Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Hasan Aydın
Hasan Aydın

KİMSEDEN OLDUĞU GİBİ GÖRÜNMESİNİ BEKLEYEMEYİZ. ÇÜNKÜ İNSANLAR OLDUKLARI GİBİ GÖRÜNSELER, KİMSE KİMSENİN YÜZÜNE BAKAMAZDI. AMA OLMADIĞI GİBİ GÖRÜNMEMEK İNSANIN ELİNDEDİR VE OLMASI GEREKEN DE BUDUR.

 • adolf hitler 12.03.2010 - 00:56

  Kurulduğundan bu yana Siyonist İsrael'i yöneten en ılımlı olduğu iddia edilen liderlerden (ki İzak Rabin ve Şimon Perez için böyle deniyor) bin kat daha vicdanlı, milyon kere daha az kana susamış ve insaflı bir diktatör. Alman ırkının üstünlüğü konusunda saçma sapan vehimlere kendini kaptırıp zamanla bunları bilimsel gerçekler olarak görmeye başlayan bu adam önce Almanya'yı sonra Avrupa'yı ve tüm dünyayı korkunç bir cehennemin içine sürükledi. Ancak en çılgın uygulamaları ve en hırçın saldırganlığı bile, Filistinli kadın, yaşlı ve çocuklara ateş yağdıran, okul ve hastaneleri gözünü kırpmadan yerle bir eden siyonist vahşetin gaddarlığına emsal gösterilemez. Kuşkusuz Hitler, insanlık ölçeğinde bir cani ve hayalperest bir delidir. Ancak siyonist gaddarlık ölçeğinde kendini ve milletini savunmaktan başka bir günahı olmayan masum bir vatanseverdir. Ne söylemeye çalıştığımı anlamak için şöyle düşünün: Hitler'in 1939 yılında sahip olduğu ordu ve sair imkânların bugün Siyonist İsrael'in elinde olduğunu varsayın... Bir an gözünüzü kapayın ve Ortadoğunun vaziyetini tahayyül edin. Hatta bütün dünyanın...

 • SAMSUN KARAKAVUK KÖYÜ24.01.2010 - 01:12

  Acaba yeryüzünde meyveleri bu kadar tatlı, bambaşka damak tadı veren başka bir köy var mıdır? Eğer bana, 'Allah'ın cennette kullarına ikram edeceği meyvelerden yeryüzünde bir iz ve nişan var mıdır? ' diye sorulsa, tereddütsüz bu buram buram cennet meyveleri kokan köyü söylerim. Karakavuk, köyün resmi adıdır ama halk ağzında KARAKOVUK veya KARAKOĞUK olarak bilinip söylenir. Köy, yörede Doğan Kaya adıyla meşhur olan oldukça büyük ve dik kayalığın gölgesinde kurulmuştur adeta. Çocukluğumun bir parçası Karagüney'de geçtiyse, hatırı sayılır bir bölümü de Karakoğuk'ta geçmiştir. Ah o günler... Arkadaşlarım Hatun Yengelerin Nevzat, Aziz Emicaların Dursun (ki hem kendisine hem de babasına Allah Rahmet etsin) ve artık isimlerini hatırlayamadığım diğerleriyle ne yaramazlıklar yapardık. Yaramazlıklarımıza çeşni katan kesif orkide ve bal gibi tatlı üzüm veren asmaların, dut veren dut ağaçlarının mis gibi rayihalarını otuz küsur sene uzaktan hala hisseder, avunurum. Karakoğuk deyince evlatlarının sayısı ile tek başına köy nüfusunu ayakta tutan Reşit Dayıyı, nevi şahsına mahsus kişiliği ve insanlardan daha çok ilgilendiği arıları ile Babul'u, aynı şekilde orijinal kişiliğiyle Ofli Haci Mehmet'i ve köyde uzun süre çobanlık yapan Celal'i anmamak olmaz. Celal sağ mı bilmem ama diğerleri dar-ı bekaya göçtüler. Allah rahmet eylesin.

 • SAMSUN KAYAGÜNEY KÖYÜ24.01.2010 - 00:44

  Samsun'un balkonu, (çevre köylere nispeten) yüksek rakımına rağmen bereketli ve vermli topraklarıyla temayüz etmiş, zemini yemyeşil kubbesi masmavi bir cennettir, Kayagüney. Çocukluk hatıralarımın en güzellerinin mekânı, alabildiğine çocukluğa ve şımarmaya doyduğum canım köyüm. Eskilerden Ofli Ali, Çakır Hasan, Haci Sefer (ki, hala sağ olup - Allah uzun ömür versin - 100 yaşın üzerindedir; aynı zamanda da Muhtar İsmet Akyüz'ün dedesidir) , Mamesda, Yusuf Dayi, Heva Hala, Kemaneci ve daha niceleriyle, renkli, canlı, heyecanlı şirin mi şirin bir köy.
  Aslında halk ağzında bilinen adı KARAGÜNEY'dir. Netekim bir - iki yıl önce trafik tabelasının da halk söyleyişine uygun olarak değiştirildiğini görmüştüm. Umarım resmi kayıtlar da halk tabirine uyumlu hale getirilmiştir.
  Köyümü özlüyor ve yadettiğim güzel hatıralarıyla avunuyor, köyümle gurur duyuyorum.

