Kültür Sanat Edebiyat Şiir

CIA sizce ne demek, CIA size neyi çağrıştırıyor?

CIA terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Borahan Bilen
  Borahan Bilen

  Türk Milleti! ! ! ..
  Işte CIA oyunu! ! !
  Ermeniden özür dileyenlerin AB de kurduğu örgütün site adresini veriyorum..Bu örgütün harcamaları CIA nin yönettiği NED (National Endowment for Democracy) tarafından karşılanmaktadır..Bu proje ABD nin Büyük Ortadoğu Projesi nin bir parçası olarak çalışmakta gelişmeklte olan İslam Ülkelerine DEmokrasi getirme adına azınlıkları hortlatarak parçala yönet sistemine hizmet etmektedir...Türkiyeli Romanların bile nasıl kışkırtıldığını kendiniz görün...
  Lütfen sitenin kurucu üyeler bölümünden isimleri kontrol edin Kimler yokki....Bu siteden Ermeni gazetelerinin abonesi bile olabilirsiniz...
  En sonunda ABD bize de demokrasi getiriyor! ! ! Yaşasın! ! Hem de bizim çook vatansever sosyalist aydınlar sayesinde! ! ! Baksanıza Yasemin Çongar hanım bile CIA li eşiyle birlikte(resmi olarak eşi CIA lidir) Ortadoğu Projesi için Türkiyeye gönderildi..
  (karşı çıkan Sosyalist Aydınlarsa Sn.Perinçek gibi mahkemelerde sürünüyor) ..

  İşte AYDINLARIN SİTESİ;
  http://www.hyd.org.tr/

 • Bahadır Uz
  Bahadır Uz

  bence cıa esd olmalıydı emperyalist sömurgeci devlet teşkilatı tum dunya bunların elinin altında çunku bizim mit uyuyormu

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  kampüse girerken (her defasında) öğrenci kimliğimi gösterirken,söylemeyi hayal ettiğim kelime...=)
  (bkz:fantesiye bak yaw)

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  amerikan filmlerinde gördükçe insanüstü olduklarını zannederdim ne safmışım :)))))))

 • Ali Dilek
  Ali Dilek

  cıa aslında dünyanın en korkak kişilerinin oluşturduğu abd nin istihbarat birliğidir, mossat israilin gibi görünsede aslında amerikaya yardım eder ikiside amerikanin ortadoğu için kurduğu jandarma birliğindenbaşka birşey deyildir

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Dünya'nın en büyük iki teşkilatından biri...CIA...Diğeri Mossad...Dünyadaki uyuşturucu trafiğini bu iki teşkilat kontrol eder..Çünkü korkunç harcamalarını bu şekilde kontrol edebilirler..Velhasıl dünya bu iki teşkilatın elindedir...

 • Hakan Özer
  Hakan Özer

  :() :

 • Halit Tuzer
  Halit Tuzer

  abd nin ünlü istikbarat örgütü

 • İbrahim
  İbrahim

  sinema filmleri, gelişmemiş ülkelere yapılan darbeler,dikta rejimleri,gizlilik

 • Serdar Serdaroğlu
  Serdar Serdaroğlu

  mikser göreviyle görevli istihbarat örgütü

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  İnsanlar üçüncü dünya ülkelerinde darbeler yaptıran,suikastler düzenleyen,mafya ile ilişkisi olan,terör örgütlerini destekleyen bir örgüt olarak biliyorlar CIA'i..peki ben soruyorum bu insanlara: Siz nereden biliyorsunuz kardeşim? Madem bu gizli bir servisse eğlemlerini sıradan bir insan olarak sen nereden bilebilirsin? Bir yerlerden okuyorsan bile okuduğun metinlerin yazarları nereden edinebilir böyle sarsıcı bilgileri, böylesine gizli bir kuruluş hakkında? adamların kendi başkanları bile CIA'in faaliyetleri hakkında net bilgilere sahip değilken sen sıradan bir insan olarak nereden edinebilirsin bu şekil bilgileri.......cevap tabiiki hayal gücü...onun için bu tip konularda yazılan yazıları pek önemsemiyorum, çünkü böyle gizli servisler hakkında yazılan çoğu yazı birilerinin komplo teorileri ile kişinin hayal gücününün yoğurulmasından başka birşey değil...ünlü komplo teorisyencisi Allıan Schwarston şöyle der:''öyle bir komplo teorisi üretirimki kendini kedi sanarsın'' olay bu kadar...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Türkiye üzerinde terörü besleyen, her türlü silah yardımı ve (amerikan üsleri ile) yataklık yapan silah tüccarı bir kuruluştur. (estimated anacım estimated!)

