Kültür Sanat Edebiyat Şiir

din sizce ne demek, din size neyi çağrıştırıyor?

din terimi Arif Altunbas tarafından tarihinde eklendi

 • Nurgül Kılavuz
  Nurgül Kılavuz

  Hemen hemen dünyanın her yerinde farklı inançlara sahip kitlelerin gerçekleştirdiği farklı ritüelleri içeren doktrinlerin bütünü.

 • Erdem Çelikdağ
  Erdem Çelikdağ

  Baştan aşağı cahillik ve egoizm kokan, tüm iklimlerini sekse ve paraya uyarladığı için insana hakaret olan bir sosyal bilinç formudur.

  Tüm dinlerden arınmak gerek.

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  * zaten ahlaklı olan insanların
  hiç ihtiyaç duymadığı şey!!

 • Zeynep Sekerci
  Zeynep Sekerci

  Bir tarafta inanlari. kendisini Allaha adamis gibi inananlari.Bu allah aski gibi bir sey temiz dürüst karsiliksiz bir sevgiyi. Hic kimseyi etkilemeden kendini inancina adayip o inanci yasamayi. diger tarafta din bana yobaz bagnaz kesimi hatirlatiyor.Yani dini kendi cikarlari icin kullanan kesimi, akla kara gibi.

 • Remzi Ece
  Remzi Ece

  İndi ilâhî de selâmette bulunmanın tek yolu

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  –Allah'ın kitabına karşı samimi olmaktır.

  Cuma bayramı'mız mübarek ola!

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur

  Dinde zorlama yoktur, herkes özgürdür elbette. İsteyen dünyada pişer, isteyen ahirette..

  (Necip Fazıl Kısakürek)

 • Ahmet Hakan
  Ahmet Hakan

  fazla dini bilgi insanı dinden uzaklaştırıp allaha yaklaştırr

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ayrıca; insana ait bir konu olarak, bireyin ruhsal yapısını, bilinçli ya da bilinçsiz olsun, etkilemekle psikolojinin zorunlu bir inceleme alanıdır..

 • Suu Gibi
  Suu Gibi

  bütün dinler birer rehberdir..insanlara yol göstermek için gönderilmişlerdir.ama birde akıl bahşedilmiştir bize..iyiye de,kötüye de kullanmak onu, bizim ellerimize bırakılmıştır..
  soyutlayın şimdi kendinizi bütün dinlerden..sadece aklınız ve vicdanınınzla ne kadar 'insan'sınız..budur mühim olan..özünüzdür.. zorunlu kılınmadan,yani; içinizde cehennem korkusu olmadan; olduğunuzdur...ne olduğunuzdur...
  ara sıra dışınıza çıkıp,içinize bakmayı bir deneyin..otokontrolünüzle yapın bunu..unutun kuralları ,kanunları..içinizde ki kurallardan haber verin..varsa...