 • eşref ziya30.12.2005 - 00:13

  The İmam. Mahçup, pişman, ürkek, korkak imam-hatipli. İmam-Hatip Lisesi'nden mezun bir zavallı. İmam-Hatip mezunlarının pek azı, onunla aynı duygu ve komplekste müşterektir. Standart bir İmam-Hatipli, Eşref Ziya değildir. Ama ona, İmam-Hatiplide olması gereken eşrefin ziyaı (kaybı) nazarı ile bakabiliriz. Evet o, İHL'nin zayi olmuş eşrefidir

 • Ihlamurlar Altında30.12.2005 - 00:01

  Süphanallah! Bu, bir ecnebi yazarın (hatırımda Anatol France kalmış) çok meşhur romanı değil midir?

 • yüz büyük türk yalanı25.06.2004 - 08:19

  Bir defa bize mahsus az sayıdaki klişeler hariç, 100 BÜYÜK TÜRK YALANI diye lanse edilen sözler evrenseldir. Kaldı ki her milletin kendine göre benzer yalanları vardır. Meselâ Amerikan filmlerinde sıkça rastladığımız, yakınını kaybeden arkadaşa söylenilen 'Çok üzüldüm John' tarzındaki ifadeler yalandan başka bir şey değildir. Bu 'üzgünüm' lâfını o kadar ulu orta kullanıyorlar ki, sanırsın gariplerin ömrü sırf üzüntüyle geçiyor. Hareketi tepkimi gördü? Hemen uzayıp giden bir 'Hey, hey, hey...'in ardından 'üzgünüm dostum tamam mı? ' deyip durumu kurtarmaya çalışıyorlar.

 • dehap25.06.2004 - 08:03

  İslâmın iliklerine kadar nüfuz ettiği Türk milleti için; ideolojisi, dogmaları, refleksleri ve tabuları ile CHP ne ise, kimliği en az Türk milleti kadar islâmla haşır neşir olmuş Kürt toplumu için de, uzantıları ve türevleriyle birlikte DEHAP odur.

 • Recep Tayyip Erdoğan24.06.2004 - 09:01

  Sevdiğim, pek sevdiğim biri. Sevdiğim için, her açığını gördüğümde sözlerimle hırpalıyorum onu. Mesela en son ABD'de okuyan oğlunun diploma törenine iştirak ederek, söz verdiği halde eğitim eşitliğine kavuşturamadığı meslek liselilerin beddualarına hedef olmaktan çekinmedi. Cesur yani. Be adam, Allah'ın ihsan ettiği üç kuruşluk dünya malı ile, mazlumları gücendirmekten daha faydalı başka meşgale bulamadın mı? Bırak eksik kalsın tahsilleri. Yeter ki, sana ümit bağlayan mazlumlar hâlâ ağabeyleri, amcaları bilsin seni. Mazlumun duası, zalimin himayesinden kuvvetlidir.

 • ahmet necdet sezer21.05.2004 - 08:39

  Şimdi size desem ki, Rize'de büyük çapta bir felâket oldu ve A.Necdet Sezer bunu duyunca kendinden geçti. İnanır mısınız? İnanmazsınız; çünkü halkçı reisicumhurumuzun pek umurunda değildir halk. Oysa Özi kalesi Ruslar tarafından zaptedilip, içindeki sivil insanlar kılıçtan geçirilince, hadiseyi haber alan devrin padişahı Sultan I.Abdülhamid'e nüzul (felç) iner ve kendisi 'özi,özi,özi...' diye inleyerek can verir. İşte size adı sanı pek bilinmeyen bir Osmanlı padişahının halkına duyduğu muhabbet tablosu. Eğer bu tabloda Sayın Sezer'e bir yer bulabiliyorsanız, ne mutlu kendisine.

 • imam hatip liseleri18.05.2004 - 09:16

  Emek, gayret, çalışmak ve alın teriyle, maddi mahrumiyetlere rağmen, kırk yılda kolej seviyesine getirilen; üniversiteye giriş sınavları ve bilgi yarışmalarında, en zengin donanımlı okulları geride bırakmaya başladığı anda da, dinden ve dindar insanlardan nefret eden çevrelerce hakları elinden alınan, millete mal olmuş orta öğretim kurumu.