 • F
  F

  '... vurulup vurulup öldürülen yurttaşlarımız, bir profesyonel katil çetesinin kurbanlarıdır.... Bir ülkede her eylemi CIA örgütlemez, CIA planlamaz. Fakat oluşan olaylara CIA yön verir, biçim verir. Bir yerde sıkılan kurşun, bir yerde patlayan bomba, öyle koşullar olur ki, CIA planlarına uygun düşer. Doğrudur; herkesi CIA yönetmez. Fakat bir çok kişi, bilerek ya da bilmeyerek CIA planlarına araç olur.
  UĞUR MUMCU (Cumhuriyet, 29 Nisan 1977, Korku...)

 • F
  F

  İstihbarat çekişmesi... CIA-DIA

  Son günlerin ve de yakın geleceğin en önemli haberi budur, siz lütfen onu-bunu boşverin kayda geçin ey okur; 'Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Seymour Hersh, İsrail'in, Irak'ın kuzeyinde Kürtler'le işbirliği içinde operasyonlar yaptığını ve bu durumdan Türkiye'nin çok rahatsız olduğunu açıkladı. Bağdat'taki Ebu Garib hapishanesindeki işkence skandalını ortaya çıkaran Hersh, İsrail istihbarat ve askeri yetkililerinin şu sırada KUZEY IRAK'TA AYRILIKÇI KÜRTLER'LE BERABER ÇALIŞTIĞINI ve bazı OPERASYON'lar için KUZEY IRAK'A GİRDİĞİNİ belirtti.' Bitmedi, salı günkü yazımı tekrar okuyup- hatırlayın lütfen, İsrailli ajanların desteklediği Iraklı ayrılıkçı Kürtler, sizlerin-bizim o topraklarda yüzyıllardır yaşayan kardeşlerimizi; Türkmenler'i, evlerinden silah zoruyla çıkartıp mülteci durumuna düşürüyor, arazilerine el koyuyor ve bölgenin demografik - siyasi haritasını değiştiriyor, Kürtler'in alanlarını güneye genişletmeyi amaçlıyorlar diye de duyuruldu. İsrailli yetkililer apar topar ayrılıkçı Kürtleri eğitmediklerini açıkladılar ve skandal olayı dünyaya duyuran 'DEĞERLİ' gazeteci HERSH'i yalanladılar... Ve... İsrailli ajanların Kuzey Irak'ta Kürtler'e askeri eğitim verdiği iddiasını ortaya atan Amerikalı gazeteci Hersh tekrar açıklama yaptı, İsrail'in Türkiye'ye doğruları söylemediğini öne sürdü.
  Şimdi aklınız karışmasın, arka planlar konusunda size ipucu vereyim, Irak'ta ayrılıkçı Kürtleri destekledikleri iddia edilen İsrail'in mevcut yetkilileri, Başkan Bush'un yakın çevresiyle de oldukça samimidirler. Mesela; Kuzey Irak'a gidip oradaki Kürt gruplarla temas kuran, bağımsız Kürt devletini savunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz'in Yahudi lobileri ile ilişkisi malumdur. Buna karşın... Bush'un operasyonlarından son derece rahatsız oldukları söylenen, bağımsız Kürt devletine karşı olan,Türkiye'nin menfaatlerine 'derinlikle' bakabilen Amerika'nın 'askeri' kanadı ise bilinir ki Pulitzer ödüllü değerli gazeteci Hersh'i oldukça sever-destekler.
  Kısacası, iddia o ki; Amerika içindeki dengelerde, sağduyulu davranan Amerika'nın askeri kanadı, Ortadoğu'daki politika tarzını beğenmedikleri Bush'a sessiz bir darbe başlatmıştır. Askere yakınlığıyla bilinen gazeteci Hersh'in haberlerine bu çerçeveden bakınız...
  Evet, HERSH (ve de...) sayesinde biz Türkler de gerçekleri öğrendik işte.
  Ve şimdi... Hazır söz derin Amerika'ya gelmiş iken... Size bugün dünyanın tartışmasız en gelişmiş istihbarat ağına sahip ülkesi Amerika'nın savunma istihbarat örgütü yani Amerika'nın askeri istihbaratını yürüten en tepedeki organı DIA'dan bahsetmek istiyorum.
  'Amerika'da ulusal güvenlik örgütü, merkezi haberalma örgütü, federal soruşturma dairesi, ulusal keşif ofisi gibi bilinen tam 13 tane istihbarat örgütü var. Bunlardan, DIA savunma savaşı yapan bir istihbarat örgütü olarak biliniyor. Tüm dünyada 7000'in üstünde askeri ve sivil çalışanı var. DIA'nın görevi diğer istihbarat örgütlerinden farklı olarak yabancı ülkelerin askeri güçlerine de istihbarat desteği sağlamaktır.
  DIA 1961'de kuruldu. Aslında CIA, 1940'lı yıllarda kurulduğunda, Amerika'daki tüm istihbatı tek elde toplamak amaçlanıyordu. Ama sonra Pentagon kendi istihbarat örgütünü kurmaya karar verdi. Ve böylece geleneksel CIA-Pentagon çekişmesi de başlamış oldu.
  1990'lı yıllarda istihbarat daha aktif bir role büründü. Artık yalnızca istihbarat yapılmıyor aynı zamanda operasyonlarda da aktif rol alınıyor... '

