Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kızılderili sizce ne demek, kızılderili size neyi çağrıştırıyor?

kızılderili terimi Ozcan Polat tarafından tarihinde eklendi

 • Şamanist Nirvana £££x
  Şamanist Nirvana £££x

  UZAK AKRABALARIMIZ.
  son araştırmalarda bu
  kesinlik kazanmıştır.!

 • Burak Zeydan
  Burak Zeydan

  dumanlı iletişimin kafa derisine meraklı cengaverleri...

 • Öznur Barutçu
  Öznur Barutçu

  Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda ama kayadan bile kuvvetli..

  KIZILDERİLİ ATASÖZÜ - SİYU KABİLESİ

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Avrupalıların soykırım yeri Amerika kıtası...
  resmi kaynaklara göre 150 milyon gayri resmi kaynaklara göre 500milyon kızılderili beyazlar ilk kıtaya çıktıklarında mevcuttular...
  eee nerde hani o kadar insan havaya mı uçtu...nereye gitti şimdiki sayıları birkaç milyonu geçmiyor...
  Herşeyin herşeyin hesabı sorulacak er yada geç bu dünyada yada kıyamette ve işte o zaman hiçbir halka millete zulm etmemiş Türkler o aziz millet hakettiği yere gelecek...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Yeni dünyanın ilk sahipleri.
  Damarlarındaki kanı doğaya sunacak kadar toprakanaya saygılı toplum.
  O bize barbar diyen medeni Amerikalı dostlarımız 400 milyon kızılderiliden sadece 4 milyon bırakmışlar.Onlarda zamanla milli benliklerini kaybetmişler.
  Amerikalıların Kızılderilileri öldürmekten zevk aldığını...
  Onları yok etmek için yeni toplu katliam yöntemleri uyguladığını...
  Onlara çiçek hastalıklı battaniyeler vererek ilk biyolojik silahı geliştirdiğini biliyormuydunuz?

 • Tarkan Gegidze
  Tarkan Gegidze

  Günümüzde Amerikalı geçinen Avrupalıların Amerikayı keşvinden sonra zorla, kanlarını dökerek vatanlarını ellerinden aldıkları, kendi topraklarında çoğunlukla ataları Afrikadan köle olarak getirilen siyahi halka olduğu gibi aşağılanan, ilk soyları en az 15-20000 yıl öncesine dayanan gerçek Amerikalı ırk.

 • Şener Özkan
  Şener Özkan

  dilleri farklı idi sanırım konuşmalar el hareketleri ile farklı anlamlar kazanmakta idi zenginlik belkide bu. iletişim

 • Martin Gore
  Martin Gore

  tüfek-mikrop-celik...bu kitabi mutlaka okuyun derim baskada bisey demem....

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Dayanıklılık ve doğayla baş edebilme yeteneklerinden dolayı Jeep'lere marka olan soyu tükenmiş bir insan ırkı.

 • Seval Kefeli
  Seval Kefeli

  kendi adını taşıyan bir çizgi filmde bir ingilizle aşklarının hikayesinin anlatıldığı güzel kızılderili kızın hikayesinin yalan olduğunu aslında hiç istemediği bir ingilizle evlenip ingiltere de bir ingiliz adıyla bir ingiliz hastalığı yüzünden öldüğünü biliyor muydunuz güzel kızılderili kızı POCAHANTAS'ın

  Sunay Akın'ın Kız Kulesi'ndeki Kızılderili'yi okumanızı tavsiye ederim

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Indians

  We all see black and white
  When it comes to someone else's fight
  No one ever gets involved
  Apathy can never solve

  FORCED OUT - Brave and mighty
  STOLEN LAND - They can't fight it
  HOLD ON - To pride and tradition
  Even though they know how much their lives are really missin'
  WE'RE DISSIN' THEM...

