Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

bedri rahmi eyüpoğlu sizce ne demek, bedri rahmi eyüpoğlu size neyi çağrıştırıyor?

bedri rahmi eyüpoğlu terimi Dilek Sahin tarafından tarihinde eklendi

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan 28.03.2018 - 22:15

 • Nazan Aslan
  Nazan Aslan

  Karadutum, çatal karam, çingenem
  Nar tanem, nur tanem, bir tanem
  Ağaç isem dalımsın salkım saçak
  Petek isem balımsın ağulum
  Günahımsın, vebalimsin.
  Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan
  Yoluna bir can koyduğum
  Gökte ararken yerde bulduğum
  Karadutum, çatal karam, çingenem
  Daha nem olacaktın bir tanem
  Gülen ayvam, ağlayan narımsın
  Kadınım, kısrağım, karımsın.

 • Ozan Oyunbozan
  Ozan Oyunbozan

  şiirlerinden daha önemli tarafı ressamdır hemde iyi bir ressam...

 • Nurcan Abacı
  Nurcan Abacı

  Dil Anlatım Dersine dönem ödevi hazırlarken tanıdım onu.. Şiirlerini, kitaplarını. Ressam olması da cabası. Şimdi hayatını hikayelemeye çalışıyorum(ödevim gereği; fakat çok zevk alıyorum) hayranlıkla yad ediyorum onu..

 • Edaa
  Edaa

  En azından üç dil bileceksin
  En azından üç dilde
  Ana avrat dümdüz gideceksin
  En azından üç dil bileceksin
  En azından üç dilde düşünüp rüya göreceksin
  En azından üç dil
  Birisi ana dilin
  Elin ayağın kadar senin
  Ana sütü gibi tatlı
  Ana sütü gibi bedava
  Nenniler, masallar, küfürler de caba
  Ötekiler yedi kat yabancı
  Her kelime arslan ağzında
  Her kelimeyi bir bir dişinle tırnağınla
  Kök sökercesine söküp çıkartacaksın
  Her kelimede bir tuğla boyu yükselecek
  Her kelimede bir kat daha artacaksın

  En azından üç dil bileceksin
  En azından üç dilde
  Canımın içi demesini
  Kırmızı gülün alı var demesini
  Nerden ince ise ordan kopsun demesini
  Atın ölümü arpadan olsun demesini
  Keçiyi yardan uçuran bir tutam ottur demesini
  İnsanın insanı sömürmesi
  Rezilliğin dik alası demesini
  Ne demesi be
  Gümbür gümbür gümbür demesini becereceksin
  En azından üç dil bileceksin
  En azından üç dilde
  Ana avrat dümdüz gideceksin
  En azından üç dil
  Çünkü sen ne tarih ne coğrafya
  Ne şu ne busun
  Oğlum Memiş
  Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.

 • Adem Akyol
  Adem Akyol

  karadut şiiri çok güzel

 • Saliha Yadigar
  Saliha Yadigar

  Ağaçlarla ilgili çok güzel şiirleri olan şairimiz. Aynı zamanda ressamdır.

 • Veysel Caliskan
  Veysel Caliskan

  büyük şaır

 • Melike Bolat
  Melike Bolat

  Türk şiirinin dev ismi

 • Mehtap Aksan
  Mehtap Aksan

  YALNIZLIK

  Sana yalnızlıktan bahsedeceğim
  ...............
  O gün bugün yalnızlıktan ödümüz kopar
  Bir Allah tasavvur et yapayalnız
  Bir Allah tasavvur et ki henüz
  Kullarını yaratmamıştır
  Bir Allah tasavvur et ki
  Kullarından mahrum ola
  Yeryüzünden mahrum
  Gözleri var nur erişmez
  Kulakları var ses ulaşmaz
  Kolları var can kavuşmaz
  Ne burun deliklerinde bir tutam koku
  Ne derisinde gölgeler gezinir
  Bir Allah tasavvur et ki henüz;
  Kullarını yaratmamıştır.

  Bu şiirini ilk okuduğumda ağlamıştım.Çok büyük bir şair.....

 • Arife Güney
  Arife Güney

  .............
  Yar,yar...
  Seni kara saplı bıçak gibi sineme sapladılar
  Değirmen misali döner başım
  Sevda değil bu bir hışım
  Gel gör beni darmadağın,tel tel çözülüp kalmışım.
  Yar,yar..
  Canımın çekirdeğinde diken
  Gözümün bebeğinde sitem var...