  Geldik bugüne... Bu da fotoğraf arşivinize sunulmuş büyük bir resimdi sevgili okur...

  Güler Kömürcü(Akşam gazetesi-25 haziran)

 • F
  F

  12 Mart 1971 darbesini CIA’nın organize ettiği bizzat dönemin Dışişleri Bakanı İ. Sabri Çağlayangil tarafından açıklanmıştır. 12 Eylül’deki CIA tezgahı ise zaten hiçbir zaman gizlenmemiştir. 12 Eylül sonrasında ABD desteğiyle güçlendirilen kontr-gerilla örgütlerinin yirmi yıldır işledikleri cinayetler, her geçen gün daha çok açığa çıkmaktadır

 • Kemal Özcan
  Kemal Özcan

  her ülkede var olan. ama kiminde hasan kel, kiminde kel hasan

 • F
  F

  18 Eylül 1947 CIA’nın kuruluşu. Başkan Harry Truman tarafından imzalanan Ulusal Güvenlik Yasasıyla, Amerika'nın ilk sürekli casusluk ve karşı-casusluk örgütü kurulmuş oldu.
  Temmuz 1950 Özgür Avrupa Radyosunun yayına başlaması. Örgüt kendi antikomünist propaganda araçlarını oluşturdu. Daha sonra Radio Liberty ismini alacak kuruluş demir perde gerisine yayın yapıyordu.
  Mayıs 1951 Harold Kim Philby zan altında. Londra’dan Moskova’ya kaçan Guy Burgess ve Donald Maclean’ın sovyet ajanı olduğu açığa çıktı. Bu olay arkadaşları H.Kim Hilby’yi de zan altına soktu.
  Ağustos 1953 CIA ilk hükümet darbesini İran’da tezgahladı. Ajanların katkısıyla yoğunlaştırılan sosyal iktidarsızlık Başbakan Muhammed Mussadık'ın devrilmesi, Şah Rıza Pehlevi'nin tahta çıkmasına yol açtı.
  Haziran 1954 Başkan Eisenhover CIA'dan, Guatemala'daki sol hükümeti devirmesini istedi. Örgüt bir grup isyancıyı kullanarak meşru başkan Arbenz Guzman'ı devirdi.
  17 Mart 1960 Castro'ya suikast girişimleri. Küba'daki devrimden hemen sonra Eisenhover CIA'ya Castro'nun temizlenmesi emrini verdi. Castro'ya karşı bir dizi başarısız suikast düzenlendi.
  Mayıs 1960 Francis Gary Powers isimli pilotun kullandığı Amerikan casus uçağı (U-2) Sovyetler Birliği üzerinde uçarken düşürüldü. Amerikan-Sovyet zirvesi Khroutchev'in protestolarıyla yarıda kesildi.
  Ağustos 1960 İlk casus uydu fırlatılıyor. Amerikalılara, Sovyet faaliyetlerini ve nükleer füzelerini gözetleme imkanı veren ilk casus uydu uzaya yerleştirildi.
  Nisan 1961 Domuzlar Körfezi hezimeti Kübalı sürgünlerden oluşan CIA destekli bir ordu adaya başarısız bir çıkarma girişiminde bulundu. Başkan Kennedy sorumluluğu üstlendi.
  Temmuz 1961 Loos'ta gizli savaş. Başkan Kennedy CIA'dan, komünist gerillalarla başı dertte olan Amerikan yanlısı Laos hükümetine yardım etmesini istedi. 15 Ekim 1962 Küba'daki Sovyet füzeleri, CIA'nın fotoğraf uzmanları Amerika'nın sadece 90 mil uzağındaki Küba'da Sovyet nükleer füzelerinin varlığının maddi kanıtlarını ele geçirdi.
  Aralık 1962 Moskova, CIA'nın en önemli köstebeği Albay Oleg Penkovsky'yi tutukladığını bildirdi. Penkovsky vatana ihanet suçundan ölüme mahkum edildi.
  Temmuz 1967 CIA ajanlarından oluşan bir ekip Vietnama gönderildi. Phoenix programı olarak adlandırılan bu müdahale sırasında CIA'nın kullandığı yöntemleri casusluk, hapsetme ve cinayetdi.
  Eylül 1970 Nixon Allande'nin devrilmesini istiyor. CIA her türlü yöntemi kullanarak sosyalist hükümetin yönetimindeki Şili'yi istikrarsızlığa sürükledi. Başkan Allende 1973'teki darbe sırasında öldürüldü.