  On reservation
  A hopeless situation

  Respect is something that you earn
  Our Indian brother's getting burned
  Original American
  Turned into, second class citizen

  Cry for the Indians
  Die for the Indians
  Cry for the Indians
  Cry, Cry, Cry for the Indians

  Love the land and fellow man
  Peace is what we strive to have
  Some folks have none of this
  Hatred and prejudice

  TERRITORY, It's just the body of the nation
  The people that inhabit it make its configuration
  PREJUDICE, Something we all can do without
  Cause a flag of many colors is what this land's all about

  Anthrax
  Among The Living 1987

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  bi rivayete göre daha dorusu amerikada yaşayan türk bi profun yazdığı kitaba göre...
  kızılderililerin türk olma olasılığı bayağı yüksekmiş...
  adet ve geleneklerinin çoğu hatta kilim işlemeleri bile neredeyse aynıymış (ten rengide sanırım biraz aynı)
  ammavelakin....
  tek çözemedikleri sırda...
  o türklerin asyadan amerikaya nasıl veya neyle gittikleriymiş...
  çalışmalar devam ediyomuş...
  valla biz türklerden korkulur abicim...günün birinde marsta bi fes bulurlarsa hiç şaşmam

 • Aylin Aslım
  Aylin Aslım

  T.C. McLuhan
  Yeryüzüne Dokun - Kızılderili gözüyle kızılderili bilgeliği
  Çeviren Ece Soydam
  İmge Kitapevi
  tavsiye ederim...

 • Aylin Aslım
  Aylin Aslım

  Kızılderililer ölülerini ağaçların dallarına tahtalarla yerleştirirler ve terkederlerdi. Yeraltı mezarlarında ise mezartaşlarına çeşitli hayvan figürleri, resimler yaparlardı.

 • Aylin Aslım
  Aylin Aslım

  1854 yılında Kızılderili Şefi Seattle tarafından halkının topraklarını satmasının istenmesi üzerine bir cevap olarak yazılmıştır.

  Kızkardeşlerimiz.,


  'Beyaz adamın ölüleri yıldızlar arasında yürümeye gittiklerinde,doğdukları ülkeyi unuturlar.Bizim ölülerimiz bu güzel dünyayı asla unutmazlar.Çünkü O Kızılderilinin Anasıdır.Biz Dünyanın parçasıyız ve o da bizim parçamız.Güzel Kokan çiçekler bizim kızkardeşlerimizdir; geyik, at, büyük kartal, Bunlarsa bizim erkek kardeşlerimiz, Kayalık tepeler,çayırlardaki ıslaklık, tayın vücut ısısı ve adam,hepsi aynı aileye aittir.

  Öyleyse,Washington'daki büyük şef toprağımızı almak isteyince bizden çok şey istiyor.
  Büyük şef bize rahatça yaşayabileceğimiz bir yer ayıracağını söylüyor.O bizim babamız ve biz de onun çocukları olacağız.Öyleyse, toprağımızı alma teklifinizi düşüneceğiz,ama bu kolay olmıyacak.Çünkü bu toprak bizim için kutsaldır.Dereler ve nehirlerden akan,parıldayan sular,sadece su değil ama atalarımızın kanlarıdır.Eğer size toprak satarsak,onun kutsal olduğunu hatırlamalısınız ve çocuklarınıza da onun kutsal olduğunu öğretmelisiniz.Göllerin berrak suyundaki her hayali yansıma, halkımın yaşamından olaylar ve anılar anlatır.Suyun mırıltısı babamın babasının sesidir.

  Nehirler erkek kardeşlerimizdir,susuzluğumuzu giderirler,nehirler kanolarımızı taşırlar ve çocuklarımızı beslerler.Eğer size toprağımızı satarsak, hatırlamalısınız ve çocuklarınıza öğretmelisiniz ki nehirler bizim kardeşlerimizdir ve sizin de; bundan dolayı nehirlere herhangi bir kardeşe göstereceğiniz kibarlığı göstermelisiniz.