 • Muhammed Sadık Erdoğan
  Muhammed Sadık Erdoğan

  seni andım kadınım şükrederek
  su gibi aziz olasın her daim ekmek kadar mübarek

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  Seni düşünürken
  Bir çakıl taşı ısınır içimde
  Bir kuş gelir yüreğimin ucuna konar
  Bir gelincik açılır ansızın
  Bir gelincik sinsi sinsi kanar

  Seni düşünürken
  Bir erik ağacı tepeden tırnağa donanır
  Deliler gibi dönmeğe başlar
  Döndükçe yumak yumak çözülür
  Çözüldükçe ufalır küçülür
  Çekirdeği henüz süt bağlamış
  Masmavi bir erik kesilir ağzımda
  Dokundukça yanar dudaklarım

  Seni düşünürken
  Bir çakıl taşı ısınır içimde.


  Bedri Rahmi EYUBOĞLU

 • Murat Topçu
  Murat Topçu

  Bana okumayı sevdiren büyük kişilik, kendi irademle okuduğum ilk kitap O'nun yazdığı Tezek ti...

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Görele'de doğdu. Ailesinin beş çocuğundan ikincisidir. Trabzon Lisesi'nde okurken, 1927'de bu okula resim öğretmeni atanan Zeki Kocamemi'nin öğrencisi oldu. Onun derslerinin etkisi ve okul müdürünün özendirmesiyle 1929'da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne (şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Burada Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı'nın öğrencisi oldu. 1930'da eğitimini bitirmeden, ağabeyisi Sabahattin Eyüboğlu'nun yanına Paris'e gitti. Orada André Lhote'un yanında resim çalıştı. Daha sonra evleneceği Rumen asıllı eşi Eren Eyüboğlu ile de burada tanıştı.


  Yurda döndükten sonra 1934'te D Grubu'nun dördüncü sergisine otuz resmi ile katıldı. İlk kişisel sergisini de aynı yıl Bükreş'te açtı. 1934'te katıldığı Akademi'nin diploma yarışmasında üçüncü oldu. Bu derece ile mezun olmak istemediği için bir yandan diploma yarışmasına yeniden hazırlanırken, bir yandan da bir süre Çerkeş demiryolu

  yapımında çevirmenlik yaptı, Tekel Genel Müdürlüğü'nde çalıştı. 1936'daki diploma yarışmasında Hamam adlı kompozisyonuyla birinci oldu. Aynı yıl Moskova'da düzenlenen Çağdaş Türk Sanat Sergisi'ne katıldı. 1937'de Cemal Tollu'yla birlikte Akademi'nin Resim Bölümü Şefi Léopold Lévy'nin asistanı oldular. Bedri Rahmi birçok

  ressamın katıldığı CHP'nin kültür programı çerçevesinde resim yapmak için 1938'de Edirne'ye, 1941'de de Çorum'a gitti. Bu dönem resimlerinde köy manzaraları, köy kahveleri, faytonlu yollar, iğde dalı takmış gelinler gibi Anadolu'ya özgü görünümler egemendir.


  1940'lardan sonra duvar resimlerine yöneldi. İlk duvar resmini 1943'te İstanbul'da, Ortaköy'deki Lido Yüzme Havuzu için yaptı. 1947'de İstanbul'da özel bir atölye ve galeri açtı. 1950'de Ankara'da sanatının o güne kadarki bütün dönemlerini kapsayan bir sergisi düzenlendi. Bedri Rahmi aynı yıl bir kez daha Paris'e gitti ve İnsan Müzesi'nde (Musée de I'homme) ilkel kavimlerin sanatını inceledi. Bu incelemeleri 'güzel'in aynı zamanda 'yararlı'da olabileceği, 'yararlı' olmanın 'güzel'in gücünü eksiltmeyeceği düşüncesine ulaşmasına yol açtı. Bu düşünce ise onun bundan sonraki sanat görüşünü tümüyle etkiledi, yönlendirdi. Mozaik çalışmalarına 1950'de başladı. 1958'de Uluslararası Brüksel Sergisi için 272 m²'lik bir mozaik pano gerçekleştirdi ve bu yapıtıyla serginin büyük ödülü olan altın madalyayı kazandı. Bundan bir yıl sonra Paris'teki NATO yapısı için, şimdi Brüksel'de bulunan, 50 m²'lik bir mozaik pano hazırladı. 1960 ve 1961'de iki kez ABD'ye gitti. Orada birçok geziye katıldı, konferanslar verdi ve resim çalışmaları yaptı.1969'da Sao Paulo Bienali'nde (iki yıllık sergi) onur madalyası kazandı. Ayrıca 1940'ta Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde resim dalında üçüncülük, 1943'te aynı serginin 4.sünde ikincilik ve 1972'de de 33. sergide birincilik ödülünü aldı. Ölümünden sonra 1976'da Ankara'da 'Yaşayan Bedri Rahmi' adıyla bir sergisi düzenlendi. Aynı yıl İstanbul'da da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde adına düzenlenen bir sergiyle anıldı. 1984'te İstanbul'da 'Bedri Rahmi-Her Dönemden' adlı bir toplu sergisi açıldı.


