Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

asgari ücret sizce ne demek, asgari ücret size neyi çağrıştırıyor?

asgari ücret terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Mehmet Bilik
  Mehmet Bilik

  Refah partisi döneminde % 102 arttırılmıştı. Ama onlardan öncede sonrada her sene geriye gitmiştir.Bir tek onların sadece 11 aylık dönemlerinde artmıştır.vede böyle inanılmaz derecede

 • Pelin Karatas
  Pelin Karatas

  HELAL para

 • W
  W

  askeri ücret diyenler geldi aklıma :)))

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  403,030 olarak kesinleşti...İlk altı ay için...! ! !

 • Zeynep Seda
  Zeynep Seda

  sürünmekten beter gebertir kanser eder.

 • İbrahim Aksoy
  İbrahim Aksoy

  bir insanin insanca yaşayabilmesi için gerekli olan ücret (açlık sınırı)

 • Gulum Zeynep
  Gulum Zeynep

  SURUNMEKTIR. ABD YE GIRMEK ISTEYEN BIR TURKIYE ICIN YUZKARASIDIR! !

 • Aydinaydin
  Aydinaydin

  SEFİLLİK.

 • Elif Topraksüren
  Elif Topraksüren

  Ülkemizin acı gerçeği ya acıyın artık biraz vicdanınız varsa.

 • F
  F

  Bugün açıklanan araştırmaya göre Türkiye'de Nisan 2004 itibariyle 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 1 milyar 461 milyon TL.

  Bu asgari ücretle 4 kişilik bir aile nasıl geçindirilir!

 • F
  F

  Türkiye'de 2003 yılı başında belirlenen ve halen geçerli olan net 225 milyon liralık asgari ücret, 144 Euroya denk geliyor. Buna göre, Çek Cumhuriyeti'nde uygulanan asgari ücret bile 194 Euro ile Türkiye'dekine oranla yüzde 35 daha yüksek düzeyde bulunuyor.

  Türkiye'de yaklaşık 144 euro olan asgari ücret, Lüksemburg'da 1.368, Hollanda'da 1.264 Euro, Belçika'da 1.233, İngiltere'de 1.124, Fransa'da 1.215 ve İrlanda'da 1.100 Euro düzeyinde bulunuyor.

  Buna göre, Türkiye'deki asgari ücret gelişmiş Avrupa ülkelerindekinin yaklaşık 8'de biri düzeyinde. Asgari ücret Malta'da 542, Yunanistan'da 504, İspanya'da 451, Slovenya'da 442, Portekiz'de 356, Macaristan'da da 197 Euro ile Türkiye'dekinin çok üzerinde bulunuyor.

  Yani gerçekten AKP hükümeti sağolsun ekonomimiz süper, işçiye çalışana, emekliye çok önem veriyorlar...Yakında kesin AB ye gireriz...(!)

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Asgari kelimesi Arapça’dan gelir. ”En az, en aşağı, en azından, en düşük” anlamına gelir. Asgari ücret ise; sözlüğe göre ” İşçilere bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücret” anlımana gelir.

  Genel olrak işverenin işçiye ödemek zorunda olduğu en düşük ücrettir. Asgari ücretin saptanmasınında en önemli olan işçinin verimi, yeteneği, cinsiyeti değil, asgari ölçüler içinde insanca yaşama ve çalışma olanağının sağlanmasıdır.

  1971 tarihli 1475 sayılı İş Kanunu’nun 33. maddesi asgari ücreti düzenlemiş bulunmaktadır. Bu maddeye göre, ”Hizmet akdi ile çalışan ve İş Kanunu kapsamına giren her türlü işçi ile gemi adamı ve gazatecilerin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi için Çalışma Bakanlığı’nca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari hadleri en geç iki senede bir tespit olunur.”
  (Bkz. www.apartmanyonetimi.com/iskanun2.htm)
  (Örnek olarak ayrıca bkz. www.kristalis.org.tr/asgariucret.htm)

  Sözlükte denildiği gibi Agari ücret işçinin gıda, konut, giyim, sağlık ve ulaşım gibi zorunlu ihtiyatlarınını karşılamaya yetecek ücrettir. İktisattaki asgari ücret ise, işçinin kendisini yeniden üretebilmesini sağlayacak biyolojik-tarihsel asgari ücret düzeyidir.
  ___________________________________

  konuyla ilgili bkz.
  www.calisma.gov.tr/istatistik/asgari.htm
  www.belgenet.com/eko/asgari-1.html
  www.alomaliye.com/asgari_ucr_teblig_ana_sayfa.htm
  vergidegundem.com/02.pratik/asgari_ucret.asp
  vb.

  Asgari ücret işçiye az, işverene fazla geliyor (www.zaman.com.tr/2002/10/23/ekonomi/h5.htm)

  'Sabah kalk zam, akşam yat zam. Haftada bir tüpe zam. Hiç bu insanlar ne yapacak diye düşünmüyorlar mı? 200 milyonla 300 milyonla geçinilmez bu devirde. Asgari ücret ne kadar? Çocuk okula gidiyor, ayakkabısı, beslenmesi, önlüğü var zaten. Bir de katkı istiyorlar. Emekçilerin çocuğu ne yapsın? İnsanlar nasıl yaşasın? Ekmek parası, pazar parası, elektrik parası, su parası, parası da parası. Zam, zam, zam! Başka birşey olmuyor, bu devlet hiç iyi bir şey yapmıyor' diyor. (www.evrensel.net)

  _____________________________________

  Not: Asgari ücret tabi ki yaşamadan nedir, ne çağriştırıyor demek buradaki açıklamalarla yetmez ama ”biyolojik-tarihsel asgari ücret düzeyidir tanımlarının” yanında ”asgari ücret politikalarının kurbanı aileler, ellerindeki azıcık kömürle kışı geçirebilmek için tiril tiril titremektedir.” gibi sözleri hatırlatmak amacıyla; görmemezlikten gelip, kulak tıkamak yerine bu konun burada işlenmesi de gerekiyor.
  _____________________________________