Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

2012 mardukla randevu sizce ne demek, 2012 mardukla randevu size neyi çağrıştırıyor?

2012 mardukla randevu terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Ahmet Çankal
  Ahmet Çankal

  randevuya geç kalanları sevmem, bunu bilesin marduk!

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Şunun şurasında 2012 ye ne kaldı ki. 9 ay.
  Bekleyelim görelim...

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Marduk bize randevu mu vermiş?

 • Manolya Vivas
  Manolya Vivas

  36 milyar km. uzaklıkta olduğuna inanılan ve 3661 yılda bir dönerek dünyaya yakın geçiş yaptığı iddia edilen gaz gezegen. İsmini Babil tanrılarının kralı Marduk'tan alır. Son yörünge geçişini, MÖ 1649'da yaptığı iddia edilen Marduk, bir mite göre Thera yanardağının patlamasını da içeren bir dizi doğal âfete neden olmuş, Mısır’dan Çıkış mitlerine esin kaynağı oluşturmuş, yakındoğu başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde siyasi ve sosyal dengeleri altüst etmiştir. Zecharia Sitchin'in aynı isimli kitabında da yazdığı üzere yeni bir Nuh tufanının vuku bulacağını idda ediyor.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Mayaların kullandığı takvim olan Maya Takvimi 21.12.2012 tarihinde sona eriyor.Buna göre yorum yapanlar, 21 aralık 2012 yi kıyamet tarihi olarak göstrirler. Ancak doğruyu Allah biliir.

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  bekleyip görecez

 • Elif Şahin
  Elif Şahin

  ...2012 yaklaşıyor?

  ...12.İmam Muhammed Mehdi'nin zuhuruda yaklaşıyor vesselam? ? ?

 • Tosa Dadaruh
  Tosa Dadaruh

  ahh marduk...
  kaç asırdır bekliyoruz seni...
  bak şu gördüğün Tanrıça tiamatın 'sarhoş ordusu'...
  çık artık deliğinden seni korkak..!

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  DÜnya daha öncede çeşitli tufanlar, yok olan kavimler, toptan cezalandırılan toplumlar dönemlerini yaşadı.
  Kim bilir belki şimdi sıra günümüz insanında mıdır nedir?

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Ayrıca;
  3600 yılda bir olan bir olayda hesaplamadaki yanılma payı yüzlerce yıl olabilir.
  Onun için tufan bu yıl mı üç yıl sonramı diye düşünmek yerine;
  Hemen bugün olsa ne yapardık, hazırlığımız tamam mı diye düşünmek daha mantıklı olur

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  12. Gezegen Marduk'un 2010'lu yıllarda dünyanın yakınından geçeceğini ve bu esnada yeni bir 'Nuh Tufanı'nın' daha yaşanacağını iddia ediliyor.
  Marduk gezegeninin yörüngesinin uzunluğu nedeniyle ancak 3 bin 600 yılda bir dünyayı ziyaret edebildiğine inanılıyor.

 • Erkan Akpolat
  Erkan Akpolat

  umarım gelir xD merak ettim şu marduğu.

 • Fehmi Küçüközdemir
  Fehmi Küçüközdemir

  Belki de gelmesi iyi olurdu ama beklemiyorum kendisini.

 • Hülya Özdemir
  Hülya Özdemir

  SADECE ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR EFSANELERİN DEĞİL

 • Kuzgun
  Kuzgun

  '12. Gezegen Marduk' kitabıyla tanınan Zecharia Sitchin, Marduk'un 2010'lu yıllarda dünyanın yakınından geçeceğini ve bu esnada yeni bir 'Nuh Tufanı'nın' daha yaşanacağını iddia ediyor.

  Marduk gezegeninin yörüngesinin uzunluğu nedeniyle ancak 3 bin 600 yılda bir dünyayı ziyaret edebildiğine inanılıyor.

  Sümerler tarafından 'Nibiru' olarak adlandırılan gezegenin, bugüne kadar sadece 1983 yılında IRAS kızılötesi teleskopu sayesinde görülebildiği iddia ediliyor.

  Maya takvimine göre, 2012 yılında dünyaya yakınlaşacak olan Marduk'un, tıpkı 13 bin yıl önce olduğu gibi dünyaya felaket getireceği öne sürülüyor.