 • Taskin Tuna
  Taskin Tuna

  islam,teslim,müslim kelimeleri hep aynı kökten geliyor sim lam mim kökünden ALLAHA TESLİM OLMAK demektir.Kainatın tek dinidir ali imran 19 Muhakkak ki Allah'ın indinde dîn İslâm'dır. öncelikle ne kadar geriye gidersek gidelim hep islam yasanmıstır. süra 13:(Allah) dînde, onunla Hz. Nuh'a vasiyet ettiği (farz kıldığı) şeyi (şeriati): “Dîni ikame edin (ayakta, hayatta tutun) ve onda (dînde) fırkalara ayrılmayın.” diye Hz. İbrâhîm'e, Hz. Musa'ya ve Hz. İsa'ya vasiyet ettiğimiz şeyi Sana da vahyederek, size de şeriat kıldı. Senin onları, kendisine çağırdığın şey (Allah'a ulaşmayı dileme) müşriklere zor geldi. Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O'na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır) .
  burada görüldüğü gibi peygamber efendimize sav farklı bir serriat gelmemiştir yüce rabbimiz kainatı yarattıgı zaman insanları hepsini islam (hanif) fıtratı ile islam dinini yasayacak standarta yaratmıstır rum 30:Artık hanif olarak kendini (vechini) dîn için ikame et, Allah'ın hanif fıtratıyla ki; Allah, insanları onun üzerine (hanif fıtratıyla) yaratmıştır. Allah'ın yaratmasında değişme olmaz. Kayyum olan (kaim olacak, ezelden ebede kadar yaşayacak) dîn budur. Fakat insanların çoğu bilmez.
  görüldüğü gibi kayyum olan ezelden ebede kadar var olacak tek dindir. tabiki insanlar zaman gectikçe malesef nefslerindeki afetler sebebiyle iblisinde tesiri ile yozlasarak dinden uzaklasacaklardır ve rabbimizde insanların unuttugu dini kitaplar göndererek güncellemiştir.her peygamber allaha 100de 100 teslim olmustur yetmez onlara tabi olanlarda teslim olmustu ve teslim olmak için enzem olan ibadetleri 100de100 yerine getirmişlerdir zikir,namaz,oruc, v.s
  ama öncelikle evvel emirdeki farzıyet ALLAHIN DAVETİDİR
  hac67:ved’u ilâ rabbiksen rabbine davet et.rad14:Lehu da’vetul hakk Hakkın daveti O'nadır (Kendisinedir, Allah'adır) . bakara 186ucîbu da’veted dâi izâ deâni, fel yestecîbû lî O halde onlar da Bana (Benim davetime) icabet etsinler ve Bana âmenû olsunlar (Bana ulaşmayı dilesinler) yani görüldüğü gibi insanlar uyarılıyor emanet yaratılıs hedefimizin allaha ölmeden önce ualsmak islamın bütününü hayatımıza tatbik ederek dünya ve ahiret saadetine ulasmamızdır. yani din insanı teslime götürür daha acık bir ifadeyle kişiyi ALLAHA ULASTIRIR insan YARATILANLARIN EN ŞEREFLİSİDİR onu serefli kılan RUH emanetidir insan fizikvucut, nefs vucut,ruh vucut olmak üzere bir üçlüden olusuyor ruh ALLAHIN TEMSİLCİSİ nefs ise baslangıc standartlarda nefsi emvarede olması hasebiyle SEYTANIN EMSİLCİSİDİR fizik vucut ise bir ise karar merceği olarak aklı (iradeyi kullanır) bu dünya hayatında kişi idrak ederse bende ALLAHIN BİR EMANETİ VAR
  ALLAHTA BENİ KENDİSİNE DAVET EDİYOR ve bunu FARZ KILMIS fecr 28. rabbine geri dön müemmil 8 herseyden kesil ona ulas zümer 54:ölmeden önce ona teslim ol.rum31:allaha yönel takvasahibi ol ve birçok ayeti kerimede farz.
  PEYGAMBER EFENDİMİZ SAV İLK CUMA HUTBESİ: ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜN.kişi kalben dilerse neolur enfal 29: Ey âmenû olanlar! Allah'a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir) . Ve Allah, büyük fazl sahibidir 14 asır öncede sahabe bu dilekle sahabe oldular zümer 17 ve onlar taguta kul olmaktan kendilerini kurtardılar allaha ulasmayı dilediler onlara müjdeler vardır.
  işte bizde bu dileği ALLAHA ULASMAYI KALBEN DİLERSEK bizede müjdeler vardır sevgili kardeslerim ALLAH RAZI OLSUN

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Hiçbir amaç için kullanılmamalı, 'vasıta' haline getirilmemelidir...

  Yoksa, beraberliğe değil, bölünmeye götürür...

  ...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Egemen ve çıkarcısınıfıniyüzyıllarca,statüsün koruma amaçlı (din adına) ortaya koyduğu bu zulümler ve cinayatler bütün dinlerde olduğu gibi İslam(İlahi Adaşet) dininin hakikatıyla anlaşılmasını oldukça zorlaştırmiştır.Binbir ihanet sonucu yozlaştırılarak insanlığa sunulan İslam,adalet dini olmaktan çıkmış,egemenlerin statüsün koruyan bir muhafız haline gelmiştir.

 • Bahattin Ergezen
  Bahattin Ergezen

  Allah katından gönderilen dinin adı ne Yahudi'lik ne Hıristiyan'lık ne de Müslüman'lık!

  Hak olan tek din vardır onun adı da İslam!

  İslam dininin ilk kitabı Tevrat'tır. Yazılı Zebur da Tevrat'ın içerisinde bir bölümdür!
  İslam dininin ikinci kitabı Kuran'dır. Yazılı İncil de Kuran'ın içerisinde bir bölümdür!

  İslam dininin dört değil iki kitabı vardır ikisi de Allah tarafından korunan kitaplardır.

  Kuran'da Yahudilik ve Hıristiyanlık diye bir kavram yoktur, bir topluluğa verilen isim olan Yahudiler ve Hıristiyanlar vardır!

