Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

çerkez ethem sizce ne demek, çerkez ethem size neyi çağrıştırıyor?

çerkez ethem terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  İsmetin kumpas kurduğu büyük kahraman...

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  birileri onun kanına girip isyana teşvik etmiştir. halbuki kendileri milli mücadeleye katkıda bulunan bir kişidir. fakat bu katkıları onun isyancı olmasını göz ardı etmemizi sağlayamaz..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Ethem Bey diye anılırken,Çerkez Ethem'e dönüştürülen,Ankara ile iktidar savasını kaybeden Kurtuluş Savaşının ünlü çetecisi.

 • Ercan Gürcan
  Ercan Gürcan

  inönü rahmetli ethemi hain ilan ettirdi elinden gelse atatürküde yok edecekti lakin atatürk sonrası dönemde paraların üzerindeki atatürk resimlerini kaldırıp kendi resimlerini koyması gibi.ve türkiyede bugünün chp si ozamankinden farkı yok ya başında bir çerkez kökenli lider barındırıyor ve çerkezlerinde bu partiye oy vermelerini anlamıyorum

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Sonradan Düzenli Ordu'ya katılmak istememiş ve Yunanlılara sığınmıştır...

  Kimine göre vatan hainidir, kimine göre değildir...

  ...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Halide Edip(1963) bahsettiği gibi,Ethem Bey Ankara'ya geldiğinde Ankara'daki tek otomobilin kendisine tahsis edilmesi ve Ankara sokaklarının Ethem'i görmek isteyen insanlala dolup taşması...

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay

  bir Türk gerillası.Gerillacılık sanatının en büyük Türk sanatçılarından biridir.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Tarih senin gibi vatan evladı aslanlarıda seni hain ilan eden asıl hainleride unutmayacaktır Ethem komutanım! ! !
  Kuvay-ı Milliye ruhu bitmez! !

 • Bilal Atici
  Bilal Atici

  Cerkes Ethem'e hain demek, bu gun o guzel Vatanda nefes alanlarin,rahatca dolasanlarin,o guzelim Vatana saygi duyanlarin yuregini acitiyor.Bunu yapabilecek zihniyet ancak hirslarinin esiri olmus,kendi cikarlarini vatan cikarlarina tercih etmis zihniyetlerin isidir.Karsisina mertce cikip durumu ogrenmek isteyen Ethem Beye mertce cevap verme yurekliligini gosteremeyen ancak yunan cephesinden asker cekip ethem Beyin uzerine fermanini cikartmaktan geri kalmayan hirslarina maglup olmus zihniyetler ancak Ethem Bey icin hain diyebilir.Bu gun Tukiye Cumhuriyeti diye bir devlet varsa onuda Ethem Beye borcluyuz.Bir vatan borclu oldugumuz bu sahsiyete itibari iadeyi bile cok goruyoruz.Amam artik tarihi kimse carpitamayacaktir ve elbette bir gun herkes hak ettigi yeri bulacaktir

 • Musa Kılınç
  Musa Kılınç

  sizce çerkez ethem hain olsaydı onun elinden kim alabilirdiki ismet inönüyü çerkez ethem onu sakaryada tren istasyonunda tabancayı kafasına dayadığında kim alacaktı söyleyin ismet inönü onun başarılarını kıskandı ve çerkez etheme karşı drendi yunanlılar izmiri işgal ederken yunanlılara karşı değilde çerkez etheme karşı şavaştılar çerkez ethem kardeş kanı dökmemek için yunanlılardan geçiş hakkı istedi yunanlılara sığınmadı geçiş hakkı istedi........

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  yunanlılar izmir e 1919 da çıktılar ve 1920 de eskişehir e kadar gelebilmişlerdi...
  sorarım size.. düzenli bir orduda yokken yunanlılar karşılarında rakipsiz bir yılda neden bu kadar yavaş ilerleyebilsin...bir yılda anadoluyu baştan başa gitme imkanları varken neden bu kadar az mesafe alabilmişler...
  cevabı çok basit..çerkez ethem ve onun yiğitleri...
  düzenli ordu kurulabilmek için gerekli zamanı bulabilmişse çerkez ethem e defalarca teşekkür etmelidirler...ve gelin görünki düzenli ordunun yarısına yakınıda ethem in komutasındaki kuvayi milliye gerillalarıydı...

 • Sezai Ginay
  Sezai Ginay

  kesinlikle hain denilemez denilmesi de saçmalıktır.O nun hain olmadığı bugün kanıtlanmıstır.