  'X gezegeni' adını da verebileceğimiz bu gezegenin uzun ekliptik yörüngesi her 3 bin 600 yılda onu dünyamıza yakınlaştırıyor ve dünya üzerinde felaket etkisi yaratıyor. Gezegenin en büyük felaketi ise 13 bin yıl önce gerçekleşen büyük tufandır. Buna 'Nuh Tufanı' denmesinin nedeni de İncil'de ve Sümeryazıtlarında bahsinin geçmesi. İnsanoğlu kurtuldu çünkü tufanın kahramanı bir gemi inşa etti ve Ağrı Dağı'nın zirvesine erişti. Bu bağlamda Marduk'un neden olduğu felaketin, Türkiye ile bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.

  1983'TE TELESKOPLA GÖRÜLDÜ
  Bu gezegen uzun ekliptik yörüngesi yüzünden teleskoplarla görülmüyor. Fakat 1983 yılında IRAS kızılötesi teleskopu onu görmeyi başardı.

  'Tevrat'ta da var'

  'Kâhin'lerin kıyamet tarihi olarak 2012'yi işaret etmesinin nedenine gelince... Akla ilk gelen örnek, Mayalar'ın takvimi. Binlerce yıl önce Meksika'da Mısır piramitlerine benzer dev anıtlar inşa eden bu kavim için sanki 2013 diye bir yıl olmayacak. Üstelik sadece Mayalar değil, onlarla aynı tarihlerde ama başka coğrafyada zamanının süper gücü olan uygarlıklar; Sümer, Akad ve Babil'liler de aynı tehlikeden bahsediyor.

  Peki neden 2012? Ve gerçekten ne olacak bu tarihte? Bu sorunun cevabını da biz verelim: Bu tarihte Marduk adlı bir gezegen, dünyanın çok yakınından geçip, bir dizi korkunç afete yol açacak.

  Gelelim bugüne. '2012: Marduk'la Randevu' adlı kitabında Sitchin'den edindiği bilgileri Maya Takvimi'yle birleştiren bir Türk gazeteci, Burak Eldem, Marduk adlı gezegenin 2012'de yeniden dünyanın yakınından geçeceğini iddia ediyor şimdi. Eldem, Sitchin'den yola çıkıyor, fakat gezegenin yörüngesinin 3600 değil, 3661 yıl sürdüğünü düşünüyor. Çünkü Maya Takvimi'ne göre içinde bulunduğumuz beşinci ve son 'dünya çağı' 2012 yılında sona eriyor. Dünyanın doğal dengesini bozan son felaketlerin yaşandığı, yani Marduk'un dünyaya bir önceki ziyaretinin tarihini ise l.Ö. 1649 olarak veriyor. 2012 ile bu tarih arasında tam 3661 yıl bulunuyor.

  ABD ve NASA alarmda!

  Eldem'e göre Marduk'un dünyaya ikinci kez yaklaşacağı 2012'de insanlığı, 3600 yıl önceki gibi bir tablo bekliyor; yani dünyanın ekseninde yeniden oynamalar olacak, iklim değişiklikleri nedeniyle kutsal metinlerdeki tufana benzer seller kentleri sular altında bırakacak, etkinliğini koruyan yanardağlar da patlayacak ve kuraklıklar nedeniyle dünyanın birçok bölgesinde açlık hüküm sürecek.

  Peki, Eldem'in varsayımı ne kadar tutarlı? Kitabın önsözünü yazan gazeteci yazar Engin Ardıç'a göre yüzde 100! 'Bu bilgileri üst düzey Amerikan yetkililerin bildiğini ve gizli tuttuğunu ve önemli meselenin üniversite çevresinin şiddetle karşı çıkıp serüven romanı meraklısı kişilere bırakılmasıyla 'at izinin it izine karıştığını'' söylüyor Ardıç.

  Bilim adamları tarafından eliptik bir yörüngeye sahip olduğu tespit edilmiş olan ve 1930'lu yıllardan bu yana yapılan araştırmalarda 'Gezegen X' olarak adlandırılan bu gezegen en son olarak İ.Ö 1649 yılında dünya yakınından yörünge geçişini yapmıştı.

  Gizemli konularda yaptığı araştırmalarla tanınan Ata Nirun'a göreyse Marduk bir gezegen değil, sembol. Nirun 'Kimse kıyametin biranda kopacağını beklemesin, zaten o sürecin içindeyiz' diyor ve ekliyor: 'Marduk Babil'lilerin çocuklarını kurban ettikleri ölüm tanrısıydı. O bir sembol. Ama her durumda 2012'de dünyayı bir dizi felaket bekliyor. Bu bir gezegenin çarpması da olabilir, başlayan ekolojik çöküşün tırmanışa geçmesi de.'

