Kültür Sanat Edebiyat Şiir

enflasyon sizce ne demek, enflasyon size neyi çağrıştırıyor?

enflasyon terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Fiyatlar genel seviyesindeki artış eğilimi.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Mal ve iş gücü piyasalarındaki dengesizlikler karşısında paranın değer kaybı.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  Piyasada her mal gibi, para arzındaki olağan dışı artış nedeniyle ulusal paranın fiyatı düşecektir.Para ucuzlayınca diğer mallar karşısında alım gücü düşecektir, buna "Enflasyon" denir.Paranın diğer yabancı paralar karşısında da değeri gerileyecektir.Buna "Devalüasyon" denir.

 • Beste Negâr
  Beste Negâr

  nedir efendim bu şiir enflasyonu...

  bu yeni moda mıdır.. alâkalı-alâkasız muhtelif terimleri şiir ile donatarak reklâm yapmanın lüzûmu nedir? .. şiir bölümü kâfi gelmiyor mu size? ..

  hay allah..

 • Onur Bilge
  Onur Bilge

  ENFLASYON

  Her enflasyon, bir hükümetin başını yer
  Halk alışık, ekmekle bulgur aşını yer.

  Onur BİLGE

  http://www.antoloji.com/siir/siir/siir_SQL.asp? sair=42021&siir=0&sira=902&order=baslik

 • Merve Bozal
  Merve Bozal

  Piyasadaki para miktarı ile malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesinden ortaya çıkan ekonımik süreçtir.

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  enflasyon, paranın deger kaybetmesıdır...Ancak Turkıye'de dogru hesaplanmazmış.Avrupa'da seçilen bolgeler ve secılen malların agırlıkları belırtılmesıne ragmen; TR de buyuk bır gızlılık ıcerısınde yürütülüyormus....Hesaplamaya soba borusu,jant,flüt girermiş ama CD; pc; sigorta primleri girmesmiş...Yani o soba borusu sadece hesaplamaya girmemekte; baska yerlere de girmekte....
  kısaca; pazara çıkınca görülen fiyatlarla enflasyonun yanlış hesaplanmış oldugu zaten görülmekteyMİŞŞŞ...
  bUNU sınaw kagıdına copy paste yapmak lazm :)

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Enflasyon aslında gerekli bişidir. Aksi ekonomide durgunluğa yol açar. O yüzdende küçük miktarlarda enflasyon olmalıdır. Aksi duruma Deflasyon denirki arzın azalmasına yol açar buda üretimi kısar dolayısıyla al sana işsizlik belası.

 • Selma Doğan
  Selma Doğan

  yeniden yükselen değer olmaya başladı........:((

 • Eray İnman
  Eray İnman

  Ne onunla ne onsuz...Hükümetler talebi artıracak parayı çekince piyasadan, kağıt üzerinde düştü görünüyor ama hep orda işte. İnanmazsan at elini cebine gör...

 • Kıvılcım Ateş
  Kıvılcım Ateş

  heheheh :))) bununla yasamayı öğrendik yawww
  çocuklarımız anne baba bile demeyi öğrenemeden enflasyonu öğreniyor :))))

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  şişmanlayacak yine sanırsam

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Artık tek haneli rakamlarda seyrediyor

 • Ebru Bal
  Ebru Bal

  ALLAHHHHHHH enflasyon bi iniyo bi çıkıyo maşallah asansör gibi ALLAH herkese sabır banada elijah wood u versin dimi ama

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Hatırladığım kadarıyla Metin Akpınar'ın anlatımıyla;

  Bildiğimiz üzere eskiden araplar enfiye çekermiş. Daha sonra ticaret yolları kurulduğunda bu enfiye Fransa'ya da gitmiş.

  Fransızlar ise iç çamaşırı değiştirmeyen bir milletmiş o zamanlar. Kötü kokmamak için de losyon kullanır ve herşeyin losyonunu yaparlarmış. Bu arap enfiyesi Fransa'ya gelince bununda losyonunu yapmışlar.

  Böylece tarihte ilk enfiye-losyon yani enflasyon Fransa'da görülmüş. Daha sonra da Fransızların kendi kültürlerini ihraç etme merakı yüzünden tüm dünyada hızla yayılmıştır.