  Yahudiler ve Hıristiyanlar; Hz. Musa'yı, Tevrat'ı, Hz. İsa'yı ve ona verilen İncil'i (yazılı değil) Hz. Muhammet'i ve ona indirelien Kuran'ı tasdik etmedikleri sürece Allah'a teslim olmuş, İslam'ı kabullenmiş olmazlar!

  Allah'ın dininde bütünlük esastır; İslam'ın bir bölümü tek başına asla İslam değildir!
  İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar her insan bulunduğu zaman içerisinde kendisine Peygamberler tarafından sunulan İslam'ı bütünüyle kabul ederek Allah'a teslim olabilir!

  Kuran da Müslümanlık diye bir kavram da yoktur; Müslüman olma kavramı vardır!
  Müslüman olmak, Allah'a teslim olmak, İslam'ı kabullenmek...
  Kuran da: Hz.Nuh, Hz.İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer peygamberin müslüman oldukları yazılıdır.

 • Esma Öztürk
  Esma Öztürk

  yaşamaya doyulamayacak kadar güzel bir duygu fakat nefsi duyguların agır basıp unutturdugu bir kavram biz nsanlara

 • Ali Aksoy
  Ali Aksoy

  İnsan kendi egoları ve korkuları ile yaşarken bütün psikolojik davranışlarına birer dayanak bulmaya çalışır. Toplumsallaşmadan öncede böyle bir dayanak arama savaşında olup olmadığını çok bilmek isterdim. Toplumsallaşmadan önce böyle bir kaygıya sahip olduğunu sanmıyorum, daha özgür ve daha bireysel olduğu kanaatindeyim,öyle olmalı. Toplumsallaşmadan önceki yaşamında insan özgürlük kısıtlayıcı bütün davranışlarda ilga etme hakkını kulanıyor olmalıydı. Tek hakim güç kendisi idi. Hümanist olmaması doğal yaşam form unu sonuna kadar yaşaması bireylerin diğer bireylerin hakkına saygı göstermemesi doğal yapısı geregi güçlü olan güçsüz olanı yok etmiştir. Bu durum kapitalizmin başlangıcı olarak kabul edilmeli.

  Toplumsal yaşamda egolar ve korkular hep hakim olmuştur. İlk ilahlar toplumsal hayatta iken insandır.nemrud,zeus,firavun, vs…
  Bakın olimposlu ölümsüz zeus için ne yazılmış.
  Rheia ve kronos un oğludur. Gaia ve uranos dedeleri bir torunu olacak ve ölümsüz kral olacağını müjdeliyorlar. Kronos ise doğan bütün çocuklarını yemeye başlamış. Ancak rheia zeusu doğurmak için bir mağaraya gider ve zeusu doğurur bir bez içinde bir taş ı kronos a verir. kronos bu taşı yer zeus kurtulur. Tabii zeus ölümsüz kral tanrı olur.

  Bu ilkel din anlayışını üç açıdan inceleyelim. Kurtarıcının geleceğinin müjdelenmesi. Tek tanrılı dinlerde ise peygamberlerin geleceği önceden müjdelenir. İsa,Muhammed, musa da önceden müjdelenmiştir. Tabi diğer peygamberlerde İbrahim gibi müjdelenmişlerdir. Çok tanrılı dinlerde ve tek tanrılı dinlerde kurtarıcı yok edilmek istenmiştir. Kahraman oldukları için türk filimlerindeki kurtarıcı kurtarmadan ölmez figürleri hepsi mevcuttur. Burada yok edilmek istenir cümlesi mazlum gösterilme erekli kulanılmıştır. Muhammed ise yetim olarak mazlumlaştırılmıştır. Mazlum olanların güçlenmesi hepsinde ortaktır. Güçlü,hümanist,ve adil kişilikler olarak ortaya çıkmaktadır kurtarıcılar. Güçlendikçe daha ilahlaşmışlardır. Genelde tek tanrılı dinlerde peygamberler öldükten sonra kulaktan kulağa yayılan 30 yumurta misali ilahlıkları ve kutsallıkları daha çok artmıştır. Sanırım bazen bu kutsalların arkadaşları daha çok uluhiyet kazanmışlardır. Özelikle okuma kültürünün olmadığı toplumlarda evliya olarak niteledikleri kişiler için öyle övgüler söylenirki kendi peygamberleri o kadar güçlü olmadığını gözlemlersiniz. İkinci olarak siz incelerseniz bütün kutsallar soylu bir aileden geliyorlardır. Yine güçlülük devrededir.güçlü bir ailenin çocuğunu toplumun kabullenmesi daha kolaymı ne. Zeus kralların çocuğu, isa Allahın oğlu, Muhammed haşimi ailesinin çocuğu, İbrahim nemrud kralının sarayında bulunan yetkili ve soylu bir ailenin çocuğu. Tabii soylu bir ailenin çocuğu zülme uğrarsa feodal toplumlarda tepki oluşur, insanlık mazlümün yanında olma psikolojisini hesaba katarsanız bu güne düşman yaratıp iktidar kavgalarınıda anlamış olursunuz.

