Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Azerbaycan sizce ne demek, Azerbaycan size neyi çağrıştırıyor?

Azerbaycan terimi Borahan Bilen tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 07.04.2023 - 11:46

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 22.03.2023 - 21:01

 • Modus Operandi
  Modus Operandi

  Uca milletimin Balaca memleketi. Şirin dersem yanlış anlarlar. Şiriniyat tatlı gıdalara verilen isim. Ben size Gardaş diyorum. Gardaş şiriniyattan bile tatlıdır çünkü.

 • Taleh İlyasov
  Taleh İlyasov

  ben Azerbaycanin Sheki shehrindenim ama shimdi ukrainanin kirivoy roq kendinden yaziyorum,ben ve benim gibi asil turk olanlar Kuzey.K.T. cumhuriyyetini taniyor ve destekliyordur

 • Taleh İlyasov
  Taleh İlyasov

  AZ- biz turklerin adidir.ER- eren igid demekdir.BAY- burani beyler xanlar meskeni diger adla beynilen yer.CAN- diger adla khan bu torpag ugurunda canindan qanindan kecenlerindir bu torpaq demekdir

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  KKTC'Yi her nedense tanımayan kardeş bir devlet(!)

 • Korkmaz Şükürlü
  Korkmaz Şükürlü

  bad time adli istifadeci senin acigina bu da azericem.ey uca turk muselman qardaslarim limon isimli istifadecinin azerbaycan haqqinda yazdigini oxudum.bizi bir-birimize salmaq ucun cox calisir,ele hemin istifadeci ermeniler haqqinda heddinden artiq musbet fikirlere sahibdir.deyir burda turk mallari satilmir yalan sohbetdir.ele sexsen men ozum azerbaycan sirketinde yox turk sirketinde calisiram.turk mallarina ise geldikde gelin de gorun.hec kes yabanci mal almaz,ya yerli ya turk....sevgilerimle Tanri turku qorusun ve ucaltin.

  O hansi milletdir, taleyi sirdir?
  Yüz adla bölündü, yene de birdir!
  Meni hüzuruna bu derd getirdi,
  Salam, Dar agaci!
  Eleyküm-salam.

  Çarxi ters firlanir felek qarinin,
  TURAN kölgesinde budaqlarinin.
  Rengi bayragimda yarpaqlarinin,
  Salam, Dar agaci!
  Eleyküm salam.

  Qirgizam, özbeyem, qazax, türkmenem,
  Basqirdam, kerkükem, ele görk menem.
  Senin gözlediyin qerib TURK menem!
  Salam, Dar agaci!
  Eleyküm-salam.

 • Fıruze
  Fıruze

  Oncelikle gurur duyuyorum,Azerbaycanliyim ve turkum.Eger biri burda azerilere guluyorsa ben ona turk demem.Azeri turkcesi oz turkce,Turkiye turkcesine her gun yeni bi yabanci soz ekleniyo buna gulmen lazim,azerilere gulen kardesim.
  Biz turkleri hep seviyoruz,kardeslerimizsiniz.Sinir acmak konusunu gelince,youtube-da ve bask sitelerde turkleri tum dunyaya rezil eden,ATATURKUN resimlerini asagalayan ermenilerle nasil sinir acmak istersiniz anlamiyorum.Tamam bizi unuttunuz ama kendi verdiginiz shehitleri unutuyorsaniz kendiniz bilirsiniz.
  ha bide,limon kizi,burda tam tersi eger bi marka Turkiyeninse daha cabuk satilir.Baska ulkenin giysileri turk adindan satmaga bile calisiyolar.
  ALLAH BIZI VE BUTUN TURK QARDASLARIMIZI QORUSUN.AMIN

