlu sayıldı; Papalılığın üç yıl gözetiminde bulunmasına ve her hafta bir kere pişmanlık ilahilerini yüksek sesle okumasına karar verildi. Mahkemenin kararından sonra 'Bununla birlikte, dönüyor' dedi. Bu büyük adam 1637' de kör oldu; 1642' de köşesine çekildi ve o yıl öldü. Kilise mensupları onun Hıristiyan mezarlığına gömülmesine bile izin vermemişlerdi. Fakat 19. yüzyılda yalnız İtalya' da değil, birçok ülkede adına anıtlar dikilmiştir.

  ' Galileo, teleskoptan yararlanarak, gökteki Samanyolulun aslında çıplak gözle birbirinden ayırt edemediğimiz çok sayıda yıldızdan oluşan bir küme olduğunu ortaya koydu. Güneş'teki lekeleri gözledi. Böylece eskiden beri inanılan, göksel cisimlerin pürüzsüz, kusursuz(yetkin) nesneler olduğu görüşünün yanlış olduğu ortaya çıkıyordu. Ay yüzeyindeki dağları saptadı; gölgelerini ölçerek kabaca bu dağların yüksekliklerini hesapladı. Bunlar yalnızca bir başlangıçtı, yüzyılın kalan bölümünde teleskop astronomide gerçek bir devrimi etkisi yapacaktı

  (Ş. Turan,TKT s: 156-157 ve Bilim Tarihî, C. Yıldırım, s:227-8)

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Din çoğu zaman inananlar ve inanmayanlar tarafından bilime hep karşı olarak gösterilmiştir. Fakat mesela ne kadar Galileo Galilei'yi engisizyon suçlasa bile o zamanın matematikçileri gibi bilim adamlarının çoğuda Galileo Galilei'ya karşı çıkmışlardır. Ve unutmayalım ki 'Tabiat hiç şüphesiz, Allah'ın hiç vazgeçemeyeceğimiz, okunması gereken diğer bir kitabıdır' diyen Galilei'dir

  Bilmi ve dini ayırmak ilim kelimesinin anlamını bölmekten ya da çarpıtmaktan ileri gitmez.Gerçek dinde bilgiye, öğrenmeye ve düşünmeye verilen önem, aslında insana verilen önemin göstergesidir. Galileo Galilei bence bunun en güzel örneklerinden biridir...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  GALİLEO GALİLEİ (1564 - 1642)

  Galileo Galilei, teleskop kullanarak gökyüzüne bakan ilk kişidir. Galilei, hem Dünya'nın yuvarlak olduğunu söylemiş, hem de Ay'daki karanlık bölge, kraterler ve tepeleri ilk ortaya çıkaran kişi olmuştur. Bilime yaptığı bu büyük hizmetlerle tarihte önemli bir yeri olan Galilei, duyuları, konuşma yeteneğini ve zekayı insanlara verenin Allah olduğuna ve bunların en iyi şekilde kullanılması gerektiğine inanıyordu. Doğanın bir Yaratıcı tarafından tasarlandığının her haliyle açık olduğunu savunuyordu. 'Tabiat hiç şüphesiz, Allah'ın hiç vazgeçemeyeceğimiz, okunması gereken diğer bir kitabıdır' diyen Galilei, Allah'ın Kitapları ile yarattıkları arasında hiçbir çelişki olamayacağını, çünkü her birini Allah'ın yarattığını söylüyordu.
  (www.mercek.org)

  Galileo Galilei en büyük keşiflerinden birini yaparak Güneşin kendi ekseni etrafında döndüğünü buldu. Bu buluşu ile o güne dek kabul edilen sistemi yıkarak güneş sisteminin merkezinde güneşin olduğunu ve dünya dahil tüm gezegenlerin onun çevresinde döndüklerini iddia etti. Ancak bu o zamanki matematikçilere ve din adamlarına uymuyordu ve bu yüzden Galileo Galilei bir çok sıkıntı çekti. Matematikçi ve din adamları tarafından çok eleştirildi ve daha sonra 1633'te Engizisyon mahkemesine çıkarıldı. Eğer Dünya'nın Güneş etrafında döndüğünü inkar etmezse asılacaktı. Ancak Galileo Galilei asılmadı, çünkü mahkemeye karşı öğretisini diz çökerek yalanladı. Bunun sonucunda asılmaktan kurtuldu. Ancak bir söylentiye göre ayağa kalkerken ayağını yere vurmuş 'ben ne dersem deyim dünya dönüyor' demiş. İddiasını inkar etmesine karşın yinede mahkum edildi. Floransa yakınlarında Arcetri'de bulunan villasına çekilip, Engizisyon'un gözetiminde yaşamasına izin verildi. Burada ölene kadar değişik çalışmalar yapan Galileo 1636'da kör olduktan sonra, 1642'de Arcetri'de öldü.

  | | Tümünü Okumak İçin buraya Tıklayın |

 • Ayda Pehlivan
  Ayda Pehlivan

  'hala dönüyor'