  Nirun'un bir diğer iddiası da Türkiye'de yaşayan ve 2012'de bir dizi felaketler yaşanacağına inanan 15-20 kişilik bir grubun Ege'de ve Ankara'nın dağlık alanlarında olası kaos durumunda sığınmak için kendilerine ev yaptırmaları: 'İçlerinde spiritüel grupların üyeleri de var, bağımsız bir şekilde 2012'de yaşanacak felaketlere inanıp önlem almak isteyen de. Buzullara, denizin yükselmesine alçak kesimlerde meydana gelebilecek hava kirlenmesine karşı bir önlem alma çabası içindeler. Evlerinde silahtan jenaratöre, yiyecek stoklarına kadar herşey var...'

  alıntı

 • Begüm Su
  Begüm Su

  bi deLi kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış...bu söz buraya uydu sanırımm yaaa...hemde cukk die oturdu...bari gelecekse biran önce gelsinde bakalım neyin nesiymiş...

 • Erol Akyıldız
  Erol Akyıldız

  merhabalar ben bu marduk olayını yaklaşık ikiyıldır takip ediyorum benim kanaitimce dünyamızın başına çok büyük bir felaketin geleceğini gösteriyor ALLAH bütün dünyadayaşayanlara merhamet eylesin 2012 Mardukla randevunun anlamı

 • Sky_light
  Sky_light

  konu ile ilgili benimle özel görüşmek isteyenler için cenk_ozmeric@mynet.com. tsk ler.

 • Sky_light
  Sky_light

  oncelıkle bu konu ıle kısılerı yeterınce aydınlattıgı ıcın tum arkadaslara tesekkur ederım.

  tabııkı herkes ozgur dusuncesını belıtmekte haklıdır.
  fakat soyle bır durum varkı bu marduk dene gezegen konusunun gecmısı konusunda bıldıklerımız ortalama 3500 yılı askın bır takım yazıtlar tabletler veya kehanetlerden ıbarettır. bu gezegenın veya meteor parcasının (buyuklugu ne olursa olsun) varlıgını yoklugunu gozumuzle gormus degılız. baskallarının anlattıkları ıle yola cıkmıs durumdayız. nelerın olup olmayacagını bu tarıhlere gelınce yasmaktan baska sansımız varmı. tek sansımız olabılır. buda bu dunyayı terk etmek baska gezegen dıyarlarına göc etmek. buda su an mumkun olmadıgına gore sanırım paşa paşa nelerın olacagını bekleyecegız ve gorecegız. işin aslında bende bu konu hakkında cok merak edenlerden bırısıyım. ama bana boyle marduktan arazı satmak dusuncesı, ınsanların orda dogum yapacakları,marduk üzerinde değişik insanların oldugu olduları komıklıkten öte baska bır şey degildir.herseyden once dusunulmesı gereken sudur. üzerinde yaşadığımız dünyanın ve evrenın bir yaratıcısı olduğudur.şu evrende ezelden beri var olan tek bir sey bile yokken,ebedi olarak kalacak olan da bir sey yoktur. bir var oluş ve yok oluş zinciri devam etmektedir.mardukun bu zincirde bir halka olacagını düşünürsekte,olası bir felaketler sıralamasıda hiç şaşırtısı olmaması lazım. çünkü dünya yeryüzü bu gibi felaketlere her an gebe. amerikayı vuran kasırgalar tayfunlar bellı. ama son zamanlarda bunların artışı, endonezyada değişik yanardağların birbiri ardına patlamaları, bu tip olaylar ortalama 200-100 sene arasında degısen periyotlarla gerceklesirken simdi neden bu aralık kısaldı. bunların sebeplerını bılme ıhtımalımız yok. olmadıgı ıcınde hemen aklımıza marduk gelıyor acaba sebebı omuydu? magma tabakasına kadar ınıpte konuyu arastıramayacagımız ıcın buna yan sebepler aramak zorunda kalıyor ınsan. thera yanardagına (marduk un sebep oldugu sanılan) benzer patlamada 1883 yılında endonezyada krakatua yanardagıda aynı sekılde patladı. sizce bunun sebebıdemı marduk? yakında nezle olsak mardukta bılecegız.(işin şakası tabiiki) . bu tip forumlarda yazan arkadaslar genelde baskalarının yazılarında alıntı yaparak durumu aydınlatmaya calısıyorlar. durumu aydınlatacak kımse yok. olanlarda varsa bıle son demıne kadar anlatmayı ıstemeyeceklerdir. cunku dunyada bır kacıs hazırlıgı olması kımsenın ısıne gelmeyecek. bir kargasa olmaması için son ana kadar bu saklanacak.bizim gibi konu hakkında basit fikirleri olanlarda diyeekki, bak biz konuyu biliyorduk ve sonra olacak olaylar hakkında yorumlar yapmaya başlayacagız.
  diyelimmkı dünyaya çarpacak; dünyaya çarpmasından korkanlar öncelikle ölümden korkan insanlar kitlesi olmalı. çünkü ancak ölümden günahı sevabından cok olupta yaratıcı ile karşılasmaktan korkarlar.ama tersi olan insanlar için sorun yoktur. ölmekle yaşamak arasında bir fark yoktur. çünkü ölmek yeni bir yaşamın başlangıcıdır. dünya yaşantısından çekincesi olan insan ölmekten korkmaz. yaratıcısıyla karşılaşmaktan korkmaz. bu teraneleri konuşan insanlar bu konudan dolayı kendilerini sıkıntılı hisseden insanlardır ve korkmakta haklıdırlar. ama ne olursa olsun insanlar ilahi adaletten kurtulmak gibi bir durum söz konusu değildir.eğerki marduk bizim kaderimizse yapacak bir şer y yok demektir. dua edelim, marduk gerçekse ve boyle bir tehlike aşikarsa, allah insanlığa katlanabileceğinden fazla ceza vermesin.