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Sovyetler den ayrıldıktan sonra bağımsız olan bu ülkenin pek çok özelliği Rusya’nın özelliklerini taşıyor.
  Kullandıkları alfabe, davranış biçimleri, kutlama şekilleri bile…
  Rusların Türklerden pek hoşlanmadıkları açık ve Azerbaycan’daki Türk kardeşlerimiz bu noktada onlarla kaynaşarak onlar da Türkiye’den ve buranın insanından hoşlanmıyorlar.
  Hatta bu tavırları o kadar ciddi boyutta ki; Türk mallarını bile kullanmak istemiyorlar. Burada ticaret yağan pek çok firma ne yazık ki kendilerini başka milletten göstererek bu ülkede ticaret yapmak zorunda kalıyorlar.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Snırın açılması gündemde olduğu şu günlerde akp halk oylaması yapsa acaba ermenistan sınırının açılmasını halkın yüzde kaçı isteyecek...
  unutulmamalıdır doğu anadoluda her şehrimizden çıkan ermeni çetecilerin yaptığı toplu katliamların mezarları...
  unutulmamalıdır 1918 de rus kuvvetleri baküden çekildiğinde oraya dolan ermeni askerleri ve çeteleri bir haftada tam 30.000 azeri türkünü katletmiştir...Kafkas islam ordusu komutanı Nuri paşa ermenileri yenip bakü ye girdiğinde gördüğü manzara karşısında gözyaşlarını tutamamıştır çünkü sokaklar ceset dolydu....
  unutulmamalı ermenilerin dünyanın her yanına yapmadığımız bir suçu bize iftira ederek anıt diktirtmesini...
  unutulmamalı asala ya kurban verdiğimiz onca diplomatımız...
  unutulmamalı ermenistan ın pkk ya verdiği destek...
  bizim teröre verdiğimiz her şehidin kanında ermenilerin de eli vardır...
  sınır açılacaksa bunlar unutulmamalı ve gardaşlarımız küstürülmemeli...

 • Feride Nizamettin
  Feride Nizamettin

  avrupa güreş şampiyonasında bu yıl birinci oldu azerbaycan. üç final izledim, üç altın gördüm. allah nazardan saklasın. amin. ikinci kesin rusya'dır. üçüncüden haberim yok. biz de dördüncü olduk. iyi mi.

 • Lale Aliyeva
  Lale Aliyeva

  Azerbaycan ve türkiye kardeşlerdir aranı pozmak istiyenler ise kaleşdir

 • Lale Aliyeva
  Lale Aliyeva

  selam her kese öncelikle söylemek istediyim şey şu lütfen Azerilere gülen arkadaş önce kendine gül ki Türkiye türklerine en yakın olan azeri-türkleri ile dalqa keçiyorsun çok ayıb bence çünkü senin yazdıqın bu sayqısız cümleleri her kes okuyor ister ermeni ister kürd ve onlarda bu duruma gülüyorlar belkide o.ise biz iki türk devletin daha da birleşmesi ve her zaman bir- birimizin arkasında daq kimi durmamız lazım şahsen benim için türkiye kendi ölkem Azerbaycandan farksızdır oranın derdi derdim sevinci sevincimdir lütfen ortalıqı pozmaqa çalışma ellbetdeki sende türksense kürd felan deyilsense

 • Yunus Emre Aşık
  Yunus Emre Aşık

  Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir...

 • Yunus Emre Aşık
  Yunus Emre Aşık

  Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir...
  Azeri ve yer yüzünde bulunan tüm TÜRK SOYUNDAN olan kardeşlerimi sonsuz sevgilerimle.ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN...

 • Ramazan Gökçe
  Ramazan Gökçe

  Azerbaycanlı kardeşlerimizden o şahsiyetsiz adına özür diliyorum,,onlar bir zavallıdır,,nerden geldiğini bilmiyen zavallılar,,Geldiğimiz yerin Orta asya veya Azerbaycan olmasından gurur duyuyoruz,,hiç olmasa geldiğimiz yer belli,,Afig kardeşim zaten böyle düşüncedeki gençlerden bir beklentimiz yok,,onlar kendi hayal dünyasındalar,,azeri lehçesinin komik olduğunu yazabilecek kadar bilgisiz ve kişiliksiz şahsiyetler,,Erzurum başta olmak üzere Türkiyenin bir çok yerinde Azeri lehçesi halen kullanılmaktadır o lehçe bizim öz Türk lehçesidir,,sakın alınma,bu ülkenin havasını soluyup,,ekmeğini yiyip,,suyunu içip hainlik yapan şerefsizlerle yanyana yaşamaya devam ediyoruz,,ama yılmıyacağız hainler karşısında dimdik ayaktayız,,Azeri lehçesinin komik olduğunu söyliyen zihniyet,,Hepimiz Ermeniyiz,,diyen zihniyettir,,selamlar,,

