Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Niğde sizce ne demek, Niğde size neyi çağrıştırıyor?

Niğde terimi Fatihsune tarafından tarihinde eklendi

 • Recep Canakcı
  Recep Canakcı

  ben niğdeliyım eskişehırde 10 senedır kalıyorum ve niğdeyi hıc bır sehre degişmem

 • Yunus Çetinkaya
  Yunus Çetinkaya

  Niğdeliyek ezelden.. :))

 • Ülkü Ülkü
  Ülkü Ülkü

  Bende Niğdeliyim Vallahi hiçbir şeye değişmem taşını toprağını..Niğdeli olmasıda bir başka oluyor canım..Deliyiz işte..Ben memleketimi seviyorum yahu..

 • Yunus Çetin
  Yunus Çetin

  MEMLEKETİMİ SEVİYORUM

  Memleketimi seviyorum:
  Çınarlarında kolan vurdum, hapisanelerinde yattım.
  Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı
  memleketimin şarkıları ve tütünü gibi.

  Memleketim:
  Bedreddin, Sinan, Yunus Emre ve Sakarya,
  kurşun kubbeler ve fabrika bacaları
  benim o kendi kendinden bile gizleyerek
  sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir.

  Memleketim.
  Memleketim ne kadar geniş:
  dolaşmakla bitmez, tükenmez gibi geliyor insana.
  Edirne, İzmir, Ulukışla, Maraş, Trabzon, Erzurum.
  Erzurum yaylasını yalnız türkülerinden tanıyorum
  ve güneye
  pamuk işleyenlere gitmek için
  Toroslardan bir kerre olsun geçemedim diye
  utanıyorum.

  Memleketim:
  develer, tren, Ford arabaları ve hasta eşekler,
  kavak
  söğüt
  ve kırmızı toprak.

  Memleketim.
  Çam ormanlarını, en tatlı suları ve dağ başı göllerini seven
  alabalık
  ve onun yarım kiloluğu
  pulsuz, gümüş derisinde kızıltılarla
  Bolu'nun Abant gölünde yüzer.

  Memleketim:
  Ankara ovasında keçiler:
  kumral, ipekli, uzun kürklerin pırıldaması.
  Yağlı, ağır fındığı Giresun'un.
  Al yanaklı mis gibi kokan Amasya elması,
  zeytin
  incir
  kavun
  ve renk renk
  salkım salkım üzümler
  ve sonra karasaban
  ve sonra kara sığır
  ve sonra: ileri, güzel, iyi
  her şeyi
  hayran bir çocuk sevinciyle kabule hazır
  çalışkan, namuslu, yiğit insanlarım
  yarı aç, yarı tok
  yarı esir...
  Nazım HİKMET..
  Bu şair bizim Türk milletinin şairidir.onu affetmeliyiz..

 • Yunus Çetin
  Yunus Çetin

  Niğde benim memleketim.iç anadolunun en küçük şehirlerinden dir.türkiye çapında baktığımızda niğde gelişmişlikte fazla geride değildir.yazları çok güzeldir kışları çekilmez niğdenin hele bide eviniz sobalı ise.etnik yapısına baktığımızda türk ve müslüman dışında kimse yaşamaz.ne misyonerlik faaliyetleri vardır ne bir faaliyette olan kilise o yönden kafamız rahattır.hırsızlık kapkaç olayları görülmez.sakin bir şehirdir.tarihi geçmişide iyidir.camiler kiliseler evler gibi tarihi eserler vardır.

 • İsa Selçuklu
  İsa Selçuklu

  sayın albayrak kardeş,niğde özel bir yerdir.neden mi? çünkü niğdelilerin yaşadığı yerdir.kayaardının 1978 yılını biliyormusunuz? şimdiki haline bakıp bana iftira atıyorsun.siz yeşilliğin ne olduğunu bilmediğinizden,çöle çevrilmiş bir kayaardını kötülediğimi iddia ediyorsunuz.lütfen babanıza,dedenize biliyorlarsa ki mutlaka bilmeleri gerekir; kayaardının '80' öncesi hali ile bugünkü halini karşılaştırsınlar. o zaman mı mutluydular? yoksa şimdi yeşillikten çöle dönmüş kayaardı ile mi mutlular? lütfen sorunuz.haketmeden gereksiz niğde milliyetçiliği yapmayınız.niğdede bir dernek kurduz da insanları kentlerine sahip olmaya mı çağırdınız.niğde için ne yaptınız.sadece seyir mi ettiniz? niğdeyi gerçekten seviniz.sahip çıkınız.kayaardının hertarafının asfaltlanmış olması sizce iyi bir gelişmemidir? insan asfalt ile yaşamaz; doğa ile yaşar, mutlu olur.lütfen tepkinizi çoğaltınız.mutlu yaşamak istediğinizi belirten etkinlikler ile niğdelileri örgütleyiniz.selam ve sevgiler size ve niğdelilere.

