Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • kayaardı bağları13.01.2007 - 20:07

  artık sadece asfallanmış bağ yolları.kentte asfalt,doğada asfalt.insan bu kadar vahşi olabilir.evet,kayaardı bağları demek asfalt yollar demektir.isteyen niğdede bol miktarlarda doğa içinde asfalt yollar ile öğünen bir toplum bulabilir.asfalt ve niğde.güzel bir ikili oluşturuyor.

 • Niğde13.01.2007 - 19:59

  sayın albayrak kardeş,niğde özel bir yerdir.neden mi? çünkü niğdelilerin yaşadığı yerdir.kayaardının 1978 yılını biliyormusunuz? şimdiki haline bakıp bana iftira atıyorsun.siz yeşilliğin ne olduğunu bilmediğinizden,çöle çevrilmiş bir kayaardını kötülediğimi iddia ediyorsunuz.lütfen babanıza,dedenize biliyorlarsa ki mutlaka bilmeleri gerekir; kayaardının '80' öncesi hali ile bugünkü halini karşılaştırsınlar. o zaman mı mutluydular? yoksa şimdi yeşillikten çöle dönmüş kayaardı ile mi mutlular? lütfen sorunuz.haketmeden gereksiz niğde milliyetçiliği yapmayınız.niğdede bir dernek kurduz da insanları kentlerine sahip olmaya mı çağırdınız.niğde için ne yaptınız.sadece seyir mi ettiniz? niğdeyi gerçekten seviniz.sahip çıkınız.kayaardının hertarafının asfaltlanmış olması sizce iyi bir gelişmemidir? insan asfalt ile yaşamaz; doğa ile yaşar, mutlu olur.lütfen tepkinizi çoğaltınız.mutlu yaşamak istediğinizi belirten etkinlikler ile niğdelileri örgütleyiniz.selam ve sevgiler size ve niğdelilere.

 • Niğde04.10.2006 - 22:36

  niğde gerçekten geri bir yer. bu yaz gezmeye gittim.çok özlemiştim memleketimi.halkın yaşam şekli aradan geçen onbeş senedir hiç değişmemiş.alışkanlıklar nesilden nesile aktarılmaya devam etmiş.birkaç modern yeni bina yapılmış ama halkın kültürü ile örtüşmüyor.o güzelim kayaardını da maalesef yine niğdeliler mahf etmişler.bir avuç yeşilliklerini tam bir cahil davranışıyla çöle çevirmişler. niğdeyi seviyordum,artık itici bir şehir oldu benim için. işte niğdelilerin kültürü böyle bir kültür.düşük,geri bir kültür.niğdeyi sevmeyin.

 • Niğde14.03.2006 - 22:36

  nide; sert rüzgar,soğuk,toz,yol kenarlarında toprak birikintisi,kötü kaldırımlar,pis çöp tekneleri,kötü asfalt yollar,yıkık-dökük evler,esnafın rahatsız edici meraklı bakışları,ulaşım zorlukları.tek iyi tarafı ise,kayaardı bağları üzümleri,elmaları.kordonos köyündeki kilise,aravan köyünün eski sarı taşlardan yapılma güzel evleri.kayaardının kuyu suları çok güzeldir. ama şehir bakımsız ve pistir.yine de niğdeyi sevin.küçük bir şehirdir.

 • kayaardı bağları18.02.2006 - 22:16

  kayaardı bağları kış ise donmak,yaz mevsimi ise rüzgarı çağrıştırıyor.kışın; kavak ve elma ağaçlarının yaprakları dökülmüş; etrafta az-çok kar var,hava ise soğuk.gocuklarımıza sıkı sıkı bürünmüş,teneke sobamızdaki gelip geçiveren ısıyı almak için etrafındayız.ellerimizde çay bardaklarıyla,teypte ferdi tayfur şarkıları... bizim; üç kişi bitmez tükenmez sohbetlerimiz.yine üç kedimiz de bizim gibi aynı.ayaklarımızın altında, veya sırtımızı mesken tutuyorlar.bahçede ise iki köpeğimiz var.onların barınaklarıda bizimkilerine benziyor.tek fark,onların sobaları eskiyün ve çapıt artıkları.işte kayaardı kış mevsimi.illa ki filimlerde,resimlerdeki sunumu mu aktaracağım.yok öyle bir şey.kayaardı kış mevsimi gerçekte böyle.halkın sosyal ve ekonomik durumu tabiiki böyle olmak zorunluluğu veriyor.yine de güzel anılarımızdı.