  Kızılderili her zaman ilerleyen beyaz adam önünde geri çekilmiştir.Dağlardaki sisin sabah güneşi önünde kaçışı gibi.
  Ama babalarımızın külleri kutsaldır.Mezarları kutsal topraklardır ve bu tepeler,ağaçlar,dünyanın bu parçası bize sunulmuştur.Beyaz adamın bizim adetlerimizi anlamadığını biliyoruz.Toprağın bir parçası diğeriyle aynı onun için, Çünkü gece gelip topraktan ihtiyacı olanı alıp giden bir yabancıdır o.

  Dünya onun kardeşi değil,ama düşmanıdır ve onu fethetti mi ilerlemeye devam eder.Babalarının mezarlarını geride bırakır ve aldırmaz.Çocuklarından dünyayı kaçırır.Aldırmaz.Babalarının mezarları ve çocuklarının hakları unutulmuştur.Annesi dünyaya ve kardeşi göğe, satın alınan,yağma edilen, koyunlar ya da parlak boncuklar gibi değişi
  len birer malmış gibi davranır, iştahı dünyayı yiyip bitirecek ve geride sadece bir çöl bırakacaktır.

  Bilmiyorum bizim yollarımız sizinkilerden farklı.Sizin şehirlerinizin görünümü Kızılderili'nin gözlerine acı verir.Ama bu belki de kızılderili vahşi olduğu ve anlamadığındandır.

  Beyaz adamların şehirlerinde sakin yer yoktur.Baharda yaprakların açılışını ya da böceklerin kanat vuruşlarını duyacak yer yoktur.Ama bu belki de vahşi olduğumdan ve anlamadığımdandır.İnsan eğer bir kuşun yalnız ağlayışını veya su birikintisi etrafında tartışan kurbağaların seslerini duymazsa hayatın anlamı nedir? Bir Kızılderili'yim ve anlamam.Kızılderili su birikintisi üzerine vuran rüzgarın yumuşak sesini ve yağmurun temizlediği ya da çamın koku verdiği rüzgarın kokusunu yeğler.

  Değerli Hava

  Hava Kızılderili için değerlidir.Çünkü her şey aynı nefesi paylaşır. Hayvanlar, ağaç, adam, hepsi aynı nefesi paylaşır.Nefes aldığı hava,beyaz adamın dikkatini çekmiyor gibi.Pek çok günden sonra ölen adam gibi kötü kokuyla uyumuş,ama eğer size toprağımızı satarsak,havanın bizim için değerli olduğunu hatırlamalısınız.Çünkü hava, sağladığı tüm yaşama aynı ruhu taşır.
  BüyükBabamıza ilk nefes veren rüzgar,onun soluğunu da kabul edendir ve rüzgar çocuklarımıza yaşam ruhunu da vermelidir ve eğer size toprağımızı satarsak,onu, beyaz adamın bile gidip çayırın çiçeklerinin tat verdiği rüzgarı tadabileceği bir yer olarak,ayrı ve kutsal tutmalısınız.

  Ve toprağımızı alma teklifinizi düşüneceğiz.Eğer kabul etmeye karar verirsek bir şart koyacağım: beyaz adam bu toprağın hayvanlarına kardeşleri gibi davranacak.

  Ben vahşiyim ve başka bir yoldan anlamam.Çayırlarda yürüyen binlerce bufalo gördüm.Beyaz adamın geçen trenden
  vurup,bıraktığı.Ben vahşiyim ve dumanlı demir atın, bizim sadece canlı kalmak için öldürdüğümüz bufalodan nasıl daha önemli olabildiğini anlamıyorum.

  Hayvanlar olmadan insan nedir? Eğer bütün hayvanlar bitse,insan,ruhun büyük yalnızlığından ölürdü.Çünkü hayvanlara ne olursa,insanlara da aynısı olur,kısa süre içinde. Her şey birbirine bağlıdır.

  Ayakları altındaki toprağın Büyükbabalarımızın külleri olduğunu çocuklarınıza öğretmelisiniz.Böylece toprağa saygı duyarlar.Çocuklarınıza, toprağın akrabalarınızın yaşamları ile dolu olduğunu söyleyin.Çocuklarınıza bizim çocuklarımıza öğrettiğimizi öğretin. Dünya Annenizdir.Dünyaya ne olursa, dünyanın oğullarına da aynısı olur. Eğer insanlar yere tükürürse kendi üzerlerine tükürürler.

