Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

arı sizce ne demek, arı size neyi çağrıştırıyor?

arı terimi Dolun Ay tarafından tarihinde eklendi

 • Kasabanın Cadısı
  Kasabanın Cadısı

  :)) ey arı dinle şövalyeyi,zira bu konuda oldukça tecrübeli...

 • Ridsar
  Ridsar

  Arı arı şaşkın arı
  Vazgeç, takip etme cadıyı
  Burnunu oynatırsa kanatların vızıldamaz
  Bir de hıııhh derse aklın başında kalmaz :)))

 • Tanya Kayra
  Tanya Kayra

  'Anaflaksi' Tuz Kralı'nı öldürdü

  BİLLUR Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Aldo Perahya'nın (51) Muğla'da yatıyla çıktığı mavi yolculukta arı sokması sonucu kalp krizi geçirip ölmesi, ailesini ve iş dünyasını yasa boğdu.

  Muğla koylarında 'Zeymur Star' adlı motoryatıyla tatil yapan Perahya da, geçen cuma saat 18.00'de İngiliz Limanı'na demirledikten sonra, teknenin havuzuna girdiği sırada omuzundan arı sokmuş, girdiği şok sonucunda hastaneye yetiştirilemeden yaşamını yitirmiş.

  Musevi işadamının beklenmedik ölümü karşısında şoka giren ailesi, Perahya'nın kalp şikayeti olmadığını belirtirken, uzmanlar, ölümün ender görülen, arı ve yılan sokması durumunda ortaya çıkan 'anaflaksi' adlı tehlikeli bir alerjiden kaynaklanmış olabileceğini söylemiş.

  Anaflaksi mi öldürdü..?

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden astım ve alerji uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, alerjinin en korkulan ve en ağır şekli olan 'anaflaksi'nin erken tanınıp acil olarak tedavi edilmediğinde, kişiyi şok, ya da ölüme kadar götürebildiğini söyledi. Küçükusta, arı sokması sonucu ya da penisilin iğnesiyle gelen ölümlerin nedeninin anaflaksi olduğunu belirtti.

  Arı ve yılan zehiri, süt, kabuklu deniz ürünleri, penisilin ve aspirin gibi ilaçların anaflaksiye yol açtığını söyleyen Küçükusta, herkesçe bilinmesi ve ilk acil müdahalenin hemen yapılması için anaflaksi hakkında şu bilgileri vermiş:

  Anaflaksinin oluşabilmesi için o kişinin alerjen maddeyle daha önce karşılaşmış olması ve o maddeye karşı immunglobulin E ismi verilen bir antikorun üretilmiş olması gerekir. Alerjenle tekrar temas edildiğinde, bu antikorun alerjenle birleşmesiyle anaflaksi başlar. İlk belirtileri tuhaf bir sıkıntı, huzursuzluk ve fenalık hissiyle, sıcak basması, çarpıntı, kızarma ve kaşıntıdır. Kaşıntı tüm vücutta olabileceği gibi, sadece avuç içi, ayak tabanı veya bacakların iç kısımında olabilir. Ayrıca düzensiz kalp atışları, baş dönmesi, tansiyonun düşmeye başlaması ciddi bir şokun habercisidir. Belirti gösterenler mutlaka 24 saat süreyle doktor gözetiminde tutulmalı.

  İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Kalp Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferruh Korkut da, eğer kişi alerjik yapılıysa, arı sokması, herkes için risk etkenidir. Anaflaksi, kişi eğer ilk defa bu durumla karşılaşıyorsa ölüme götürebilir. Nadir görülmesine rağmen, çok tehlikeliymiş.

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  efenim unutulmuş bir noktaya tıbbi kimliğim ilen iktibas edeyim...
  anaflaksi saniyeler içerisinde gelişen bir olay olup anaflaksi gelişmiş kişinin yani ki amiyane tabir ilen ağız yutak bölgesi şişmiş ki belirtmeden edemeyeceğim biz hekimler laringeal spazm vü mukozalarda şişlik ilen ilaveten bronkokonstrüksiyon gibi(akciğerdeki hava yollarının daralıp şişmesine bağlı) elim vahim sonuçlar ilen 4-7 dakika kadar kısa bir süre içerisinde hakkın rahmetine kavuşma durumu söz konusu olup bırak kendi ayağı ilen apar topar acile gitmesi,hemen dibinde oturan kimi kimsesine 'yetiş' diyebilmesi bugüne değin vaki olmamış idir.efenim ancak vü ancak şöyle bir tedbir alınabilir. hastanın alerjik, atopik, a tipi kişilik, kimlik, artık her kim ise yakınlarına eğitim verilir. acil durumda ne yapıp edileceği öğretilir ki adrenalin bunlardan yalınız biridir diğer kalçaya da dekort yapılır-namı diğer kortizol,steroid- fekat evvel-i ahir hastanın hava yolu açık edilir. küçük, her evde, artık arabaların ilk yardım çantasında dahi bulunan,teşbihte hata olmaz soba dirseğinin minyatürü gibi görünen,avam içre 'lan bu komik şey ne işe yarıy'deyu maytaplara malzeme edilen 'airway'olarak, cisminden ismine ihracettiğimiz minik borucuğu hastanın ağzına takıp; artık, taksi, uçak, jet en hızlı vasıta ilen acile yetiştirilmesi gerekmekte idir.
  itina ilen...
  hekim olmayan mevzuma burnunu sokmasın ricası vü temennası ilen...
  saygı ilen...
  tevazu ilen...

