Kültür Sanat Edebiyat Şiir

risale sizce ne demek, risale size neyi çağrıştırıyor?

risale terimi Vedat Karatas tarafından tarihinde eklendi

 • Cabbar
  Cabbar

  Rİsale Mektup Demek

 • kübra asker
  kübra asker

  risalenin anlamını merak ediyorum

 • ayşe asker
  ayşe asker

  az önce adile naşitle ilgili birşey okudum

 • Cüneyt Sağdıç
  Cüneyt Sağdıç

  ALEYKÜM SELAM

 • Biher Çağlayan
  Biher Çağlayan

  Arkadaşlar,bu sözcüğe ratladığımda 'Risale der:İlm-i Hisab' adıyla karşılaştım.
  İlm i hisab heryerde aritmetik olarak geçiyor.Risale demek istenildiği kitap veya bir broşür gibi kabul edersek.Kitap der ki:Aritmetik ilimdir.

 • Nur Cemaati
  Nur Cemaati

  selamun aleyküm arkadaşlar.risale arapça dan oluşan, anlaması zor ve bir kuran tefsiri değil diyen arkadaşa cevap vermek istedim.ilk önce tefsirin anlamını söylüyüm.Tefsir:kurandaki ayetlerin daha geniş bir şekilde açıklanmasıdır.onun için Peygamber efendimiz(s.a.v.) hadisleri bir tefsir değil,sadece insanların imanlarını biraz daha kuvvetlendirmek amacıyla söylenmiş ve aytlere birazda(!) destek vermek amacıyla söylenen sözlerdir.o arkadaşın dediği gibi gerçekten risaleler anlaşımı zor kitapçıklardır.ama bu kitapları biraz içten ve inanarak okuduğumuz zaman gerçekten anlıcağız ki bu bir tefsirdir.birde risalelerin neresi tefsir hiç bir ayetin tefsiri yapılmamış diyenlere de cevap olarak:Risalelerde (sözler şualar, lemalar,mektubat...) konuyu fazla uzun alattığı için üstad tefsir gibi gözükmüyo olabi,lir.nolur biraz daha dikkatli okuyalım bu asrımızın din kitaplarını

 • Ahmet Dursun
  Ahmet Dursun

  Risale=
  Broşür,el kirabı,kitapçık,prospektür,rehber,rapor anlamındadır.Bazı kaynaklara göre küçük anlamı da taşımaktadır.
  özellikle (nur) kelimesi ile bir arada kullanıldığında küçük ışık(nur) anlamı yüklenmeye çalışılmıştır.
  Özünde ise birçok kişiye atfen risaleler mevcuttur.
  Bunlardan en dikkat çekicisi Risali-i Nur külliyatı olmakla birlikte çok az kişinin bildiği ancak bazı mezheplere yol gösterici olarak birçok fetvaların olduğu Humeyni'ye ait risalelerin varlığı da bilinmektedir.
  Bu risalelerde özellikle kadınlar için kullanılan tanımlamalar çok dikkat çekicidir.

 • Harika Karademir
  Harika Karademir

  böyle ahirzamanda bu hakikatları bize lutfeden ve imanı tahkikiyi kazanmamızı nasip eden ALLAHU TEALA ya risaleinurların yazılan ve okunan kelimeleri adedince hamdediyorum şükrediyorum. zira en büyük nimet İMAN İMAN HAKİKİ İMAN...

 • Harika Karademir
  Harika Karademir

  bir yemeğin lezzetini ancak aç olup onu iştahla yiyenler bilirmiş....risale i nurun güzelliğini de onu okuyarak iman hakikatlarıyla Allahı tanımış samimi olarak Allah rızasını hedef yaparak kendilerini ve diğer insanların mutluluğunu isteyen nur talebeleri bilirler.......her kim insaf nazarıyla risaleleriokusa haktan hakikattan ve iman meselesinden başka hiç bir şey bulamayacak....

 • Can Polat
  Can Polat

  risalenur boşa zaman kaybı,gözlük takma sebebi insanları afedersiniz ama deme lazım davar gibi gütme sebebi risale nur HÜRMETLER ALLAHA EMANET OL

 • Tolga Mert
  Tolga Mert

  Bediüzzaman Said-i Nursi...

 • Can Polat
  Can Polat

  ne kadar risale okuyan kişi varsa tabi bahsetigimiz rissaleyi biliyorusunuz o kadarda dinleyen var

 • Memet Sever
  Memet Sever

  risale denince akla sait rursinin risaleleri geliyor
  binlerse insan anlamadıkları halde bu risaleleri okur dururlar
  arabça kelimelerin arasında boğuşurlar
  halbuki çok daha anlaşılır hadis kitablarını okusalarya
  ama birde bu risalelere kuran gibi saygıda bulunurlar
  hatta onu belden aşağıda bile tutmazlar
  onun kuranın tefsiri olduğunu söylerler
  kuranı en güzel tefsiri nebimiz muhammed sav hadisleridir
  taklide en layık olanda o
  ALLAH en doğrusunu bilir

 • Hüseyin Eroğlu
  Hüseyin Eroğlu

  Kur'anın eczahane-i kübrasından süzülmüş bir nur.

