Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kalp kırmak sizce ne demek, kalp kırmak size neyi çağrıştırıyor?

kalp kırmak terimi __talebe__ tarafından 19.02.2005 tarihinde eklendi

 • Hayat Güzeldiir
  Hayat Güzeldiir21.08.2014 - 17:12

  İncir çekirdeğini doldurmayacak kadar! .. diye niye küçümserler ki; Kalp pek mi büyük incirden? Bakın bakalım insan neler çekiyor,incir çekirdeği kadar kalbe düşenden.

 • Kafamda Bir Tuhaflık
  Kafamda Bir Tuhaflık16.01.2013 - 12:23

  Kalp kırmak, 70 kere Kabe'yi yıkmaktan daha büyük günahtır.
  ' Hz.Muhammed (s.a.v) '

 • Öyle İşte
  Öyle İşte19.04.2012 - 18:46

  Kalbimi kırdın konuşma benimle.
  Çıkıktır o kırık olsa duramazsın. :)

 • Elif Ef
  Elif Ef26.10.2011 - 11:17

  Ey dil! Söylediklerine dikkat et etrafına kalp kırıntıları saçma!

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur08.05.2010 - 18:48

  Neden kırar insan bir diğerini... Kırmak kolaydır da ondan. Kırınca bütün sorumluluklarından kurtulursun.

  Artık zaman ayırman, sıkıntılarını paylaşman gerekmez. Zorlu yaşam yolculuğunda tutunacağı bir dal değilsindir bundan sonra.
  Neden kırar insan bir diğerini. Kırmak kendini haklı çıkarır da ondan. Arkanı dönüp gönül huzuruyla o bunu hak etti dersin.

  Zaten çoktan beri canımı sıkıyordu dersin.. Bardağı taşıran son damlaydı dersin. Arkanı dönüp gidersin.

  Neden kırar bir insan diğerini... Böylesine ortakken acılarımız...

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir13.01.2010 - 22:02

  hayattaki en kolay yapılabilen dönülmez hata.

 • Barış Uğurlu
  Barış Uğurlu12.01.2010 - 22:28

  Kalp kırmak...!
  Hiç kalp kırdınız mı veya kalbinizi kıran oldu mu? Sanıyorum insan oğluna özgü duygular bunlar.Zira başka hiçbir canlı da böyle bir duygunun var olduğuna inanmıyorum. Evinizde beslediğiniz bir köpeğe kızarsınız,söylenirsiniz hatta yeri gelir bir tekme atarsınız, fakat yine de o size asla darılmaz.Kısa bir... süre sonra sizi gördüğünde sevgiyle kuyruğunu sallar,sevgi dolu gözlerle bakar.

  Biz insanlarda durum başka.Kalbimiz kırıldığında tüm herşeyi unutursunuz,o olay sanki dünyanın en kötü olayıdır.Dünya başınıza yıkılmıştır.O insanı bir daha affetmemeyi düşünürsünüz.Onunla olan tüm iyi anılar birden bire silinmiştir hafızalardan.Belki şok olmuşsunuzdur,böyle bir hareket beklememişsinizdir ondan.Ama olan olmuş,kırılan kırılmıştır.

  Yıllar önce bir Anadolu köyünde görev yaparken,bir ihtiyar ile sohbet ediyordum. Zaten oldum olası yaşlı inanları severim.Anıları çok olur onların.Şiire meraklı bir ihtiyardı, hemen ayak üstü dörtlükler uyduruveren bir ihtiyarcık.Sohbet sırasında derin bir iç çekerek;
  “Kırma dostun kalbini,
  Onaracak ustası yok.
  Soldurma gönül çiçeğini,
  Sulamaya ibrik yok.”

  Yüzünde,onca yılın çizgisi,ellerinde yıllarca toprakla uğraşmanın sağladığı nasırlarıyla ihtiyarcık böyle demişti.Sevgiyle bakan,artık iyice çukura kaçmış gözlerinde bir an parıldayan bir damla yaş gördüm.Belki geçmişte yapılan bir yanlışı anımsamıştı.Zaten yine onunla cezalar,kanunlar,hapishaneler üzerine yaptığımız bir söyleşide;

  “Cezaevleri boşuna hoca efendi demişti.En güçlü ceza evleri vicdanımızdır.Vicdanın rahat olmadıktan sonra suçun af edilmiş,özgür kalmışsın ne çare? Vicdanın olmadıktan sonra en berbat mapus damlarının sana faydası ne? ”demişti.

  O günden sonra davranışlarıma,sözlerime,sosyal ilişkilerime daha bir dikkat eder oldum.İnsanları kırmamayı,kırılsam da kırmamayı ilke edinir oldum.Bazen bilmeyerek de olsa birilerini kırdıysam ve o kırdığım insan bunu bana hatırlatırsa,o vicdan azabı bana zaten yeter.O insanı tekrar kazanabilmek için şartlar ne kadar zor olsa da yine de denemeyi göze alırım.İhtiyarın dediği gibi “Onaracak ustası yok”olmasına rağmen,usta titizliğinde olmasa da çıraklık mertebesinde çaba gösteririm.

  Günümüz insanı daha gerçekçi,sosyal ilişkiler hep karşılıklı çıkarlar ile donanımlı. Kalp kırılmış,kırılmamış,dostluklar bitmiş,bitmemiş önemi yok.Önemli olan o günü kâr ile kapatabilmek.Beni seveni üzmüşüm,kırmışım,kırılırsa kırılsın yenisini bulurum,dostum bana küsmüş,küserse küssün,onun bileceği bir iş”mantığı hakim.

  En güzeli geçmişte kalan dostluk değerlerine sahip çıkmak,bir birimize daha saygılı,daha hoşgörülü yaklaşabilmek,hepsinden önemlisi kişilere karşı içimizdeki o kahrolası “önyargıyı”yok edebilmek.Toplumsal barışı ve huzuru istiyorsak bunlar çok önemli unsurlar.

  Yürekle oyun olmaz siz siz olun anne-babanızın,kardeşleriniz akrabalarınızın,dostlarınızın, en önemlisi de sizi sevdiğine inandığınızın kalbini kırmayın...!

  Yoksa o olmayan ustayı aramakla daha çook zaman harcarız

 • Mehtap
  Mehtap14.04.2009 - 01:32

  Bak şu çeşmenin haline su içecek tası yok
  Kırma kimsenin kalbini yapacak ustası yok
  Bir kez gönül yıkmak kabeyi yıkmaktan daha kötüdür
  Çünki kabeyi hz. İbrahim yaptı
  Gönlü ise ALLAH (cc) yarattı.

 • Pelin Çevik
  Pelin Çevik25.11.2007 - 15:03

  Bide her kırılmadan sonra kücücükte olsa bazı parcalar kaybolur ve bir daha asla yerine geri gelmez..Kırmamak lazım..Kırmak cok kolay,onarmak ise en zoru...ve hic bi zaman %100 olmaz..

 • Mesut Çelik
  Mesut Çelik11.09.2007 - 23:24

  'Haksız yere bir müslümanın kalbini kırmak, kabeyi yetmiş defa yıkmaktan daha günahtır.' Hadisi Şerif.

  Varın gerisini siz düşünün artık. Kabeyi yetmiş defa yıkmak mı istersiniz yoksa ağzınızdan çıkan kelimelere biraz daha dikkat etmek mi? .
  Ayrıca, bildiğim kadarıylada kalp kırmak, kul hakkına girer. Kul hakkınıda Allah, (sizi o kişiden helallik almadıkça) affetmez.