  Fakat 3. bakış en önemlisi, kutsuyetin evrimleşmesini görmek gerekir. Çok tanrılı pagan dinlerinde insanlık kendine olan saygısını kayb etmemiştir. Tanrılar yine en üstün yaratık olan insandır. Nemrut ismi bile ölümsüz insan dan gelmektedir. Bu süreçte hala ilkel yaşam formunun izleri çarpıcı bir şekilde görülmektedir. En güçlü insandır. İnsan kendi tanrısını kendi içinden biri olarak kabul etmektedir. Yaratıcı sını kendi arasından birini kabul etmiş olurken insandan daha büyük bir zeka kabul etmemektedir. Şunuda belirtmek gerekir. Bu toplumlarda dünya henüz küçüktür. Dünya sadece lokal bölgedir, dünyası küçük olanların sorunlarıda küçüktür. İnsan tanrı onların gücünden faydalanarak onların bir çok sorununa çözüm olmuştur. En önemlisi bu bu pagan tanrılar ilkel çağdaki düzensiz yaşama bir düzen getirmiştir. Onlara bir verdiğinde çok şeyler almıştır. Çok düşünmeye gerek kalmadan şunu diye biliriz bu tanrılar insanlar tarafından zorunlu tanrı olarak kabul edilmişlerdir.
  Tarihi eserleri incelerseniz bu tanrılar için olmadık yerlerde olmadık büyüklüklerde müthiş eserler inşa edilmiş ve bu inşa sırasında bir çok insan canını vermiştir.bu tanrılar insanlara zülm ün çok büyük bölümünü yapmıştır.
  DEVAM EDECEK

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Bazılarının höykürerek birilerini dinsizlikle itham ettiği şu zamanlarda; bu zat-ı muhteremler bilsinler ki; kim dine, diyanete inanıyorsa, bilsin ki din sonsuza kadar yaşayacaktır.. Yani kasmaya panik yapmaya o kadar o kadar gerek yok :)) .

 • İnanç Hayat
  İnanç Hayat

  din: İnsanın kendinden büyük,varlıgını ver yoklugunu bilemedigi ama kendince kararlar alıp büyük bir güce bağlanma korkusudur. her korkunun kendi içinde bir cok kuralı tüzüğü ve diger kendini anlatma uygulatma gücü veya baskısı olan bir korkudur. insanı kararları ile özgür ve baglayıcı kılar. bence olması gerekn bir usul. bende islamı sectim iyiki secmişim :) allaha emanet olun

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Bütün dinler çalışmayı emreder...

  Fakat kimileri, dini bir araç olarak kullanarak 'kazanç' sağlarlar...

  Çalışmadan, çabalamadan, dolandırarak, kandırarak yaşamanın yollarını bulurlar...

  Kendilerine ve diğer insanlara ne kadar kötülük ettiklerini bir anlayabilseler...

  ...

 • Çayan Yıldırım
  Çayan Yıldırım

  Kimine göre din, toplumları yönetmeye yarayan politik bir araçtır güç sahipleri bunu kullanır. Belki de (insan neyi kendi lehine kullanmıyorki)
  Kimine göre din, bir duygudan ibarettir yoğun bir rahatlama sonsuz ve sorunsuz yaşamın anahtarı, tabiki cennet.(Terside doğru cehennemden ve azaptan korku ve kaçış.)

  Kimine göre din, insanlığın tarih karşısındaki beyinsel gelişiminde kullandığı bir araçtı, artık biliminde ilerlemesi nedeniyle ihtiyaç kalmadı. Yavaş yavaş geçmişin izlerinide silerek yok olmaya mahkum olacak ve insanlık tarihinde yerini alacak.
  Kimine göre din, allahın insanlara yardım olsun diye, doğru yola iletilsinler, yanlış yola sapmasınlar diye peygamberleri aracılığıyla gönderdiği yaşam,ölüm ve ölüm-sonrası kılavuzudur.