  çünkü dünyada cenetten örnek nimetler,cehemmenden örnek sıkıntılar felaketler bahşetmiştir. ki bu dünyaya dalıp ta diğer dünyayı unutmayalım.....

 • Muratcan Özkoyuncu
  Muratcan Özkoyuncu

  elimde kelepir marduk arazileri var inanın çok ucuz vericem ölü yatırım demeyın 30 sene sonra manyak değerlencek oralar ne demişler ahirette iman marduk'ta mekan :))

 • Dalia Diker
  Dalia Diker

  Varligi kesin olarak kanitlanamamis olmasina ragmen, eger dogruysa, etkilerini düsündükçe tüylerimi ürperten gezegen...:S

 • Melih Şeber
  Melih Şeber

  ingilizler şimdiden orada 50 bin futbol sahası büyüklüğünde arsa satın almışlar. hamile yahudi kadınlar sabredip bebelerini 2012de mardukta doğuracaklarmış, açın gözünüzü açın, marduk elden gidiyooorr.

 • John Doe
  John Doe

  'Geldim,yoktun.' yada 'Cumadayım, gelicem.' tarzıyla ilgi çeken 3661 senede bir dünyaya teğet geçen gezegen ve bu gezegen hakkında yazılmış kitap.

 • Tuncay Karakaş
  Tuncay Karakaş

  Ya bırakın arkadaşlar gelsin. belki güzel bir ortamı vardır. Biz gelene git gidene gel demeyiz.

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan

  Millete uğraşacak iş lazım herhalde..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Mayalar'ın mı yoksa İnkalar'ın yazılarında olan alıntılara göre;

  'Yarın güneşin ne taraftan doğacağı konusunda her birimiz tahminde bulunur fakat yine de hiç birimiz bilemezdi'

  çıkarılan anlama göre...

  Marduk gezegeni, onların yaşadığı zamanda dünyanın çok yakınından geçmiş. Marduk'un çekimi ile dünyanın dönüşü alt üst olmuş ve o günlerde güneşin doğduğu yer her gün farklı olmuş.. İslamcılar hemen bu noktada konuya atlayabilir, çünkü kıyamet günü güneşin nerden doğacağına dair ayetler vardır.

  Kısaca; şimdilerde yine bu gezegenin yaklaşmasından bahseden bir kitap..

  Burak Eldem'i daha çok çevirdiği rock kitapları ile tanırdım..

 • Altuğ Kurtulmuş
  Altuğ Kurtulmuş

  Gelsin bakalım.Gelecekse göreceğide var...

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  ben o kadar bekleyemem.sıkıysa şimdi gelsin.

 • İlkay İlhan
  İlkay İlhan

  bruce willis'i yollayalım armageddon daki gibi içine bi nükleer bomba koysun...yoksa helak olacaz bu marduk denen şeyin yüzünden...

 • Gamze Kırlangıç
  Gamze Kırlangıç

  Dünyanin sonu...(yani öyle diyolar)
  Mümkünse dünyacak bu randevuyu erteleyelim.