Kültür Sanat Edebiyat Şiir

şamanizm sizce ne demek, şamanizm size neyi çağrıştırıyor?

şamanizm terimi Erdikenar tarafından 20.05.2004 tarihinde eklendi

 • Ömer Muhtar
  Ömer Muhtar24.04.2011 - 01:12

  İstemi Kagan Çin de tanıştıgı manizm i Hun ülkesinin yeni dini olarak
  uygun gördüğünde de Türkler bir süre Şamanizm den uzak kalmışlardır.
  Balkanlarda ve dünyanın bir çok yerinde hala kültürünü yaşatmaya devam
  eden bizim gibi toplumlar varsa, bu İslamiyet sayesinde olmuştur.
  Şamanizm atalarımızın dinidir, eyvallah. Ama kimse bize İslamiyeti
  zoraki kabul ettirmemiştir. Öyle olsa bu dinin liderliğini
  yapıp, haçlılara Anadoluyu mezar eder miydik? Tarihler boyu.

 • Murat Deniz
  Murat Deniz21.03.2011 - 22:30

  ben yeniyim araştırıyorum

 • Şamanist Nirvana £££x
  Şamanist Nirvana £££x07.01.2011 - 04:07

  ŞUNU ASLA UNUTMAYIN KIZILDERİLİLER'DE ŞAMANDI.?

 • Erkan Crematory
  Erkan Crematory20.10.2010 - 14:39

  türklerin ilk inandıkları dindir.

 • Esra Lionking
  Esra Lionking18.10.2010 - 20:20

  gök tanrı inancı....kendi özlerini islamiyetle kaybeden türkler yavaş yavaş 'türk-islam' sentezi adı altında benliklerini yitirdi ve bazılarının da isteği doğrultusunda hala araplaşmaya devam ediyor.

 • Ertugrul Karagülle
  Ertugrul Karagülle16.09.2010 - 13:48

  Arap'ların kafamıza vura vura bizleri müslüman yapmadan önceki dinimiz ya da inanışımız..

  bir öneri, lütfen okuyunuz
  Arap Milliyetçiliği ve Türkler (Prof. İlhan Arsel)

 • Nadir Özuğurlu
  Nadir Özuğurlu23.01.2010 - 12:46

  Şamanizm Türklerin gerçek dinidir. Konuya şöyle girerek başlayayım. Size desem ki haydi dinimizi eğiştirelim. İlk tepkiniz sert olacaktır ve 'Asla değiştirmem diyeceksiniz. Ama silah dayasam alnınıza 100 kişden 80'i evet 'edğiştiririm' diyeceksiniz. Samimi olarak üşünürseniz. Geri kalan 20 si kabul etmeyecektir. Sizde kalan azınlık olduğu için onları sindirmenin kolay olduğunu düşüneceksiniz. Ve her türlü baskıyı kuracaksınız. İşin gerçeği de böyle olmuştur. Büyk bir bölüm Türklere yeni dini kabul ettirmiş belli bir kesim e direnmiştir. Bu direnen kesim çok baskı ve zulum görmeye başlayınca da o dinin bir yerlerinden tutunmaya başlamıştır. İyi kide öyle yapmıştır. Yoksa tamamen hepsini ortadan kaldıracaklardı. İşin gerçeği bu dur. Yoksa İslamiyetten önce Türklere Alevi- Sünni mi vardı.

 • Aylin Aslım
  Aylin Aslım17.10.2008 - 14:30

  mantıklı inanış...

 • Oguz Han
  Oguz Han28.05.2008 - 20:56

  şaman inanışı yeni dinimiz içindeki eski ata dinimiz..nasıl yani biz türkler islamiyeti kabul etmeden önceki şaman inanışı yani asıl adını verelim köktengri (gök tanrı) inanışı..hatta dünyada bilinen en eski tek tanrılı din olarak söylenir(büyük bir türk icatıdır) ...birçok ama birçok yaptıgımız hareket davranış yada inanış aslında şaman inanışıdır..en hakiki müslümanım diyen bir anadolu türkü en az günde 5 yada 6 sefer şaman inanışını yerine getirir..örnek verince şaşıracaksınız...besmele çekip sag ayakla çıkmalar..karabasan alkız gibi hayali varlıkların uykuda rahatsız etmesi..kursun döktürmek.hastalanınca birisinin sizi avsunlamasını istemek(bunu şaman dan isterlerdi türkler) ..eger özellikle iç anadoluda yaşayan varsaki ben çok iyi gözlemledim bunlar daha şiddetlenir..alevilerin asıl öz inanışının kaynagında şamanizim vardır..türbe ziyareti şamanizimdir..dilek agacına bez baglayıp dilekte bulunmak şamanizimdir..halen mogulistanda şamanlar bozkırın ortasında buldugu yüce bir agacın dalına bez baglamaktadırlar..en gelirgin özelliklerdendir..örnek çocukları ölen bir ailenin yeni çocukları ölmesin diye satılmış adını vermeleri..şamana verilen çocuk yedi daga gösterilip satılırdı..burda asıl tema bu çocuğu sen verdin istersen alabilirsin ama lütfen alma ölmesin adına yapılan bir tören...bu anadoluda devam eder..kendi babannemin bunu yaptıgını görmüştüm..sürekli yaşına gelmeden çocukları ölen bir kadının çocugunu birgün alıp daga satmak denilen sembolik bir tören yaptı çocuk suan sanırım üniversiteyi bitirmişti..tesadüf yada başka birşey aslında belki kendi kurallarını koyarak inanmakta güzel....ve inanamıyacagınız kadar islam kuralı yada islamda yeri oldugu sandıgınız birçok davranış şaman inanışının etkisi olup islamca kınanmaktadır ama farkında degilizdir..her zaman en ılımlı islam ülkesi Türkiye dir sözü söylenir..dogrudur aydınlıgımızı ve ılımlı olmamızı sadece ata dinimize borçluyuz güzel bir inanıştan diğerine geçtik..araplara nazaran kimse kız çocugunu canlı canlı topraga gömmezdi..onlar islamiyete o eski inanışlarının etkisiyle geçti..bizde binlerce yıllık düzgün edepli inanışımızla..işte şamanizim nelere kadir dostlar...

 • Özgür Ardic
  Özgür Ardic02.11.2006 - 21:35

  ey atsızın askeri...
  bu sizin dininiz..
  güya alevilerin eski diniymiş...yemeyin bunları aleviler..bunun sonu kürt alevi yoktur...
  onun sonu kürt kart kurt sesidir...
  ben mi insanım..