Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kapadokya sizce ne demek, kapadokya size neyi çağrıştırıyor?

kapadokya terimi 3rd3m tarafından tarihinde eklendi

 • Cillop Kedi
  Cillop Kedi

  Bu günlerde acayip sıcak ya..! ! Dünyada bir eşi, benzeri olmayan, ilginç kaya oluşumları ile dünyanın her yerinden turistin geldiği, ilginç bir bölge.Mutlaka gezilmesi gerektiğini düşünüyorum.Hele sabahın ilk ışıkları ile balon turu yapmak apayrı bir keyif...Biraz fiyat yüksek olsa da, şiddetle tavsiye ediyorum.

 • Birol Tekin
  Birol Tekin

  güzel atlar diyarı,

  AVANOS = testi ve çanak çömlek diyarı (kör de bilir Avanos2un yolunu, testi bardak kırığından bellidir) kızılırmak kenarında salkım söğütler arasında testi kebabı yemeli :) :)
  ÜRGÜP= şarabın en iyisi Mahsen şarapevinde :) :) ve kalesinden nefis bir görüntü sunar :) :

  ZELVE= 2000 yıllık kiliseleri ve kaya oyma evleri ile sizi büyüleyecek)
  GÖREME= mistik yapısı güleryüzlü insanları ve tatil köyü sakinliğindeki huzur veren ortamı ruhunuza devadır))

  UÇHİSAR= Uçhisar kalesi bölgenin zirvesidir, kale güneyden 40, kuzeyden 101 metrelik görüntüsü ile muhteşem bir panaromik seyir sunar, güzel atlar diyarı ayaklarınızın altındadır...kale dediğimize bakmayın adı öyle fnm, kendisi devasa ir peribacasıdır :) :)
  AŞK VADİSİ= günbatımı ancak bu kadar kızıl ve ancak bu kadar güzel olur, zaman geçmesin dersiniz ama güneşin düşüşünü tutamamak üzer sizi, seyr-ü sefadır,

  ORTAHİSAR= Bölgenin 2. büyük kalesi, yada peribacası :) :)
  MUSTAFAPAŞA=konakları ile anadolu mimarisinin sanat harikalarını gezmelisiniz,

  SOĞANLI = kapadokya bölgesinin en güzel yerlerindendir, pek bilinmez ama kesinlikle gezilmeli, 90 tane civarında kaya oyma kilise olduğunu göreceksiniz, vede elbetteki metrelerce uzunluktaki kaya oyma evler, yada yeraltı kasabaları... :)

  IHLARA= 7 km uzunluğunda dik duvarları olan bir vadi, 400 merdiven ile inilip çıkılıyor, onlarca kilise, yüzlerce kaya oyma ev, ve manastırların bulunduğu muhteşem bir vadi, nisan aylarında içinden akan çayın suları serinlemek için birebirdir :) :)

 • Ses Sizlik
  Ses Sizlik

  KAPADOKYA

  'anlat bana,eyy ilham,o uzaklara ve geniş topraklara yolu düşenleri...'

 • Beste Negâr
  Beste Negâr

  Kapadokya’da yumuşak kayalara oyularak yapılmış çok sayıda yer altı şehirleri vardır… Kaymaklı, Derinkuyu, Özkonak, Gümüşkent gibi…

  Yer altı şehirlerinin her bir bölümü diğerine dar tünellerle bağlanıyor... Her giriş, değirmen taşı biçimindeki hareketli taş kapılarla kapatılıyor… Şehir, toplam 40 metre derinlikte 8 kattan oluşuyor... Düşmandan kaçan herhangi bir topluluk burayı bulunca kurtuluyormuş… Bunları nerden mi biliyorum; gittik, gördük, öğrendik bundan öte okuduk kitaplarda da böyle yazıyor... evet, aynen öyle…

 • Sabit İnce
  Sabit İnce

  Güzel Atlar ülkesi. Dünyada bir benzeri olmayan bir Tanrı lütfu...

 • Hasan Kalemköy
  Hasan Kalemköy

  kapadokya yaşam mücadelesi verilen bir kasabadır;

  1-belediyeliği elinden alınmak üzereyken 25 kişi daha nufusa kaydedilerek tekrar belediye olma hakkına kavuşmuştur.