  Bunu biliyoruz biz.Dünya insana ait değildir.İnsan dünyanındır.Bunu biliyoruz biz.Bütün her şey bir aileyi bağlayan kan gibi birbirine bağlıdır.

  Dünyaya ne olursa dünyanın oğullarına da o olur.Hayat ağını insan örmedi, o sadece bir lif onun içinde.Ağa ne yaparsa kendine yapar.

  Dalgalar gibi.

  Ama halkım için ayrılan bölgeye gitme teklifinizi düşüneceğiz.Sizden ayrı ve barış içinde yaşayacağız.Geri kalan günlerimizi nerede geçirdiğimiz çok az önemli.Çocuklarımız Babalarının yenilgiyle aşağılandığını gördüler.Savaşçılarımız utanç duydu ve yenilgiden sonra günlerini aylaklık etmek ve vücutlarını tatlı yiyecekler ve sert içkilerle kirletmekle harcıyorlar.Kalan günlerimizi nerede geçirdiğimiz önemli değil. Çok değiller.

  Birkaç saat,birkaç kış ve bu dünyada bir zamanlar yaşamış büyük kavimlerin veya şimdi ufak topluluklar halinde ormanda dolaşanların çocukları da kalmayacak.Bir zamanlar sizinkiler gibi güçlü ve umutlu olanların mezarlarında yas tutmak için. Ama niçin halkım geçip gidiyor diye yas tutayım? Kavimleri insan yapar.O kadar. İnsanlar gelir ve gider.Denizin dalgaları gibi.

  Tanrısı kendisiyle arkadaş gibi konuşan ve yürüyen beyaz adam bile bu ortak kaderden ayrı tutulamaz.

  Hepimiz kardeş de olabiliriz. Göreceğiz. Bildiğim bir şey var ki,beyaz adam belki bir gün keşfeder. Tanrımız aynı Tanrı
  Şimdi sizin bizim toprağımıza sahip olmak istediğiniz gibi ona da sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.Ama olamazsınız.
  O, insanın Tanrı'sı ve şevkati Kızılderili için de beyaz adam için de aynı.Bu dünya onun için değerli ve dünyaya zara vermek onun Yaratıcısını küçümsemektir. Beyazlar da geçip gidecek.Belki bütün diğer kavimlerden önce. Yatağına
  pislik yığmaya devam et,bir gece kendi pisliğinde boğulacaksın.

  Ama yok oluşunda,seni bu topraklara getiren ve özel bir nedenle sana bu toprak ve Kızılderili üzerine hakimiyet veren Tanrı'nın gücüyle yakılmış olarak parlayacaksın.Bu son,bize bir sır.Çünkü biz bufalolar katlediğildiğinde,vahşi atlar ehlileştirildiğinde,ormanın gizli köşeleri pek çok insanın kokusuyla dolduğunda ve diri tepelerin görünümü konuşan tellerle lekelendiğinde anlamıyoruz. Çalılık nerede? Gitmiş! ve kıvrak taylarla av hayvanlarına elveda demek nedir? Yaşamın sonu ve yaşamaya çalışmanın başlangıcı.

  Öyleyse, toprağımızı alma teklifinizi düşüneceğiz.Kabul edersek,bu vadettiğiniz ayrılan bölge için olacak. Orada belki kalan kısa günlerimizi dilediğimizce yaşayabiliriz.Bu dünyadan en son Kızılderili de yok olduğunda ve anası sadece çayırlar üzerinde hareket eden bir bulutken,bu kıyılar ve ormanlar hala halkımızın ruhunu muhafaza edecekler.Çünkü halkım bu dünyayı, yeni doğanın annesinin yürek atışını sevdiği gibi sever.Öyleyse,eğer toprağımızı satarsak, onu bizim sevdiğimiz gibi sevin. Onunla bizim ilgilendiğimiz gibi ilgilenin. Diyarın anısını onu aldığınızdaki gibi saklayın ve bütün gücünüzle,bütün aklınızla,bütün kalbinizle onu çocuklarınız için koruyun ve sevin. Tanrının hepimizi sevdiği gibi.