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Asgari ücret ev kiramı bile karşılamazken..nasıl geçinir bu insancıklar...:=((

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  enflasyonsuz bir hayat azgelişmiş ekonomiler için ölümdür ekonomiye sadece mikro değil makro yaklaşmak gerekir karar alıcıların kararlarında sosyal devlet ilkesini yerine getireceğiz endişesini taşırken ekonomi için hayat damarı olan ihraçatcıları ve isanayimizi düşünmelidir
  0 enflasyon veya %10 altında enflasyon az gelişmiş ülkelerde nakit akımında sızıntı olarak karşımıza çıkarak ithalat patlaması ve dolasıyla mili gelirde azalmayla sonuçlanacaktır uzun dönemde ise ülke ekonomisi nedeniyle sosyal patlamalara neden olacaktır bknz arjantin

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  enflasyondan korkan stagflasyon olsun geliyoooooo stagflasyon geliyoo batan geminin malları bunlar

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  ihracatcılarımızın ve benim çok sevdiğim olgu

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  fiyatlar genel düzeyinde meydana gelen artışlardır enflasyon konusunda bilinmeyen yön aslında bu kavramın az gelişmiş ülkeler için faydalı olduğudur. zaten elinde kıt ihracat kalemleri olan bu ülkeler enflasyon sayesinde toptan ihracat rakamlarında artış olur ayrıca enflasyon iç piyasalarda çanlanma sonuçu işşizliğin azalması demektir az gelişmiş ülkelerde enflasyonla sıkı ve para ve daraltıcı maliye politikalarıyla tüketim kısılarak mücadele edilebilir enflasyonun düşürülmesi zor bir olay olmayıp bunu kolayca başarırsınız tabi bu süreçte paranın artan değeri sonucu ithalat artışı ve ihracatta azalma ayrıca işşizliği göze almalısınız ve en çok korkmanız gereken ise stagflasyondur durguluk anlamındadır kaderin garip cilvesi şu an başbakan da enflasyonla mücadeleyi anlatıyor benden size basit bir öngörü türkiye stagflayona girmekte ve yakında boom etkisini görebilirsiniz

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  kısaca
  Para şişkinliği...
  Halk dilinde
  Pahalılık...

 • Yakup Cagdas
  Yakup Cagdas

  Çıkması kadar inmesini beceremeyen beceriksiz bir devlet memuru.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Fiyatların genel düzeyinin sürekli olarak yükselmesidir.

  Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi bazı malların fiyatlarının yükselmesi, ya da fiyatarda sürekli olmayan yükselmeler enflasyon değildir. Enflasyom sayıbilecek bir fiyat artışının genel ve sürekli olması gerekir. Enflasyon, özellikle son yıllarda dünya ekonomilerinin karşılaştığı en önemli ve başedilmesi güç sorunlardan biridir. Enflasyonla ekonomideki para miktarının seyri arasında çok yakın bir bağlardır.

  Ekonomideki para miktarı ne kadar yükselirse, enflasyon oranının artma ihtimali de o ölçüde yüksek olmaktadır.

  Öte yandan para miktarının değişmemsi halinde enflasyonun meydana gelme ihtimali de oldukça zayıflamaktadır. Bu nedenle birçok iktisatçının gözünde enflasyon parasal bir olgudur.

  Enflasyonu açıklamaya yönelik yaklaşımlardan biri miktar teorisine dayanır. Bu gruptaki iktisatçılar daha çok muhafazakar görüşe sahip olan klasik, yeni ve moneterist iktisatçılardır. Onlara göre üretim genellikle kapasite kullanım düzeyindedir, ya da kapasite kullanım düzeyi eğer düşükse bunun parasal olmayan nedenleri vardır.

  Bir başka enflasyon açıklaması ücret-fiyat sarmalı diye bilinir. Burada ücret artışları ile fiyat artışları birbirini kovalar. Bu olayın temelinde toplumsal sınıf ve gruplar arasındaki gelir çekişmesi yatar. Herkes kendi nisbi gelir payını yükseltmek için kendi ürününün değerini artırmaya çalışır. Böylece işverenler karları, işçiler ücretleri yükseltmeye çabaladıkça sonuç enflasyon olur.