Kültür Sanat Edebiyat Şiir

basketbol sizce ne demek, basketbol size neyi çağrıştırıyor?

basketbol terimi 3rd3m tarafından 05.09.2005 tarihinde eklendi

 • Tayfun Kapusuz
  Tayfun Kapusuz 28.12.2009 - 17:20

  basketboll oynamak boyu uzatır.

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve 08.10.2009 - 19:00

  huhhah dev adam ooon ikiii dev adam =)

 • Hacer Cerit
  Hacer Cerit 23.12.2008 - 20:28

  en sevdiğim spor dalııııııııııı
  ah adanaya gitcektik ama işte kısmet gidemedik gitseydik herkse yeneceğimize inanıyorum kapadokya avanos spor

 • Pelin Su
  Pelin Su 26.12.2007 - 23:12

  çok sevdiğim ve izlerken keyif aldığım bi spor..... keşke avrupa da basketbol da daha başarılı olabilsek....:((

 • Mahir Günşiray
  Mahir Günşiray 15.12.2007 - 16:23

  BASKETBOLL CÜCELERİN YANİ (KISA BOYLULARIN) BOYUNU UZATMAK İÇİN OYNADIGI BİR TÜRLÜ FUTBOL OYUNU DUR
  AMA NORMALDE CÜCELER İÇİN SECİLMİŞ BİR ETKINLIKTIR

 • Yusuf Çakır
  Yusuf Çakır 05.11.2007 - 04:05

  basketbol?
  bı zamanlar cıldırmıs gıbı ızlerdım.hatta ızlerdık.
  nba lıgını ezbere bılırdım.
  gecenın bılmem kacında babamla oturup koca koca adamları ızlerdık.
  ama sımdı:(
  maaalesef iş denılen sey herseyden aldı benı.
  basketten,twden,futboldan....belkıde hayattan...!

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde 29.03.2007 - 16:37

  lise ikide beden eğitimi dersinde basketbol oynarken okulun en iyi basket oynayan çocuğu(bence) potaya atarken topu hedefi şaşırıp kafama atmıştı :(((( artık ne kadar iyi oyuncuysa hıh! ! ! ! !