  Bence ki ben nihilist değilim, din ister tanrıdan kaynaklansın isterse insan aklının bir ürünü olsun, fikir olarak bir boşluğu doldurmaktadır. Bir ihtiyaca cavap vermektedir. Oda aklımızın sonsuz olma isteğinden kaynaklı soru sorma ve açıklama bekleme ihtiyacıdır. Varlık, canlılık mutlak biçimde çelişkisiz olarak şuanda açıklansa bile eğer sonsuza dek yaşayacağımızı bize anlatmazssa kendimiz için üzülmekle kalmayız tersi olması için ne gerekiyorsa yaparız. Cehennemde bile olsa, yalan bile olsa, sonsuz ve sorunsuz yaşamın tek anahtarı
  dindir.

  Dediğim gibi nihilist değilim. Bende kendi dinimi yrattım tıpkı bu dünyada yaşamış, yaşayacak diğer tüm insallar gibi ve onu yaşıyorum. Sizden farklı değilim yani.
  Hangi insan mensup olduğu dinin tümkurallarını harfiyen eksik yada fazla olmadan yaşıyor. Hangi dinsel inanışta yorum farkı yok, mezhep yok? ? ? ?

  Yani ölüm olduğu sürece ki olacak, ne din biter ne de yorumları.Gerek insan aklının bir ürünü olarak gerekse tanrısal br ürün olarak.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Din ülkemizde her dönem devletin denetiminde oldu ve egemen sınıflar onu istedikleri gibi kullandı.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Modern zihin bir çeşit bilgiye dayalı dogma taşıdığından ilahi kaynaklara yöneldiğinde aksamaktadır.

  Evrin teorisine karşı olanların ortak noktası ise ilahi kelamı adeta bir bilim teknik kitabi gibi ele almalarıdır. Dolayısıyla,dogmaya dayalı bilgi olabileceği gibi bilgiye dayalı dogma da plabilir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  İnsan başlığndaki ilk ayet,kötü anlamda insanı ele almakla birlikte bir kesim insanın,şeytanpayı olduğunu,dolayışıyla gerçek insan olmaktan çıktığı anlaşılmaktadır ayetlerden. Yani Meaş(Sınıflı dünya süreci) döneminde insanın genel karekteri ve hakim rengi küfür ve zulümdur.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Yeniden canlandırılan dini motifler, özü olmayan kaba cemaat kültürü,modernitenin tahrip ettiği toplumsallığı yeniden kurma yolunda yeni faşizmlere yol açabilir.

 • Diyar Öztürk
  Diyar Öztürk

  din; tanrı ya ulaşma yoludur.ve dönemlere göre çeşitli doğrular kabul edilmiştir.
  sonuncusu da islamiyet olarak kabul görülür.benim inancım da ise bireysel olarak,kul ile allah arasında ki yol tektir,ve oda kalben allaha inanmak,en büyük ibadet vicdanen rahat olmaktır.

 • Ali Katrancı
  Ali Katrancı

  dinler teknolojik devrimlerle yıkılmış ve çag dışı kalmıştır.insanlık kendi fedakarlıgıyla bu günlere gelmiştir.insana yardım eden hiçbir varlık olmamıştır ve olmayacaktır.insanlık bu meçhul yolda kendi çabasıyla ayakta durmalıdır çalışmalıdır.yaratılıştan bu yana düşünen insan kendi kendine ilah aramıştır.oysaki bu yolda tek başına çalışarak ilerleyecektir.insan madde alemindede mana alemindede tek başına yalnızdır.varlıgı olan, ruh veya madde özgürlüge ve hümanizm'e çalışmalıdır.yolumuz uzun ve meçhuldur.

 • Cihan Tezel
  Cihan Tezel

  Allah katında din arapça adı ile islamdır. Ezelden ebediyete kadar bir tek din olmuştur.

  İslam demek = teslim demektir.

  Ruhun - Fizik vücudun - nefsin - İradenin teslimidir.

 • Cihan Tezel
  Cihan Tezel

  ALLAH KATINDA DİNLER YOKTUR. TÜM PEYGAMBERLERE AYNI ŞERİAT VERİLMİŞTİR. SERENOMİLER FARKLIDIR SADECE...

  Meal: Imam Iskender Ali M I H R

  42/ŞÛRÂ-13: Şerea lekum mined dîni mâ vassâ bihî nûhan vellezî evhaynâ ileyke ve mâ vassaynâ bihî ibrâhîme ve mûsâ ve îsâ, en ekîmûd dîne ve lâ teteferrekû fîh(fîhi) , kebure alel muşrikîne mâ ted’ûhum ileyh(ileyhi) , allâhu yectebî ileyhi men yeşâu ve yehdî ileyhi men yunîb(yunîbu) .

