Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

korkut eken sizce ne demek, korkut eken size neyi çağrıştırıyor?

korkut eken terimi Selim Sağır tarafından tarihinde eklendi

 • Özkan Demirol
  Özkan Demirol

  Bir ideali temsil ediyor Devlet gorevlisi olma idealını ve bu idealin simgelerinden biri oldugunu ifade ediyor bana korkut eken.hem iç güvenlik hemde dıs guvenlikte basarıyla calışmış bır devlet görevlisi ama ne yazıkkı su an böle devlet gorevlılerıne cok ıhtıyacımız var ardılları engellendı yetiştırtıdıgı elemanlar engellendı böyle korkusuz ve stratejık ve taktık bılgısıne egıtım bılgısne ve her seyden once ilerıyı gorebılme yetenegıne sahıp gerektıgı yerde hukumete bıle brıfıng verebılecek elemanlara (ama hakıkaten basarıyla brıfıng verebılecek) sahıp olmamaız gerekır Allah ondan razı olsun insallah ardılları gelır

 • Gökhan Ata
  Gökhan Ata

  Devlet sırrını açıklamamak için hapis yatan gerçek bir VATANSEVER...
  Buradan bu değerli insana bu ülke için yaptığı herşey için teşekkür ederim...
  Tarih seni asla unutmayacak...

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Sayısız görevlerin ve ödüllerin adamı… Efsane Yarbay…

  Korkut Eken…

  Gerçek bir kahraman…

 • Tuba Esen
  Tuba Esen

  Kelimelerin kifayetsiz kaldığı isim.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  TSk tarihinin madalya rekortmeni ve TSK nın en üst madalyası olan Üstün cesaret ve feragat madalyasına da sahip...
  Yetiştirdiği binlerce yürekli vatan evladıyla dağları PKKya dar etmiş bir efsane...
  komutanım izindeyizz kim ne derse desin erseverler okkanlar bitlisler ekenler ölmez vatan bölünmez...

 • Okan Akcay
  Okan Akcay

  bence turklugu turkiyeyi bu kadar seven birisi zor bulunur ama sayın devlet buyuklerımız uykudan bi kalkarlarsa anlayacaklar efsane yarbay sen bizim herseyımıssın hepte ole kalacaksın

 • Okan Akcay
  Okan Akcay

  efsane

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  bu yüce insan söylesin vatan için öl diye ölmeyen senin gibi olsun...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Bu vatanın sayılı kahramanlarındandır onu çekemeyenler defolsun istedikleri ülkeye gitsin...
  Bu kahraman yiğit Kıbrıs ı Rumlara dağları PKKlılara dar etmiştir...
  1974 astsubay rütbesinde Kıbrıs a ilk çıkanlardandı...PKK ile sayısız çatışmaya girdi..O hapse girince şehit aileleri derneği ayağa kalktı ve ekenler dışarı zanalar içeri diye slogan attılar...şehit aileleri korkut eken e hapiste yastık gönderdiler ve dedilerki dağlarda yıllarca başını rahat bir yere koyamadın bari burada rahat et...
  Hapisten çıktığında ise tek sözü şu oldu devletimiz yatmamızı istedi yattık vatan saolsun...
  şimdi söyleyin bu kahraman vatn evladına laf etmek insanlığa sığarmı...

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  cinayet planlayıcısı...devletin paralarını sögüsleyen asalaklardan sadece biri.......vatanlarını sevdikçe soyuyor soydukça seviyorlar....

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Korkut Eken bu vatanın gizli kahraman evladıdır.
  PKK ile sayısız sıcak çatışmaya girmiş defalarca yaralnamış bir aslandır.Abdullah Çatlı ile yakınlığı ile de bilinirdi.
  Gaffar Okkan Eşref Bitlis Cem Erseven onun gibi kahramanlardır.

 • Güneş Seninle Doğacak
  Güneş Seninle Doğacak

  www.atin.org

 • Mustafa Çağrı Güven
  Mustafa Çağrı Güven

  Korkut EKEN bu ülkenin yetiştirmiş en önemli şahsiyetlerindendir..

