Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Gönen sizce ne demek, Gönen size neyi çağrıştırıyor?

Gönen terimi Yusuf Çalışkan tarafından tarihinde eklendi

 • Aylin Atıcıoğlu
  Aylin Atıcıoğlu

  ilk olarak gönen çok güzel açık, kapalı havuzları vardır türkiyede en sıcak kaplıcalar gönendir İstanbuldan gönene gelip tatil yapan fazladır İstanbuldan gelenler ise kaplıcalr için geliyolar çok güzel ve eğlenceli büyük parkımız var adı şehir parkı spor, çocuk, oturma çay keyfi, parkı vardır daha var gönen çayımız var,köprü var tokilerimiz var tokilerde çocuk parkı bile war bence gönen tam turizmlik yer

 • Gönen Akpullukçu
  Gönen Akpullukçu

  rahat yaşayabilmek

 • Gönen Bilgi
  Gönen Bilgi

  İzmir 'de Bilişim ve teknoloji (gbt erp+) ,inşaat,otomotiv (vw bayi) ,gıda vb gibi konularda hizmet veren şirketler grubu..

 • Gönen Bilgi
  Gönen Bilgi

  İzmir 'de Bilişim ve teknoloji (gbt erp+) ,inşaat,otomotiv (vw bayi) ,gıda vb gibi konularda hizmet veren şirketler grubu..

 • Yusuf Çalışkan
  Yusuf Çalışkan

  GÖNEN'İN İKLİMİ:

  Gönen, Marmara Denizinin olumlu etkisi altındadır. Marmara ‘nın etkisinin bütün ova üzerinde sürmesinin nedeni denizden buraya kadar doğal bir engelin bulunmamasıdır. Bu nedenle ılıman, yazları sıcak, kışları yağışlı yumuşak Akdeniz iklimi özelliği görülür. Bu özelliğin unsuru olan makilerin şeh-rin kuzeyindeki varlığı da bu durumu açıklayan bir örnektir. Ancak belirli ve kararlı bir iklimi olduğu tam olarak söylemek imkanı yoktur. Bu iklim özelliği çevresindeki yüksekçe yerlerde nispi karasallığa dönüşmektedir.

  Gönen ‘de yıllık sıcaklık ortalaması 14 santigrat derece gibi bir değer göstermektedir. Yağış or-talamasının 600-700 mililitre civarında olması ve en soğuk ay ortalamasının 9 santigrat derecenin al-tına inmemesinin de yerleşme üzerine burada olumlu etkiler yaptığı muhakkaktır.

 • Yusuf Çalışkan
  Yusuf Çalışkan

  GÖNEN'E ULAŞIM:

  İlçemiz Çanakkale – Bandırma yolu güzergahında olup,Çanakkale ‘ye 145, Bursa ‘ya 150 km. mesafededir. Ayrıca Manyas ve Balya ilçelerine asfalt yol ile bağlı olup Balıkesir ‘e 114 km.mesafe-dedir. Otobüs ile İstanbul,İzmir ve Ankara ‘dan doğrudan seferler vardır. Tren seferleri ile İzmir- Bandırma bağlantılıdır. İstanbul ve İzmir ‘den uluslar arası Havaalanı,Balıkesir,Bandırma Askeri Havaalanı, Bursa ‘dan Yöresel Havaalanı bağlantısı vardır. Ayrıca köylerimizin çoğuna asfalt yol ile bağlıdır.

 • Yusuf Çalışkan
  Yusuf Çalışkan

  GÖNEN ADININ KÖKENİ:

  Gönen ‘in en eski adı Asepsus ‘dur.Bu ad kasabanın yanından geçen çayın adıdır. Daha son-raları Artemea adını aldığı yapılan incelemelerden anlaşılmıştır. Artemea kelimesinin Artemis kelime-sinden geldiği bilinmektedir. Artemis Yunan mitolojisinde Orman Tanrıçasıdır. Zeus ile Leton ‘un ikiz kardeşidir. Mitolojiye göre bütün zamanını su perileri ile birlikte ormanlarda avlanmakla geçirirdi.

  Kent Osmanlıların eline geçmesiyle birlikte Gönen adını almıştır. Gönen adının nereden geldiği konusunda değişik görüş ve düşünceler mevcuttur. Birinci görüşe göre Gönen adı Luwi dilindeki Ka-wana sözcüğünden gelme olup “Koyun Yöresi-Koyun Ülkesi” anlamına gelmektedir.

  İkinci görüşe göre Gönen “Germenon” dan gelmiştir denilmeltedir. Germanon kelimesi “Ilıca” anlamındadır.

  Diğer kaynaklara başvurulduğunda ise Gönen Türkçe bir ad olarak karşımıza çıkmaktadır. Birbirine çok yakın olan iki görüşten birincisine göre Gönen; “Yazın kuruyan gölcük, küçük göl, durgun su” anlamındadır. İkinci görüşe göre ise “Rutubet, nem, yaşlık, tay-sulak, nemli, rutubetli (toprak) ” anlamına gelmektedir.

  Gönen adı ayrıca kaynaklarda “Yörükan Taifesinden” cemaat olarak da karşımıza çıkmak-tadır. Buna göre “Gönen-Gönan-Gönenlü” camati Adana, Maraş, Vize taraflarından XVI. yüzyılda konar-göçer yaşamaktadır.

  Seyyah Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Gönen ‘in Bursa Krallarından Mihaliç ‘in sayfiye şehri olduğunu, şehrin bakımlı kırmızı kiremitli yapıtlardan oluştuğunu kaydetmektedir. Nitekim Bursa ‘daki kralların yaz aylarında Gönen ‘e gelerek tatillerini geçirdikleri ve şifalı sularından yararlandıkları bilinmektedir.

 • Yusuf Çalışkan
  Yusuf Çalışkan

  GÖNEN’İN KONUMU:

  Gönen, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölgesi içinde Balıkesir iline bağlı yaklaşık 36.000 nüfuslu ilçe merkezidir. 11 mahallede yaklaşık 10,000 hane bulunmaktadır. Toplam alanı 1152 km2 olan Gönen ilçesi 46- 06’ enlemi ve 27- 38’ boylamı arasında yer almaktadır.

  Doğusu Manyas ilçesi, kuzeydoğusu Bandırma ilçesi, batısı Biga ve Yenice ilçeleri, kuzeyi Marmara Denizi ve Erdek Körfezi, güneyi Balya ilçesi ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 33 metredir.

  Gönen çayı ve onun kollarım oluşturan derelerin meydana getirdiği vadi içinde yer alan Gönen ilçesinin köylerinde 1997 yılı nüfus sayımında 36.152 kişi yaşamaktadır. Kendisine bağlı 89 köyü ve ve bir de Sarıköy belde belediyesi bulunmaktadır. Genellikle ovalarda kurulan köyler, dağlara gidil-dikçe seyrekleşir. Balıkesir’e 145 km. uzaklıkta olan Gönen Çanakkale’ye 150 km., Bursa’ya ise 155 km. mesafededir. Deniz, hava ve demiryolu ulaşımı bakımından önemli bir merkez olan Bandırma’ya ise 45 km.’dir.

 • Yusuf Çalışkan
  Yusuf Çalışkan

  Memleketim; Balıkesir'in ilçesi.