  (Allah) dînde, onunla Hz. Nuh’a vasiyet ettiği (farz kıldığı) şeyi (şeriati) : “Dîni ikame edin (ayakta, hayatta tutun) ve onda (dînde) fırkalara ayrılmayın.” diye Hz. İbrâhîm’e, Hz. Musa’ya ve Hz. İsa’ya vasiyet ettiğimiz şeyi sana da vahyederek, size de şeriat kıldı. Senin onları, kendisine çağırdığın şey (Allah’a ulaşmayı dileme) müşriklere zor geldi. Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O’na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır)

 • Ahmet Akar
  Ahmet Akar

  Yaratılmış olan tüm alemlerdeki varlıkların birbirlerini engellemeden yaşamlarını sürdürmeleri için ilahi olarak tanzim edilmiş sistemin, düzenin adıdır din. Örnek vermek gerekirse bize göre madde aleminde macro boyutta galaksiler yıldızlar gezegenler uydular, micro boyutta bitkiler hayvanlar insanlar, bedenlerdeki organlar hücreler kendilerine özgü bir programın dışında genel anlamda riayet ettikleri bir düzen içindedirler işte bu düzene Din denir.

 • İcabi Çalıskan
  İcabi Çalıskan

  İnsanlığa lazımdır ama kabus kıvamında ve çıkar amaçlı olmamalıdır.

 • Nev^hayal
  Nev^hayal

  Bilincin bilinçdışı alanları entegre edecek şekilde genişlemesidir..

 • What Time İs Love-k L F
  What Time İs Love-k L F

  nefret tiksinti iğrenti.... özelliklede arapın dini.......((((

 • Selma Aşkan
  Selma Aşkan

  din insanın hezeyanıdır...

 • Sıcakvucutkızgınhaçyanlışhükümsoğukmezar
  Sıcakvucutkızgınhaçyanlışhükümsoğukmezar

  Şamanizm

  Orta Asyanın Kızıl kentinde bir KamŞamanizm ya da Kamcılık (şamanlar tarafından 'deneyim' olarak ifade edilir) , varlığı tüm insanların tarihinde erken taş devrine ve daha da geriye kadar kanıtlanabilen, inisiyasyon içeren bir vecd ve trans tekniği.

  Şamanizmi en uzun süre ayakta tutmuş olan toplulukların arasında hiç şüphesiz Türkler de vardır. Eski Türk inancı Tengricilik'te de hep varolmuş olan şamanizm geleneği, Kuzey ve Orta Asya'nın bazı Türk topluluklarında günümüze kadar hâlâ sürdürülmektedir.

  Günümüzde bazı Batılıların ilgi duyup tekrar uygulamaya başladıkları şekline ise Neo-Şamanizm denir.


  Şamanizm'in başlangıçta Batılılar'ca çoktanrılı bir din zannedilmesindeki ana etken, Şamanizm hakkında yeterince bilgisi olmayan ilk Batılı gezginlerin Şamanizm hakkında Batı'ya aktardıkları yüzeysel bilgilerden kaynaklanmıştır. Her şeyden önce, Asya Şamanizm'inde tapınma yoktur, ki bu da bir din olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

  Şamanizmin tanımında bilim adamları aynı fikirde değildir, bu hem şamanizmin içinde barındırdığı farklı yön ve öğelerden hem de şamanizmin çok farklı coğrafyalarda, aynı temelde ama çok farklı şekillerde var olmasından kaynaklanmaktadır.

  Büyük çoğunluğu eski Sovyet bilim adamları olan bir kesim (Mikaylovskiy, Haruzin, Potapov, Alekseev gibi) Şamanlığı Türklerin orijinal dini kabul ederken, aralarında Mircea Elide, Jean Paul Roux, V. Jochelson, V. Bogoras, Hikmet Tanyu, Osman Turan, İbrahim Kafesoğlu'nun da bulunduğu bilim adamı ve yazarlar ise şamanlığı bir din değil Kuzey Asya topluluklarının dini duygularını içeren ve öteki alem varlıklarına hükmeden bir tür kült olarak görmektedirler.