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Arı Maya :))

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Arım balım peteğim bilsem ki öleceğim, gene seni iğneleyeceğim :))

 • Beste Negâr
  Beste Negâr

  efendim, en korktuğum böcek cinsidir… alerjik bir bünyeye sahip oluşumdan mütevellit, hayat-memât meselesidir diyerek ‘gülüm, dalım, çiçeğim’ vızlamalarıyla üzerime üzerime saldıran tacizkâr arı tayfası ile sürekli savaş hâlindeyim… hayır, amaçlarını anlamış değilim; sokacaksın da ne olacak, ürettiğin balın besin değeri daha yüksek ve dahi daha mı tatlı olacak.))) bahar aylarının başlarında başlayan korkum ve amansız savaşım yaz ayları bitimine kadar devam eder… kimine göre çok sevimli olan bu mütecavizkâr hayvan cinsi bana göre azılı bir düşmandır; öyle zannediyorum ki, korkum, bu azılı düşmana koordinatlarımı bulması için antenlerine bir sinyal göndererek beni ele veriyor… kimilerine göre sevimli olan ama gelin görün ki benim canıma kasd’eden bu azılı düşmanlarım etrafımda belirmeye başladıkları ân, elime ne geçirirsem indiriveriyorum tepelerine hiç acımadan; ne yapalım efendim, alerjimiz var dedik değil mi, duygusal davranmanın sırası mı, bırakalım da sokup öldürsünler mi? ... bir çok kez arılarla aramda gelişen bu amansız savaşın galibi de ben oldum gördüğünüz üzere hayattayım çok şükür :)

  efendim, tavsiyem şudur ki; sorunsuz bir tatil geçirme ve dinlenebilme umudu ile gittiğiniz tatil beldesini sizinle beraber paylaşan arılara karşı her dem gardınızı almanız ve silahlarınızı kuşanmanız şarttır; zirâ, canımıza kastı vardır… evet efendim, pek tabii efendim; bir arı sokması ile hayatınızı kaybedebilirsiniz… alerjik bünyeye sahip insanlarda arı sokmasının ölümle sonuçlandığı çokça rastlanan bir durumdur… özellikle arı alerjisi olan kişilerde arı sokması sonrasında anaflaksi yani anaflaktik şok sonucu gelişen ağız ve yutak bölgesinde şişme sonucu nefes darlığı oluşarak solunum sıkıntısı ve dahi kalp çarpıntısı-durması sonucunda ölümcül vakalar yaşanmaktadır… alerjisinin farkında olanlar kişiler yanlarında genelde tek vurumluk adrenalin iğnesi bulundururlar, farkında olmayanlar içinde önerim: antialerjik kremler ve veya antialerjik haplar alınmasıdır… arı soktuğunda ne yapılmalı diye sorarsanız: evvelâ arının iğnesi çıkartılmalı ve enfeksiyon kapmamanız için sokulan bölgeyi sabunlu bir su ile temizlemeli, şiş ve ağrıyı engellemek için de en az 15 dakika boyunca buz konulmalı der beste…. Ancak; şiddetli reaksiyonlara sebep olan, hayati tehlike yaratan dilden, boyun bölgesinden ve ağız- burun bölgesinden arı sokması olduysa acil müdahale gerektiğinden en yakın hastaneye gidilmelidir…

  heyy hat! Aman dikkat! ...

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Fizik kurallarına göre uçması mümkün olmayan, mübârek hayvan...

  ...

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Karnında ki şifali besin balla alemlere Allahın (c.c.) sonsuz rahmet ve hikmetlerinden birini göstermeye aracılık etmektedir.....