  17 Haziran 1972 Watergate skandalı Demokrat Parti merkezini dinleyen eski CIA ajanları yakalandı. Bu olay Demokrat Partinin binasının adıyla anılan Watergate skandalının başlangıcını oluşturdu.
  Aralık 1974 Köstebek var kuşkusuyla yaptığı temizlikler örgütü yıkacak düzeye ulaşan karşı casusluk masası şefi James Angleton CIA başkanı William Colby tarafından görevinden alındı.
  Aralık 1974 Gizli faaliyetler sınırlanıyor. Amerikan Kongresi sadece, milli güvenlik açısından elzem oldukları Amerika Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış gizli müdahalelere izin verilmesini kararlaştırdı.
  Ocak 1975 1960-68 arasında Latin Amerika'da görevli olan ajan Philip Agee Şirket'in içinden adlı bir kitap yazarak bütün operasyon ve isimleri açığa vurdu.
  23 Nisan 1976 Demokrat Parti senatörü Frank Churc'ün sözcülüğünde çalışan Kongre komisyonunun 15 aylık bir çalışma sonucunda hazırladığı rapor CIA'nın gizli eylemlerine ışık tuttu.
  4 Aralık 1979 CIA belgeleri İslamcılar'ın eline geçiyor. Amerikan Elçiliğini basan Humeyni yanlıları elçilik görevlileri arasında CIA ajanlarının gizli belgeleri yok etmesine zaman bırakmadı.
  Ocak 1981 CIA Kontralara yardım ediyor. Reagan CIA'dan Nikaragua'daki Sovyet yanlısı Sandinist iktidarı devirmeye çalışan özgürlük savaşçıları'na yardım etmesini istedi. CIA Kontralara her türlü imkanı sundu.
  16 Mart 1984 Sarsıcı infaz. Lübnan'daki en önemli CIA ajanı William Buckley İslami Cihad örgütü tarafından kaçırılarak öldürüldü. Buckley'in öldürülmesi CIA'da sarsıntılar yarattı.
  2 Aralık 1985 Batı'ya geçen ve CIA'nın koruması altında yaşayan Vitaly Yurchenko fikir değiştirerek yeninden Moskova'ya döndü.
  15 Mayıs 1988 Sovyetler Afganistan'dan çekiliyor. Bu çekilme, dirnişçilere lojistik destek, eğitim ve Stinger füzeleri sağlayan CIA'nın soğuk savaş dönemindeki en önemli askeri başarısını oluşturdu.
  Temmuz 1990 CIA Kuveyt'in işgalini önceden haber alıyor. CIA uzmanları Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgal etme niyetinde olduğunu Başkan Bush'a bildirdiler. Hiç kimse bu uyarıya kulak asmadı.
  Ekim 1992 CIA Başkanı Moskova'yı ziyaret ediyor. Hayal bile edilemeyecek bir olay gerçekleşti: CIA başkanı Robert Gates Kremlin'de Boris Yeltsin'le görüştü ve KGB merkezini gezdi.
  24 Aralık 1992 Bush'un affı. Başkan Bush İrangate olarak anılan İran'a gizli silah satışı olayına karışmış üç CIA ajanını affetti.
  25 Ocak 1993 Bu sene içinde yakalanan Pakistanlı Mir Aimal Kansi, iki ajanın CIA merkezi önünde öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.
  21 Şubat 1994 CIA tarihinin en zararlı haini, Aldrich Ames FBI tarafından yakalandı. Ames her şeyi para için yaptığını söyledi.
  29 Eylül 1995 CIA başkanı John Deutch, Guatemala'da insan haklarına aykırı davranan iki ajanı kovdu ve sekiz tanesi hakkında disiplin tedbirleri uyguladı.
  CIA Sayfa: 4/4
  31 Ağustos 1996 Saddam Hüseyin'in Irak'taki duruma yeniden hakim olmasından sonra, CIA 1991'den bu yana onu devirmek ya da öldürmek için çalışan Kürt muhaliflere verdiği desteği çekti.
  10 Ağustos 1997 CIA başkanı yine değişiyor. George Tenet CIA'nın başına geliyor. Bu altı yıl içindeki beşinci başkan.