  “Şaman, Anglosakson terminolojisinde anlatılmak istendiği gibi hekim-büyücü olmadığı gibi, şüphesiz tek şifa verici kişi de değildir. Kelimenin günlük anlamında bir büyücü değildir ve bu kelimeyle tanımlanması Şamanizme hiçbir zaman sahip olmadığı bir nitelik vermek pahasına onu bulunmaması gereken bir yere oturtmuştur…” (sy.63) [kaynak belirtilmeli]

  “Zaten Şaman, tamamen hayata dönük ve olumlu eylemler gerçekleştirmek isteyen kişiliğiyle hiçbir zaman kara büyüye alet olmaz ve hiçbir zaman kötülük yapmaz; sahip olduğu yetkilerini kendi kişisel hizmetinde ve kendi savunması amacıyla bile kullanmaz. Kabile reisi veya hükümdarlarla anlaşmazlığa düştüğünde kendi etkisinden yararlanabilir, ancak hiçbir şekilde görünmez gücüne başvurmaz; ona karşı koyacak herhangi bir gücü yokmuşcasına ve hayatını kaybetmek pahasına maddi gücün kendisini yenmesine seyirci kalır.” (sy.63) [kaynak belirtilmeli]

  “Şaman, gücünün kökeni ister kalıtım ister görünmeyenin armağanı olan bir yetenek veya uzun bir acemilik dönemi ya da ‘yetki sağlama isteği’ olsun, amacına, genellikle inzivada veya diğer büyük ustaların yanında gerçekleştirilen sabırlı bir yetişme dönemi geçirmeden ulaşmayı umamaz. Ne olursa olsun, güçten düşürücü şekilde gerçekleşen ve sonuçta kendisini bitkin halde yere düşürecek olan bir deneyim için bütün olanaklarını toplamaya çalışmalıdır. Evrenin yollarını katetmeye çağrılan şaman, yolunu kaybetmemek için bu yolları mümkün olan en iyi şekilde tanımalıdır; kendisini izleyen varlıklarla devamlı olarak karşı karşıya gelme olasılığı nedeniyle onların geleneklerini, dillerini ve âdetlerini öğrenmiş olması gerekir; belirli hedeflere yönelmesi nedeniyle bu hedeflere nasıl varacağını bilmelidir. Gerek geçtiği yollarda, gerek karşılaştığı varlıklarla elde etmek istediği sonuçlara erişebilmesi için şamanın kendisine yararlı olacak araçları tanımaya ihtiyacı vardır. Bunlar, yeryüzünün herhangi bir seyyahı için söz konusu olduğu gibi, gerçekleştirilecek işe, öngörülen zorluklara ve her kişinin kendine özgü olanaklarına bağlı olarak son derece çeşitli olabilirler

 • Sıcakvucutkızgınhaçyanlışhükümsoğukmezar
  Sıcakvucutkızgınhaçyanlışhükümsoğukmezar

  Türklerin asıl dini islam değil şamanizm'dir

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  İnsanlara en zor gelen şey 'düşünmek'tir...Bu yüzden dinlere inanırlar...
  [yahudi profesör]

 • Hû

  DİN: *Zikr-i Hakikatten İbarettir...*

  *Din afyondur derler...Hayır bilakis dinsizlik afyondur,eroindir,kokaindir,esrardır...*

 • Mehmet Çetin
  Mehmet Çetin

  selamlar işlerinizde başarılar dilerim. ben kuranda din kaç farklı anlamda kullanılmıştır ve hangi ayette ne anlam ifade ediyor öğrenmek istemiştim tşkler.

 • Aylin
  Aylin

  alaha şükür bende olan bir terim
  din demek insan demek yani bir insanın insanlığı demek

 • Ömer Şen
  Ömer Şen

  Din, Kutsal'ın ifade edilmesidir.

 • Tugba Akar
  Tugba Akar

  dın akıl sahobı ınsanların kendı ısteklerı ile dünyada ve ahırete iilige mutluluga ulastıran ılahıbırkanundur

 • Korel Yılmaz
  Korel Yılmaz

  Din nasihattir, nasihat ise samimiyettir.

 • Zainab
  Zainab

  ölürüm tereddütsüz

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Dinde zorlama yoktur... İnanmak ya da inanmamak... Tamamen kullara kalmış... Ama dine ve inançlara saldırı affedilemez... Tıpkı inanmayanlara yapılan saldırılar gibi... Herkesin inancı kendine... Çok inançlı ve ibadetli insan bile doğurduğu çocuğunu kurtaramıyor yaptığı kötülüklerden... Yani her koyun kendi bacağından asılıyor... O yüzdende din ve inanç meselesi tamamen bireyseldir ve özgürlük dahilindedir... Kimse kimseyi yargılamasın ve kınamasın... Büyük lokma yemeli ama büyük konuşmamalı....