  2-belediye binası muhtarlık olarak kullanılmaya başlanacakken Ankara ile görüşmelerde etkili sonuç verince kapadokya belediye olarak kalma şansını elde etmiştir.

  3-zaten nufusu az olduğu için Kaymakamlık kurulmamıştır.

  4-yüz milyon yıla yakın bir tarihe sahip binaların pencerelerinin kaliteli pimapen plastik pencerelerden yapıldığını gördüm.

  5-bunun bir kaç nedeni olabilir; palstik pencere takarsak daha iyi reklam yaparız düşünceside olabilir. sizlerinde buna benzer düşünceleri olacaktır.

  6-ben neden yukarıdaki olasılığı söyledim; bir tarihi filmdede insanların almak istediği bir araba kameralara takılmaktaydı.

  7-yine bu film yönetmenide filminin reklamının olması için yapmış olabilir.

  8-konumuz kapadokya olduğuna göre hazır filmlerdende söz açılmışken, en sevilen dizilerin bir kaçının burada çevrildiğinide sanırım bilirsiniz.

  9-fim çevrilen yerlerin milyon yıl önce verilmiş isimleride bazen film artisinin ismiyle anılmasıda dikkatinizi çekecektir. örneğin filan.... artisin konağı gibi...

  10-kapadokyada bu tarihi yerlerin kiralık ve satılık tabelalarıda kesinlikle dikkatimi çekti. bunların içersinde iş yeri olarak kullanılan yerlerde bulunmaktadır.

  11-bu tür yörelerde belediye başkanının daha itina ile seçildiğini sanırım anlatmama gerek yok.

  12-kesinlikle orayı en iyi yönetecek bir belediye başkanı seçmişler.

  13-iki binin altında nufusu olan bir kasabada 175 civarı otel olduğunuda siz antoloji.com severlere söylemek istiyorum,çünki gezmeye giderseniz kalacak yer bulursunuz.

  14-otel fiyatları çok yüksek değil gidip gezebilirsiniz...

  15-tabiki kalma süreniz yükselirse hatırı sayılır para ayırmanız gerekir.

  16-yeraltı şehirlerinin havalandırmalarının güzel hesaplanmasıda dikkatinizi hemen çekecektir.

  17-kaldığımız otelde valizimin yanlışlıkla diğer bir arabaya yüklenip hava alanını gezmeye gittiğini ve uçağa binemeden benim kaldığım otele geri döndüğünüde sizinle paylaşmak istedim. nasıl başardım derseniz. yogun telefonlaşmalar sonucu oldu diyebilirim.

  18-göreme halkı evlerini turistlere hizmet eden tesisler haline getirip kendileri başka yerlere gittiği için; kasaba nufusu ikibinden aza düşmüş, ve buda yukarıda anlattığım gibi belediyelikten,muhtarlığa düşme tehlikesi atlatmasına neden olmuş.

  19-göremenin çevresindede böyle yerleşim bölgeleri bulunmaktadır.

  20-kapadakyo ile ilgili yazım burada bittii...

 • Ahmet Köse
  Ahmet Köse

  hasan dağı ve erciyesin volkanik artıklarının yağmur ve rüzgarla oluşturduğu güzel tabiatlı bir bölge

 • İlhan Öztürk
  İlhan Öztürk

  tarih ile cografyanın,yagmur ile rüzgarın el ele verip çizmiş oldugu bir resim dir kapadokya.....ve daha sonra insanların kiliseler, magaralar, yeraltı sehirleri yapmak suretiyle adeta makyaj yaptıgı büyülü yerdir.

 • Borahan Bilen
  Borahan Bilen

  Kapadokyada(ve Türkiye çağında) lisanslı rehberim..Kapadokyayla ilgili herşeyi sorabilirsiniz...

 • Murat Er
  Murat Er

  mutlaka git ve avanosta ırmak kenarında o tatlı şarabımızdan iç.. 8 ay oldu özledim o ortamı beee. baharda ordayım bekle beni kapadokya, bekle beni avanos.

 • Altuğ Kocabalkan
  Altuğ Kocabalkan

  ilk kez gideceğim bu guzel bölge hakkında bilgisi olanların tavsiyelerini dinlemek isterim tesekkurler...

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  beyaz atlar ülkesi olarak da bilinir..

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  peribacaları, üzüm, toz-toprak, sıcak ve bi karış açık ağızlar.