  Bedri Rahmi Akademi'deki ilk yıllarından sonra temel bilgilerini Paris'te André Lhote'un akademisinde edinmesine karşın onun kübist ve yapımcı (konstrüktif) yaklaşımını benimsememiş, Dufy ve Matisse'i kendine daha yakın bulmuştur. Paris'ten döndükten sonra Anadolu ve Trakya gezilerinde yaptığı resimlerle İstanbul görünümlerinde Dufy'nin renk ve çizgi anlayışının etkileri görülür. Zamanla bu etkiden sıyrılan Bedri Rahmi halk sanatını sağlam bir kaynak olarak görmeye başlamıştır. Halk sanatından yola çıkarak yeni anlatım biçimleri aramıştır. Minyatürlerden de esinlenmiştir. Anadolu kilimlerinin geometrik, soyut biçimleri, çini, cicim, heybe, yazma ve çorapların bezeme düzeni ve renk uyumlarını kaynak olarak kullanmış, motifin ağırlık kazandığı süslemeci bir tutumla resimler yapmıştır. Ancak, yalnızca motifleri resme uygulamakla yetinmemiş, renk ve malzeme araştırmalarına da girmiştir. Çeşitli teknikleri deneyerek gravür, mozaik, heykel ve seramik alanlarında birçok ürün vermiştir. Yine bir halk sanatı olan yazmacılığa da yönelmiş, kumaş üstüne baskılar yapmış, bu çalışmalarını öğrencileriyle birlikte de yürütmüştür.


  İki yıl kadar süren ABD gezisinden sonra değişik malzemelerden yararlanarak soyut resimler ve renk düzenlemelerine yönelmişse de son yıllarında yeniden eski konularına dönmüştür. Kemençeciler, gecekondular, hanlar, kendi portreleri, balıklar ve kahvelerle, yeni renk ve doku deneyimlerinden de yararlanarak, doğaya eğilişin ustaca ve yetkin örneklerini vermiştir. Çağdaş resim öğelerini de içeren bu çalışmalarında, konu soyuta yaklaştığı oranda, resmin de bir tür 'nakış'a dönüştüğü izlenir.


  Bedri Rahmi 1927'de başladığı resim öğretmenliğini ölümüne değin sürdürmüş, Akademi'deki atölyesinde sayısız öğrenci yetiştirerek, çağdaş Türk resmi için bu açıdan da etkili ve yararlı olmuştur.


  Bedri Rahmi 1928'de daha lise öğrencisiyken şiir yazmaya başlamıştır. Şiirlerine, 1933'ten sonra Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verilmiştir. 1941'den başlayarak çeşitli şiir kitapları yayımlanmıştır. Halk edebiyatının masal, şiir, deyiş gibi her türüne karşı duyduğu hayranlık, şiirlerine de yansımıştır. Halk dilinden ve şiirinden aldığı öğeleri kendine özgü bir biçimde kullanarak halk diline yaklaşma çabasını sonuna dek götürmüştür. Bu nitelikleriyle şiirleri, resimleriyle büyük bir benzerlik gösterir. Akıcı, rahat bir dille kaleme aldığı gezi ve deneme yazılarında ise sürekli gündeminde olan halk kültürü, halk sanatı konularındaki görüşlerini sergilemiştir.Bedri Rahmi Eyüboğlu 21 Eylül 1975'te vefat etti.

 • Ugur Saatci
  Ugur Saatci

  geceyarısı isimli,toplu yazılarının olduğu kitabını okudum. inanılmaz bir anlatım. otuzlu yıllarda yazılmış yazılarında bile,muhteşem bir yalınlık var. su gibi okunan,enfes bir yazar. nur içinde yatsın.

 • Abdulkadir Kahraman
  Abdulkadir Kahraman

  En sevdiğim şiiri...


  SİTEM

  Önde zeytin ağaçları arkasında yar
  Sene 1946
  Mevsim
  Sonbahar
  Önde zeytin ağaçları neyleyim neyleyim
  Dalları neyleyim.
  Yar yoluna dökülmedik dilleri neyleyim.

  Yar yar! .. Seni kara saplı bir bıçak gibi sineme sapladılar

  Değirmen misali döner başım
  Sevda değil bu bir hışım
  Gel gör beni darmadağın
  Tel tel çözülp kalmışım.
  Yar yar
  Canımın çekirdeğinde diken
  Gözümün bebeğinde sitem var.

  Bedri Rahmi Eyuboğlu / KARADUT