Kültür Sanat Edebiyat Şiir

boşnak sizce ne demek, boşnak size neyi çağrıştırıyor?

boşnak terimi Zilzal Zelzele tarafından 22.06.2005 tarihinde eklendi

 • Kenan Demir
  Kenan Demir30.04.2014 - 14:24

  bosnalı demektir, böreği güzel olur :)

 • Ferhat Özcan
  Ferhat Özcan21.04.2014 - 03:03

  Boşnak-Başnak: Kaşgarlı Mahmut (1072-1073) yılında yazdığı Divan-ı Lugat’it Türk adlı eserinde “Bizans-Rum ülkesine en yakın oturan Türk boyu Peçeneklerdir” demektedir. “Başnak” kelimesini de “başında tolgası, sırtında zırhı olmayan er” şeklinde açıklamaktadır. Bizanslı Eflatuncu filozof-devlet adamı (1018 – 1078) Michael Psellos 967-1077 olaylarını anlattığı Khronographia (Vakayiname) adlı kitabında Balkanları tamamen hakimiyetleri altına alan 1050 yılında da bütün Trakya’yı işgal eden Peçenekleri anlatırken çağdaşı Kaşgarlı Mahmut’la aynı ifadeyi kullanıyor: “Peçenekler zırh giymez ve başları miğfersizdir. Kalkan da taşımazlar. Savaşta bağırarak saldırırlar, püskürttükleri düşman askerlerini takip ederek öldürürler. Derin vadilerde ve uçurumlarda yaşarlar. Ölüm karşısında korku bilmezler.” Bir doğulu bilginin Başnaklar, bir Bizanslı tarih yazarının da Peçenek Türkleri hakkında aynı ifadeleri kullanmaları Peçeneklerle Başnakların aralarında bir köken farkının olmadığını göstermektedir. Türkolog N. A. Baskalov, Türk Menşeli Rus Aile Adları adlı kitabında Peçenek kelimesini Peçe-on-ok şeklinde tahlil edip peçe=bey; arı beyi; Peçenek’in de Onokların beyi anlamına geldiğini söylüyor. Aynı mantıkla hareket ettiğimizde Başnakların Peçenek boylarından biri olduğunu ve Başnak sözünün baş+on+ok’tan kısaldığını kabul etmemiz mümkündür Bağdatlı Mesudî 941 yılında yazdığı Mürucü’z-Zeheb (Altın Çayırlar) adlı eserinde Hazarlarlla Alanlara yakın ve bunlarla batı arasında 4 Türk kavmi bulunduğunu, bunların en cesurlarının Bacnak olduğunu kaydediyor. Mesudî’nin sıraladığı bu dört boydan Bacgard ve Nükerdeler Macar asıllı Bacnak ve Becneler ise Peçenek boylarıdır. Bütün bu ifadeler Mesudî’de adı geçen Bacnakların Kaşkarlı’nın bahsettiği Başnaklar olduğunu şüphe bırakmamaktadır. Bugün ne sebep ve hangi mantıkla olduğunu anlayamadığımız bir şekilde Boşnak-Başnakların Osmanlı döneminde İslamiyeti kabul etmiş bir Balkan kavmi olduğu fikri ön plana çıkarılıyor. Hâlbuki yine 11. asırda yaşamış bulunan Endülüslü El-Bekrî o asırda İslamiyet’in Peçenekler arasında iyice yayıldığını, hatta Peçenekler arasından İslam dini âlimlerinin çıktığını söylüyor 11. Asırda henüz Kayı Boyu’nun Osmanlı Devletini kurmadığı göz önünde tutulursa Boşnakların Osmanlı fütuhatı döneminde Müslümanlığı kabul ettiği iddiası boşa çıkmaktadır. Yakın tarihlerde Sırp zulmüne uğramış olan Boşnaklar Müslüman bir topluluktur, ama her şeyden önce Türk’türler Yard. Doç. Dr. Aydın BUDAK