 • Afiq Ağdami
  Afiq Ağdami

  'Azerbaycan' derken aklına ilk önce onun Türkçesine gülmek için TV kanallarını arayan arkadaşım...
  Azerbaycan`ın bir Türk yurdu olduğunu, Ahalisinin 100`de 87 % TÜRK olduğunu, Topraklarının 20 % işgal altında olduğunu, 1 000000`u aşkın Azerbaycan Türkü`nün kendi vatanlarından kovulduğunu, Karabağ`da, özellikle Hocalı`da yapılan katliamları, Nizami Gencevi`nin, Mehemmed Fuzuli`nin, Hatayi`nin, Bahtiyar Vahapzade`nin; Mehmet Emin Resulzade`nin, Neriman Nerimanov`un, Ebülfez Elçibey`in, ismini saymadığım daha ne büyük Türk`lerin vatanı olduğunu, Ve nihayet - Azerbaycan Türkçesi`nin 70 yıllık bir Sovyet baskısından galip çıktığını, ve Türkçeler içerisinde Eski Türkçeye en yakın Türkçe olduğunu öyrenmek istermisin peki? !

  Gül, gardaş, gül! Ama gülmeden önce bir düşün bence!

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

  Bayrağımdakı göy reng - Türklüyümdür, şanımdır,
  Qırmızı - azadlığım, axıdılan qanımdır.
  Yaşıl reng - heyat rengi, dinimdir, imanımdır -
  Dostuma heyat veren, düşmenlerime sonam!
  Men AZERBAYCANAM! ! !

  Afiq Ağdami

  Gül, gardaş, gül! Ama gülmeden önce bir düşün bence!

 • Mehmet Gazi Yıldırım
  Mehmet Gazi Yıldırım

  Sevgili arkadaşlar
  Azerbaycan hakkında yazılanları merak ederek bu sayfaya girdim.Ancak tüm yorumların 'Azerbaycan Türkçesine gülmek'üzerine yoğunlaştığını görünce merak ettim ve o yazıyıda okudum.Bence o arkadaşa biraz haksızlık etmişsiniz.Çünkü bir seferinde bir yolculukta yol arkadaşlığı ettiğim ve prof.olduğunu söyleyen bir azeri vatandaş benzer şeyleri bizim konuştuğumuz Türkçe için söylemiş ve çok komik bulduğunu bildirmişti.Hatta hiç unutmuyorum hastane ve resmi daire girişlerindeki 'DANIŞMA' bölümünü örnek vermiş biz azeriler bunu danışmak fiilinin olumsuz şekli olarak yorumlar ve danışmaktan vaz geçeriz demişti.
  İnsanlar sevimli,sempatik,hoş buldukları şeylerede gülerler.Birşeylere gülmek o şeyi aşağılamak anlamına gelmez her zaman.Ne olur hiç olmazsa bu sayfalarda birbirinizi daha iyi anlamaya,daha hoşgörülü olmaya çalışın.Ne olur....!

 • Serhat Özler
  Serhat Özler

  son günlerde bir haberdir dolanıyor azerbaycan başbakanınında ortağı olduğu pkk nın holdingi...insaktamı saklasak,inanmasaktamı saklasak bilmemki..

 • Leyla Mövsüm
  Leyla Mövsüm

  Yurdum yuvam meskenimsen,
  Anam doğma Vetenimsen,
  Ayrılarmı könül candan?
  AZERBAYCAN AZERBAYCAN.

  Azeri türkcesine gülen arkadaş, sen türkce konuşmakta da zorluk cekiyorsundur her halde. Ayıp çok ayıp.