 • Duffy Duck
  Duffy Duck 25.03.2007 - 21:11

  Basketbol beşer kişilik iki takımla oynanır. Her takımın en çok yedi yedek oyuncusu bulunabilir. Oyuncu, oyunun durduğu herhangi bir anda değiştirilebilir ve oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur. Genelde takımdaki beş oyuncunun ayrı ayrı görevleri vardır. Her oyuncu atış yapabilir ve karşı takımın hücumu sırasında da savunma yapması zorunludur. Oyuncular alanda, bir orta, iki ileri ve iki savunma oyuncusu olarak yerini alır. En uzun boylu oyuncu, genellikle orta oyuncusu olarak seçilir. Karşılaşma, oyunun ve her devrenin başlangıcında hakemin, topu orta yuvarlakta havaya atmasıyla başlar. Topun, iki takımdan birer oyuncu arasında, iki oyuncunun da sıçrayabileceğinden daha yukarıya atılması gerekir. Top en yüksek noktasına ulaştıktan sonra, iki rakip oyuncu sıçrayarak topu kendi takımına kazandırmaya çalışır. Topu kapan takım paslaşarak ya da top sürerek rakip takımın potasına doğru ilerler. Topa sahip olan oyuncu, takım arkadaşıyla paslaşmadan önce bir adım atabilir. Top sürme, her adımda bir topu yerde sektirerek yapılır. Top sürerek ilerleyen oyuncu durup topu tuttuktan sonra ya pas vermek ya da sepete atış yapmak zorundadır. Yeniden top sürerek oyuna devam edemez, devam ederse 'çifte sürme' diye adlandırılan bir hataya yol açmış olur.
  Oyuncu topu potaya herhangi bir noktadan ve açıdan atabilir. Sıçrayarak topu doğrudan doğruya sepetin içine de bırakabilir. Savunma yapan oyuncu, atış yapanı, faul yapmadan engellemeye çalışır. Topun çemberden girmesine 'basket' denir. Üç sayı çizgisi adı verilen yarım dairenin dışından yapılan isabetli atışlar üç sayı kazandırır. Üç sayı çizgisi içinden yapılan atışlar ise iki sayıdır. Sayıdan sonra karşı takım pota altından oyunu başlatır. Kenar çizgisinin dışında topu alan oyuncu, beş saniye içinde alandaki takım arkadaşlarından birine atarak topu oyuna sokmak zorundadır. Topu alan oyuncunun ise, 10 saniye içinde topu karşı yarı alana taşıması gerekir. Bunu yapamazsa top rakip takıma geçer ve rakip takım topu yandan oyuna sokar. Bir takım topu rakip yarı alana geçirdikten sonra, topu bir daha kendi alanına geri taşıyamaz. Bunu yaparsa bir kuralı çiğnemiş olur.
  Faul ve kural çiğneme
  Faul. Basketbol oyununda fauller kişisel ve teknik faul olarak ikiye ayrılır.Karşı takımın oyuncusunu tutmak, itmek, çelme takmak gibi hareketler kişisel faullerdir. Kişisel fauller de üçe ayrılır. Kasten ve belirgin biçimde yapılmamış faullere olağan fauller denir. Rakip takımın iki oyuncusunun aynı anda birbirine faul yaparsa, karşılıklı faul olur. Bir takımın iki oyuncusunun karşı takımın bir oyuncusuna aynı anda faul yapması da çoklu faul olarak adlandırılır. Fauller, kenar çizgisinden oyuna sokulmak üzere topun karşı takıma verilmesi ya da karşı takımın serbest atışlar kullanması biçiminde cezalandırılır. Kasıtlı faullerde iki serbest atış hakkı verilir. Serbest atışta top çemberden geçerse, atışı yapan takım bir sayı kazanır. Serbest atışları, faul yapılan kişi kendisi kullanmak zorundadır. İki oyuncunun birbirine aynı anda faul yapması olan çifte faulde, top orta yuvarlaktaki hava atışıyla oyuna sokulur. Bir oyunda beş faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.
  Oyunu geciktirmek, potayı tutmak, sportmence olmayan davranışlarda bulunmak ya da aynı anda oyunda beşten fazla oyuncu bulundurmak gibi durumlarda, hakemler teknik faul verebilirler. Teknik faul için verilen serbest atışı cezasını, karşı takımdan herhangi bir oyuncu kullanabilir. Bu serbest atıştan sonra genellikle atışı yapan takım orta kenar çizgisinden topu oyuna sokar.
  Kural çiğneme. Bir basketbol maçında, oyun kurallarına aykırı olan hafif hatalara kural çiğneme denir. Kural çiğneme durumunda top rakip takıma verilir. Serbest atış alanında üç saniyeden fazla kalma, çifte sürme, topu yere vurmadan birden fazla adım atma, topu tekmeleme ya da topa yumrukla vurma, kural çiğnemedir. Topa son dokunan oyuncu, topu alan dışına çıkardığında ya da top kendindeyken sınır çizgisine bastığında da kuralı çiğnemiş olur. Topa sahip olan takım 24 saniye içinde potaya atış yapmak zorundadır. Bu süreyi değerlendiremezse top karşı takıma geçer.
  Oyun süresi ve hakemler
  Basketbol karşılaşmalarını, iki ya da üç orta hakem, bir sayı hakemi, bir 24 saniye hakemi ve bir de saat hakemi yönetir. Bazen sayı hakemine bir yardımcı eşlik eder.
  Basketbol karşılaşması, genellikle 10’ar dakikadan oluşan 4 periyottan ve 2 devreden oluşur. İki devre arasında 15 dakika ara verilir. Beraberlik durumunda beşer dakikalık uzatma devreleri oynanır. Topun kurallara uygun olarak oyuna girmesiyle karşılaşma saati işlemeye başlar. Herhangi bir nedenle oyun durduğunda, saat de durur. Hakemin kolunu yumrukla yukarı kaldırması faulü işaret eder. Açık elin ortasına dikilen işaret parmağı ise mola istendiğini gösterir. Mola, bir takımın koçunun istediği kısa aradır. Koç takımının oyuncularına taktik vermek için mola alır. Takımlar bir maç sırasında toplam beş mola (1.devre:2 ve 2.devre:3) alabilir. Maç uzaması durumunda, her uzatma devresinde takımlara birer mola hakkı daha verilir.3 saniye arasında topu elinde tutamaz. Çünkü 3 saniyeyi geçerse maç baştan oynanır hangi takımın elindeyse o takım sayı kaybeder. Nba de ise periyotlar 12 dakikadan oluşmaktadır.
  Kısa Tarihçe
  Basketbolü 1891'de Massachusetts'de beden eğitimi öğretmeni James A. Naismith geliştirdi. Amerikan futbolunu çok sert bulan Naismith, bir salonun karşılıklı iki duvarına sepet asarak yeni bir oyun oynatmaya başladı. Ama oyunda Amerikan futbolu topu kullanılıyordu. Başlangıçta dokuzar kişilik iki takımla oynanıyordu. Basketbol kısa sürede ilgi gördü ve hızla dünyanın öbür ülkelerine de yayıldı. Basketbol anavatanı Amerika'dan başlayarak yıllar boyu büyüye büyüye dünyaya yayıldı ve popüler spor dalları arasında kendine yer edindi. Bu spor kısa sürede ülkemizde de yayıldı ve büyük kitleler tarafından seyredilir hale geldi.