 • Ferhat Özcan
  Ferhat Özcan21.04.2014 - 02:59

  Boşnak-Başnak: Kaşgarlı Mahmut (1072-1073) yılında yazdığı Divan-ı Lugat’it Türk adlı eserinde “Bizans-Rum ülkesine en yakın oturan Türk boyu Peçeneklerdir” demektedir. “Başnak” kelimesini de “başında tolgası, sırtında zırhı olmayan er” şeklinde açıklamaktadır. Bizanslı Eflatuncu filozof-devlet adamı (1018 – 1078) Michael Psellos 967-1077 olaylarını anlattığı Khronographia (Vakayiname) adlı kitabında Balkanları tamamen hakimiyetleri altına alan 1050 yılında da bütün Trakya’yı işgal eden Peçenekleri anlatırken çağdaşı Kaşgarlı Mahmut’la aynı ifadeyi kullanıyor: “Peçenekler zırh giymez ve başları miğfersizdir. Kalkan da taşımazlar. Savaşta bağırarak saldırırlar, püskürttükleri düşman askerlerini takip ederek öldürürler. Derin vadilerde ve uçurumlarda yaşarlar. Ölüm karşısında korku bilmezler.” Bir doğulu bilginin Başnaklar, bir Bizanslı tarih yazarının da Peçenek Türkleri hakkında aynı ifadeleri kullanmaları Peçeneklerle Başnakların aralarında bir köken farkının olmadığını göstermektedir. Türkolog N. A. Baskalov, Türk Menşeli Rus Aile Adları adlı kitabında Peçenek kelimesini Peçe-on-ok şeklinde tahlil edip peçe=bey; arı beyi; Peçenek’in de Onokların beyi anlamına geldiğini söylüyor. Aynı mantıkla hareket ettiğimizde Başnakların Peçenek boylarından biri olduğunu ve Başnak sözünün baş+on+ok’tan kısaldığını kabul etmemiz mümkündür Bağdatlı Mesudî 941 yılında yazdığı Mürucü’z-Zeheb (Altın Çayırlar) adlı eserinde Hazarlarlla Alanlara yakın ve bunlarla batı arasında 4 Türk kavmi bulunduğunu, bunların en cesurlarının Bacnak olduğunu kaydediyor. Mesudî’nin sıraladığı bu dört boydan Bacgard ve Nükerdeler Macar asıllı Bacnak ve Becneler ise Peçenek boylarıdır. Bütün bu ifadeler Mesudî’de adı geçen Bacnakların Kaşkarlı’nın bahsettiği Başnaklar olduğunu şüphe bırakmamaktadır. Bugün ne sebep ve hangi mantıkla olduğunu anlayamadığımız bir şekilde Boşnak-Başnakların Osmanlı döneminde İslamiyeti kabul etmiş bir Balkan kavmi olduğu fikri ön plana çıkarılıyor. Hâlbuki yine 11. asırda yaşamış bulunan Endülüslü El-Bekrî o asırda İslamiyet’in Peçenekler arasında iyice yayıldığını, hatta Peçenekler arasından İslam dini âlimlerinin çıktığını söylüyor 11. Asırda henüz Kayı Boyu’nun Osmanlı Devletini kurmadığı göz önünde tutulursa Boşnakların Osmanlı fütuhatı döneminde Müslümanlığı kabul ettiği iddiası boşa çıkmaktadır. Yakın tarihlerde Sırp zulmüne uğramış olan Boşnaklar Müslüman bir topluluktur, ama her şeyden önce Türk’türler Yard. Doç. Dr. Aydın BUDAK BUDAK Aydın: “Yurdumuza Yerleşen Oğuz-Türkmen Boyları ve Bazı Yer Adları”, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Yayınları - See more at:

 • Davut Doğrucu
  Davut Doğrucu06.04.2011 - 14:14

  Birçok yorumcu Boşnakların Tüek olduklarından bahsediyor. Ancak Boşnaklar Türk ırkından değillerdir. Kendilerini Türk olarak hissetmekte veya Türkiyede yaşayanlar kendilerini Türk kabul etmektedirler. Türkiyede yaşayan birçok etnik kökenin yapması gereken de budur. Ben boşnak değilim ancak onların arasında uzun süre kaldım ve tanıdım. Bizlere çok yakın yapıları var.

