Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • korkut eken10.07.2004 - 20:16

  Cezaevinde Eken’e yastık hediye edildi


  Eski DEP milletvekili Leyla Zana ve arkadaşlarının salıverilmesinin ardından, şehit aileleri ve malul gaziler, Özel Harpçi Korkut Eken'in hükümlü bulunduğu Ankara Ayaş'taki cezaevinin önünde gösteri yaptı.

  Göstericiler Eken'in salıverilmesini istedi. Şehit Anneleri Derneği İstanbul Şube Başkanı Pakize Alp Akbaba, “Dağlarda yıllarca başın yumuşak yastık görmedi, taşların üstünde yattın, bari şimdi rahat et.” diyerek, çeşitli desenlerle süslediği kuş tüyü yastığı Eken'e hediye etti. Şehit Anneleri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'nin organizasyonuyla Ankara'ya gelen şehit yakınları ve gaziler, cezaevi önünde, ‘Hainler içeri Korkut’lar dışarı', ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez' şeklinde slogan attı. Dernek Genel Başkanı emekli Kurmay Albay Esat Arslan, “Teröre binlerce şehit verdik, binlerce yaralı verdik. Acımız içimizdeyken, onları öldürtenlerin dışarıya salınmalarını kabul edemiyoruz. Korkut Eken gibi bir kahraman içeride. Bunu kabul edemiyoruz. Bırakılan DEP milletvekillerinin arasında olan ve 33 erimizin şehit olmasının ardından, ‘Bu bir savaştır, herkes alışsın' diyenleri salıverenleri kınıyoruz.” dedi.

 • milliyetçilik16.06.2004 - 20:08

  'Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur.' (M. KEMAL ATATÜRK)
  fazla söze hacet yok... milliyetçiliğin tanımını veya içinin boşaltılmasını uğur mumcunun yazdıklarında aramaya güleyim mi ağlayayım mı? ergun gözeye kulak verelimde tefekkür vuzuha kavuşsun:'Yalnız Marksist sosyalizmdir ki, kendisinden başka hiçbir düşünceye hürriyet vermez. Hatta hiçbir insani davranışa da izin vermez. Bunu ben Bulgaristan misalinde çok acı bir şekilde yaşamışımdır. Todor Jivkov denen zat, 'Bulgaristan'da Türk yoktur' diyor, bütün Türkler'e zorla isimleri değiştirtiliyor, yüzyılın en büyük soykırımı yapılıyor, köyler tanklarla çevriliyor, Belene kampı dünyanın sayılı işkence kamplarından birisi haline getiriliyor, biz yeri göğü inleterek bu insanlık dışı hareketleri ve soydaşlarımıza yapılanları önlemek için Türk kamuoyunu ayağa kaldırmaya çalışıyoruz.
  Mumcu'nun ikazı(!)
  YEDİĞİMİZ ekmek zehir olmuş. Tercüman aracılığıyla okuyucularımızla Edirne'de buluşup Selimiye Camii'nde onbine yakın kişiyle Bulgaristan'da Jivkov rejiminin şehitleri için Gaip Cenaze Namazı kıldırıyoruz. Bu hengamede Cumhuriyet Gazetesi'nde Uğur Mumcu bile dayanamadı ve Bulgar yöneticilerini hedef alan bir yazı yazdı ama ne yazdı biliyor musunuz: 'Etmeyin eylemeyin. Sosyalizme yazık oluyor.'
  İnsanlığa, insan haklarına, insanımıza değil de sosyalizme yazık oluyor. Tefrit de, ifrat da gerçeğin dışına düşmenin en kısa yoludur.
  Halbuki o gün gerek bütün Bulgarlar'ın ve gerek soydaşlarımızın felaketi, Marksist sosyalizmin diktasından doğmaktaydı.'
  fazla söze hacet yok...

 • gün sazak27.05.2004 - 15:42

  pırlanta...

 • salvador dali27.05.2004 - 15:36

  fotoğraf çektirirken özel bir çaba sarfediyormuş sanırım zira görenlerin vereceği 'kim ulan bu' tepkisini düşünmüş olduğuna inanıyorum.

 • realizm27.05.2004 - 15:19

  gerçekçilik.pozitivizmle karıştırılmamalıdır.

 • ameros perros / paramparça aşklar ve köpekler27.05.2004 - 15:14

  yönetmenimizin yeni filmi 21 gramın amores perros'tan aşağı kalır yanı yok...

 • orhan veli27.05.2004 - 15:06

  'bir zamanlardı bu gamhanede bir dem vardı' mısrasıyla başlayan ölçülü bir şiiri vardı.enfes bir şiirdir ama hep gözardı edilir.keşke ölçülü şiir yazmayada vakit ayırsaydı...

 • tercuman-ı ahval27.05.2004 - 14:32

  durumları,olayları açıklayan...

 • doktorlar27.05.2004 - 14:17

  'Allah razı olsun' duasının yüceliğini anlayanlar dışındakilerde firavunlaşma eğilimi gördüğüm meslektaşlarım...

 • la martine27.05.2004 - 14:11

  osmanlının ruhundan kesinlikle anlayamamış bir romantik.