 • Faruk Albayrak
  Faruk Albayrak

  birde tarihci42 nickli konyalı yada aksaraylı arkadasımızda niğdeyi sapa bi yerde kalmış il olarak yazmış :) bu yoruma gülüyorum.eminimki o yorumu okuyan çoğu kişide gülmüştür.kardes,niğde türkiyenin başkentinin yanında.iç anadoluda.türkiyenin ortasında.hani o senin gelişmiş güzel memleketin aksaray varya,orası niğdenin yavrusu.niğdeden doğdu.gelişip gelişemesi ayrı bi olay.aksaray gelişsin.farketmez.benim kimliğimde niğde yazıyor.gurur duyuyorum.yanlış anlamayın.körü körüne bir milliyetçilik yapmıyorum.ama emin ol ki tarihci42 aksarayın gelişmesi beni gururlandırıyor.çünkü sizin için çalışanlar niğdelidir.geçmişini unutanların geleceği olmaz sözünü hatırlatıp,hepinizin ramazan bayramını tebrik ediyorum.

 • Faruk Albayrak
  Faruk Albayrak

  24 yaşındayım ve doğma büyüme niğdeliyim.yaptığınız yorumları okudum ve özellikle macur arkadaşımın yorumlarına katılmayıp,niğdeyi tanımayanlara,niğdeyi kötü tanıttığı için kendisine kişisel bilgiler bölümüne niğde yazmamasını öneriyorum.çünkü arkadasımız niğdeli olmaktan utanıyor.yorumlarını okuyanlar bunu anlar.niğde yazmayı bile becerememişin arkadaşım.nide yazmışın.lütfen bir bilgin olmadığı halde yorum yapma.o senin anlattığın yer çöpler,pislikler falan niğde de yok.yıkık kaldırımlar falanda yok.beni ara ben sana niğdeyi gezdireyim.belki başka bi yeri sen niğdeyle karıştırdın.

 • İsa Selçuklu
  İsa Selçuklu

  niğde gerçekten geri bir yer. bu yaz gezmeye gittim.çok özlemiştim memleketimi.halkın yaşam şekli aradan geçen onbeş senedir hiç değişmemiş.alışkanlıklar nesilden nesile aktarılmaya devam etmiş.birkaç modern yeni bina yapılmış ama halkın kültürü ile örtüşmüyor.o güzelim kayaardını da maalesef yine niğdeliler mahf etmişler.bir avuç yeşilliklerini tam bir cahil davranışıyla çöle çevirmişler. niğdeyi seviyordum,artık itici bir şehir oldu benim için. işte niğdelilerin kültürü böyle bir kültür.düşük,geri bir kültür.niğdeyi sevmeyin.

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Gazozu güzeldir en az bir kez denemek gerek...

 • Naz Sayın
  Naz Sayın

  canım dayıcığımın olduğu yer onu çok sewiyorumm

 • İsa Selçuklu
  İsa Selçuklu

  nide; sert rüzgar,soğuk,toz,yol kenarlarında toprak birikintisi,kötü kaldırımlar,pis çöp tekneleri,kötü asfalt yollar,yıkık-dökük evler,esnafın rahatsız edici meraklı bakışları,ulaşım zorlukları.tek iyi tarafı ise,kayaardı bağları üzümleri,elmaları.kordonos köyündeki kilise,aravan köyünün eski sarı taşlardan yapılma güzel evleri.kayaardının kuyu suları çok güzeldir. ama şehir bakımsız ve pistir.yine de niğdeyi sevin.küçük bir şehirdir.

 • Ahmet
  Ahmet

  NİĞDE 80 BİN NÜFUSLU,(ALTUNHİSAR,BOR,ÇAMARDI,ÇİFTLİK,ULUKIŞLA) ADLİ 5 İLÇESİ OLAN,DEMİRKAZİK,ALADĞALAR,TYANA(KEMERHİSAR,GÜMÜŞLER MANASTİRİ,MELENDİZ,.ÇOK SAYİDA KİLİSESİ OLAN TARİHİ GÜZEL VE SEVGİ DOLU BİR KENT.İKİNCİ VATANİM.SİCAK KANLİ İNSANLARİN VATANİ.SAPA BİR YERDE OLMASİ NEDENİYLE HİZMET ALAMAMİŞ,KENDİNDEN KOPMA BİR İL OLAN BENİM MEMLEKETİM AKSARAY'İN ÇOK ÇOK GERİSİNDE KALMİŞ,EVVELDEN SOLCUYKEN SAĞA DÖNMÜŞ KÜÇÜK AMA GÜZEL BİR KENTİMİZ.51_NİĞDE_51

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam

  ikinci memleketim

 • Fatihsune
  Fatihsune

  Küçük ama şirin,sıcakkanlı insanlarla dolu,bana hayat arkadaşımı hediye eden şehir.
  Benim için hep önemli olacaksın.