  Basketbol Oyun Süresinde 3, 5, 24 saniyeler nelerdir?
  3 saniye
  Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller (itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.

  5 Saniye
  Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından 5 saniye içinde topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.

  24 Saniye
  Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.

  Sahası
  Basketbol, bütün dünyada en çok sevilen sporlardan biridir. Türkiye’de futboldan sonra en çok basketbol karşılaşmaları izlenir. Basketbol, 19. yüzyılın sonunda ABD'de oynanmaya başladı. Daha sonra Kanada, Fransa, İngiltere ve dünyanın öteki ülkelerine yayıldı. 1936'da Olimpiyat Oyunları arasında yer aldı.

  Basketbol, çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur.


  Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.

 • Ecm Oztrk
  Ecm Oztrk 06.03.2007 - 19:13

  Basketbol ne demek? Ne demek olcak Küçükçekmece Anadolu Lisesi Bayan Basketbol Takımı nın şampiyon olması demek.Şampiyon Anadolu kadrosu:Belgin,Cansu,Çağla,Ece,Ecem,Esma,Merve,Tuğçe

 • Ecm Oztrk
  Ecm Oztrk 28.02.2007 - 12:40

  basketbol demek KÜÇÜKÇEKMECE AND. LİSESİ BAYAN BASKETBOL TAKIMININ ilçe şampiyonasında fahrettin kerim gökay ı 46-7 yenmesi demek.Basketbol diyince aklıma bu geliyor.

 • Kerim Yigit
  Kerim Yigit 04.02.2007 - 22:03

  10 kişilik bir takım oyunudur.5 kişi ev sahibi 5 kişi ise rakip takımdır.4 periyodtur.ilk yarı 2.periyoda kadar sürer ve 2 yarı olmak üzere tamamlanır.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir 24.01.2007 - 20:59

  Sky Tv. de 21.45' te Efes Pilsen - Barcelona basketbol karşılasması var...Bu maç kaçmaz.....

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir 16.01.2007 - 20:38

  Türk Telekom ve Panionios arasındaki karşılaşma müthiş...Atina'da zevkli bir maç sona erdi...T.T.-71.....P.-68.....deplasmanda galibiyet... :)

 • Göktan Bedük
  Göktan Bedük 11.01.2007 - 19:48

  akıl sporu

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz 09.01.2007 - 22:41

  ortaokulda beden dersinde kapalı spor salonunda,sahanın ortasından voleybol topuna ayağımla vurmuştum...

  ve basket...

  milletin ağzı açık kalmıştı...  (basketboldan nefret ederim)

 • Safira El-azizi
  Safira El-azizi 08.01.2007 - 23:01

  bendenizin zamaninda takimi kurtaran basketi attigimi biliyormuydunuz.ama en kotu bendim...

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel 05.01.2007 - 19:10

  Dünyayı kasıp kavuran, Futbol fenomenine her ne kadar da rakip olamasa da,yine de dünya sıralamasında bayağı bir yer edinmeye başlamış, cümle seyirliklerinden ikincisi diyebilirim...Washington cinsi Portakal irisi bir top ve onu ortalama 40 cm çaplı bir çemberin içinden geçirmeye yönelik bir oyun...diyebilmekteyim...

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir 23.10.2006 - 13:44

  Bende bir zamanlar lisanslı basketbolcuydum ve klübte oynardım.
  Hey gidi günler heyyyyyy.
  Yaşlandık beeeee... :)

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan 14.10.2006 - 01:16

  kaliteli,eğitimli sporcularıyla, seyir zevkiyle, estetik yönleri ile, futbolu üç defa döver.... ;)

 • Bay Grey
  Bay Grey 22.08.2006 - 16:52

  Bugün muhteşem bir maç oldu, Neredeyse maçı altın tepside veriyoduk ama Allahtan adamın eli titredi. Bu yaşta kalp yetmezliğinden gidivericektim :)

 • Son
  Son 17.05.2006 - 20:05

  kıymeti anlaşılamamış spor
  futbolun yanında üvey evlat

 • Ismail Kucuk
  Ismail Kucuk 01.05.2006 - 05:21

  Amerika'da zenciler oyalansın, uslu dursun diye çıkarılmış bir oyun. Oynamak güzel, seyretmek cık..

 • Muammer Kılıçsaymaz
  Muammer Kılıçsaymaz 01.05.2006 - 00:57

  tartışmasız 1 numaralı spor dalı.