 • Mehlika Ersan
  Mehlika Ersan

  iyi ki var, yokluğunu düşünemiyorum, Allah varsa keder yoktur.....

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut

  Din, birilerine duyulan sempati veya antipati ile karıştırılmamalı. Kişilerin yaptıkları veya yapmadıkları şeyler insanları dinden soğutabiliyorsa, demek ki o insan dinin asıl özünü kavrayamamış olan kimselerdir. Oysa ki Yüce Allah insanlara kötü olmayı emretmemiştir. Tam tersine ^^iyiliği ve yardımlaşmayı^^ emretmiş, ^^kötülükten^^ men etmiştir. Durum böyle iken;

  Bence birilerine antipati duyup ^^dinden soğuyorum^^ diyen insanın durumu, ^^şifasını yanlış yerde arayan hastaların durumu^^ gibidir.

 • Ünal
  Ünal

  Din: bir yaşam biçimidir
  kendinizden bir şey ekleyemez yada çıkartamassınız.
  bence diye bir şey yoktur.bağlı olduğunuz dince vardır

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Din....

  Sağlam kaynaklardan ve güvenilir kişilerden öğrenilmesi en büyük gereklilik..

  Herkes farklı farklı beyanlarda ve yalan açıklamalarda bulunarak malesef tahrip etmeye azami gayret göstermektedir..

  Herşeyden daha kıymetli olan imana sahip çıkmamız biz inananlar olarak birince vazifemizdir...

  Tatlı sözlerle, bizleri zehiri şifa niyetine yutturmak isteyenler, ahiret yaşantımızın tabanına mayın döşemek telaşesindedirler..

  Şeytanın ve nefsinin esiri olmuş bu hilkat garibeleri, tarihte her zaman olmuş ve en zorlu mücadeleyi peygamberler vererek, bizlere en büyük örnek teşkil etmiştir...

  Din ile ilgili sorularınız varsa ve kafanıza takılan herhangi bir ayrıntı, Lütfen sağlam kaynaklardan araştırınız veya güvendiğiniz din adamlarına danışınız, çünkü konu ' din ' olduğu vakit ağzı olan konuşuyor...

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Hz.Muhammedin “Din nedir? ” sorusuna verdiği “Ahlak,ahlak,ahlak” cevabına her dönemde çok ihtiyaç duyduğumuzu düşünerek Hz. Muhammed'in, Hz.Ali’nin, Hz.Mevlana'nın ve Atatürk' ün şu sözlerine dikkat çekmek gerekiyor...
  “İlim Çin’de olsa gidip öğreniniz.”
  Hz.Muhammed
  “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.”
  Mustafa Kemal Atatürk
  “Dünyada sevgiye dair ne varsa ben orada varım,
  savaşa dair ne varsa ben orada yokum.”
  Hz.Mevlana
  “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh.'
  Mustafa Kemal Atatürk
  “Evlatlarınızı zamana göre yetiştiriniz.”
  Hz.Ali
  “Milletimi muasır medeniyet seviyesinde görmek isterim.”
  Mustafa Kemal Atatürk

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  “- Mevlana, Müslümanlığı Türk ruhuna intibak ettiren büyük bir reformatör... Müslümanlık aslında geniş manasıyla hoşgörülü ve modern bir dindir. Araplar onu kendi bünyelerine göre anlamış ve tatbik
  etmişlerdir. Sıcak bir iklimde oturan, suyu nadiren kullanan, genel bir hareketsizlik içinde ömür süren Badiye Arapları için günde beş vakit abdest ve namaz, çok ileri seviyede bir yaşama hareketidir. Hz.Muhammed insanları uyuşukluktan harekete sevk etmiştir. Sarp dağlar, yüksek yaylalarda at koşturan, erimiş kar suları ile yıkanan Türkler için abdest ve namaz çok tabii olmuştur. Mevleviliğe gelince, o tamamen dönerek ayakta ve hareket ederek Allah’a yaklaşma fikri, Türk dehasının en tabii ifadesidir.'
  İşte Yüce Atatürk'ün İslamiyet'e şekilcilik katarak onu asıl ruhundan uzaklaştıranlara verdiği en mükemmel mesajlardan birisi.
  O birçok kez dinin insanlık tarafından gerçek boyutlarıyla anlaşılmadığını belirtmiştir...................