  Bir çok operasyonda görev alan EKEN; ilk operasyon TİMİNİ oluşturan kişidirde..
  ÇATLI ile diyalaglarıda olmuştur.. Rahmetli ÇATLI'da kalan silahları sebebiyle başı biraz derde girmiştir.. Ve şuanda cezaevinde haksız yere bulunan EKEN umarım en kısa zamanda aramıza döner..

  Allah senden ve senin gibi yiğitlerimizden Razı olsun..

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  efsane yarbay

 • Canberk Demir
  Canberk Demir

  Türk milletinin gizli kahramanlarındandır Korkut EKEN.Bu vatan Korkut Eken gibi Çatlı gibi ve diğer arslan parçalarını bu vatan unutmaz,unutturmaz

 • Suat Erdoğan
  Suat Erdoğan

  zamanımızın kürşad larından allah her topluma böyle yüce insanlar bahşetsin

 • Gülcan Yılmaz
  Gülcan Yılmaz

  komik şapkalı adam

 • Ahmet Nusret
  Ahmet Nusret

  kahraman komutanlarımızdan biridir ama oda kurulmuş bu adaletsiz düzenin kurbanlarındandır oysaki bu kahraman şahıs bir zamanlar devlete çok yardım etmesine rağmen mükafatı üç beş metrelik bir hüçre oldu.

 • Cay Keyfi
  Cay Keyfi

  Yakında çıkıyor, hayırlısı olsun...

 • Selim Sağır
  Selim Sağır

  Cezaevinde Eken’e yastık hediye edildi


  Eski DEP milletvekili Leyla Zana ve arkadaşlarının salıverilmesinin ardından, şehit aileleri ve malul gaziler, Özel Harpçi Korkut Eken'in hükümlü bulunduğu Ankara Ayaş'taki cezaevinin önünde gösteri yaptı.

  Göstericiler Eken'in salıverilmesini istedi. Şehit Anneleri Derneği İstanbul Şube Başkanı Pakize Alp Akbaba, “Dağlarda yıllarca başın yumuşak yastık görmedi, taşların üstünde yattın, bari şimdi rahat et.” diyerek, çeşitli desenlerle süslediği kuş tüyü yastığı Eken'e hediye etti. Şehit Anneleri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'nin organizasyonuyla Ankara'ya gelen şehit yakınları ve gaziler, cezaevi önünde, ‘Hainler içeri Korkut’lar dışarı', ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez' şeklinde slogan attı. Dernek Genel Başkanı emekli Kurmay Albay Esat Arslan, “Teröre binlerce şehit verdik, binlerce yaralı verdik. Acımız içimizdeyken, onları öldürtenlerin dışarıya salınmalarını kabul edemiyoruz. Korkut Eken gibi bir kahraman içeride. Bunu kabul edemiyoruz. Bırakılan DEP milletvekillerinin arasında olan ve 33 erimizin şehit olmasının ardından, ‘Bu bir savaştır, herkes alışsın' diyenleri salıverenleri kınıyoruz.” dedi.

 • Selçuk Özdemir
  Selçuk Özdemir

  Korkut Eken Kimdir?

  1945 yılında Ankara'da doğan Korkut Eken, 1963 yılında Kara Harp Okulu'na girdi ve 1965'te mezun oldu.

  Komando Tugayı, Hava İndirme Tugayı, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı gibi birliklerde Takım ve Bölük Komutanlıkları yaptı.

  Kıbrıs Barış Harekatı öncesi, Ada'daki mücahitleri örgütleyerek harekat öncesi alt yapının oluşturulmasında aktif görev aldı. Hava İndirme Tugayı'nda görevliyken, 20 Temmuz 1974 sabahı paraşütçü birliklerle Kıbrıs'a havadan atlayarak Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldı ve Şerit Rozet Beratı ile ödüllendirildi.