  Bildiğimiz bir şey var.Tanrımız aynı Tanrı.Bu dünya onun için değerli. Beyaz adam bile bu ortak kaderden ayrı tutulamaz. Bütün bunlardan sonra,kardeş de olabiliriz.

  GÖRECEĞİZ '

 • Mehmet Fatih Erdoğan
  Mehmet Fatih Erdoğan

  İnsanın ne kadar adi olabileceğini onlara yapılanlarla öğrendiğimiz kavim.

 • Tülin Ertürk
  Tülin Ertürk

  öncelikle İNSAN ÖZÜNE sahip cıkmış uygarlık

 • Oğuzhan Keskin
  Oğuzhan Keskin

  son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, son nehir kirlendiğinde işte o zaman anlayacaksınız; para herşeyi satın alamaz! ..........

 • Atilla Türk
  Atilla Türk

  son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, son nehir kirlendiğinde; parayla satın alacak bir şey bulamayacaksınız...

 • Atilla Türk
  Atilla Türk

  beyaz adam bir çok söz verdi yanlız birini tutu: topraklarınızı alacağız dedi ve aldılar...

 • Oğuzhan Keskin
  Oğuzhan Keskin

  Bir Türk, A.B.D'DE 'BİR ÇÖLDE HALA HAPİS TUTULAN Kızılderililerin yaşadığı yere gider: Navajo Rezervasyonu (ayakta kalabilen tek kabile) Ve bizim Türk, bir tercüman vasıtasıyla gördüğü bir kızılderiliye der ki: 'Siz Türksünüz' Orta Asya'Dan donan Bering Boğazı sayesinde geçtiniz ve buraya geldiniz... Bunu diyen Türk arkadaş bir kaç saniye sonra Kızılderilinin vereceği cevapla donup kalacaktır; dumur olacaktır: Olabilir; fakat sen nerden biliyorsun 'TÜRKLERİN KIZILDERİLİ OLMADIĞINI? BELKİ SİZ AERİKADAN BERİNG BOĞAZI VASITASIYLA ORTA ASYA'ya göçtünüz......... :) :)

  Türklerin kızılderililerden gelmediğini ben de biliyoru fakat bence körü körüne olmak da yanlış böyle dumur olunur sonra.... :)
  Live Redskins- The realowners of the America-

  Kızılderililerin Türk olması beni tabii ki ONURLANDIRIR.. fakat türk olmasalar da onlar benim kardeşlerim.....bir şey farketmez

 • Bülent Sedat Arslan
  Bülent Sedat Arslan

  boyun eğmediler.özgürlüklerini herşeyin üzerinde tuttular..yok olma pahasına onun için savaştılar.bedenlerini esir alındığı sandı ingiliz.ama ruhları özgür kaldı hep.

 • Ozkan Kara
  Ozkan Kara

  SAF IRK

 • Ahmet Çağrı Özsema
  Ahmet Çağrı Özsema

  Kızılderililerin aslında TÜRK olduğunu biliyor muydunuz? Yani onlarda bizden, bizim gibi insanlar, kızılderiliyi merak eden aynaya baksın :) O da sizin gibi insan...

 • Gülsüm Kurtul
  Gülsüm Kurtul

  sömürgeci zihniyetin karşısında kültürlerini ve
  topraklarını koruma mücadelesi verenler

 • Ozcan Polat
  Ozcan Polat

  bütün buffalolar öldürüldükten, yaban atları ehlileştirildikten, ormanın en gizli köşelerine kadar dünya insan kokusu ile dolduğunda, sevimli tepenin görüntüsü konuşan tellerle kirletildikten sonra, bir bakacaksınız ki gökteki kartallar yok olmuş. hızlı koşan taylara elveda demişsiniz. bu ne demektir biliyor musunuz? bu yaşamın sonu ve sadece daha fazla hayatta kalmanın başlangıcıdır...