 • Sezai Ginay
  Sezai Ginay

  bu vatan için bircok cephede savasmış bir kişidir.

 • Sezai Ginay
  Sezai Ginay

  'Beni ihanetle itham edenlere soruyorum: Ben ne zaman, hangi tarihte ve mevzide esasen müdafaa ettiğim cepheden bir adım dönmüşümdür, bir tek kardeş kanı dökmüşümdür? ' ÇERKES ETHEM

  Milli Mücadele'nin en mânidar fasıllarından birini, o günlerde 'Kuvvei Seyyâre' diye bilinen Çerkes Ethem'e bağlı birliklerin hikâyesi teşkil eder. Bu birlikler, Mondros Mütarekesi hükümlerine göre Osmanlı ordusunun terhise zorlandığı, dağıtıldığı günlerde Anadolu'da ortaya çıkan güvenlik boşluğunu doldurabilecek yegâne güç olarak görünüyorlardı. Nitekim Yunan işgalinin ilk safhasında bu birlikler, düşmanın ileri hareketini geciktirmek, oyalama saldırılarında bulunmak gibi önemli ve elbette 'milli' görevler ifâ etmişler, daha sonra teşkil edilen 'Garp cephesi' bölgesinde önemli askerî hizmetler yerine getirmişlerdi. Çerkes Ethem'e bağlı Kuvvei Seyyâre, 1920 yılında Sivas ve Yozgat civarında başgösteren Yenihan, Yozgat ve Boğazlıyan isyanlarının bastırılmasında ise neredeyse başrolde görünürler. (www.risaleforum.com SİTESİNDEN ALINTIDIR.)

  Bunların gercek oldugunu bile bile Çerkes Ethem e hain denilmesi kesinlikle yanlıştır.Bu gerçekler kanıtlanmıştır ve yukarıda bahis ettiğim siteden rahatlıkla bulabilirsiniz.Çerkes Ethem hainliğin aksine bu vatan için canını bile ortaya koymuştur.Ayrıca yaptığı bunca fedakarlıktan sonra hain denilmesinin sebebi nedir acaba? soruyorum size. çerkes ethem kesinlikle hain değildir.

 • Tarık Buğra Kertmen
  Tarık Buğra Kertmen

  Tarih kahramanları asanlar tarafından yazılır.

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  Çerkezlerin Şapsı boyundan İşbirlikçi. Yozgat isyanı sırasında vatandaşa yaptığı zulm yetmiyormuş gibi Atatğrk'ün ifadesiyle 'onuda ağaca çekeceğim' vs. zırvalarda bulunmuş. Bağımsızlıktan ziyade avanesinin çıkarlarını düşünmüş bir tip.
  Hakkında methiyeler düzenlerin Meclisle ters düştükten sonra kimlerle işbirliği yaptığını bildiklerini sanmıyorum.
  Çerkez ethem yunanlılara sığınmış ve 9 eylül sonrası yunanistana kaçmıştır.

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan

  'Ve 29 Aralık Kütahya:
  4 top
  ve 1800 atlı bir ihanet
  yani Çerkez Ethem,
  bir gece vakti
  kilim ve halı yüklü katırları,
  koyun ve sığır sürülerini önüne katıp
  düşmana geçti.
  Yürekleri karanlık,
  kemerleri ve kamçıları gümüşlüydü,
  atları ve kendileri semizdiler...'

  Ben Nazımın bu şiirini ilk kez burda duydum. Böylece kendisine (şairliğinden dolayı) olan azıcık saygım da kalmadı. Hainin önden gideni arda kalmayanı olan Nazım; Ethem Beye hain diyor... İtleri salmışlar taşları bağlamışlar işte... Ağzıma başka kelimeler de geliyor ama edebim müsade etmiyor.! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  başçavuşun savaş ortamında emre itaatsizlik yapması,,,,,,paşalarla komutanlık rekabetine girmesi ve refüze edilince düşmana sığınması vatan hainliği değilse vatan hailiği nedir arkadaşım?

 • Mehmet Emin İsteyici
  Mehmet Emin İsteyici

  Eğer o olmasaydı milli mücadele büyük ihtimalle bitmiş olcaktı.çünkü ankaraın burnun dibine kadar gelen anzavuru durdurabilme başarısını göstermiştir.Ona hain diyenler ile abdülhamite hain diyenler aynı takımın elemanıdırlar onlr önce kendilerine baksınlar.

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Kuvayi Seyyare’nin kurucusu ve komutanı.
  Devlet tarafından madalya ile onurlandırılmış,halk tarafından ve devlet büyüklerinden saygı görmüş biridir.Ayaklanmaları bastırışı ile tanınırdı.