 • Erkan Demirci
  Erkan Demirci

  kişi bilmediğinin düşmanıdır risale i nur imanda ve ahlakta devrim yaratan kitaptır müellifi ben dememiş biz demiştir ve bu sayede birler yüzler binler milyonlar olmuş her ev bir medrese her evde cennet solukları her sinede şevk katmıştır hayatlara rabbime şükürler olsunki beni bu şaheserle tanıştırdı risalei nurlar tenkit niyetiyle okunursa bir şey alamazsınız inkarınız dahada artar ama dost olarak yaklaşırsanız göreceksinizki bambaşka bir insan olup çıkmışsınız

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  türkçesi rapor demektir
  IV.murat zamanında devleti düzeltmek için Koçi Bey'in hazırlamış olduğu risaleler buna örnektir.

 • F
  F

  Yaymaya çalışıtığı Nurculuğun kurucusu Bediüzzaman saidi Nursi nin eserlerinden 'sönmez' adlı risalede (sayfa:21-22) , Atatürk kastedilerek “ayasofya camiini puthaneye, meşihat makamını kızlar lisesine çeviren bu adamı sevmemenin bir suç olması imkanı var mı? ” denilmiştir.

  “mektubat” adlı risalede (sayfa:401) “türkiye kuruluşu itibariyle dinden uzak kalmış ve dine karşıdır. laiklik ile dinsizlik arasında hiçbir fark yoktur. hıristiyanlık dünyevi esaslara sahip olmadığı için, din ile dünya esaslarını birbirinden ayırır. reform hıristiyanlıkta mümkündür. türk inkılapları dahi hıristiyan reformlarının taklidinden ibarettir. zira islamiyet hiçbir reforma ihtiyaç göstermeyecek kadar mükemmeldir” denilmiştir.

  'tiryak' risalesinde (sayfa: 65) , “türkiye’nin siyasi rejimi nur saadetini söndürmeye çalışmaktadır. kemalistler seviyesiz, anarşist kimselerdir” denilmiştir.

  'mesnevi-i nuriye' risalesinde (sayfa: 80-82) , “alem-i islam’da yapılacak inkılaplar, islam’i esaslara uygun olmak zorundadır. aksi taktirde gayri meşrudur, bu bakımdan meclis aynı zamanda hilafet görevi görmelidir” denilmiştir.

  'mucize-i kur’aniye' isimli risalede (sayfa:191-192) , 'müslümanlara kur’an dışında bir anayasa lazım değildir, 1347 yılında felsefenin tahakkümü ile bu dindar millete ehemmiyetli tahayyüşler düçar kılınmıştır ve anayasa’da devlet dininin islam olduğu yolundaki hüküm kaldırılmıştır. bu durumda gerçek kanuni esasi tatbik edilmediği gibi, kur’an da belirtilen şer'i inkılapta tahakkuk ettirilememiştir. halbuki kur’an, cumhuriyet anayasası gibi birkaç kişinin iradesi değil, ilahi bir iradenin sonucudur.” denilmektedir.

  'münazarad' risalesinde (sayfa: 90-100) , 'islam devleti için tek milliyet islam milliyetidir. islam devleti sonunda bütün dünyayı hakimiyeti altına alacak ve islam yapacaktır.” denilmiştir.

  'mektubat' risalesinde (sayfa: 403) , “islam dininde inkılap yapmak, şeriat aleyhtarlığı olduğu için, islamiyet dairesine aykırı, inkılaplar da islamiyete aykırıdır.” denilmektedir.

  'hanımlar rehberi' risalesinde (sayfa: 57) “çok kadın ile evlenmek islami olduğu gibi taaddüdü zevcat tabiata, akla ve hikmete muafıktır.” denilmektedir.

  bu durumda nurculuk:

  Türkiye Cumhuriyeti’nin tamamen şeriat esaslarına ve islami prensiplere göre idare edilmesini, Hilafet ve Saltanatın geri getirilmesini, inkılapların geçici olduğunu, Kur’an dışında bir anayasaya ihtiyaç bulunmadığını savunmaktadır.

 • Hande
  Hande

  iman hakikatleri hakkında cok degerli bilgiler iceren, herkesin mutlaka okuması gereken kitaplar... web de bir arastırma yaparsanız mutlaka daha ayrıntılı bilgi edineceksinizdir...

 • Tarhan Tekelioglu
  Tarhan Tekelioglu

  Kitablarin bölümleri...

 • Ahmed Ziyaüddin Kılınç
  Ahmed Ziyaüddin Kılınç

  Mektup.Yazılım.