 • Metin Aras
  Metin Aras19.07.2010 - 15:03

  AHHH NECİP MİLLET,,,AH UGRADI ZULMÜ VE YAŞADIGI VAHŞET KELİMESİNİN BİLE KUZU KADAR MASUM KALACAGI AVRUPANIN GÖBEGİNDE TÜM DÜNYANIN GÖZLERİ ÖNÜNDE YAŞANANLAR,,,VE BU NU YAŞAYANLAR YANİ BOŞNAKLAR^^^^ÖZ BE ÖZ HAKİKİ TÜRK ÇOCUKLARI VE HALİS MÜSLÜMANLAR^^^^ VE BÖYLE OLDUKLARI İÇİN TARİHTEDE VAHŞİ KAZIKLI VOYVADANIN TORUNU SIRP(tiksintiyle) LARCA ZULME UGRATILAN TOPLULUK....NEYİ TARTIŞITORUZ GÖZ NEDİR..KULAK NEDİR..MİDE YADA DİZ NEDİR GİBİ BİR ŞEY TARTIŞILAN...BUNLAR BİR ARADA NASIL Kİ VUCUDU MEYDANA GETİRİYORSA BU FARKLI İSİMLER BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİ OLUŞTURUYOR...ONLAR BİRER BALKAN TÜRKÜ...BULGARİSTANDA...BATI TRAKYA DENİLEN BÖLGEDE VE SANCAK KARADAĞ BÖLGESİNDE OSMANLI FETİHLER YAPTIKÇA ANODULAN ORALARA ORALARI VATAN YAPMAK VE TUTMAK ÜLKÜSÜYLE GÖTÜRÜRLÜP İSKAN EDİLEN VE 19.YÜZ YIL OSMANLI BALKANLARDAN ÇEKİLİRKEN OARALARDA KALAN SAHİPSİZ KALAN ONLARCA YIL BAKAMIYIP KÜLTÜREL OLARAK DA ASİMİLASYONA SİSTEMLİ ŞEKİLDE UGRATILAN BİZ YANİ BİZZZ...BEN SİVAslıyım 1600 lLÜ YILLARA KADAR SOY KAYDIM SİVAS OLARAK DEVLET ARŞİVLERİNDE...AMA BEN BOŞNAGIM BOSNALIYI.. ONLAR BEN OLDUKLARI İÇİN 1995 DE ZULÜM VE KATLİAM YAŞADILAR...BEN BULGARİSTANDAYIM ONUN İÇİN ZULÜM GÖRDÜM-İTİLDİM EZİLDİM...BATITARKYADA YOK SAYILDIM...AZARBEYCAN KARADAG DA HOCAİLİ KATLİAMOINA UGRADIM...ÇÜNKİ BEN İSLAMI TÜM BOYUTLARI İLE DÜNYAYA DA HÜKÜMRAN KILAN EN GÜZEL ŞEKİLKDE YAŞAYAN VE ASIRLARCA HAMİLİGİNİ YAPIP ONU MEFKURELEŞTİREN MİLLETİN TA KENDİSİYİM...VİYANA ÖNLERİNDEN KABİLE AFRİKANIN ORTALARINA KADAR ASIRLARCA ADELETİ VE ANODOLUDAN İNSANIMIZI TAŞIDIK VE ŞİMDİ CİGER PARELERİMİZ ORALARDA SAHİPSİZ..YALNIZ...VE BİRKAÇ ON YILDIR ONLARA TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAHİPSİZ DEGİLSİNİ DİYEBİLYOR LİSAN-I MÜNASİPLE...VE UYKUDAKİ ASLAN UYANIYOR DÜNYADAKİ GELİŞMELRİ İZLEYİN...VE VE OSLAN AYAGA KALKTIGINDA ÇAKAL NESABESİNDEKİ ZALİMLER ŞİMDİDEN KAYGISINI ÇEKEREK ASLANI KALDIRMAMAK İÇİN TERÖR KAOS VS İLE GAYRETLER İÇİNDELER,,,HA BOŞNAKLAR 1500 LÜ YILLARDA AGIRLIKLA KONYADAN BALKANLARA İSKAN EDİLEN KARDEŞLERİMİZ...BÜYÜKLERİNİN HEPSİNİN ELLERİNDEN KÜÇÜKLERİNİN GÖZLERİNİNDEN ÖPÜYORUM...VE İLAVE EDİYORUM MİLLİ ŞAİRİN DİZELERİ İLE ^^^DOGACAKTIR SANA VAAD ETTİĞİ GÜNLER HAKKIN KİMBİLİR BELKİ YARIN,,BELKİ YARINDAN DA YAKIN^^^^ DÜNYA TİTRETİTRE ADELET VE GÜVENİYLE DÜNYAYA HUZUR YAŞATMIŞ MİLLETİN TORUNLARI BÜYÜDÜ GÖREVİ ALIYOR YİNE DÜNYA ORMANININ KRALI ASLAN OLARAK...