  Fakat,daha sonraları Düzenli Ordu’ya girmeyi reddetmiş,Yunanistan'a sığınmış bu yüzden de “vatan haini” damgası yemiştir.

  Bence,orduya katılmayı kabul etmemekle ve Yunanistan’a sığınmakla çok büyük ve affedilemez bir hata yapmıştır.Fakat bu hata,onun vatan haini olduğunun açık bir göstergesi değildir.


  'Beni ihanetle itham edenlere soruyorum: Ben ne zaman, hangi tarihte ve mevzide esasen müdafaa ettigim cepheden bir adim dönmüsümdür, bir tek kardes kani dökmüsümdür? '

  -Çerkez Ethem-

 • Hamza
  Hamza

  Çerkes Ethem Bey: İstiklal Mahkemesi'nce yokluğunda idama mahkûm edildi, Amman'da öldü. Tek istediği bağımsız bir mahkemede yargılanmaktı. Ama O'na bu imkânı tanımadılar.

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  sava$in en can alici noktasinda her$eyi bir kalemde silip duzenli ordu kurma fikrine kar$i cikan ve duzenli ordunun bastiramadigi ayaklanmalari bastiran (orn: yozgat isyani) osmanli ordusu mensubu kuvay-i milliyeci. resmi tarihciler ve onlarin mamulleri haricinde o donemde ya$ayan halkin cok sevdigi, ölüm yerinin bile (ürdün) tek basina yunanlılarla hiç bir zaman işbirligi yapmadigini ispatlamaya yetecek buyuk vatansever.

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  çerkes ethem 2 adet subay abisi olan,kendisi de subay olmak istemiş ancak kapasitesi yeteneği yeterli görülmediği için osmanlı ordusunda astsubay olabilmiş biriydi.çeşitli cephelerde savaştı.bildiğimiz gedikli başçavuştu bu adam.
  osmanlı ordusunda ordular kolordular yönetmiş paşalar varken başkumandanlık istemesi densizlikti.bu konuda ısrarcı olunca da refüze edildi. yunan tarafına nasış geçtiğini bilemem ama osmanlı ordusunda astsubayken paşalardan başkomutanlık istemesi herşeyden önce askerlik kurallarına ve terbiyesine aykırıdır.ayrıca kuvvetleri ve yaptıklarıyla fazla gurur duydu ve anadoluda çok da can aldı.sadece eğridirde karşılama yapılamdığı için 4 kişiyi astığını okumuştum cumhuryet gazetesinde.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Çerkez Ethem asla hain değildir onun meselesi İsmet İnönüyleydi...
  O Kuvay-i Milliye ruhunu canlandıran şahıs...
  O Ankara ya gelince Ankara halkı sokaklara dökülmüş bu kahramanı görebilmek için...
  TBMM hükümetinin tek arabasına binmeye nail olmuş birisi o...
  O meclisde konuştuğunda bütün mebuslar tarafından ayakta alkışlanmıştır o...
  O en çok yunan kellesi kesen adam(mecazen) nasıl Yunan tarafına geçer hem geçmek istese bile bir sürü milletdaşının kanını akıtmış bir adamı Yunanlılar kabul edermi...
  O Atina ya gitmedi götürüldü...
  Ethem İnönü savaşlarında başkumandanlık istedi ama ikinci kumandanlık verildi meclis tarafından...O da ben İsmet ten daha kıdemliyim altında çalışmam dedi ve kendini dağlara vurdu...yine çeteler kurarak Yunanlılarla savaştı ama artık eli silah tutan herkes düzenli orduya koştuğu için bu pek etkili olamadı...
  Sonrada o Yunanlılar tarafından yakalandı ve işkencelerden geçtikten sonra Atina ya zorla götürüldü ama o oradan kaçtı sonra Kahire falan derken 150likler listesine girdi..

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  çerkez Ethem 1.Dünya Savaşında Teşkilat-ı Mahsusa da önemli görevlerde bulunmuş Kurtuluş Savaşına ilk katılanlardan olmuş düzenli orduya zaman kazandırarak düşmana zaman ve mal kaybettirmiştir.
  eeee bunları yapan birisi nasıl hain oluyor bunu araştırmak lazım ama içinden bir his bu olayında Vahdeddin gibi sonradan ışığa çıkacağını söylüyor.
  basayev_34@hotmail.com

 • Sule Kahraman
  Sule Kahraman

  çerkes etheme hain diyenler tarihi bilmiolar biliolarsa hainin daniskasıdırlar..