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  çok zengin yeraltı kaynaklarına sahip, kötü yönetilen fakir ülke.adam gibi yönetilseler kafkasyanın hatta ortadoğunun süpergücü olurlar o petrolle.ermebi diasporasının en korktuğu şey bunların zenginleşmesidir.zenginleşmemeleri için elelrinden geleni yaparlar.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Sözde ermeni soykırımını protesto etmek için Azerbaycan da ki Ermenistan konsolosluğunun önünde eylem yaparken gördüm gerçekten gözlerim doldu Türklük ölmemiş be!
  Azeri gençlerinde Türkiye bayrağı Türkiyeli gençlerde Azerbaycan bayrağı kol kola sırt sırta slogan atıyorlar.
  Azerilerin konuşmasıyla alay edenler tek kelime maldır.
  Azerilerin kullandığı Türkçe saf Türkçe nin en az bozulmuş halidir.
  Yıllarca ermenilerden çok çektiler biz olmasak Ermeniler Gürcüler bir dakika yaşatmazlar onları orada.
  Ama Türkiye oldukça Azerbaycan a kimse dokunamayacaktır.
  Azeriler Türktür bizim kardeşlerimiz soydaşlarımızdır.

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  azeriler kardeşimzidir.konuşmalarına gülmek aptallıktır. bizim gibi konuşmak zorunda değiller.

 • Savas Karakaş
  Savas Karakaş

  tarihi boyunca iran etkisinde kalmış,türk boylarının ağırlıkta olduğu bir ülkedir.zengin yeraltı kaynakları olmasına rağmen halkı fakirdir.çünkü yöneticileri ülkeyi kendi malı gibi yönetmektedir.

  karabağ özerk bölgesini ermenilerle savaşta kaybettikten sonra geri almaya uğraşmamışlardı.çünkü zaten karabağ halkının çoğu ermeniydi. ermeni azınlıktan kurtuldular iyi bile oldu.başlarında lezgi azınlık sorunu vardır.
  sanata çok değer veren yetenekli insanların ülkesidir. başıma bir iş gelse ilk kaçmayı düşündüğüm ülke gibi glir bana.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Kardş ülke
  Can Azerbaycan

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  ballı hamurla uzun uğraşlar sonucu yapılan tadına doyulmaz hamurişlerinin vatanı :)

 • Gülnar Ganbarova
  Gülnar Ganbarova

  'gülmek için izlediim tv kanalının ülkesi' diyen türkiyeli kardeş (hepimiz türküz) şuna emin ol bende türkiye'ye gelmeden önce türkiye kanallarını izleyip gülüodum.bizim içinde bu komikti.ancak dalga konusu yaparsan şaka ka.. olur.gül! kimse karışamaz amma dalga gecmeden emi kardeşim..

 • Mahmut Turhan
  Mahmut Turhan

  Ey AZERBAYCAN' DAKİ TÜRK GARDAŞIM. İşte böyle soyunu inkar eden sopsuzlarda var. Ağlanacak haline gülen sapkınlar da var. Bizim mücadelemiz bu itlere karşı değil mi!
  ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN (AMİN)

 • Oktay Hacimusali
  Oktay Hacimusali

  ilk once merhaba!
  ilk once burda tartisilan dis turk, ic turk kargasasini cok anlamsiz buldugumu soylemeliyim.
  Ama o 'Ahmedov topu tepikledi' diye bizimle alay eden arkadasa sunlari soylemek istiyorum:
  Degerli kardesim, ac ta OSMANLI sozluklerini kurcala.
  o zaman anlarsin ki ter temiz, ozbeoz turkce sizin gulmek icin izlediginiz Azerbaycan televizyonlarinda ve genelde Azerbaycanda konusuluyor
  Ben nasil Turkiye turkcesine saygi duyuyorsam siz de ayni sekilde Azerbaycan turkcesine saygi duymak zorundasiniz
  Aksini iddia eden varsa buyursun
  oktayhacimusali@gmail.com
  prds17@hotmail.com
  ya da 00994556719580

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Eğer yanlış hatırlamıyorsam...Hz. Muhammed'in soyu Hz. ibrahim'e dayanır...O'nun da babasınınm adı Azer'dir...O zaman? ..