 • Sabiha Nevin İslam
  Sabiha Nevin İslam16.03.2010 - 23:09

  Ben Bosna-Hersekli bir ailenin Boşnak kızıyım, ve de Bosna-Hersek'de Halk kültürlüre alan araştırması yaptım ve kitap derledim. Bu nedenle, iki yönlü Boşnak kültürünü bilmekteyim. Boşnak kelimesini ilk kez merhum Fatih Sultan Mehmet söylemiştir. Aslında anlamı: 'Bosniyak'= Bosnalı demektir. Sırp-Hırvat ve Müslüman grupların bir arada yaşadığı Balkanların büyük bölümünde müslümanlar yaşamakla beraber, sadece Bosna-Hersek'deki eski Osmanlı Devleti halklarından biri olan müslümanlara; 'Boşnak' denilmektedir.Boşnakların ulus kültürlerinin iki temel ögesinden biri İslamiyet, diğeri ise Osmanlı kültür ve sanatlarıdır. Bosna-Hersekdeki Boşnaklar da hem sağduyulu birer dindar müslüman, aynı zamanda eğitimli ve uygar insanlardır.Hem de Türkiye'ye göç edip burada yaşayan Boşnaklar da dini inançlarına bağlı, çalışkan,devlet yönetimi ile her zaman barışık,saygılı uyumlu insanlardır. Gelenek ve görenekleri de genel anlamda Türkiyedeki genel geçer kültürümüzle örtüşen olumlu anlamdadır. Birden fazla dil bilirler, Türkçe ve Boşnakça'nın yanı sıra yabancı dilleri de öğrenmeye yatkın insanlardır. El sanatlarına ve de müziğe yetenekli ve meraklıdırlar. Bilgilerinize sunarım. Dr.Sabiha Nevin İslam(Halk kül.arş.yazar-çevirmen şair-Ressam)

 • Fatma Cevcet
  Fatma Cevcet24.04.2009 - 11:57

  ben size birşey sormak istiyom kendim aslen bulgaristan türklerindenim ve erkek arkadaşım bosnalı boşnak.Boşnaklar hakkında iyi şeyler duydum fakat aile yapılarını tam olarak öğrenmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Özellikle ricam boşnak ailenin yanında yaşayan ve onlarının kültürünü ve aile yapısını çok iyi biri cevaplasın.

  Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim arkadaşlar.

 • Sen Ve Ben
  Sen Ve Ben20.11.2008 - 04:08

  Çok severim ben onları 1979 senesinde çok kız arkadaşlarım vardı
  acaba evlendilermi

 • İsmil Demir
  İsmil Demir04.10.2008 - 12:51

  türklerin kader arkadaşı. türkiyenin uydusu. canımın 51 parcasından bi tanesi..

 • Sbosnak
  Sbosnak28.05.2008 - 06:01

  benim soy adım BOŞNAK ve ikamet ettiğim mahallenin hepsi bu soy ismi taşıyor.Zonguldak Devrek ilçesi Çaydeğirmeni kasabasında ikamet ediyoruz.Kimse bu soy ismin nereden geldiğini bilmiyor.Yardımcı olun