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Dijital âlemde dahi bir insan hatasız altıgen çizebiliyor mu?
  Ama arı çiziyor. Peteklerine bir bakın.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Arı kadar olamayanlar utansın....! ! !

  Bal niyetine ürettikleri herşey, zehir etkisi yapar bünyede...! !

  Eşşek arısı vesselam... :)

 • Bilge Sem
  Bilge Sem

  Arı güsel hayvandır...bi de böle laflarıyla arı gibi sokanlar vardır kiiiiii allahhh :) böööle herseye bi cevap bulurlarrr,suratsızzz,meymenetsizzz olurlarrr kiiiiiii ölesii iştee hiç makbul deildirrr :)) onlar bal aldıgı cicekleri kısa zamanda soldururlarrrrrr...iyisi mi arı milletine fazla yaklaşmayacan :) yoksaaa bi bızıklarrrr kiii bidaha doğrulamazsınnn :)

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Eşek arısı'da mucizevi bir böcektir...! ! ! Bknz: Mutasyona uğrayan Eşşek kadar Arı'ya denir...! ! ! Hz.'lerin yaratamadığı ama, Hz.'leri yaratanın bir mucizesi olduğu gibi...! ! ! =0)))

 • Hamza
  Hamza

  arıya üzldüm şimdi çünkü papuç kadar dile ısırmak arı için bi felaket demek.. bu eşek arısı olmasıda felaketin boyutunu değıştırmez :))

 • Hakan Akbulak
  Hakan Akbulak

  Mubarek hayvan!
  Pisliği bile,envayi çeşit yararlarla doludur. :) Bilir ki,birisini soktuğunda ölecektir.Ama kendini tehlikede hissetti mi,hiç düşünmeden intihar eder.
  Birde bunun eşek olanı vardır.Bal yapmaz,sevilmez.Tehlikelidir.
  Eşek arısı defalarca sokabilir.O ölmez.

  Bal arısı ne kadar mubarekse,eşek arısı o kadar nemruttur!

 • Erzen Qerza
  Erzen Qerza

  sade tamiz ve hoş

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  apis mellifica değil miydi o? yoksa ben mi yanlış hatırladım. oysa ki bu çok düşük bir ihtimal.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  Apis mellifera, balarısı...
  Bunlardaki düzen bizde olsa dünya ne güsel olurdu, he he, herşey kraliçenin elinde :))

 • Nihan Aydın
  Nihan Aydın

  melis: bal arısı

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Üç gün önce koluma iğne yapan arsız yaratık.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  geçenlerde pikniğe gittik. bizimkiler mangal filan yapacaklardı ve tavuk etlerini doğramaya başladıklarında her yani arilar sardı. bu kadar ariyi bir arada görmemiştim. Ben korkmayın bir şey yapmaz diyordum(erkeke bak bea!) tabii onlar için durum hiç de parlak değildi. Ne de olsa ben tahta oturamağa oturmuşum ve çayını yudumlarken önümdeki gazeteyi tetkik ile meşgulum; onlar ise tavukları doğruyorlar vs :)) Erkek dediğin de böyle olur. Her neyse akşama kadar bu arılarla uğraştık ve eve gittik.
  ...
  Bugün amcamlara gelirken otobüse binmem gerekti; Aydın a gidiyorum tabii kocaman otobus. O gun arılar hiçbir şey yapmamıştı. 37 nolu koltuğa oturdum kolumu pencereye koydum, sonra bir kipirti, bir baktim arı, kış kışladım onu :)
  Sonra yanima binecek çocuk geldi, gene kolumda bir şey(inanırmısınız o anda ne zamandır bir ari tarafında sokulmadığımı düşünüyordum, bu acıyı unutalı çok olmuştu; ama yüzümden sokmaz inşallah diyorken) kolumda gene bir şey dolaştığını fark ettim, şöyle ellim derken, arı kardeşim ne var ne yoksa soktu, dahası çıkartamadı da; öyle iğnesinden asılı kaldı, ben kendilerine yardımcı oldum; ama kolum öyle şiddetli acıdı ki; tabii bozuntuya vermiyorum; yanımdaki çocuk amonyak filan dedi; ben sakin ve itidalli gerek yok dedim ve oturdum :))))
  Erkek! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Uçan bir böcek türü..

 • İlyas Bakar
  İlyas Bakar

  Zehir içip; şükrünü şeker vererek eda eden.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  maya

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  zarkanatlı böceklerden biri...
  anap'ın hayvanı...
  trt'nin stüdyosu...
  çok çalışan insanlar için kullanılan bi kelime...
  eskişehir'de vasat bi sinemanın adı...