 • F
  F

  Bir TERÖR örgütü.

 • F
  F

  'CIA - Kotrgerilla ve Türkiye', M.Emin Değer'in kitabı.

 • F
  F

  Central Intelligence Agency (Merkezi İstihabarat Servisi)

 • F
  F

  Dünya'nın kontrolünü elinde tutmaya çalışan, ABD'nın bütün pis işlerini yapan, yaptırtan, uluslararası terör örgütü. türkiye'de yıllarca pkk mevzusunu ortaya çıkaran ve onlara silah desteği veren, sol güçlenince sağın solun önüne geçmesi için çabalayan, Sovyetler birliği - Afganistan savaşı sırasında afganistan'ın bütün silah ihtiyacını karşılamış ve medyada koskoca Sovyetler Afganlara boyun eğdi, efsane çürüdü dedikodusunu yayan, 11 eylül'ü de sırf ortadoğu ve özellikle ıraktaki petrole sahip olmak için kendini acındırarak olası bir harekatta ırak'a rahatça terörle savaşıyoruz maskesi altında için yaptırdığı söylenen, bu gizli bilgiyi ele geçiren Mossad'ın İkiz Kuleler'deki bütün yahudilerin yaşam garantisini istediği için hiçbir yahudinin o gün binada olmamasını sağlayan emperyalist ajan örgütü.