  1978 yılında üstün eğitimli subay ve astsubaylardan oluşan Özel Harp Dairesi Özel Birlik Komutanlığı'na atandı ve Özel Birlik Komutan Yardımcılığı'na kadar yükseldi. Bu görevdeyken çeşitli yurtdışı kurslara katıldı.

  1980 yılında Diyarbakır'a kaçırılan THY uçağının kurtarılması operasyonuna Tim Komutanı olarak katıldı. Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen uçaktan rehine kurtarma operasyonunda teroristleri etkisiz hale getirip yolcuları kurtardı, başarısı zamanın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından ödüllendirildi.

  1982 yılında Polis Özel Timlerinin kurulmasıyla ilgili görev aldı ve rehineli harekata yönelik 40 kişilik özel bir tim yetiştirdi.

  PKK'nın 1984 yılında Eruh baskını ile başlayan eylemlerine karşı, birliği ile birlikte Siirt ve Sason bölgelerinde görevlendirildi. 1986 yılına kadar devam eden bu görevi sırasında sayısız sıcak çatışmaya girdi. Sözkonusu operasyonlarla birçok üst düzey PKK'lı teröristin ölü veya diri yakalanmasında önemli rol oynarken, kendi timinden de çok sayıda şehit verdi. Bu mücadele sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli madalyası olan Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile Başarı Madalyası ayrıca çok sayıda takdirname aldı.

  Özel Harp Dairesi'ndeki 1981-1986 yılları arasındaki görevi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Timlerinin oluşturulması ve eğitiminde görev aldı. Bu çalışmalardan dolayı, zamanın Başbakanı Turgut Özal tarafından ödüllendirildi.

  1987 yılında Yarbay rütbesindeyken Türk Silahlı Kuvvetleri'nden kendi isteğiyle emekliye ayrıldı ve MİT Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Bu görevi süresince çok gizli operasyonlara katıldı. Basına sızan ünlü MİT raporunu hazırlayan dairede görevli olduğu için soruşturma geçirdi ve 1988 yılında kendi isteğiyle MİT'ten ayrıldı.

  MİT'ten birlikte ayrıldığı Güvenlik Daire Başkanı Mehmet Eymür ile birlikte 1988 - 1990 yılları arasında serbest ticaret yaptı, ardından 1990 yılında müfettiş olarak BOTAŞ'a girdi.

  1993 yılında Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın daveti üzerine Emmniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Özel Harekat Timleri'nin yeniden teçhizatlandırılması ve eğitimi çalışmalarının organizasyonunu gerçekleştirdi. 1993 - 1996 yılları arasında, müşterek operasyonların organizasyonu yaptı. Aynı dönemde, Güneydoğu'daki etkin aşiretleri PKK'ya karşı mücadele için silahlandırdı ve eğitti.

  1996 yılındaki Susurluk kazasının ardından 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve bu teşekkülü yönetmek' suçundan 6 yıl hapse mahkum edildi ve 1 Mart 2002 tarihinde cezaevine girdi.

  Samsun Terme nüfusuna kayıtlı Korkut Eken, evli ve 3 çocuk babası.
  ADAM GİBİ ADAM

 • Selim Sağır
  Selim Sağır

  mahkeme esnasında müdafaasını yaparken aihm ye git diyenlere;
  -ülkemi avrupaya şikayet etmem,idamlada yargılansam avrupaya sarılmam-diyerek bazı haysiyetsizlere haysiyetin ne olduğunu göstermiştir....

 • Selim Sağır
  Selim Sağır

  bozkurt yarbay-efsane-modern zamanların içerisinde ülkemizin yetiştirdiği vatanperver kahraman...
  kıbrısa paraşütle inen ilk ekipten,
  ülkemizde özel timleri eğiten yegane insan,
  ilk rehine kurtarma operasyonu,
  üstün hizmet madalyaları...
  şuan hala hapiste olması ülkemizin büyük ayıplarından....