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Ateşi ve ihaneti gördük.
  Ve kanlı bankerler pazarında
  memleketi Alaman'a satanlar,
  yan gelip ölülerin üzerinde yatanlar
  düştüler can kaygusuna
  ve kurtarmak için başlarını halkın gazabından
  karanlığa karışarak basıp gittiler.
  Yaralıydı, yorgundu, fakirdi millet,
  en azılı düvellerle dövüşüyordu fakat,
  dövüşüyordu, köle olmamak için iki kat,
  iki kat soyulmamak için.

  Ateşi ve ihaneti gördük.
  Murat nehri, Canik dağları ve Fırat,
  Yeşilırmak, Kızılırmak,
  Gültepe, Tilbeşar Ovası,
  gördü uzun dişli İngiliz'i.
  Ve Aksu'yla Köpsu,
  Karagöl'le Söğüt Gölü
  ve gümüş basamaklı türbesinde yatan
  büyük, âşık ölü,
  şapkası horoz tüylü İtalyan'ı gördü.
  Ve Çukurova,
  kıyasıya düzlük,
  uçurumlar, yamaçlar, dağlar kıyasıya
  ve Seyhan ve Ceyhan
  ve kara gözlü Yürük kızı,
  gördü mavi üniformalı Fransız'ı.
  Ve devam ettik ateşi ve ihaneti görmekte.
  Eşraf ve âyân ve mütehayyizânın çoğu
  ve ağalar:
  Bağdasar Ağa'dan
  Kellesi Büyük Mehmet Ağa'ya kadar,
  düşmanla birlik oldular.
  Ve inekleri, koyunları, keçileri sürüp, götürüp,
  gelinlerin ırzına geçip,
  çocukları öldürüp
  ve istiklâli yakıp yıktıkça düşman,
  dağa çıktı mavzerini, nacağını, çiftesini kapan
  ve çığ gibi çoğaldı çeteler
  ve köylülerden paşalar görüldü,
  kara donlu köylülerden.
  Ve bizim tarafa geçenler oldu
  Tunuslu ve Hindli kölelerden.
  Ve Türkistanlı Hacı Ahmet,
  kısık gözleri,
  seyrek sakalı,
  hafif makinalı tüfeğiyle
  dağlarda bir başına dolaştı.
  Ve sabahleyin ve öğle sıcağında ve akşamüstü
  ve ayışığında ve yıldız alacasında geceleyin,
  ne zaman sıkışsa bizimkiler,
  peyda oluverdi, yerden biter gibi o
  ve ateş etti
  ve düşmanı dağıttı
  ve kayboldu dağlarda yine.

  N.H.Ran

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  ...............................
  Ateşi ve ihaneti gördük.
  Dayandık
  dayanmaktayız.
  ................................

  Ve 29 Aralık Kütahya:
  4 top
  ve 1800 atlı bir ihanet
  yani Çerkez Ethem,
  bir gece vakti
  kilim ve halı yüklü katırları,
  koyun ve sığır sürülerini önüne katıp
  düşmana geçti.
  Yürekleri karanlık,
  kemerleri ve kamçıları gümüşlüydü,
  atları ve kendileri semizdiler...

  N.H. Ran

 • Hatice Soyismim Ateş Tanrısı Demek
  Hatice Soyismim Ateş Tanrısı Demek

  yine sen geldin aklıma yine gözlerim doldu DEDECİĞİM ALLAH RUHUNU ŞAAD ETSİN DEDEM:((((((((((

 • Tuguj
  Tuguj

  Çerkes Ethem öyle bir kişidir ki gönüllerde edindiği sevginin büyüklüğü hala yaşar ve insanlar Çerkes Ethemin üstüne atılan çamuru kabul etmez, onun hain olmadığı konusunda direnir.

  Yaw bunu Milli eğitim bile kabul ediyor artık yakında hain damgasını kaldıracaklardır. Kaldırmasalarda üç beş kişi dışında Çerkes Etheme hain diyen birisi yok :)) Hain lafını anmazlarsa Ethmen beyin ruhu şaad olur. Lise derslerimizde Tarih hocalarımız Ethemin hain olmadığını söylerken temkinli davranırlardı ama şimdi basa basa üstüne söyleyebiliyorlar buda güzel birşey :))

  O dağa çıkan Kaplandır, Ankara halkı onu caddelerde ayakta aklışlar tutarak bu ismi ona vererek karşılamıştır. Cemal Kutayında dediği gibi Ethem beye bu ulus çok şey borçlu, o ve yaptıkları olmasaydı İstiklal mücadelesi en başından sona erebilirdi.